Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Radim Vaňousek »

LHforum.zip
(3.2 MiB) Staženo 487 x
Tákže :D Jelikož jsem líný jako hovádko, nepáral jsem se s nějakým přepisováním a okrajováním příspěvků na LivingHistory.cz, a celou původní diskusi jsem nacpal do tohoto balíčku. V balíčku naleznete jednotlivé stránky ve formátu ".mht", které snad půjdou otevřít ve všech int. prohlížečích. Tákže díky Abemu... a teď už k rozebírání tématu. Tentokrát bude fórum moderované, takže pište věcně a stručně, ať se nám tu moderátoři nezvencnou. Už sem od několika autorů píšících na LH forum dostal pár mailů, takže byl bych rád, kdyby se vyjádřili k tématu i tady.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Dášenka »

Četla jsem ho víceméně on-line, ale nějak mi přišlo, že jsem se k žádnému výsledku nedostali, docela pěkné jsou příspěvky od Posadowského a Maršálka, něco podnětného se dá najít i v ostatních, ale závěr je, že víme prd ;-)

Takže budeme dál nosit bruchy a nohavice jako chlapi, a když nám bude vedro, tak nic o:-)

Pěkné čtení všem!
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Romikov »

Ono většinou zobrazují ženské bez ničeho nebo v lněných spodkách .. jinak myslím že mohli klidně používat zavinovací slipy což by při stigmatech řešilo vše, i snadnou výměnu ... možná používali i menší kusy látek. Ostatně nevidím jiné řešení, žádná si to určitě nenechala téci po nohách. Navíc bez spodního prádla by taková ženská byla cítit na míle :)
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Kateřina »

Objevila jsem prodejnu takové té zlevněné všehochuti (Hák&Hák) - je to v Praze na ul. Zenklova(Palmovka, hned u stanice tramvaj č. 25) - a tam mají za 65.- Kč bavlněné podprsenky, vhodné pod kostým.
Barva: bílá, bleděmodrá, černá
Velikosti: S/M a L/XL
Materiál: Mako bavlna, košíček zpevněný pouze švem, širší spodní lem, kolem výstřihu a ramínka olemovaná tak, že to vypadá jako lem košile/košilky. Pod kostýmem skoro není vidět, ani se moc nezařízne, takže se skoro nerýsuje. Velmi příjemná na tělo.

A pak tam mají za necelou stovku sportovní bezešvé podprsenky v tělové barvě (asi elastan nebo tak něco). Ty jsou skutečně "neviditelné". Velikost pouze S/M (možná by se vyhrabala i větší), ale jsou hodně pružné, takže i dáma s větší obdařeností ji natáhne ;)
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Dášenka »

Ale té dámě to stejně vnady neudrží ;-)
Budu muset experimentovat na poli vypasovaný vršek z velmi pevného lnu ;-) Asi se do toho pustím po Zbirohu, takže konečně budeme mít praktické zkušenosti...
Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Kateřina »

Dášenka napsal:Ale té dámě to stejně vnady neudrží ;-)
Bajo :D
Mám to osobně vyzkoušené - ale skutečně hodně záleží na materiálu. Nemusí být drahá, ale pevná a pokud možno bezešvá.

S tím zpevněným živůtkem máš pravdu, ale někdy to nestačí...
Po tom, co jsem viděla za vychytávky u jedné baculatější známé, jsem se rozhodla se vykašlat na volně pytlovitou dobovost a prostě a jednoduše budu mít sice volné, ale tvarované šaty ze šesti dílů se záševky tam, kde jsou potřeba a mohou si autenticisté skákat po hlavě a odrážet se ušima... A bude-li to nutné, pak holt vymyslím nějaké zpěvňovací udělátko rovnou do košile nebo spodních šatů ;)
Tak ju, také si zaexperimentuji a uvidíme, co vymyslíme
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Dášenka »

Asi jsem holt "špatný" typ na nákup prádla v této zemi...dokonce ani podprsenky na mě nemají :-(

Takže budu experimentovat, teď jsme koupili krásný, pevný a přitom příjemný len, tak se do toho možná pustím už dneska (až uklidím po Zbirohu). A pak napíšu reportáž...
storm
Příspěvky: 13
Registrován: 09 Led 2009, 22:48

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od storm »

Co se týče ženského spodního prádla versus menzes - možná pomůže podívat se na folklór - za tímto účelem se tradičně v lidovém prostředí (kde se spodní kalhoty objevují víceméně až na počátku 20.století vlivem městské módy) používal podolek spodní košile - lépe řečeno - zadní díl se šil o něco delší tak, aby bylo možné jej protáhnout mezi stehny a zachytit za pas spodničky. Zda si během menzes ještě vypomáhaly nějakými klůcky na způsob vložek, lze přepokládat...
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Spakona »

mno hojně se používalo rouno, ještě za dob mé prabáby, které se dalo oprat a rychle schlo (nacpané do plátěného pytlíčku rozměrů a tvarem vložky), případně bavlněná cupanina, ta ale neměla trvanlivost
ale i ze zkušeností právě prabáby, která měla sama 12 porodů - menzes nebyl nijak pravidelná záležitost, spíš ho neměly než měly, protože buď byly těhotné nebo kojily, což u některých žen laktace zastavuje až do doby, než dítě odstaví, a to se mnohdy vlastně nestalo - prabába rodila cca v průměru po dvou letech po sobě, takže když si to člověk spočítá - 24let v podstatě tohle téměř neřešila....
v podstatě to musela řešit do prvního dítěte, které měla někdy v 19 (na svou dobu docela pozdě), někdy v 45 měla poslední porod a pak přišel relativně záhy přechod - po padesátce měla klid - až do svých 96let....
pokud si tuto praxi převedeme do dob ještě starších - s ohledem na to, kdy dívky zpravidla poprvé rodily - tak to bylo v době kdy sotva menstruovat začaly
a pokud přežily porod, případně ty další, tak rodily dokud mohly, pokud nezemřely dřív na vyčerpání, mor, choleru, neštovice, úraz...
to mluvíme tedy o vesnici
šlechta měla trochu jiný život, ale pochybuju o tom, že by zabezpečení hygieny řešila nějak zásadně jinak
pokud tedy používaly rouno, nebo cokoliv jako vložku, muselo jim to nějak držet - a na výměnu pod šaty jsou opravdu nejjednodušší zavinovací kalhotky
ještě když jsem rodila já, tak sem ve špitále fasovala "jejich" kalhotky - což nebylo nic jiného než lichoběžník ve tvaru kalhotek na bokách na špagátky, a musím říct že to mělo své kouzlo - uvědomte si, že nejvíc žena krvácí ne při menstruaci, ale po porodu - takže běžné kalhotky ten "balík" prostě neměly šanci udržet
a protože v jednoduchosti je krása - určitě nevymýšleli nějaké zbytečné složitosti
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avatar uživatele
Markéta
Příspěvky: 164
Registrován: 14 Led 2010, 16:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Markéta »

ještě ve dvacátém století se používal menstruační opasek nebo jak to nazvat...
sice v době mládí mé mámy byl na tzv. "rašple" to jsou plátky buničiny v gázovině, za kterou se to přichytávalo k háčkům toho opasku, ale systém je to také velice jednoduchý. Stačí pásek a pruh látky. Představa, že peru pokaždé celou spodničku, mi přijde dost složitá, namáhavá a neekonomická.
Indiánky používaly jak na menstruaci tak na obvazování ran a přebalování dětí jako savý materiál sušený mech, myslím, že to v Evropě mohlo být podobné. (i když představa je to dost šílená :lol: )
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Dášenka »

Myslím, že to vážně s tou vydatnostní menstruace nebylo tak žhavé. Chudé vrstvy asi nemenstruovaly téměr vůbec, no a ty bohaté zase nevykonávaly fyzickou zátěž.
Když jsem byla nemocná, jsem zkusila "přežít" menses bez vložek a tampónů, jen s tmavejma kalhotkama. No a jak jsem se skoro nehýbala, bylo to takové silnější špinění, takže žádná trága...

Někde jsem zachytila, že různá náboženství (judaismus, hinduismus, některá přírodní náboženství) vyřazují po ty dny ženy z běžného života, buď sedí doma nebo ve vyhrazené chýši, po skončení následuje rituální očista. Jelikož je toto téma pořád dost tabu, asi se nikdy o starších dobách nic nedozvíme :(

Něco málo z wikipedie o tom judaismu
http://cs.wikipedia.org/wiki/Nida_%28judaismus%29
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mikve
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Spakona »

Markéta napsal:ještě ve dvacátém století se používal menstruační opasek nebo jak to nazvat...
sice v době mládí mé mámy byl na tzv. "rašple" to jsou plátky buničiny v gázovině, za kterou se to přichytávalo k háčkům toho opasku, ale systém je to také velice jednoduchý. Stačí pásek a pruh látky. Představa, že peru pokaždé celou spodničku, mi přijde dost složitá, namáhavá a neekonomická.
Indiánky používaly jak na menstruaci tak na obvazování ran a přebalování dětí jako savý materiál sušený mech, myslím, že to v Evropě mohlo být podobné. (i když představa je to dost šílená :lol: )

na ten pás sem zapomněla, už sem o něm taky slyšela, co se týká toho mechu - u nás asi moc ne, ale severeský národy používaly jeden druh mechu na krvácející rány také - ten druh má dokonce antiseptické účinky, takže lze předpokládat že každá domácnost ho měla zásobu :D
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Dášenka »

Mech se našel na latríně v Českém Dubu, prý nějaké připravené pravidelné kousky, jenže kdo ví, k čemu tam byly...
Myslím, že k tomuhle nálezu by měla info Baghíra.
Avatar uživatele
Markéta
Příspěvky: 164
Registrován: 14 Led 2010, 16:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Markéta »

s tím oddělováním žen -taky to zase měly některé indiánské kmeny... nepovažovali ji za nečistou, ale za tak mocnou, plnou ženského principu energie, že nesměla přijít do styku s bojovníky, protože by jim vyrušila jejich energii. Měly na okraji tábora menstruační chýše a jedly jen postní jídlo (ryby). Když si představím, že žena tak vypadla z neustálého koloběhu těžké dřiny a šla se na pár dní zašít s kamarádkami, bez dohledu stařen, nemuselo to být tak špatné :D
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Ženské spodní prádlo v pozdním středověku / menzes

Příspěvek od Spakona »

i podle toltéckých tradic menstruující žena byla opravdu nejsilnější a když byla šamanka, nebo dokonce navál (naguale) tak odcházely do hor a prováděly meditace a pod., spojovaly svou sílu se zemí, ze které vycházely, harmonizovaly se....
já tedy nevím, ale já se ten týden cítím spíš hodně zle a sotva lezu :D
asi nebudu šamanka - představa že vylezu někde na skálu, nahá sebou plácnu na nějaký rovný šutr po směru větru a ten kolem sebe nechám proudit...
každopádně s těma chýšema - je dokázáno, že ženské tzv. smečkují - po určité době se cyklus v kolektivu žen přiblíží natolik, že se překrývá, pokud tedy není upraven uměle hormony. takže si vlastně odpočinuli všichni najednou :D
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů