Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Tak snáď už je to jasné (i ostatným) :)
Kaša napsal:Ohledně působení složek rychlosti a hmotnosti na prorážení ... za tím si stojím.
Např. kovové materiály (např. ocel) zpevňují při velkých rychlostech zatěžování.
Presviedčať ťa nebudem, na to nemám dostatočné znalosti s materiálov (asi ani ty). No pochybujem, že pri rozmedzí rýchlostí šípov to má badateľný efekt.
O tom viem, dokonca som mal v rukách kvapalinu, ktorá ztuhla pri náraze alebo napätí (takže sa z nej dala splácať gulička). Týka sa to hlavne viskoelastických a podobných materiálov, no oceľ medzi ne nepatrí (drevo hej, a hlavne rohovina a šľachy). Takže neviem...
Kaša napsal:Hledal jsem trochu i to že složka rychlosti je více tlumena při pronikání cílem než složka hmotnosti (jinak něž zmíněno výše).
Bohužel jsem teď nic nenašel (našel někdo něco?), ikdyž před nějakou dobou jsem o tom četl.


Zložka rýchlosti/ hmotnosti (energie) neviem čo je. Energia je miera schopnosti telesa konať prácu, a tak bol vzoreček pre kinetickú energiu aj odvodený. Neviem, čo tými zložkami myslíš. Veď hmotnosť je konštanta (nie sme v relativite...).
Kaša napsal:Další parametr při prorážení je délka střely - čím delší střela, tím má lepší průrazné vlastnosti. Tzn. že např. šíp má v tomto lepší parametry než šipka z kuše.
Kašo, to je zas (fyzikálne) tvrdenie do vetru... Ako si na to prišiel? Tak napr. keď si predstavím náraz šípu na tvrdú prekážku, čím je dlhší šíp, tým viac energie je schopný utlmiť v dôsledku svojej pružnosti (transformuje sa na potenciálnu energiu kmitov a tá sa utlmí v prostredí). Nehovoriac o tom, že sila (na prerazenie) nemusí pôsobiť nutne v smere jeho osi (archers paradox), takže pôsobí aj v povrchu a utlmí sa na vnútornú energiu materiálu v dôsledku pružnosti. Takže dlhý šíp bude horšie prerážať než šipka z kuše. Lenže, je otázne ako sa to prejaví. Asi žiadno...
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Dave, ani se mi už nechce psát, ... ale poslední:
To že ty něco nevíš, tak neznamená, že to neví někdo jiný.
Zpevňování ocelí při zvyšování rychlosti zatěžování je fakt, klidně si to dohledej.
Netvrdím ale, že tento fakt výrazně ovlivní rozdílné rychlosti při prorážení .... protože to nevím.

Moje výtka byla míněna na tvé tvrzení, že dva šípy s různými rychlostmi a hmotnostmi, ale se stejnými energiemi (1/2*m*v2) budou prorážet stejně.
Toto není pravda, jelikož lépe ti bude prorážet šíp který má větší hmotnost.
Také prorážení nezáleží jenom na energii šípu, ale i na jeho hybnosti (m*v).
např. debata zde https://www.physicsforums.com/threads/m ... on.195119/

O tom že na prorážení má pozitivní vliv velký poměr délky a průměru střely nelze diskutovat. Proto se dnes už nestřílí dělové koule, ale spíše jehlice z těžkých kovů.
Samozřejmě to funguje (jak naznačuješ) při určité míře tuhosti. ... a zase jsme zpátky - těžký šíp - použité těžké/tuhé dřevo, atd.

Kaša
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Kaša napsal:To že ty něco nevíš, tak neznamená, že to neví někdo jiný.
Ano, lenže ty vidíš všade iba čo potrebuješ... a nielen ty... škoda písať, proste na odbornosť miestnych príspevkov nie som školený...
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Kaša napsal:Dave, ani se mi už nechce psát, ... ale poslední:
To že ty něco nevíš, tak neznamená, že to neví někdo jiný.
Zpevňování ocelí při zvyšování rychlosti zatěžování je fakt, klidně si to dohledej.
Netvrdím ale, že tento fakt výrazně ovlivní rozdílné rychlosti při prorážení .... protože to nevím.
Pokud průrazem materiál v určitém místě ubyde, někam se musí nahrnout. Část se vyhne "ven", popraská a část se zhutní.
Zpevňování oceli při zvyšování rychlosti zatěžování je sice fakt, ale na jednom průstřelu se to prakticky ani opticky neprojeví. Projevuje se to například na pružinách automobilů (v řádu několika let, kdy pružina dostává "šoky" od výmolů) a třeba na průvlakových deskách pro tažení drátu (kde dochází k velmi silnému tření a rozpínání díry průvlaku).
Dále bychom to mohli vysledovat i u běžného hamrování plechu, nebo výkovku zastudena. :violent1:

Na tohle není potřeba matematicko-fyzikální výpočet, ale běžná praxe na střední technické škole.
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od blue »

Skoro jsem neveril svym ocim, kdyz mi dali novou spezetku 4C4 6432. 64kg/32palcu to je presne Macik od Paji 140/32 :banan: No a ctyri kila C4 to bude ta moje vybusna sila :D
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

https://www.facebook.com/archery.duns/v ... 686247107/ vyroba sipov v roku 1947 ale iba pre fb pozitivnych.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

On the left of this picture is our single surviving nock, which was used to attach the bowstring to the tips of a longbow. All of our longbows have a discoloured section at the tip, which has been suggested was caused by these nocks being in situ during burial, as on the replica on the left.

The nock is made of horn, which is prone to parasitical decomposition, which would explain their scarcity.

However, they is another possibility. In a recent issue of Skirmish magazine, it was suggested that the nocks were not glued in place (no evidence of glue has been found at the bow tips, despite plenty turning up in other locations), but were simply slotted on while already attached to the bowstring. According to Steve Stratton, Master Bowyer of the Craft Guild of Traditional Bowyers and Fletchers, this method makes the bows easier to string, and means the same bowstring can be used on more than one sized bow. If the nocks were stored separately from the bows, it would also explain why they were absent when other less well protected horn objects survived.

https://www.facebook.com/MaryRoseMuseum ... =3&theater
Přílohy
179906_10150922638741971_698566550_n.jpg
179906_10150922638741971_698566550_n.jpg (29.01 KiB) Zobrazeno 4792 x
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

lasky napsal:it was suggested that the nocks were not glued in place
Nepravdepodobné... Nie je na to žiaden dôvod. Naviac, sú vidieť "otlačky" špičiek na lukoch (svetlé). Pretože sa našli aj na lukoch z debien, je to v spore s tvrdením článku... Môžete od Steva vypýtať ten článok, čo vlastne chcel povedať.

Inak komentár G. Carnieho pod obrázkom pekne vystihuje problém väčšiny ľudí:

"Because it defies what many people thought they KNEW about Tudor bows; and people aren't comfortable with change."
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

nic od neho pytat nebudem, je to z fb stranky mary rose, linka je prilozena.. vsak to je totalna kravina co povedal.. otazkou je preco to povedal..
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

podarilo sa mi trafit strom.. prezil to.
Přílohy
12894513_10205107730406347_636989881_o.jpg
12894513_10205107730406347_636989881_o.jpg (250.18 KiB) Zobrazeno 4537 x
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Asi dva týždne dozadu som bol na drevo. Zrezal som okrem iného krásny kus brestu (jilmu), rovný ako sviečka. Lenže priemer kmeňa mal taký nijaký rozmer, na 4 málo, na 2 hodne. Tak som sa pokúsil ho rozrezať na tri kusy. A vyšlo to pekne :) . Ponaučenie? Štiepanie je strata materiálu...
P3163487.JPG
P3163487.JPG (138.96 KiB) Zobrazeno 4558 x


pozn. vedľa ležia dve tyče s hrabu.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od earendil »

Já občas křivé klacky řežu na půlku ruční pilkou ... jsem asi trochu masochista :D

Píšu sem, abych nespamoval galerii:
dav1dMldc napsal:Earendil: Ak som to pochopil správne... medzi mincířem a upevnením na luku je kladka. Potom to práve ukazuje asi o 15% viacej (v dôsledku trenia). Preto som sa napr. dlho hádal s Pájom a Kašom o sile lukov. Pretože moja 110-tka bola asi ako Pájova 125-tka. Nakoniec Pája prišiel na problém a merali to tiež tak. Mincíř musí byť na tetive (alebo luku zpredu). Pýtal som sa, lebo mi prišli tvoje luky moc tenké na tú silu.
Asi to tak bude, protože i mě přišly ty luky nějaké tuhé na obyčejný jasan. Nicméně nerozumím toho, proč mi to ukazovalo stejné síly jako lidská váha a tilerovací lat', nebo dokonce o malinko nižší. Kde probíhá to tření? Lano po kolečku neklouže, ono se přece točí s lanem. A uvnitř mého mosazného kolečka je ložisko, takže jde krásně roztočit. Tam asi moc tření nebude. Jen by mě to zajímalo. Věřím, že Ty mi to rád vysvětlíš :)

Schválně si to zkusím převážit přímým tahem a poreferuji ...
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od earendil »

Tak jsem to vyzkoušel a máš pravdu :) U mně to tření udělá cca 10% navíc., Např. luky, co měly předtím 77 a 95 lb, mají takhle 70 a 86 lb. Tamto s tou váhou na lidi bude asi chyba té váhy, není to zrovna kvalitní stroj.

Příště s tím budu počítat. Docela facka. Škoda, že tu na to nikdo pořádně neupozornil dopředu.. Vím, že jsi to tu několikrát okrajově zmiňoval, davide, ale myslím že v nějaké hádce s Kašou :D a bez vysvětlení, tak jsem to neřešil.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Mohol si to nechať v galérií...
Ďalšia záhada vyriešená :) . Vlečné trenie tam síce nie je keď lano neprešmykuje, no valivý odpor pôsobí aj v ložisku. Preto máš prírastok iba 10%, nie 15% alebo viac. Ja mám kladku len na otočnej oske, takže tilerovanie silnejších lukov je makačka. Treba mazať :) . Musím si tam dať i ja ložisko, no nemal som doma vhodné.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od earendil »

Došlo mi, že ve skutečnosti je to asi ještě méně než 10%. Jak jsem to totiž zkoušel změřit bez kolečka napřímo, tak jsem to měl celé vertikálně a mincíř pověšený na luku, takže ten mi "pomohl" svou vahou cca 3 lb a mohl jsem působit o to menší silou, kterou mi pak ukázal mincíř. Takže ty luky nejsou o tolik slabší :) Ale to už jsou malé odchylky a dokonale to asi nikdy nezměřím.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů