Vojtěch. Rytíř, I když chudý. Doba husitská.

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Odpovědět
pahavaska
Příspěvky: 2
Registrován: 09 Črc 2018, 16:01
SHŠ: Ogary Pogoni

Vojtěch. Rytíř, I když chudý. Doba husitská.

Příspěvek od pahavaska » 09 Črc 2018, 16:43

Prosím o pár konzultací místní kolektivní inteligenci. Mám v plánu upgrade a nerad bych udělal nějakou botu. (jasně že obracenou) Jde mi hlavně o řešení Oděv x zbroj typu kastenbruste jako na přiložených vyobrazeních. A ano, jsem si vědom limitace vyobrazení a možné míry stylisace. Ale detaily jsou dost propracované, aby se z nich snad dalo vycházet.
Chtěl bych zvolit nejlehčí možnou variantu, postupně vylepšovatelnou.

Vrchní vrstva oděvu – zde není zcela jasné, jde li o prošívanou zbroj ála jupon, na kterou se kyrys přivazuje, nebo o tenčí vrchní vrstvu přes nějakou spodní prošívanici se zbrojí paží, SKRZ kterou se kyrys přivazuje. Osobně se přikláním k druhé variantě, ale jediná moje indicie je bohaté řasení rukávů na iluminacích, velmi rád budu za jakýkoli poznatek.

Kyrys – nikde jsem bohužel nenašel nějaké vyobrazení ze zadu. Předpokládám řemen v pase a horní okraj na mašličky skrz svrchní oděv (případně na prošívanici)

“Rukavice” jsou evidentně jednokusové, relativně dlouhé. Nosily se pod ně nějaké kožené? Spojené s nimi? Nebo to byl kus, který se přidělá (navlékne) prostě na ruku bez “přidělané” rukavice?

Zatracená zástěrka - Jen výjimečně je kyrys jedinou viditelnou částí zbroje na těle. Nejčastěji je doplněn kroužkovou (případně plátovou) "sukýnkou". Občas je viděk k sukýnce divný kroužkový pruh na zádech. Je to jen sukýnka? Je to celá košile? Co to je? Jak je to vrstvené nebo udělané? kua!

Ochrana krku – Kroužkový “oboječek” je cajk řešení, ne?

Nějaké typy, triky a prameny? Díky za každou pomoc.

<IMG SRC="https://i.pinimg.com/originals/f6/c2/89 ... 435743.jpg"> Pán v levo.
<IMG SRC="https://i.pinimg.com/originals/ab/80/55 ... 75922a.jpg"> Pán zhruba uprostřed, rukavička hezky pohozená.
<IMG SRC="https://i.pinimg.com/564x/f7/d1/a8/f7d1 ... 8e3a43.jpg"> Pár divnejch řešení zadní části.
<IMG SRC="https://i.pinimg.com/564x/ae/ac/a5/aeac ... 34134c.jpg"> Dalších pár zajímavých detailů, zástěrka jen ve předu a další kroužkový záda.
Bijte je, neživte! Pravdu každému přejte!

Avatar uživatele
Punkenstein
Příspěvky: 81
Registrován: 16 Zář 2010, 19:00
SHŠ: Rattenschwanz

Re: Vojtěch. Rytíř, I když chudý. Doba husitská.

Příspěvek od Punkenstein » 10 Črc 2018, 11:28

Ahoj, pod tímhle typem kyrysu často vidíš svrchní prošívanici typu "Lubeck/Stendahl" - pod kterou jsou kroužky a další zbroj. Prošívanice pak tedy supluje záda kyrysu, její předek je fakt tenký. Naštěstí k ní máme hned tři dochované exempláře v různých stádiích rozkladu (tedy dva z Lubecku a jeden ze Stendahlu). Fotky najdeš zde:https://www.facebook.com/pg/Dimicator-2 ... 5401318327, za povšimnutí stojí barvení zadní části coby hotového produktu, a její prošití imitující kanely na zadních plátech takových kyrysů. Co se týče uchycení kyrysu - možností je víc - zmíněný systém s tkanicemi, klasická soustava řemenů (dva křížem, jeden v pase) a klasický zadní plech.
Vrstvení oděvu je potom následující: košile, podzbrojový podklad (tenký, vypasovaný, prakticky jako purpoint), kroužky, plechová zbroj na rukou, svrchní prošívanice/jupon, kastenbrust s kroužkovým šorcem.

Co se rukavic týče, jsou obě verze možné - lze si tenhle kus navléknout na koženou rukavici, nebo ho s vnitřní rukavicí pevně spojit (například ji přinýtovat kolem okraje kornoutu..)

Kroužkový šorc - přinýtovaný na spodní hraně kyrysu. Celá košile se nalézá pod prošívanicí a není vidět. Kroužkový oboječek je na krytí krku dobrej.
Co přesně má bejt ten pruh na zádech, to si úplně netroufám odhadovat :D

Co se triků na prameny, kolem plechu mohu jen doporučit tady práci phd práci Matthiase Golla. Chvíli trvá, než se tím člověk prokouše, ale výsledek stojí za to. Taky je samozřejmě v textové části vyhledat jen to, co tě zajímá, a podle katalogového čísla to najít v obrazové příloze...
http://archiv.ub.uni-heidelberg.de/voll ... ver/17203/

Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů