Kolečkový zámek

Moderátoři: Broďan, dave77, Zdenál, BidakII, Mac, schwarzhelm

Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolečkový zámek

Příspěvek od Broďan »

rehtu napsal:Tak co na to říkáte na ten dokument?
Je tam spousta zajímavých věcí. Dík ;). Opět je vidět, jak dlouho se kvalitní zámky a hlavně používaly. Když se stará pažba rozpadla, vyrobila se nová, moderní a zbraň sloužila dále.
V podstatě bychom se, vzhledem k dataci projektu, nemuseli kolečkového zámku zas tak bát. Jenže on je takový titěrný, snadno se rozbije, zašpiní a kdo by se s tím čistil. Člověku se to snadno zahákne za hadry a je na to potřeba klíček, kterým se to kolečko natahuje a který se hned ztratí :doubt: . Zkrátka pro knechta je lepší jednoduchá ručnice s luntem.

Martin z Dolan: Moc pěkná práce. K takovéhle kvalitě jsi dospěl pouze v rámci koníčka a nebo je to tvá profese?
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Martin z Dolan
Příspěvky: 5
Registrován: 03 Kvě 2011, 19:55
Místo/Bydliště: DOLANY

Re: Kolečkový zámek

Příspěvek od Martin z Dolan »

Broďan napsal:
rehtu napsal:Tak co na to říkáte na ten dokument?
Je tam spousta zajímavých věcí. Dík ;). Opět je vidět, jak dlouho se kvalitní zámky a hlavně používaly. Když se stará pažba rozpadla, vyrobila se nová, moderní a zbraň sloužila dále.
V podstatě bychom se, vzhledem k dataci projektu, nemuseli kolečkového zámku zas tak bát. Jenže on je takový titěrný, snadno se rozbije, zašpiní a kdo by se s tím čistil. Člověku se to snadno zahákne za hadry a je na to potřeba klíček, kterým se to kolečko natahuje a který se hned ztratí :doubt: . Zkrátka pro knechta je lepší jednoduchá ručnice s luntem.

Martin z Dolan: Moc pěkná práce. K takovéhle kvalitě jsi dospěl pouze v rámci koníčka a nebo je to tvá profese?
Klič pro natáhnutí zámku se přivazuje na řemínek, pak není co ztratit ;) :
Co se týká zacházení s pistolí opatřenou kolečkovým zámkem, vyžaduje to trochu lucidního střelce :violent1: .

P.S. Ke kvalitě jsem dospěl jaksi během mého koničku (KONĚ). Profese by to byla hezká, ale těch hodin titěrné práce, kterou, dělat to profi asi nikdo finančně nedocenil. Tento puffer jak jsem již psal je zkrátka srdeční záležitost.
Avatar uživatele
Gull
Příspěvky: 182
Registrován: 07 Říj 2010, 10:49
Místo/Bydliště: Praha 3

Re: Kolečkový zámek

Příspěvek od Gull »

"Co se týká zacházení s pistolí opatřenou kolečkovým zámkem, vyžaduje to trochu lucidního střelce"

Panáčku, je vidět, že nejsi ve střeleckých odborech :D
Perun s Tebou!
sasima38
Příspěvky: 5
Registrován: 07 Říj 2014, 15:24

Re: Kolečkový zámek

Příspěvek od sasima38 »

zdravim nemá tu někdo návod nejlépe vykresovou dokumentaci ke kolečkovému zámku nebo jestli někdo neví v jaké literatuře nebo časopise bych to našel určitě někde něco musí být,na netu jsem našel jen fotky a videa

Děkuji :D
Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolečkový zámek

Příspěvek od Abďa »

Sveho casu byl na netu plan moderni upravy s vykresovou dokumentaci, co podavak nejaky pan z Ostravy. Jinak bych zkusil prohledat myarmoury nebo strelecky web
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolečkový zámek

Příspěvek od Broďan »

Tady je ke stažení návod na stavbu kolečkové pistole a arkebuzy s rozkreslenými a okótovanými součástkami:
http://strzelecka.net/obrazki/Wheellock_Plans.pdf
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
sasima38
Příspěvky: 5
Registrován: 07 Říj 2014, 15:24

Re: Kolečkový zámek

Příspěvek od sasima38 »

Mockrát děkuji :)
Heinrichvs
Příspěvky: 64
Registrován: 26 Pro 2010, 13:55

Re: Kolečkový zámek

Příspěvek od Heinrichvs »

Výkres zajímavý. Už jsem pár zámků dělal a docela dost jsem jich viděl dobře i špatně zachovaných, ale na tomto mě zaráží dvě věci. Páka pro zachycení kolečka je sama o sobě docela zvláštní.
A hlavně ta kulička.
Viděl někdy někdo na nějakém originálu tu kuličku coby záchyt kolečka?
Říká se, že je to tzv skrbkovina, neboli ojeb dle Skrbka.
Avatar uživatele
rehtu
Příspěvky: 76
Registrován: 28 Ún 2009, 22:54

Re: Kolečkový zámek

Příspěvek od rehtu »

Tohle není ojeb Skrbka,tenhle plánek na kolečkovej zámek mám od r.88 a vyšlo to v německu jako návod na stavbu pistole a muškety,sám jsem osobně kopíroval originál v němčině a nechal jsem si překládat některý text,ten ojeb s kuličkou je asi toho kdo to dělal,ale stačí tam místo kuličky udělat ozub a je to dle originálu.Samozřejmně díra v kolečku pak nemůže být tak jak je na výkresu,ale musí být rovně zahloubená,aby se ten ozub měl za co zachytit.
Odpovědět

Vrátit se na “Landsknechti - A. D. 1525”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů