Čtvrtlibrák (bez sejra)

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Čtvrtlibrák (bez sejra)

Příspěvek od hawkwind »

Bylo ted´víc otázek jak stavět tenhle šíp - EWBS quarterpounder.
Samozřejmě že je problém sehnat dost těžké tyčky.

32" dlouhá tyčka s uniformním taperem z 1/2" na 3/8" má objem 4,844 krychlových palců což je asi 79,38 cm2.
Z toho snadno spočtete kolik bude vážit vaše hypotetická tyčka, když máte v ruce to dřevo.
Např. můj jasan má SG 0,86 takže tato tyčka na papíře vychází na 68,27 gr - a znamená to, že budu potřebovat 45 gr hlavici abych se na tu váhu dostal. (No dobrá, něco se nechá odpočítat na letky a lepidlo ale to si každý zváží sám.)

Habrová tyčka by to asi dala mnohem líp i když i to dřevo bude mít nějaký rozptyl co se hustoty týče.

Pro inspiraci I když ne úplně tam -
Obrázek
Obrázek
Obrázek


J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
cornus
Příspěvky: 491
Registrován: 23 Led 2009, 01:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Čtvrtlibrák (bez sejra)

Příspěvek od cornus »

No, jedine ten jasan alebo habr. Ešte hickory, ale to asi nemúže byť.
Už to neni shaft, ale násada
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Čtvrtlibrák (bez sejra)

Příspěvek od dav1dMldc »

urob to z grenadilu a bude 2 razy ťažšia :)
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Čtvrtlibrák (bez sejra)

Příspěvek od Drak »

Já jsem tu váhu osáhl tak že jsem tam neudělal taper . Mám celou tyčku 1/2". Je to ale nahouby, moc tlusté mezi prsty. A co stáhnout jenom posledních 10cm ?
Drak
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Čtvrtlibrák (bez sejra)

Příspěvek od hawkwind »

To se samozřejmě smí Draku.

David - povolená jsou jen evropská dřeva.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Čtvrtlibrák (bez sejra)

Příspěvek od Romikov »

Jsem tedy úplná lama nevím o šípech nic ale co se týče dřeva tak bych zkusil javor či dub, celkem houževnatá a pevná dřeva (narozdíl od buku) s vyšší váhou než jasan, javor navíc mívá kroucený vlákna tak by to snad šlo a neštípalo se. Co se dubu týče má téměř nulovou pružnost ale dobře drží i jako násady na kladívka a neštípe se musí se jen vybrat správný větve s větší hustotou letokruhů.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Čtvrtlibrák (bez sejra)

Příspěvek od hawkwind »

Český dub a jasan mají prakticky stejnou hustotu, rozdíl je v rozptylu vlastností intra species, spíš než mezi těma dvěma. Naproti tomu je javor lehčí, obzvlášt´ všechny ty velkolisté javory asi o 1/3 - mívají jen kolem SG 0.55-0.6
Jediné na co se spoléhám, že se nechá v průměru sehnat víc hustšího dubu než jasanu.
Jinak na MR se našly taky dubové šípy.


j.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Čtvrtlibrák (bez sejra)

Příspěvek od Honza F. »

Něco pro oživení vlákna. Teď jsem dělal Kašíkovi nějaké tyčky a v požadavku měl na 1/4 libráky tyčky s váhou 80g. Rozměrově vhodný jsem měl k dispozici pouze dub. Abych se na takovou váhu vůbec dostal, musel jsem udělat tyčky 13-13,5mm tlusté a aby se s něčím takovým dalo také střílet, je ubíraný pouze konec týbla v délce 10" (25cm) na 9,5-10mm.
Dubové jsou vlevo, ty světlejší vpravo jsou jasanové 1/2" na 3/8" s váhou okolo 55g.
http://jpeg.cz/obrazek/e8Wv
Naposledy upravil(a) Honza F. dne 17 Pro 2015, 08:12, celkem upraveno 1 x.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
markus
Příspěvky: 177
Registrován: 13 Pro 2011, 10:53

Re: Čtvrtlibrák (bez sejra)

Příspěvek od markus »

Tento šíp dá spoľahlivo hrab. Používam 32 g hroty a tomu prispôsobím tyčku. Vychádza to v pohode plynulo od 1,27 cm pri hrote do 10,5 cm ( aj menej ) pri končíku.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Čtvrtlibrák (bez sejra)

Příspěvek od dav1dMldc »

Honzo, máš nejaké riedke drevo. Teraz čo som robil 1/2" tyčky mi v pohode vychádzali nad 80g, Skor 85-90g. Jednu dosku som dokonca nešiel tak hustú, že tyčky mali skoro 100g.
Nad hrobom som tiež už dlho uvažoval, no moc hrabových forštov sa nedá zohnať :)
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Čtvrtlibrák (bez sejra)

Příspěvek od Honza F. »

Mám jednu dubovou 33" tyčku ubíranou z 1/2" na 3/8" a ta má 67g. Výpočtově má tedy to dřevo SG asi 0,82,. je to tedy spíš průměrně husté dřevo. Upřímně, byl jsem rád, že jsem sehnal alespoň takové, ale v menším množství.
Potíž je v tom, že když jsem se ptal na pile na jednu fošnu, tak mi řekli, že bych musel vzít celý 1m3 (vlastně celý kus kmene, který by rozřezali). Vzhledem k tomu, kolik se dělá 1/4 libráků je to pro mne zásoba na několik dekád, možná i déle. Navíc je to dost peněz a nemám to kde uskladnit. Takže teď čekám, jestli nebude známý truhlář nějaké kupovat, že by mi pár kousků nechal.
Holt máte štěstí na kvalitní dřevo.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Jiří z Podkopečka
Příspěvky: 2
Registrován: 15 Led 2015, 17:58

Re: Čtvrtlibrák (bez sejra)

Příspěvek od Jiří z Podkopečka »

Zajímalo by mě jak se u těchto kuželovitých tyček měří spine, pokud se měří.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Čtvrtlibrák (bez sejra)

Příspěvek od Honza F. »

U těchto tyček se spin neměří, nemělo by to smysl. Možná pocitově ohybem v ruce, ale měření na spinovačce smysl nemá. Alespoň pokud vím, nikdo je nepoužívá. Možná u šípů typu BLBS standard ano, ale u livery nebo 1/4 libráků ne.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Čtvrtlibrák (bez sejra)

Příspěvek od dav1dMldc »

Spin u 1/4 librákov vychádza na cca 250lbs, takže to nemá zmysel. U BLBS neriam aspoň odhadom (na spinovačke), aby sa nestalo, že sa ta tyčka rozletí. Totiž 10mm jaseň vychádza okolo 90-100lbs spinom. Aspoň ten čo mám. Takže 120-140lbs už by to asi nezvládlo, tam používam 12mm smrek. Váhovo je to rovnaké a spinom to vyjde na 150 a viac libier.
Honzo, ak chceš, možeme sa dohodnúť a doveziem ti nejaké drevo na jarné strieľanie napr. Ja problém kúpiť jednu forštu nemám.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
markus
Příspěvky: 177
Registrován: 13 Pro 2011, 10:53

Re: Čtvrtlibrák (bez sejra)

Příspěvek od markus »

David, ako Ti to potom vychádza váhovo ? Riešim, z čoho a ako vyrobiť BLBS do 150 lb. Nielen aby sa nezlomil, ale aby to aj lietalo, nie len o pár metrov ďalej, ako LIVERY.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů