Ignác

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Ignác

Příspěvek od Ignac »

alistaire napsal:tenhle typ kabátu (ty nabrané rukávy v ramenech a sklady v pase) se mi dost líbí už delší dobu. Jen, máte někdo nějaký podklad o této délce? Já co jsem viděl tak tento typ jsem viděl v délkách nad kolena...

(15tka mě zajímá okrajově, nemám v ní hlubších znalostí...)

Jde podle mě o běžný zimní kabát. Já osobně vycházel z italských oděvů, např jako zde prostřední postava z obrazu Piera della Francesca (Nalezení svatého kříže). Sám přemýšlím, jestli ho ještě nepřepásat pruhem látky místo opasku.


Obrázek
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Ignác

Příspěvek od Ignac »

Po dlouhé době přidám svou současnou fotku - z podzimního drancování s přespáním. Zejména nůši jsem si upravil - zesílil popruhy a odteď se nosí opravdu nádherně!
Přílohy
P9235167.JPG
Upravená nůše
P9235167.JPG (285.52 KiB) Zobrazeno 8315 x
P9225117m.JPG
P9225117m.JPG (53.23 KiB) Zobrazeno 8315 x
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Ignác

Příspěvek od Mahy »

Pěkné- jen ten blembák mi připomíná naši přilbu vz. 29 :D
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Ignác

Příspěvek od Ignac »

Docela mě zajímá, jak to bylo s těmi všemi Huque, huke nebo heuke, jak se o tomto oděvu zmiňuje zahraniční literatura.

Obrázek


Na čtrnáctkovém Brodci Doba Karlova si myslí, že jde o oděv, nazývaný česky karnáč, hojně rozšířený po celé 14. století. Embleton ale zmiňuje jeho orientální původ - proč ne. Huque mohou mít pravděpodobně jak nesešité boky (pončo), tak i sešité (něco jako róba) a navíc ještě mohly mít kapuce, takže mělo jít o univerzální oděvy do nepohody. Alespoň ve 14. století. Jak to ale s nimi bylo v druhé půli 15. století?

A mohla by se na tento oděv použít jemnější vlna, aby se omezila jeho funkčnost a zvýšila reprezentativnost?
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Ignác

Příspěvek od Ignac »

Posílám fotku sebe a své ženy z nedělní procházky.
Přílohy
P2245847zmensene.jpg
Vychazka
P2245847zmensene.jpg (56.36 KiB) Zobrazeno 7758 x
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
ignác
Příspěvky: 7
Registrován: 25 Ún 2013, 19:59

Re: Ignác

Příspěvek od ignác »

Zdravím. Jsem novic v tomto oboru. Zajímalo by mě, jak to bylo v období první poloviny 15. století s kalhotami.
Nechci být absolutně za žádného šlechtice, to mě neláká. Můj oděv má spíš odpovídat něčemu nižšímu nejlépe části pracujících husitů.
Když se mluví o kalhotách v téhle době, tak jde hodně buď o ty těsné pantalony či nohavice ale někde na netu jsem viděl k prodeji i jiné gotické kalhoty. Když jsem viděl filmy Otakara Vávry či Návštěvníky s Renem, které vypadají dobobě věrohodně, tak je tam často vidět, že lidé nosili i volné kalhoty s širšími plátenými kalhotami. Má tu někdo, k tomu co říci, zda to odpovídá realitě ? Kdo je případně nosil? Díky.
Avatar uživatele
Rewelus
Příspěvky: 83
Registrován: 07 Kvě 2012, 14:26

Re: Ignác

Příspěvek od Rewelus »

:alien: :D
.:: Peter Wolf ::.
Obrázek
.::: Aus Bern :::.
Avatar uživatele
Rewelus
Příspěvky: 83
Registrován: 07 Kvě 2012, 14:26

Re: Ignác

Příspěvek od Rewelus »

ignác napsal:Zdravím. Jsem novic v tomto oboru. Zajímalo by mě, jak to bylo v období první poloviny 15. století s kalhotami.
Nechci být absolutně za žádného šlechtice, to mě neláká. Můj oděv má spíš odpovídat něčemu nižšímu nejlépe části pracujících husitů.
Když se mluví o kalhotách v téhle době, tak jde hodně buď o ty těsné pantalony či nohavice ale někde na netu jsem viděl k prodeji i jiné gotické kalhoty. Když jsem viděl filmy Otakara Vávry či Návštěvníky s Renem, které vypadají dobobě věrohodně, tak je tam často vidět, že lidé nosili i volné kalhoty s širšími plátenými kalhotami. Má tu někdo, k tomu co říci, zda to odpovídá realitě ? Kdo je případně nosil? Díky.

Vykašli se jak na film od pana Vávry, tak i na francouzské komedie. :D Na toto téma doporučuji knihu od pana Eduarda Wagnera, která je stále k sehnání. Tam máš rozepsané a velmy bohatě ilustrované nákresy a přemalby doby husitské a předhusitské - Středověk oděv, zbroj a zbraně. Vyskytují se sem tam i odkazy na netu, jakožto obrázky. Nemám sílu hledat ti přímo odkazy, ale pokud nejsi analfabet, tak je zajisté najdeš. Nebo je i mnoho dalších odkazůa iluminací a ilustrací z daného období.

A doporučuji si otevřít vlastní vlákno - respektive složku, kde se budou lidé vyjadřovat konkrétně k tvé osobě. :D

Měj se hezky.
Naposledy upravil(a) Rewelus dne 25 Ún 2013, 20:43, celkem upraveno 2 x.
.:: Peter Wolf ::.
Obrázek
.::: Aus Bern :::.
Avatar uživatele
Zpěváček94
Příspěvky: 73
Registrován: 15 Srp 2011, 23:45
SHŠ: Shš Metropollis, Rattenschwanz

Re: Ignác

Příspěvek od Zpěváček94 »

:)
ignác
Příspěvky: 7
Registrován: 25 Ún 2013, 19:59

Re: Ignác

Příspěvek od ignác »

Rewelus napsal:
ignác napsal:Zdravím. Jsem novic v tomto oboru. Zajímalo by mě, jak to bylo v období první poloviny 15. století s kalhotami.
Nechci být absolutně za žádného šlechtice, to mě neláká. Můj oděv má spíš odpovídat něčemu nižšímu nejlépe části pracujících husitů.
Když se mluví o kalhotách v téhle době, tak jde hodně buď o ty těsné pantalony či nohavice ale někde na netu jsem viděl k prodeji i jiné gotické kalhoty. Když jsem viděl filmy Otakara Vávry či Návštěvníky s Renem, které vypadají dobobě věrohodně, tak je tam často vidět, že lidé nosili i volné kalhoty s širšími plátenými kalhotami. Má tu někdo, k tomu co říci, zda to odpovídá realitě ? Kdo je případně nosil? Díky.

Vykašli se jak na film od pana Vávry, tak i na francouzské komedie. :D Na toto téma doporučuji knihu od pana Eduarda Wagnera, která je stále k sehnání. Tam máš rozepsané a velmy bohatě ilustrované nákresy a přemalby doby husitské a předhusitské - Středověk oděv, zbroj a zbraně. Vyskytují se sem tam i odkazy na netu, jakožto obrázky. Nemám sílu hledat ti přímo odkazy, ale pokud nejsi analfabet, tak je zajisté najdeš. Nebo je i mnoho dalších odkazůa iluminací a ilustrací z daného období.

A doporučuji si otevřít vlastní vlákno - respektive složku, kde se budou lidé vyjadřovat konkrétně k tvé osobě. :D



Dík za odpověď.

Měj se hezky.
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Ignác

Příspěvek od Ignac »

Skvělej nick... :salute:

A vážně, zkus se míň dívat na filmy a víc číst vědecké publikace. Pro začátek třeba brožurku Costume guide od Company of Saynt Georg (http://www.companie-of-st-george.ch/cms ... e_Download) nebo knížku od Gerryho Emblettona: Oděv a zbroj vojáka ve středověku.

K tvému dotazu: nohavice byly vždy těsné a úzké, pokud se nevytahaly. Dokonce i na úplně chudých lidech, které kreslil ale až Dürrer, je vidět, že jejich nohavice byly původně těsné.

Rád bych ti poslal nějaké obrázky, ale akorát bych si zaprasil VLASTNÍ forum, takže si založ vlastní vlákno.
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Bum
Příspěvky: 81
Registrován: 28 Črv 2010, 18:08

Re: Ignác

Příspěvek od Bum »

Trochu mě pobavila výzva: "Vykašli se na filmy pana Vávry, čti Eduarda Wagnera", protože Wagner dal svou publikaci a zbraních, zbrojích a oděvech doby předhusitské a husitské dohromady mimo jiné právě kvůli zmiňované Vávrově husitské trilogii, na níž působil jako odborný poradce. Jeho publikace má dokonce deklarovaný účel pomoci s odíváním historických filmů a divadelních her, nejde o vědeckou studii odívání. Jinými slovy, její vypovídací schopnost je v podstatě stejná jako Vávrových filmů. Jako inspirační zdroj je obé dodnes funkční, ale je dobré s obrázky od Wagnera oslovit takové krejčí či řemeslníky, kteří mají povědomost i o původních iluminacích, z nichž Wagner vycházel.
Avatar uživatele
Rewelus
Příspěvky: 83
Registrován: 07 Kvě 2012, 14:26

Re: Ignác

Příspěvek od Rewelus »

Aplikoval jsem úroveň na úroveň. :banan:
.:: Peter Wolf ::.
Obrázek
.::: Aus Bern :::.
Avatar uživatele
Moritz
Příspěvky: 219
Registrován: 25 Srp 2009, 22:30
SHŠ: Praga Jagellonica 1471

Re: Ignác

Příspěvek od Moritz »

Tedy, nic proti Wágnerovi. Ve své době byl špička, ale dnes už je to zdroj poněkud překonaný. Koukejte na originály a ne na zastaralé a místy chybné interpretace.
Futute ducem!
Avatar uživatele
Rewelus
Příspěvky: 83
Registrován: 07 Kvě 2012, 14:26

Re: Ignác

Příspěvek od Rewelus »

Ok, ok beru zpet :D
.:: Peter Wolf ::.
Obrázek
.::: Aus Bern :::.
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti