Ignác

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Odpovědět
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Ignác

Příspěvek od Ignac »

Tak jsem se konečně odhodlal vstoupit sem na půdu salonu krásy. Však přeci jsem pořádný krasavec, ne? 8)

Ale k věci. Zajímá mě, jak postupovat v rekonstrukci řadového pikenýra/sudličníka Bernské hotovosti v roce cca 1480 a to jak s civilním tak bojovým oděním. Řekl bych, že základy odění už mám. Co bych ještě rád doplnil je:
-doublet
-vlněný kabát
-arming doublet nebo prošívanice

Nad čím přemýšlím: barva (jak moc je obvyklé ctít na civilním odění švýcarského synka barvy kantonu?), střihy (je v Bernu obvyklejší spíše italská móda nebo německá, resp. franzouská či jiná?) a jaká byla třeba obvyklá řemesla v takovém městě jako je Bern... no a ještě další otázky, jež si ale teď nevybavím :albino:

Tak to jsem já,
Obrázek

A z dálky, fešák vlevo.
Obrázek

Tady mám ještě staré boty
Obrázek

A tady v Tatrách na tažení
Obrázek


A ještě jedno období mě zajímá... Zároveň se švýcary se snažím i o 70. léta 15. století v Čechách. Skoro stejná doba, přesto se odění pražského tovaryše bude od Švýcaeského žoldnéře dost lišit. Přesto na obojí používám téměř stejné věci. Jelikož nepředstavuji nikoho bohatého, tak mě zajímá, či se ještě v této době dá nosit nějaký typ suknice...
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Ignác

Příspěvek od Siegfried »

Mno, jako vypadáš věrohodně obyčejně... vedle toho jak se lidé rádi prezentují v "nažehlených doubletech" a pod.
Ono je to vždy těžké, tovaryš taky není úplné ořezávátko :) A ne všichni švajcáři vypadali jako z Embletonova katalogu :)
Tak jako začal bych tím, že bych se pro čechy dopnil vlněnou svrchní suknicí. Vypadá to pěkně a tovaryš by jí určitě měl :)
A na to švýcarsko by to mohl bejt kabátec :) Nebo kabátec delší i na čechy a vylepšil bych pokrývku hlavy... Třeba ta s kožešinou co jede vedle ve foru by na čechy mohla bejt i na konec, co myslíte Chomi, Mathiasi ?

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Ignác

Příspěvek od Ignac »

Jo o suknici jsem přemýšlel, ale právě mi nesedělo, či si ji ještě v druhé třetině 15. století můžu dovolit nosit, či již není moc staromódní :-D Ale já suknice nosím rád, takže si vyrobím suknici, řekněme nad kolena s nařasenými rukávy a co s límečkem? A mám si ji udělat širokou, nebo nařasenou (to řasení si na ní už udělat a napevno spojit s podšívkou...)? Na švýcara si asi udělám kabát s velkými knoflíky, hezky i s límečkem a pod tím doblet. Asi nějaký volnější, víc lemplovější. A možná i v barvách Bernu, ale uvidím :-D

Tím volnějším myslím asi toto:
Obrázek

A k té čepici... už si obědnávám dva klobouky z medieval marketu: modrý a temně červený, jeden je obyč Medieval Felt Hat a druhý Pointed Felt Hat... Ale pokud splaším nějakou kožešinu, tak bude "česká čepice." A nemusí k té kožečinové čepici být kabát nebo suknice též obšívané kožešinou?

---------------

A ještě k tomu podšívání suknice, byly tehdy i nepodšívaný suknice? A jak to je s praktičností a tepelnou izolací?

----------------------- 01 bře 2010, 23:08 ---------------------

Tak jsem se dal do výrobz suknice... Nakonec bude mít i stojáček a široké rukávy. Co se ale nemůžu rozhodnout, či ji nemám radši rozstřihnout v předu a našít knoflíky...

Zatím bude vypadat jako písmeno G na následujícím obrázku:

Obrázek
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Ignác

Příspěvek od Chomi »

Suknice G u mě dobrý:o)
Jen mi přijdou ty široké rukávy moc humpolácké, vzhledem k tomu, jak bohatě je řasená. V takovém případě by rukávy na konci měly být asi užší, jak to vidíme na většině obrázků u lepších suknic.
Tedy alespoň co můžu říct pro 1. půlu 15. stol.
Mathias ti ale řekne víc.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Ignác

Příspěvek od Siegfried »

Souhlas s Chomáčem. Mě se ty rukávy taky nelíběj.
Jinak co se týče podšívání tak je to celkem celé otázka... Doublety se podšívaly, aspoň ten co se dochoval je. (Kurva tedka jsem znejistěl a nemám tu obrázky)
Obecně platí že čím hutnějí vlna, tím lépe drží tvar a vypadá honosněji. Podobný efekt má podšití... Ale jako určitě byly i nepodšité věci, spíše je to podšití pro mě znak luxusnějšího provedení... :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Ignác

Příspěvek od Ignac »

Jo, tak rukavy jsem udelal presne jak tam jsou... dlouhe a ohrnute. A nevim, jak to ve finale cele bude narasene, bo jsem jsem jeste nenasil bocni kliny, ale porad mam jeste dost latky na to, abych pridal jeste jeden velky klin dozadu.

A nakonec to jeste muzu cele rozstrihnout a nasit knofliky, ale v tom pripade budu chtit poradit, jak udelat ty siroke knofliky, protoze si myslim, ze kuze obsita latkou se bude ohybat a nebude drzet knoflikovity tvar.... Obsita mince? Kus dreva? Nebo jeste lze pouzit ciste latkove knoflicky?

A jeste k podsiti. Vlna to je celkem hutna a tvar drzi, ale muzu ji nejak podsit, ale asi ne celou, napadlo me podsit konce rukavu a spodek suknice :albino:
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Ignác

Příspěvek od Chomi »

Buď to podšij celý, nebo to nepodšívej. Částečné podšití mi přijde dost divné, zejména když je na místech, kde není příliš potřeba, aby oděv hřál.
Pokud to nebudeš mít zřasené, tak ti z toho vznikne normální prostá suknice. Ta se samozřejmě taky běžně užívala a u ní by tyhle rukávy nevadily. Ale není potřeba je mít přehnuté, to mi připadá divné...
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Ignác

Příspěvek od Ignac »

Ok, pochopil jsem.

A co k tomu rozstřižení? Mám nechat jenom ropzarek u krku, jako tomu je zde: http://kostym.cz/Cesky/6_Dobove/06_Suknice/VI_06_10.htm nebo rozstřihnout až dolů a udělat kabátec?
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Ignác

Příspěvek od Siegfried »

Chomi napsal:Buď to podšij celý, nebo to nepodšívej. Částečné podšití mi přijde dost divné, zejména když je na místech, kde není příliš potřeba, aby oděv hřál.
Pokud to nebudeš mít zřasené, tak ti z toho vznikne normální prostá suknice. Ta se samozřejmě taky běžně užívala a u ní by tyhle rukávy nevadily. Ale není potřeba je mít přehnuté, to mi připadá divné...
Souhlas!

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Ignác

Příspěvek od Ignac »

Ok, uvidí, jak to nakonec bude zřasené... A pokud vznikne normální prostá suknice, nerozstřihnu to úplně... Ale pokud to klíny hodně rozšíří, poradíte mi s mým knoflíkovým problémem? :albino:
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Jirik
Příspěvky: 74
Registrován: 12 Bře 2008, 11:01
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ignác

Příspěvek od Jirik »

Neco o knoflikach probehlo tady:
viewtopic.php?f=168&t=233

Jirik
Rond... starý tanec od hlavy až k patě
http://www.rond.cz
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Ignác

Příspěvek od Mathias »

Projdi si třeba tohle:
Jenský kodex [Antithesis Christi et Antichristi] (přelom 15. a 16. st.)
Na díle byli vyhodnoceni dva podprůměrní malíři a třetí, který byl J. Drobnou identifikován jako Janíček Zmilelý z Písku (pozdější královský iluminátor), jež se podílel na výzdobě Litoměřického graduálu.
http://www.manuscriptorium.com/Manuscri ... nvLang=cze
Dobrá jsou treba folia 67v a 68r

A např. :) // sor musel jsem to upravit, neboť to bylo přeukrutně veliké, když to zde bylo celé
http://www.nm.cz/knihovna-nm/img/rukopi ... ylon_1.jpg

----------------------- 05 bře 2010, 10:47 ---------------------

Obecně vzato by ses měl rozmyslet, co vlastně chceš, zdali spodní sukni nebo svrchní - problematika je vyložena v mém příspěvku zde:
viewtopic.php?f=1&t=1088&start=0

Tento způsob odívání se v Čechách v průběhu 15. století nezměnil. To co se změnilo:
1) Začaly se nosit košile (to ovšem neznamená, že ji vlastnil každý).
2) Základní sukně, už se nešily tak úzské a rozšiřovaly se jim rukávy (ovšem u zápěstí zůstávaly stále upnuté).
3) Rozšířilo se užívání kabátce v moderní podobě (Česká forma doubletu v velkým výstřihem a vkládaným puntem).
4) Začaly se používat sešité nohavice.
5) Naprosto nově vzniká kabátec / kabát jako svrchní oděv. A často s širokým kožešinovým límcem. Něco jako mám zde na ikoně (ale já to nosím na špatné období a špatně ušité :evil: Už se to přešívá ;) )

Tohle je zatím stav mého vědění v obecné rovině o 2. pol. 15ky. Časem na tom máknu ještě víc.
Pokud si ušiješ spodní sukni lehce nad kolena, mírně řasenou, u krku nízký stojáček a zapínání na pár knoflíků, nešlápneš vedle. Bude to splňovat vývojové tendence 2. poloviny 15ky v Čechách i starší analogie a tím malým stojáčkem se odlišíš od masy "prvoválečných hrdinů" :badgrin:, kteří si to ještě nemohou dovolit.
Pán Búh pomoc nasse!
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Ignác

Příspěvek od Ignac »

Tak jsem prošel celý manuskript, jak jsi mi ho poslal a našel tam hodně postav, kde jsem se přesvědčil, že pár knoflíků u krku není špatná volba. A nakonec jsi mi to i potvrdil ve svém druhém příspěvku. Takže žádné rozstřihávání se konat nebude, udělám jen 5-7 látkových kuličkových knoflíků. Dokonce jsem i řešil, jestli je dát napravo a nalevo dírky, či se to ve středověku řešilo jinak, a co jsem sledoval, tak více méně jim to bylo jedno, ale většinou to je na iluminacích normálně jak jsem si myslel (knoflíky vpravo, ďoury vlevo) :-D

Tak už mám suknici téměř hotovou, rukávy jsem nechal široké a zahrnuté, už mi zbývá jen dokončit druhý klín a zapošít spodek a knoflíky s prustřihem a bude hotová. Pak pošlu foto...

----------------------- 07 bře 2010, 00:57 ---------------------

Tak to je výsledek!

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Ignác

Příspěvek od Siegfried »

Pěkný :)
Akorát mi přijde, že se ti ta sukně pod těma knoflíkama nějak divně řasí, jako by se tahala, nemáš to tam někde málo úzké ?
Ale jinak se mi líbí.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Kain
přirozený pluralista
přirozený pluralista
Příspěvky: 133
Registrován: 17 Srp 2008, 20:15

Re: Ignác

Příspěvek od Kain »

Mi přijde, že to prostě rozstřihl na délku zapínání a pak přeložil, takže mu kousek chybí. Což by asi bylo líp, kdyby to bylo až pod pas, jako na obrázku f. Ale jinak dobré, fakt líbí...
"Všude je základním krokem vyjít ke kořenům své krajiny, svého etnika, svého dědictví. To není žádný nacionalismus, to je přirozený pluralismus, ve kterém vyrůstal druh homo sapiens sapiens." Egon Bondy
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů