Zajda, civilní oblečení cca 1440-1450, měšťan/žoldnéř

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: Zajda, civilní oblečení cca 1440-1450, měšťan/žoldnéř

Příspěvek od deCarabas »

Dasenka: Mno jo, sexualna uchylka prezliekat sa za zenu a este k tomu z polovice 15teho storocia sa miz atial vyhyba, cize s tymto skusenost nemam :D

Kazdopadne by som to asi zhrnul takto: ak to chces prat, prezrazaj si. Ak budes riesit chemiou ci kefkou, netrap sa tym. Je to na tebe :)

Inak, ku gombikom - naco ich chces riesit, ked zhanas nakoncia na snurku? Nebudes zapinat snurkami? Ci je to ku krku na ten italsky kabat?
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajda, civilní oblečení cca 1440-1450, měšťan/žoldnéř

Příspěvek od Indy »

Doublet máš s knoflíky i šňůrami. Koukni na můj.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Zajda
Příspěvky: 17
Registrován: 27 Dub 2010, 07:06

Re: Zajda, civilní oblečení cca 1440-1450, měšťan/žoldnéř

Příspěvek od Zajda »

deCarabas napsal:Dasenka: Mno jo, sexualna uchylka prezliekat sa za zenu a este k tomu z polovice 15teho storocia sa miz atial vyhyba, cize s tymto skusenost nemam :D

Kazdopadne by som to asi zhrnul takto: ak to chces prat, prezrazaj si. Ak budes riesit chemiou ci kefkou, netrap sa tym. Je to na tebe :)

Inak, ku gombikom - naco ich chces riesit, ked zhanas nakoncia na snurku? Nebudes zapinat snurkami? Ci je to ku krku na ten italsky kabat?
No jak jsem koukal na skušenosti jiných (a vezmu-li v potaz své štěstí), tak rači predsrážím :). Knoflíky chci na doublet i na kabátec (nechce se mi háčkovat) a nákončí pro snůrky na nohavice, vestu a pak dalši hromadu na vycpávanici pod zbroj (nejak ty kroužkové výplety, které si jednou dodělám musím přimontovat)
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: Zajda, civilní oblečení cca 1440-1450, měšťan/žoldnéř

Příspěvek od deCarabas »

Indy: viem, ze boli aj aj, len som sa pytal, preco nechce zapinat doublet snurkami ;) A moja otazka bola zodpovedana k plnej spokojnosti ;)
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Zajda
Příspěvky: 17
Registrován: 27 Dub 2010, 07:06

Re: Zajda, civilní oblečení cca 1440-1450, měšťan/žoldnéř

Příspěvek od Zajda »

Tak, látka na kostým je obědnána z LH shopu, knoflíky domlouvám. Měl bych ještě jeden dotaz na nohavice, a to přesně, jak by měly vypadat zezadu? Krýt celé pozadí jako zde? (http://historycznestroje.pl/index.php?l ... 9&foto=152). Fotky na kterých jsou nohavice zepředu jsem našel dost, ale s pozadím se nikomu na foto moc nechce :( .
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: Zajda, civilní oblečení cca 1440-1450, měšťan/žoldnéř

Příspěvek od deCarabas »

Je to na tebe, nohavice su rozneho typu, ale odporucam spojene, co kryju celu prdel, v "tvojom obdobi"boli zrejme najcastejsie:
Obrázek
Obrázek
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Zajda
Příspěvky: 17
Registrován: 27 Dub 2010, 07:06

Re: Zajda, civilní oblečení cca 1440-1450, měšťan/žoldnéř

Příspěvek od Zajda »

Děkuji za návrh.
No abych pravdu řekl, spíše mi vyhovují nohavice, které má nasazeny střelec z kuše vlevo na obrázkuObrázek
(ukradeno z jiného vlákna tohoto fóra, původnímu přispěvateli tímto děkuji :) ) Problém se zadní částí stále zůstává, ale předpokládám, že jak nohavice zepředu nekryjí komplet, tak podobně nebudou krýt zezadu a mají tvar jakýchsi "legín" a nechají sedací část těla oděnou pouze do bruch (v létě budou alespoň příjemně větrat), či se na pozadí skoro spojují (při brouzdání internetem jsem našel, a opravdu si již bohužel nevzpomenu kde, nohavice bez předního deklu, které se vzadu prakticky spojovaly, jen nebyly sešité a tak se daly i srolovat v případě horka. Toto řešení mi osobně přijde asi nejvhodnější, jen nevím, jak moc to bude "košér", předpokládám, že jisté etapy vývoje v oblékaní byly, ale nechtěl bych být až moc za extravagantního hejska :) ). Dále předpokládám, že bílý plandající kus látky vpředu mezi nohavicemi je spodek haleny. Otázkou ovšem zůstává, je-li toto řešení použitelné pro společenskou vrstvu a dobu, kterou bych chtěl představovat(ital měšťan/žoldnéř 1440-1450).

Omlouvám ze za ten chaos, ale v tomto či přístím týdnu bych měl navštívít švadlenu (pokud dorazí látky v čas) a přednést ji konkrétní požadavky a s trochou štěstí (a Vaší pomocí :) ) i střihy. A raději budu za otravu nyní, něz za tupce později :) .

Edit:
Tak jsem si pořádně prohlédl ty modré nohavice a odpověděl si částečně sám :)
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: Zajda, civilní oblečení cca 1440-1450, měšťan/žoldnéř

Příspěvek od deCarabas »

Jo, vpredu trci kosela. Popravde Italia v tej dobe bola dost na urovni, myslim, ze nohavice s krytim tam boli dost bezne (ale necham sa rad presvedcit o opaku). Na druhej strane som videl nejake obrazy z tej doby a mali tam este oddelene nohavice. Podla mna tym nic nepokazis, ale poradim ti z vlastnej skusenosti - ak mas gate oddelene, urcite si zozen plast alebo kabat. ono to sice prijemne vetra, ale zaprsi, pride vecer a vietor a primrznu ti pulky k sebe ;) Takze si treba prdel kryt.
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajda, civilní oblečení cca 1440-1450, měšťan/žoldnéř

Příspěvek od Indy »

Já nevidím problém s těmahle nohavicama v daném období.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: Zajda, civilní oblečení cca 1440-1450, měšťan/žoldnéř

Příspěvek od deCarabas »

Obrázek
presne tvoje obdobie, ak sa nemylim, italia. Borec so stitom v popredi.
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajda, civilní oblečení cca 1440-1450, měšťan/žoldnéř

Příspěvek od Indy »

Máš k tomu obrazu nějaký popis. Ty přilby jsou divné.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: Zajda, civilní oblečení cca 1440-1450, měšťan/žoldnéř

Příspěvek od deCarabas »

PIERO della FRANCESCA
Battle between Heraclius and Chosroes (detail)
c. 1460
Fresco, 329 x 747 cm (full painting)
San Francesco, Arezzo

Je to zrejme autorska licencia, ale nohavice nemal dovod menit rovnako, ako nemenil doublety... Zbrane a zbroj boli zromantizovane pomerne casto, ale odevy ani moc nie.
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Zajda, civilní oblečení cca 1440-1450, měšťan/žoldnéř

Příspěvek od Bilajz »

Jesi chces talina, tak kouni sem a podle tech popisku bych se podival na dane obrazy, na ktere se odkazuji. Jesi to pocka do zitra, tak se ti na neco podivam i ja (dneska nejsem moc schopen).
Zajda
Příspěvky: 17
Registrován: 27 Dub 2010, 07:06

Re: Zajda, civilní oblečení cca 1440-1450, měšťan/žoldnéř

Příspěvek od Zajda »

Bilajz napsal:Jesi chces talina, tak kouni sem a podle tech popisku bych se podival na dane obrazy, na ktere se odkazuji. Jesi to pocka do zitra, tak se ti na neco podivam i ja (dneska nejsem moc schopen).
Koukám, ale nejspíše Ti někam utekl link :). Látka zatím nedošla, takže do zítřka to určitě počká.
deCarabas napsal:PIERO della FRANCESCA
Battle between Heraclius and Chosroes (detail)
c. 1460
Fresco, 329 x 747 cm (full painting)
San Francesco, Arezzo

Je to zrejme autorska licencia, ale nohavice nemal dovod menit rovnako, ako nemenil doublety... Zbrane a zbroj boli zromantizovane pomerne casto, ale odevy ani moc nie.
Na obrázku je i zajímavý detail, nohavice se s vrškem překrývají (většinou jsem zatím viděl u kostýmů mezeru mezi nohavicemi a vrchní částí).
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Zajda, civilní oblečení cca 1440-1450, měšťan/žoldnéř

Příspěvek od Bilajz »

Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů