Kathenka potrebuje poradit...

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Kathenka potrebuje poradit...

Příspěvek od Spakona »

Kain napsal:S tím praním je to blbost. Vlnena vlakna maji takove jakoby supinky. Ty se pusobenim tepla roztahuji a smrstuji, cimz se vlakna zacuchavaji do sebe a zhustuji a pradlo se srazi. Vzdycky. Je jedno, kolikrat to vysrazite dopredu, kdyz to date do horke a studene, vzdycky se zase trochu srazi. Jinak byste nemohli plstit - valchovani v ruce je prece o namaceni do horke vody, aby se to pri chladnuti a valeni vic a vic srazelo do pozadovaneho tvaru. Takze kdyz to delate dopredu, delate to zbytecne. Prominte, ze vam slapu babovicky. :salute:
peru to primárně kvůli těm chemickejm sračkám kterejma je to napuštěný - což asi ve středověku nebylo, že
stačí že mám alergii na vlnu, nemusím mít ekzém po těle ještě proto, že se mi do kůže uvolňuje dajaká chemie - pod vlnu dám sice len, ale ta chemie například při promoknutí projde skrz....
co se týká následného praní - vlna se pere ve studené vodě, a je to spíš jakési lehké máchání - takže ty tvoje bábovičky jsou z dost suchého písku - žádnej soudnej člověk nepere vlnu v horké vodě pokud nehodlá vyzískat plsť
Naposledy upravil(a) Spakona dne 24 Kvě 2010, 19:28, celkem upraveno 1 x.
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: Kathenka potrebuje poradit...

Příspěvek od Kateřina »

Chybu s praním vlněného oděvu jsem udělala jen jednou a mrzí mne dodnes. Vyprala jsem si před rokem cestovní šaty, pečlivě a pracně vyšité, načež se mi srazily na délku o skoro 10 cm. Zdlouhavým napařováním se mi je podařilo postupně natáhnout asi o 5 cm, ale stejně už to není ono. Mezitím jsem zjistila, že vlna má úžasnou samočistící schopnost, takže od té doby vlněné oděvy neperu.
Pokud se na nějakém místě učuní příliš, vyčistím to místo, ale nic víc. Jinak jen kartáčuji a větrám (a chráním proti breberkám jádrovým mýdlem v truhlici a skříni).
Nevím sice, jak se to děje, ale bláto a běžné špíny z vlněných oděvů prostě někam zmizí, aniž by jim člověk pomáhal :) Jsem hrozně racionální člověk a kdyby mi tenhle zázrak někdo dokázal vysvětlit, tak bych byla docela ráda (jo, a ještě výrobu těstovinových "volantů" :D)...
Avatar uživatele
Kain
přirozený pluralista
přirozený pluralista
Příspěvky: 133
Registrován: 17 Srp 2008, 20:15

Re: Kathenka potrebuje poradit...

Příspěvek od Kain »

Spakona napsal:... žádnej soudnej člověk nepere vlnu v horké vodě pokud nehodlá vyzískat plsť
no právě si přečti, co někteří psali :-)
"Všude je základním krokem vyjít ke kořenům své krajiny, svého etnika, svého dědictví. To není žádný nacionalismus, to je přirozený pluralismus, ve kterém vyrůstal druh homo sapiens sapiens." Egon Bondy
Avatar uživatele
Pike
Příspěvky: 65
Registrován: 06 Pro 2006, 10:48

Re: Kathenka potrebuje poradit...

Příspěvek od Pike »

Takže já bych to shrnul: když koupíš vlnu, dělej si s ní, co chceš, ale poté, co z ní ušiješ oděv, už ho hlavně neper. :D
Já tedy minimálně vlněné nohavice a oděv na kovařinu alespoň občas peru, protože na to už ani samočisticí schopnost vlny nestačí. A kombinace brutálnějšího předsrážení a následného šetrného praní se mi osvědčuje, ale je to jen moje osobní zkušenost, nikomu ji nevnucuji.

A už bych byl opravdu pro to tuto diskusi utnout a přemístit jinam, chudák Kathenka z toho musí být :wtf: :crazy:
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Kathenka potrebuje poradit...

Příspěvek od hawkwind »

Upřímě, už nežijem taky tenkrát, některý lidi mají ty hadry i když ne moc neperou ve slušným stavu, některý smrděj jako tchoř.
Woolite do vany, vlažnou vodu, on to sežere, pak se to dá vyvěsit a zas to oblečení je snesitelné.
IMHO - taky do toho nemůžeme vrážet furt ty prachy dokola že jo.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů