Adam, sedlácký podomek

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Adam, sedlácký podomek

Příspěvek od Czernozub »

Jelikož jsem od páně svobodníka Richarda dostal velice lukrativní nabídku, musí má husitská budoucnost počkat. Byl jsem totiž najmut jako sedlácký podomek. Člověk opět dost nízkého sociálního statutu, takže se módou moc nezatěžuji, primárně mi jde o to abych měl co do huby, ne kabátec podle poslední módy. Co se týče konkrétní datace mé postavy, tak období Královny Elišky(kdybych si tak pamatoval od kdy do kdy to je) a Hradeckého dvora. Pomáhám svému pánu v hospodářství a na tažení, kde mu v bitvě kryju záda, nějakou dřevcovkou. Moje jediná ochrana je prošívka a klobouk. Civil viz. foto (z Libušína, by Radim Vaňousek)
Obrázek

Svrchní tunika snad bude nová a delší, jakožto chudák jsem na jinou neměl(což je fakt :) ) Provizorní nohavice přežily na Libušíně dva dny než šli do kelu, teď budu dělat nové, na fotce mám tedy jen bruchy. Vítám každou radu na zlepšení (myslím že jich bude dost).
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
Armin
Příspěvky: 173
Registrován: 20 Ún 2009, 15:46

Re: Adam, sedlácký podomek

Příspěvek od Armin »

Určitě by to chtělo nějakou pokrývku hlavy ;)
Asi bych vyměnil pásek, tedy pořídil nějaký tenčí s odpovídající přezkou a vyvaroval se nošení moderních náramků (i když nejsem schopen přesně identifikovat, co to na té ruce máš :) )
Pak bych taky s ohledem na dataci přesunul celou diskusi na forum Hradeckého dvora ;)

Ale mne nemusíš brát vážně, já sem jenom taková rychlokvaška :)
Spolkni to, ty uličnice jedna, spolkni, sou v tom vitamínky....
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Adam, sedlácký podomek

Příspěvek od Czernozub »

Svoje krámy hodlám tahat v nůši. Jednu jsem našel na půdě, někdy po prababičce, řekl bych že po lehké renovaci by měla být v pohodě použitelná. Rád bych si i pořídil něco na nošení vody, myslíte že by byla přípustná tahle keramická čutora? http://www.mckeramika.vyrobce.cz/dzbany.html (číslo D10)

Armin: opasek byl půjčený, lepší nebyl. Pokrývku hlavy mít budu takovou tu klasickou bílou čepičku jak pro miminka(jejíž jméno si nepamatuju :violent1: ), rád bych ale ještě nějakou čepici nebo klobouk. Ten náramek jsou jen dvě kůže omotané kolem zápěstí s kouskem dřívka, který už tam nemám ;)
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Adam, sedlácký podomek

Příspěvek od Indy »

No, samotné mimino je snad na spaní, nebo taková lágrmicce, ne? Kloubouk, slamák či odpovídající čepka je super, dá se něco sehnat i levně. Škoda, žes nebyl na Ostravě, prodávali tam plsťené čepky, spíše ranější a vypadaly super vidlácky. Cena 800kč. Jinak bacha sedláčku, ať Ti někdo nepřerazí ruce za ten rytířský uzel na opasku. Opasek Ti klidně sesmolím, s ohledem na Tvůj původ vyberu něco nechutně chudého. Ale asi bych sháněl nějakou kovanou hnusnou přesku a hrozně křivě to přišil tlustou dratví. Samozřejmě přeska černá, nejlépe podle nálezů. Nůši vyzkoušej, nápad je to dobrý, ale pokud ležela na půdě 20 let, pravděpodobně bude proutí vyschlé a rozpadne se již během pár akcí. Lepší bude nová. :(

rychlokvaška s 20 letou praxí.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Adam, sedlácký podomek

Příspěvek od Dášenka »

Czernozub napsal:... takovou tu klasickou bílou čepičku jak pro miminka(jejíž jméno si nepamatuju :violent1: )...
Zcela prozaicky se tomu v běžné mluvě říká "miminko" :lol:
Pak to má jěště nějaké další názvy, třeba coif (čteno s ká na začátku)...
richardrg
Příspěvky: 105
Registrován: 04 Črv 2008, 12:51

Re: Adam, sedlácký podomek

Příspěvek od richardrg »

K Elišce by to asi bylo lepší přesunout, ale Adam dělá víc období, tak to můžeme postupně aktualizovat.

Jelikož jsem ho najal, tak o pásek se postarám, přesku mám připravenou, bude mít stejnou jako já - ta je dostatečně "hnusná".
Nesouhlasím s křivým šitím, i kdyby si ji šil sám, tak by se snažil aby to bylo rovně.
Co se týče čepičky, Na Elišku je Coif úplně v pohodě, já vidím jako nejlepší doplnit ho o slamák, když to vyjde přivezu ho z Polska.

A teď se projevím jako rychlokvaška, ale i když toto vázání se nazývá rytířský uzel nemá se šlechtou nic společného. Byl jsem o tom přesvědčen v jiné diskusi, příležitostně se ji pokusím najít.

V neděli by se měl u mě stavit, tak mi dejte rady čím ho vybavit, keramika počká, až budu dělat větší objednávku.
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Adam, sedlácký podomek

Příspěvek od Czernozub »

Indy napsal:No, samotné mimino je snad na spaní, nebo taková lágrmicce, ne? Kloubouk, slamák či odpovídající čepka je super, dá se něco sehnat i levně. Škoda, žes nebyl na Ostravě, prodávali tam plsťené čepky, spíše ranější a vypadaly super vidlácky. Cena 800kč. Jinak bacha sedláčku, ať Ti někdo nepřerazí ruce za ten rytířský uzel na opasku. Opasek Ti klidně sesmolím, s ohledem na Tvůj původ vyberu něco nechutně chudého. Ale asi bych sháněl nějakou kovanou hnusnou přesku a hrozně křivě to přišil tlustou dratví. Samozřejmě přeska černá, nejlépe podle nálezů. Nůši vyzkoušej, nápad je to dobrý, ale pokud ležela na půdě 20 let, pravděpodobně bude proutí vyschlé a rozpadne se již během pár akcí. Lepší bude nová. :(

rychlokvaška s 20 letou praxí.
Opravím ji a uvidím, zatím nic lepšího nemám, na novou nejsou prachy. A co toho uzlu se týče- taky myslím že nemá se šlechtou nic společného, ale i když jo, tak co bych měl jiného provést s tím přečnívajícím koncem?
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Adam, sedlácký podomek

Příspěvek od Indy »

Ohledně uzlů se rád nechám poučit. Další věc co zase nevím :evil: sakryš.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Adam, sedlácký podomek

Příspěvek od Random »

Coif překládám jako "karkule", jinak též pro muže "couvre-chef"

http://temp.brodec.org/costume.pdf - omlouvám se, že vám to zase cpu, ale hned první postava, pyrenejský pacholek kolem roku 1425 vypadá prostě docela použitelně, tak proč se neinspirovat, že.

Podívejte se na ten opasek, vyrobený za použití "repasovaných" dílů - lahůdka pro drna!
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
narvek
Příspěvky: 588
Registrován: 09 Pro 2006, 16:40
SHŠ: Cornwallská lehká pěchota
Místo/Bydliště: Kostelní Radouň/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Adam, sedlácký podomek

Příspěvek od narvek »

To akorát ukazuje, jak se "móda" chudiny skoro neměnila :badgrin:
Jsme z Cornwallu, kde muži jsou muži a ovce se třesou strachy!
http://www.movember.com/m/1826062
richardrg
Příspěvky: 105
Registrován: 04 Črv 2008, 12:51

Re: Adam, sedlácký podomek

Příspěvek od richardrg »

Super nic podobného neznám, ten drn je použitelný i 150 let dopředu. Nádhera :protest:
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Adam, sedlácký podomek

Příspěvek od Czernozub »

Jojo, já vím proč ho dělám :))
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Adam, sedlácký podomek

Příspěvek od noxter »

Drnovský hejsek dobrý,

dle mého zkrátit a z úžit bruchy a na večer delší suknici. Pak už jen detaily, nějaký žabikuch na pásek a asi jinou tašfici tahle mi přijde dost "konfekční stánkařina".
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Adam, sedlácký podomek

Příspěvek od Czernozub »

noxter napsal:Drnovský hejsek dobrý,

dle mého zkrátit a z úžit bruchy a na večer delší suknici. Pak už jen detaily, nějaký žabikuch na pásek a asi jinou tašfici tahle mi přijde dost "konfekční stánkařina".
No jo, moc se mi nepovedla, jeden z prvních výrobků :doubt: Žabikuch je schovaný za taškou, házel jsem fotku do pobočních zbraní.
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Adam, sedlácký podomek

Příspěvek od Czernozub »

Obrázek

Aktuální foto z Karlovské sběře.
Pěchota z přesvědčení.
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti