Nathan - Anglický lučištník, 15st.

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Anglický lučištník, 15st.

Příspěvek od noxter »

Tohle by byla podle mě rozhodně lepší varianta.
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Avatar uživatele
BidakII
Příspěvky: 292
Registrován: 05 Říj 2008, 22:53

Re: Anglický lučištník, 15st.

Příspěvek od BidakII »

Bilajz napsal:od kdy uz jsou nohavice s mostem mozne i pro mene majetne. ja pro nase zeme to mam v roce 1470 jako zeman za modni novinku
Typ nohavic nemá s majetností nic společného, to je věc přejímání kulturních změn. Pokud vím, tak konkrétní datum pro začátek nošení "kalhotových" nohavic (myslím sešité, s krytím) není známo a podle iluminací ho jde doložit minimálně pro půlku 15. století. Osobně odhaduji, že v Evropě se tento typ nohavic mohl začít nosit cca ve druhé čtvrtině 15. století (chcete-li 1425-1430 a dále).

Něco jiného jsou lokální vlivy - utrakvisté v závěru husitských válek a těsně po nich by takové nohavice asi úplně nebrali, ale katolický šlechtic ze stejné doby by se na to tvářil jinak. Pro druhou půlku 15. století v Čechách bych to neřešil. Konec konců, z téhle doby jsou už střety z utrakvistického prostředí mezi kazateli, kteří kritizují měšťany za módní oděvy, a městskou radou, která se je snaží umlčet. Umírněný utrakvista po roce 1450 nebyl radikální táborita z roku 1425. Naše skupina dělá jagellonské období (Vladislav) a umírněné utrakvisty z města. Proto volíme kompromis tak, že střihy a typ oděvů odpovídají druhé půlce 15. století, ale krotíme se v křiklavých barevných kombinacích a zdobení - vcholem výstřelků je to, že jeden z nás má půlené nohavice černá+rezavohnědá a ještě to vypadá, že to na něj ušili, když nebylo dost ani jedné látky. Tak nějak si myslím, že by to mohlo být. Katolík a šlechtic k tomu se v roce 1471 podle mě nemusí krotit vůbec - leda podle obsahu svého měšce ;)
A z Itálie (civilizované prostředí, bez strohých oděvních omezení) - z druhé půlky 15. století je spousta vyobrazení, kde běhají různí pacholci v doubletech s dělenými nohavicemi, z kterých jim pochopitelně vykukují hace a někdy i kus holé nohy a vedle nich se vyskytují jiní, kteří už mají kalhotové nohavice.
Nathan napsal:No môžem to ešte spraviť tak, že ušijem ako keby spojené nohavice (teda budú celé do výšky pod doublet) ale nezošijem ich do kopy a nedám tam most. Tak je to v osprey nakreslené.
Jo, dobrý kompromis z tvého pohledu a z historického to není nesmysl. To je ten typ nohavic, který jsem myslel u těch Italů a je na spoustě iluminací i z jiného prostředí.
"Bylo by omylem myslet si, že je-li historikův text čtivý, není dost vědecký."

Jacques Le Goff
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Anglický lučištník, 15st.

Příspěvek od Siegfried »

BidakII napsal:
Bilajz napsal:od kdy uz jsou nohavice s mostem mozne i pro mene majetne. ja pro nase zeme to mam v roce 1470 jako zeman za modni novinku
Typ nohavic nemá s majetností nic společného, to je věc přejímání kulturních změn. Pokud vím, tak konkrétní datum pro začátek nošení "kalhotových" nohavic (myslím sešité, s krytím) není známo a podle iluminací ho jde doložit minimálně pro půlku 15. století. Osobně odhaduji, že v Evropě se tento typ nohavic mohl začít nosit cca ve druhé čtvrtině 15. století (chcete-li 1425-1430 a dále).
Mno já nevím, možná se trochu míjíte. Určitě si chudina nepořídí luxusní novinku, tak rychle jako bohatší. Nemluvě o tom, že dělené nohavice jsou na práci praktičtější. Tuhle jsem koukal na nějaký obrázek kde jsou popíjející lidé v doubletech a vestách s přišněrovanejma nohavicema a říkám si nádhera, krása konec 15.stol jako vyšitej, a ona je to nějaká kalba vidláku z konce 16.stol... takže je to potřeba ohraničit asi i kulturním rozhledem jedinců... Tedy běžný obyvatel vsi bude mít i na konci 15.stol pravděpodobně dělené nohavice, a možná bude mít jedny nedělené sváteční do kostela :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Nathan
Příspěvky: 68
Registrován: 11 Črc 2010, 15:58

Re: Anglický lučištník, 15st.

Příspěvek od Nathan »

takže spodnú ľanovú tuniku som dneska postrihal a spichol dokopy, zajtra ju budem zošívať a obšívať, tu sú nejaké fotky
Moja maličkosť, Tunika na zemi
Obrázek
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Anglický lučištník, 15st.

Příspěvek od Bilajz »

To Bidak: jo myslel jsem to presne tak, jak rika Sigi. Preci jen chci vypadat co nejvice k svetu, i kdybych se mel zadluzit u vsech na koho se podivam, musim reprezentovat. Kazdopadne tyhle konkretni vyobrazeni jak popisujes by mne zajimaly. Muzes me nejak nasmerovat? A sorry za OT
Avatar uživatele
BidakII
Příspěvky: 292
Registrován: 05 Říj 2008, 22:53

Re: Anglický lučištník, 15st.

Příspěvek od BidakII »

Bilajz: Co máš na mysli, ty Italy? To mám doma v noťasu. Pošli přes SZ mail, něco ti hodím.

Siegfried: No, já znám vyobrazení z druhé půlky 15. st. (nebo přinejmenším z poslední čtvrtiny), kde jsou venkovani při polních pracích v kalhotových nohavicích. Místo původu je Francie či Nizozemí - ok, můžeme počítat pro Čechy s určitým zpožděním, ale ne zase extrémním. Řekl bych, že do konce 15. st. se u nás budou díky tomu objevovat oba tipy nohavic.
"Bylo by omylem myslet si, že je-li historikův text čtivý, není dost vědecký."

Jacques Le Goff
Avatar uživatele
Nathan
Příspěvky: 68
Registrován: 11 Črc 2010, 15:58

Re: Anglický lučištník, 15st.

Příspěvek od Nathan »

Ja ale robím anglicko a myslím že v období 100 ročnej vojny je to, čo je bežné vo francúzsku, je pre anglického lukostrelca tiež bežné, keďže si ich brávali stovky na výpravy
Obrázek
Avatar uživatele
Nathan
Příspěvky: 68
Registrován: 11 Črc 2010, 15:58

Re: Anglický lučištník, 15st.

Příspěvek od Nathan »

Ľudia dnes som skúšal spraviť strih na nohavice zo starých nohavíc, ale zistil som že keď zúžim v lýtku nohavice tak, aby priliehali, potom nedostanem cez tú zúženinu pätu. Viete mi povedať ako sa s tým vysporiadať?
Obrázek
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: Anglický lučištník, 15st.

Příspěvek od deCarabas »

No, aby som zas nekecal, ale fungovalo za

a, strihanie vlny sikmo, ktora dovoli urcitu elasticitu latky a tak tam tu patu dostanes

b, snurovanie alebo haciky na lytku

c, nie zas totalne obtiahnute gate

Pre tvoju postavu by som volil kombinaciu bodov a, c
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Avatar uživatele
Nathan
Příspěvky: 68
Registrován: 11 Črc 2010, 15:58

Re: Anglický lučištník, 15st.

Příspěvek od Nathan »

keď neviem či pri strihaní po šírke nebude veľký odpad
Obrázek
Avatar uživatele
Standa mž
Sponzor Brodce
Příspěvky: 511
Registrován: 31 Led 2009, 12:39
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Horšovský Týn
Kontaktovat uživatele:

Re: Anglický lučištník, 15st.

Příspěvek od Standa mž »

Při stříhání našikmo je o trochu více odpadu , ale kalhoty poté fungují mnohem lépe . No a jestli vystříháš o půl metru látky víc , tak je to zdraží cca o 150 kč (6 euro) a to tě nezabije .
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Anglický lučištník, 15st.

Příspěvek od Siegfried »

BidakII napsal: Siegfried: No, já znám vyobrazení z druhé půlky 15. st. (nebo přinejmenším z poslední čtvrtiny), kde jsou venkovani při polních pracích v kalhotových nohavicích. Místo původu je Francie či Nizozemí - ok, můžeme počítat pro Čechy s určitým zpožděním, ale ne zase extrémním. Řekl bych, že do konce 15. st. se u nás budou díky tomu objevovat oba typy nohavic.
Jako nepřu se, ale víš jak to je s vyobrazeníma... taky není od věci popřemejšlet nad tím co, kdo a proč tím chtěl říct... Hodinky vévody z Berry asi znáš... taky tam jsou vesničani... ale nevím jestli jsou to opravdoví vesničani, nebo takoví jak je pan z Berry chtěl na obrázku mít :)
Na druhou stranu předpokládám, že se vyskytovaly obojí, jen mám jsité výhrady k některým způsobům jak se k těmto závěrům docházi.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Nathan
Příspěvky: 68
Registrován: 11 Črc 2010, 15:58

Re: Anglický lučištník, 15st.

Příspěvek od Nathan »

Tak dávam sem fotky, ako som povedal pourpoint a bruchy, oboje sú len tie najjednoduchšie typy, ako som písal predtým šijem si to sám tak nebudte krutí veľmi :D
Obrázek Obrázek
Obrázek
Avatar uživatele
Dorlas
Příspěvky: 198
Registrován: 21 Led 2010, 23:59
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Anglický lučištník, 15st.

Příspěvek od Dorlas »

vypadá to celkom schopne akurat na tu vestu by som použil hrubšie plátno....ked budeš mať na ňu priviazané nohavice tak sa ti časom budú trhať dierky....
"Never trust another reenactor."
Avatar uživatele
Nathan
Příspěvky: 68
Registrován: 11 Črc 2010, 15:58

Re: Anglický lučištník, 15st.

Příspěvek od Nathan »

tam kde budú dierky je plátno dvojité a obšijem to poriadne, už som na to myslel a napadlo mi či by som nemohol dať tie také kovové dierky ako býva napr. na teniskách nabitý pliešok ale myslím že som tu niekde videl vlákno, kde práve hawkwind tuším vravel že to nie je historické. Ale tak dierky spravím až keď budú nohavice hotové
Obrázek
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti