Zorrish - Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Odpovědět
Zorrish
Příspěvky: 47
Registrován: 05 Srp 2010, 08:31
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Zorrish - Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Zorrish »

Zdravím! Chtěl bych si vytvořit postavu českého žoldnéře v první čtvetině 15. století.
Měl by to být střelec z hákovnice. Popřípadě při přehození části výzbroje muž do lehké pěchoty.
S výrobou jsem nezačal, první jsem se chtěl poradit, ať nedělám nějaké voloviny, jak se mi to dařilo doteď.
Určitě nebudu mít všechno naráz, ale budu se snažit na tom co nejvíc pracovat, pokud možno s vaší odbornou pomocí - radou.
Představoval bych si ho asi takto:
Civil
Košile
- lněná kytlice http://kostym.cz/Obrazky/6_Dobove/06_Su ... _06_02.gif s klíny místo zakřivení v podpaží.
Bruchy
- lněné, delší http://www.kostym.cz/Obrazky/8_Krejcovs ... 02_01A.jpg
Nohavice
- na teplo lněné, rozdělené s přivázáním k bruchám http://www.kostym.cz/Obrazky/8_Krejcovs ... 02_02A.jpg Tady jsem přemýšlel nad vlněnými, ale Romikov cosi zmiňoval v diskuzi zda podšívat/nepodšívat vlněné celoroční, že je to zbytečné. Přeci jen abych mu dal za pravdu, z pracích a dalších důvodů je výhodnější mít dvoje a na léto ve vlně (i když z komentářů jsem vyčetl, že vlna v zimě hřeje, v létě chladí) nějak zvlášť chuť nemám
- na zimu vlněné... Tady prosím o radu, jestli by nebylo možno nějaké celkové (s padacím mostem asi ne, to je na pozdějc). Jen mě děsí představa zmrzlého zadku kvůli bruchám (vlněné bruchy si nedovedu představit kvůli snězenému pytlíku a okolí...). Jak tedy vyřešit nohavice na zimu v daném období? Dalo by se použít nějaký kompletní kalhotový střih?
Suknice
- obyčejná vlněná něco jako má MLuks Martin Moudrý http://gothic.rajce.idnes.cz/Vyvoj_Mart ... 100676.jpg, jen snad ke kolenům. Jen přemýšlím nad střihem. Je to normálně z obdélníků a klínů?
Kabátec
- nevím, jak na kabátec (nebo prostě zimní svrchní odění) vhodný k mé postavě. Jestli by nebyla vhodnější nějaká druhá, delší suknice, která by se dala oblékat přes tu první (byla by to taková choděcí suknice). Ale to by zas byla otázka pohodlí, jestli by se v tom dalo pohybovat.
Botky
- asi nejspíš kotníkové tohoto typu http://www.sedlarmates.cz/obr/gotika/116.jpg. Myslím, že Siegfried v jedné diskuzi přímo ukazoval tyto botky od Matesa. Co do údržby jsem někde zahlédl, že snad jednou ročně je třeba upravit podrážku (přelepit kůži, nové cvoky). Od Matesa mám teď (fantasy :/) vysoké botky se šněrováním vzadu.. Až na dobovost se mi v nich celkem luxusně chodí. Jsou jak papučky, takže myslím, že bych se na botky díval u něj. Pokud však máte jiné doporučení, budu jen rád.
Hlava
- nejspíš kápě a nějaký plstěný čepec http://img4.rajce.idnes.cz/d0401/1/1843 ... elusze.jpg (druhá řada uprostřed/první řada vpravo), popř. na slunečnější dny mimino.
Výzbroj
- přilbice – přemýšlel jsem nad šlapem http://www.armour-vanek.cz/PhotoGallery.aspx?G=Gal%2020, ten by měl být pro střelce snad pohodlný a nepřekážet, ovšem obávám se, že až dojde k nějaké osobnější srážce, při ranách na hlavu by zbraň klouzala přímo na držku, což by nebylo asi nejlepší... Vypadat po pár bitvách jako vystřihovánka pro nejmenší mě moc neláká. Tak jsem přemýšlel nad kloboukem (stejný typ, jako nosí pan Hynek z Děčína viewtopic.php?f=204&t=959&start=165 ). Ten by snad neměl střelci z hákovnice nějak výrazně překážet.
Pod přilbici nejspíše kuklu s našívanými kroužky (jak nakreslil Matias http://i910.photobucket.com/albums/ac31 ... /Pilby.jpg) nebo jen obojek?
- prošívanice pod brň
- brň na tělo s dlouhými rukávy, délka k půl stehnům (ale na tu si počkám z finančních důvodů asi HOOOODNĚ dlouho:D), na brň waffenrock
- rukavice – tak tady nevím, co s tím. Jestli ano, tak nejspíš nějaké přesýpačky nebo jen kožené? Celoplátové asi určitě ne. S těmi by se nedalo ládovat. Tady bych poprosil o radu někoho, kdo má s postavou střelce z hákovnice nějaké zkušenosti, jestli by mohl pomoci.
- nohy – netuším. Jestli plátové do půli lýtek. Nebo žádné, popřípadě jen myšky na kolena, jak to uvádí Wágner http://wagner.bitva.cz/images/wag02-29.jpg ? Ale ten si na nohy svých postav velice rád věci dokresloval...
- hákovnice foto: http://zorrish.ic.cz/marenka/1.JPG http://zorrish.ic.cz/marenka/2.JPG rozměry: hlaveň d 20,5cm š cca4,8cm; vývrt š 2cm hloubka 16cm; celková délka 108cm. hlaveň je celkem masivní a hákovnice je kvůli tomu celkově trochu těžší, ale dá se bez problémů udržet na ruce. Jediný problém vidím v nezajištěném háku. Přemýšlím, že si přes to nechám natlouci nějaký plech.
- jako zbraň na bližší kontakt jsem přemýšlel o mečovém tesáku, a nějaká dýka nebo nůž na různé krájení do tábora. tesák např http://wwww.miecze.pl/index.php5?page=P ... 14&lang=en - je to replika tesáku 15.st. Originál je ve vojenském muzeu ve Varšavě... Nebo by byl lepší nějaký jednoruční meč?
- vybavení střelce: prachovnice z rohu, nabiják, dřevěná palička (snad to není nějak mimo, ale bez paličky tu hákovnici nijak dobře nenabiju a „pff“ mi jaksi nedodává potřebný pocit uspokojení:))
- jinak do lehké pěchoty nějakou dřevcovou zbraň (kopí), štít (ale nejsem si jistý přesně jaký, jestli erbovní, nebo jen pěstní štítek), jednoruční meč, nebo by stačil mečový tesák?

Z důvodu nedostatku prostředků, bych ve zbrojení postupoval takto:
civil > dýka(nůž) > prošívanice > tesák > rukavice > přilba > kroužkový nákrčník > brň na tělo

Pokud máte jakékoliv připomínky k čemukoliv uvedenému (včetně vhodnosti zvolené postavy - střelce z hákovnice), byl bych rád, kdybyste mi je uvedly, nejlépe i s vysvětlením. Pokud se ptám blbě, nebo nepatřičně, omlouvám se, vycházím především z příspěvků tohoto fóra a možná jsem ne všechno pochopil správně.
Pokud na někoho chybně odkazuju, nebo uvádím soukromé ilustrace/fotky, které někoho pobuřují, nesouhlaí, omlouvám se taktéž:)
Děkuji moc!
Naposledy upravil(a) Zorrish dne 06 Srp 2010, 19:31, celkem upraveno 2 x.
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Bilajz »

celkem dobre vymyslene. jen bruchy uz kratsi, nekam do pulky stehen. pak na slunecne dny na hlavu slamak. pocitas i s nejakou miskou, lzici a necim na piti? to aby ti v zime netahlo na pulky se resi prave tou suknici (plus jeste jedna az dve vrstvy), ktera je delsi, tudiz si nesedas primo na bruchy.
Zorrish
Příspěvky: 47
Registrován: 05 Srp 2010, 08:31
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Zorrish »

Bilajz napsal:celkem dobre vymyslene. jen bruchy uz kratsi, nekam do pulky stehen. pak na slunecne dny na hlavu slamak. pocitas i s nejakou miskou, lzici a necim na piti? to aby ti v zime netahlo na pulky se resi prave tou suknici (plus jeste jedna az dve vrstvy), ktera je delsi, tudiz si nesedas primo na bruchy.
Ano, tohle jsem nenapsal. Přemýšlel jsem nad dřevěnou miskou, lžící, k tomu ten nůž, co jsem psal do výzbroje. K pití nevím, jestli pohár nějaký kameninový, nebo cínový? Pokud by nebyl historicky nevhodný... pokud se nedal po bitvě šlohnout:)
Nebo kožený vak? I když nevím, jak z praktického hlediska... jestli je takový vak použitelný na pití i po delší dobu (breberky, plísně)
Abych pravdu řekl, to jsem ještě úplně nedomyslel.
Mohla si postava žoldáka dovolit dražší věci co se týče zázemí? Popřípadě kam až mohla zajít? Věřím, že valná většina peněz šla na výzbroj, jelikož právě výzbroj dovolovala žoldákovi přežít jeho "povolání" a přijít si k větším penězům. Ale jak dalece mohl žoldák (např ve skupině) utrácet své finance co se týče zázemí?
Větší stan s postelí a truhlicí a dalším vybavením? V tom případě povoz? Bylo by to ve skupině žoldáků možné? Nebo by k takovým věcem nemohlo dojít? Nemáte nějaké nápady, cos e týče tohoto?
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Mahy »

Jako obyčejný žoldák (pokud nejsi šlechtic co se dá najímat)budeš mít jen to co si bezpečně odneseš na svém hřbetě.
Takže výstroj, výzbroj, na sobě navěšené doplňky a na zádech vak ve kterém budeš mít zbytek svého majetku(oblečení atd.) Vak může být i smotaná deka ve které to vše poneseš. To ti rovnou řeší otázku nádobí- nebudeš s sebou tahat sklo či keramiku kterou rozjebeš při první šarvátce, takže to vidím na dřevěnou lžíci a misku, pohárek buď ukradený cíňák nebo nějaký jednoduchý dřevěný.

Jinak k vybavení- máš to dobře vymyšleno! Pokud se ti podaří to časem zrealizovat máš vyhráno. Ať se ti daří. :thumbup:
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Chomi »

Jak už bylo řečeno, pěkně vymyšleno.
K civilnímu odění celkem není co dodat, poznámka o kratších bruchách zde již padla.
Lněné nohavice nejsou potřeba, popravdě tato součást odění byla dost drahá a navíc šitá na míru, takže se třeba nedala moc dědit - nohavice se tedy vůbec neobjevují v odkazech, narozdíl od dalších kusů oděvu. Nepříliš zámožný žoldnéř by měl jen jedny nohavice, a to vlněné. V létě by je sundal nebo spustil pod kolena nebo to prostě vydržel. Nicméně pokud na lněných nohavicích na léto trváš, v rámci "koukatelného mimina" (KM) to projde.
Vlněné nohavice jednoznačně oddělené - pro 1. čtvrtinu 15. stoeltí to mimo dvorský okruh Václava IV. ani jinak nejde. A jak už tu bylo řečeno: Zimy se neboj, sdostatek zahřeje suknice + košile + bruchy, zima ti b¨nebude. Ostatně přílišné teplo v oněch místech ani není zdravé :banan:
Co se týče bojového vybavení, také dobře vymyšleno, takže jen pár poznámek: Pokud si pořídíš šlap, tak pouze s kroužkovým závěsem z nýtovaných kroužků - šlapy bez závěsu pro toto období doložené nemáme. Co se týče bezpečnsoti této přílby, tak zase tak hrozné to asi nebide, když ji pěchota běžně používala. Dnes asi bez hledí není vhodná do turnaje, ale v bitvě, kde se přece jen lidi tolik nemlátěj, stačí. 100% bezpečná ovšem není - ale to není v šermu nic a přesto nehrajem místo toho šachy:o) Pro střelce je šlap asi lepší než klobouk, jelikož z něj je lepší výhled.
Tesák - pokud nemáš zobrazený tesák přesně datovaný na léta 1400 - 1425 (+-), tak nebrat, protože větčina tesáků v této době vypadala jinak. Např. nemají tu zahnutou ochranu ruky - jejich záštity byly buď podobné meči, nebo chyběly vůbec (tzv. nožové tesáky).
Taky bych byl zdrženlivý v těch plátových doplňcích zbroje - střelec je moc nepotřebuje. Takže možná časem...
Co se týče posloupnosti pořizování výbavy, dovolil bych si ji trochu upravit, u vědomí, že hákovnici s příslušenstvím už máš:
1) Civil, samozřejmě s pokrývkou hlavy - bez čepice jsi jako bez bot :badgrin:
2) nůž - každý správný muž...
Tak a teď už jako střelec můžeš jít do bitvy. Často totiž po střelcích není vyžadována ani přilba, pokud jenom střílí. Nicméně jako hned další část výbavy
3) Přílba - základ bojové výstroje. Nejen že chrání, kdyby se na střelce někdo vrhl, ale taky dost "hraje" pro diváky.
4) Tesák - nějakou pobočku to chce
5) a 6) Rukavice a prošívka - pořadí záleží na tobě, podle toho, jak moc se bojíš o prsty. Obvykle platí, že když je v bitvě nějaké zranění, jsou to z 90% prsty.
7) Další zbrojní doplňky
A na závěr otázka - za co budeš hákovnici zapírat?
kure
Příspěvky: 181
Registrován: 24 Zář 2007, 17:10
Místo/Bydliště: Brno, občas Třinec
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od kure »

U přilby bych se přiklonil spíš ke klobouku jako střelec z čehokoliv jiného než z luku bude podle mně lepší než šlap který by ti mohl zavazet při míření.
Zorrish
Příspěvky: 47
Registrován: 05 Srp 2010, 08:31
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Zorrish »

Chomi napsal:Jak už bylo řečeno, pěkně vymyšleno.
Co se týče bojového vybavení, také dobře vymyšleno, takže jen pár poznámek: Pokud si pořídíš šlap, tak pouze s kroužkovým závěsem z nýtovaných kroužků - šlapy bez závěsu pro toto období doložené nemáme. Co se týče bezpečnsoti této přílby, tak zase tak hrozné to asi nebide, když ji pěchota běžně používala. Dnes asi bez hledí není vhodná do turnaje, ale v bitvě, kde se přece jen lidi tolik nemlátěj, stačí. 100% bezpečná ovšem není - ale to není v šermu nic a přesto nehrajem místo toho šachy:o) Pro střelce je šlap asi lepší než klobouk, jelikož z něj je lepší výhled.
Právě si myslím, že míření ve šlapu se závěsem (co se týče míření z hákovnice) nebude to pravé ořechové, jednodužší to asi bude s klóbrcem. Proto asi zvolím klobouk a k němu obojek s nýtovanými kroužky na ramena jako ochranu krku. Ono to takhle bývá i často vyzobrazeno na obrázcích střelce, tak by to snad šlo. Ostatně to souhlasí i s tím, co píše kuře.
Chomi napsal:Tesák - pokud nemáš zobrazený tesák přesně datovaný na léta 1400 - 1425 (+-), tak nebrat, protože větčina tesáků v této době vypadala jinak. Např. nemají tu zahnutou ochranu ruky - jejich záštity byly buď podobné meči, nebo chyběly vůbec (tzv. nožové tesáky).
jak jsem psal na SZ, tak tesák ještě hledám... tesák, který jsem zde uvedl jsem našel v knížce Romana vaverky (šerm mečem a puklířem). Je to tesák z 15. stol. ale kvůli zakřivení záštity asi z druhé poloviny, jak píšeš. Jinak co ty Macovy tesáky, které má v nabídce tady na fóru? viewtopic.php?f=10&t=1104
Chomi napsal:Taky bych byl zdrženlivý v těch plátových doplňcích zbroje - střelec je moc nepotřebuje. Takže možná časem...
To jsem počítal až později, kdybych se dovybavil i na nějakou lehčí pěchotu:) A taky kdyby došlo ke srážce a nepřátele přišli rozprášit i chudáčky střelce:P
Chomi napsal: Co se týče posloupnosti pořizování výbavy, dovolil bych si ji trochu upravit, u vědomí, že hákovnici s příslušenstvím už máš:
1) Civil, samozřejmě s pokrývkou hlavy - bez čepice jsi jako bez bot :badgrin:
2) nůž - každý správný muž...
Tak a teď už jako střelec můžeš jít do bitvy. Často totiž po střelcích není vyžadována ani přilba, pokud jenom střílí. Nicméně jako hned další část výbavy
3) Přílba - základ bojové výstroje. Nejen že chrání, kdyby se na střelce někdo vrhl, ale taky dost "hraje" pro diváky.
4) Tesák - nějakou pobočku to chce
5) a 6) Rukavice a prošívka - pořadí záleží na tobě, podle toho, jak moc se bojíš o prsty. Obvykle platí, že když je v bitvě nějaké zranění, jsou to z 90% prsty.
7) Další zbrojní doplňky
Příslušenství ještě nemám. Zatím jsem střílel tak amatérsky... Sice jsem už od kupecké stezky obědnával rohy na prachovnice, ale nějak asi došlo k informačnímu šumu a nic jsem nedostal.
Proto bych chtěl poprosit o radu... Neví někdo o někom, kdo se výrobou částí, nebo celých příslušenství ke střelbě palnými zabývá? Nemám kde si udělat mosazné doplňky (hubici na rohovou prachovnici s hrubým střelným prachem, odměrku na prach do hlavně). Také jsem se chtěl optat na Prachovnici na jemný prach na zátravku (jestli koženou nebo dřevěnou). A jestli se vůbec v této době nosily dvě prachovnice, nebo jestli byl prach jemný už od výroby...
1) - 7) Děkuji za upřesnění a pomoc s dotvářením výrobní linie:)
Chomi napsal:A na závěr otázka - za co budeš hákovnici zapírat?
Mno... toť otázka.. jestli asi neseženu dost lidí, co by mi dělali pavézníky, přemýšlel jsem nad tarasem s berlů a děrů... jen nevím, jestli se toto vleze pořád do vytýčeného časového období:(
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Mahy »

Ahoj, k té přilbě- záleží co se ti více líbí obojí je možné. S mířením si starosti nedělej protože s hákovnicí toho moc nenamíříš.

Ad ,,co udělají chudáčci střelci když na ně vlítne nepřítel''--co by udělali? Utečou. A vsadím se, že to tak i bylo. Nebudeš přeci jak trubka nevybaven čelit nepříteli. Proč? Za peníze? Na co ti budou mrtvému? Pro víru? Ale jo- takových byly plné hřbitovy. Platnější budeš jako živý střelec. Takže asi tak :D Jinak pokud to chceš časem i na pěšáka bojujícího s dřevcovkou v poli pak se postupně obrň. I střelec může být dobře vystrojen.

Ať se daří. :thumbup:
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Siegfried »

Klobou je helma obecně lacinejší - výrobně méně náročnější než bascinet, tedy ho budeš mít spíše :)
A co se týče míření tak se samozřejmě s hákovnicí mířit dá a co jsem koukal na anglány kteří se tím zabývali tak trefjej kdeco.
Jinak se mi líbí jak to promejšlíš, palec nahoru.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Zorrish
Příspěvky: 47
Registrován: 05 Srp 2010, 08:31
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Zorrish »

Siegfried napsal:Klobou je helma obecně lacinejší - výrobně méně náročnější než bascinet, tedy ho budeš mít spíše :)
A co se týče míření tak se samozřejmě s hákovnicí mířit dá a co jsem koukal na anglány kteří se tím zabývali tak trefjej kdeco.
Jinak se mi líbí jak to promejšlíš, palec nahoru.
Ano. Nejen lacinější historicky, ale i reálně. Myslím, že kroužkový úplet na obojek výjde kapánek levněji než na bascinet (samozřejmě nýtovaný, u zavíraného je to jedno:/). Teď jenom sehnat někoho, kdo se nějaké nýtované části zbavuje, nebo počkat, až se zas bude hromadně objednávat z Indie... nedovedu si představit nechat si plést něco fungl nového, protože teď jsem celkem vycinkaný z financí a k tomu se všichni známí rodinní příslušníci rozhodli letos slavit kulatiny.
Všem ušiju bruchy a bude:D Stejně ručně vyrobený dárek musí potěšit nejvíc, no ne?!?

Jinak k tomu šití ještě. Přemýšlel jsem, zdalipak by nebylo vhodnější a pohodlnější nohavice přišívat k vestě. Podle toho, co jsem zde četl by to mělo být dobově možné.
Předpokládám, že taková vesta pak byla taktéž lněná a nosila se asi přes košili. Střih bych viděl trochu víc vypasovanější než u košile. Pokud melu hovadiny, prosím opravte mě.
A ještě k šití samotnému. Jak se KM staví k nitím? jak k šití spodních vrstev, tak k šití vrchních vrstev (na prošívanici bude třeba pevnější nitě než na bruchy). Máte nějaké zkušenosti? např. kde koupit, co koupit, Děkuji!
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Chomi »

Nohavice k vestě se tuším péřivazovaly na přelomu 15. a 16. stoeltí - jako součást tzv. dubletu. V první čtvrtině 15. stoeltí mi o tom není nic známo.
Ostatně si neuvědomuju ani kus oblečení, který by se dal přirovnat k naší vestě... Ale tohle je spíš otázka na Mathiase, ten do oblečení vidí výrazně víc.
Zorrish
Příspěvky: 47
Registrován: 05 Srp 2010, 08:31
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Zorrish »

Chomi napsal:Nohavice k vestě se tuším péřivazovaly na přelomu 15. a 16. stoeltí - jako součást tzv. dubletu. V první čtvrtině 15. stoeltí mi o tom není nic známo.
Ostatně si neuvědomuju ani kus oblečení, který by se dal přirovnat k naší vestě... Ale tohle je spíš otázka na Mathiase, ten do oblečení vidí výrazně víc.
Když to teď projíždím znovu, tak asi ano. Přivazování k vestě bude nejspíš až za polovinou 15. století. nechal jsem se nejspíš zmást jedním Siegfriedovým příspěvkem ve vlákně o hudebníkovi přelomu 14.-15. století, ale nejspíš jsem špatně pochopil kontext.

Jinak co ten taras? Mohlo to mít užitek pro žoldnéře bojujícího bez přesvědčení za plnější měšec (co se týče stran "univerzál" :P), nebo by to bylo spíše vhodnější k husitům, kteří mohli podobné věci nechat táhnout ve voze?
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Bilajz »

j, pro tebe urcite vesticka na privazovani nohavic neni, nohavice tudiz k brucham
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Chomi »

Hákovnici můžeš zapřít za taras, za vůz, ale i za pavézu. Jenže pak to chce pavézníka - sám si ji neodtáhneš:o)
Zorrish
Příspěvky: 47
Registrován: 05 Srp 2010, 08:31
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Zorrish »

Chomi napsal:Hákovnici můžeš zapřít za taras, za vůz, ale i za pavézu. Jenže pak to chce pavézníka - sám si ji neodtáhneš:o)
Jó, to už jsem psal, že neseženu asi dobrovolníky na pavézníky... a jak jsem psal o tom tarasu, tak nevím, jak by to šlo z technických důvodů. Takový taras by měl být přibližně velikosti střelce, nebo aspoň po ramena, podle umístění výřezu na zaháknutí zbraně (teda co jsem okoukal)... a to nevím, jak bych přepravoval:D nemám dodávku:D

Edit:
------------------------------------------------------------------------
K hákovnici ještě. Hákovnici jsem kupoval tormentovanou (má vyražené číslo a značku), avšak jsem k ní nedostal papír (potvrzení). Údajně proto, protože výrobce nechával testovat více zbraní najednou a měl to na jednom papíře.
je toto vážný porblém? Dalo by se to vyřešit kopií toho dokladu nebo je ta hákovnice nepoužitelná? Pokud je to naprdel, jak by se dalo postupovat dále? přezkoušet? Dá se udělat kopie podle čísla?
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů