Zorrish - Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od MLuks »

Příliš volné bruchy se ti akorát budou krabatit v nohavicích a nebude to extra příjemné. Naopak v horku je při pobíhání bez nohavic oceníš ;) Mě s mými extra úzkými bruchami nezbývá než léto proběhat pouze v suknici, opasku a čepici :)
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Mathias »

My vlastně nemůžeme s jistotou říct, zda se v oné době nosily ještě širokánské bruchy nebo už takové ty slipové hače. Móda upnutých nohavic svědší spíš o tom druhém, leč některá (zahraniční vyobrazení) vypovídají o stálém užívání bruchů.
Je to na tobě co ti bude příjemné.
A máš-li ty, cos vyrobil příliš široké, zkus na konci nohavic vytvořit tunýlky na stahování. Nebudou se potom v nohavicích tolik krabatit a vylézat.
Pán Búh pomoc nasse!
Zorrish
Příspěvky: 47
Registrován: 05 Srp 2010, 08:31
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Zorrish »

Po dlouhé době se opět ozývám, zdravím a prosím o radu.
Blíží se všelijaké svátky a dostala se mi nabídka na tesák (vím, že důležitější je oblečení, k tomu později).
Trochu jsem si listoval v publikaci Pozdně středověké tesáky v českých zemích od Jakuba Jiřího Jukla z Muzea Říčany -mimochodem doporučuju, dobrá investice- a koukal se po tesácích.
Padly mi do oka fragmenty tesáků nalezených u Pfaffenschlagu (cca 1420-30). Dal by se podobný tesák použít k postavě českého žoldnéře dané datace?
Zkoušel jsem jej trochu překreslit, jak by možná mohl vypadat (prosím, nekamenujte mě za poměr čepele ku ručce a cekové spracování, nejsem moc talent na kreslení :( )
tesak.png
tesak.png (24.09 KiB) Zobrazeno 8523 x
Délka čepele cca 65-70 cm
Šířka čepele 4 cm po celé délce
Tloušťka čepele 0,75 cm
U čepele jsem se chtěl zeptat, jak ošetřit špici čepele, aby nebyl problém na akcích (moc špičaté, moc kulaté, moc ostré, moc kdovíjaké).

Záštita oválná, horní část kratší než spodní. Podle nálezu by měla být vysoká cca 9 cm, ale to se mi zdá celkem moc (asi neumím pracovat s měřítkem :/). horní "polovina" 4 cm, spodní 5 cm. Šířka záštity by měla být něco málo pod 2 cm.
Tloušťka záštity vypadá, že je skoro 1cm a že se směrem ke koncům trochu zužuje, ale 1cm se mi zdá poměrně hodně. na řapu je záštita protáhlá směrem do řapu a je v ní otvor (asi spíš pro záštitný trn než nýt). V protáhlé části má záštita přes 2 cm.

Šířka řapu cca 2,6 cm, tloušťka jako u čepele 0,75 cm, posunutý mírně nad osu čepele.
Jak by měl být řap dlouhý? Dochovaná délka (bez místa na záštitu) je cca 9,5cm, což by podle mě mohla být celková délka střenky a pak už jen zakončení. Ale jak dlouhé? Nakreslil jsem jakousi parodii na zakončení tesáku z Týřova, bylo by dostačující, nebo by bylo moc lehké oproti váze čepele?

Záštitný trn bych viděl jako jednoduchý lichoběžník. V publikaci je naznačeno, že to mohla být zbraň pro masové zbrojení, takže tam se asi nikdo s žádnýma serepetičkama nepiplal. Záštitný trn tedy pronýtovaný na druhou stranu se "zobáčkem" opírajícím se o protaženou část záštity.

Jak jsem psal a je v publikaci zmíněno, že to byla pravděpodobně zbraň hromadné výroby, takže by snad mohla být i běžněji dostupná, ne? Seděla by tedy k plánované postavě žoldnéře?

Jinak mě moc mrzí, že ve zbrojení a kostýmování nepostupuju rychlostí, kterou bych chtěl. Jednoduše to neutáhnu jak časově, tak finančně a musím postupovat pomaleji (narozky a Vánoce jsou jen jednou ročně a já je mám navíc téměř najednou!!).
Jinak už mám slíbené další části kostýmu, takže postupně se možná někam dostanu.
Nelamte tedy, prosím, nademnou hůl, jako nad beznadějným případem a spíš pomozte radou, či dobrým nápadem;)
Naposledy upravil(a) Zorrish dne 08 Lis 2011, 15:18, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
Matej Kukučka
Příspěvky: 45
Registrován: 24 Zář 2010, 12:07
SHŠ: Argyll

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Matej Kukučka »

ja len k dlzke zastity... aj je sirka cepele 4 cm, zastita 9 cm je v pohode (ber to tak, ze s kazdej strany bude v priemere trcat 2.5 cm)... a celkom aj zopoveda nakresu, ktory si urobil
Zorrish
Příspěvky: 47
Registrován: 05 Srp 2010, 08:31
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Zorrish »

Matej Kukučka napsal:ja len k dlzke zastity... aj je sirka cepele 4 cm, zastita 9 cm je v pohode (ber to tak, ze s kazdej strany bude v priemere trcat 2.5 cm)... a celkom aj zopoveda nakresu, ktory si urobil
Já vím, jen mi to přišlo hodně, když jsem se na to koukal jen tak na pravítku, když jsem přeměřoval obrázky :)
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Chomi »

No podle mě je ta příčka pochopena nesprávně. to co vidíš na obrázku v knize na str. 37 je stav tesáku jakožto nálezu. Čili příčka je deformována rzí. Proto bych tu příčku udělal jako normální příčku mečovou, jen s patřičnými rozměry. S největší pravděpodobností se nejedná o nějakou "záštitu", pro níž nejsou, pokud je mi známo, žádné analogie. Je to prostě obyčejná mečová příčka. Vypadá asi stejně jako příčka tesáku z Martinic, viditelná na obrázku na str. 40.
Ostatně ani ta délka a šířka této příčky nemusí být původní - šířka možná je nyní větší, protože deformována rzí. Délka byla naopak velmi pravděpodobně o něco větší. Zkus si obojí přizpůsobit analogicky martinickému tesáku.
Avatar uživatele
axík
Příspěvky: 97
Registrován: 12 Led 2010, 17:23
Místo/Bydliště: Praha - Slivenec
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od axík »

V čelním pohledu se ta ramena záštity musí zužovat.
Co se týká Martinického tesáku, patří do kategorie tesáků s nesouměrnou záštitou. Tj. horní rameno u hřbetu je výrazně tenší a kratší než spodní.
Zorrish
Příspěvky: 47
Registrován: 05 Srp 2010, 08:31
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Zorrish »

Chomi napsal:Vypadá asi stejně jako příčka tesáku z Martinic, viditelná na obrázku na str. 40.
No právě, když jsem ty dva tesáky porovnával, tak mi přišlo, že ten martinický má "klasickou čtvercovou" příčku, kdežto ten z Pfaffenschlagu má ten tvar příčky výrazně jiný (spíš šišoidní, než rovný), taky mi přijde kratší, ale masivnější než u tesáku Martinického. Je to zmíněno i v samotném textu, že "Záštita je u starších typů tesáků, např. u nálezu z Pfaffenschlagu, mohutnější, u mladších subtilnější, s tzv. "tyčinkovými" rameny - to vidíme dobře na tesácích z Martinic a z Chrudimi." -citace z publikace Pozdně středověké tesáky v českých zemích, J. J. Jukl, muzeum Říčany.
Stejně tak je tam psáno o délce jednotlivých stran ramen, že jedno je kratší, ovšem může to být i druhotné poškození...
Nicméně by bylo hezké, kdyby spodní část byla kousek delší:P
Co jinak s datací, mohlo by to být k postavě z první čtvrtiny 15. století?
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Chomi »

datace je v pohodě - Pfaffenschlag byl vypálen ve 20. letech 15. stol., takže akorát na tvou dobu.
%Příčka je asi masivnější, ale v principu vypadala asi spíš jako ta Martinická, nežli jako ta záštita, kterou jsi odvodil z deformovaného nálezu.
Zorrish
Příspěvky: 47
Registrován: 05 Srp 2010, 08:31
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Zorrish »

Dobrá, zkusím to trochu zhranatit.
Jinak co rozměrově? Jak ošetřit špici, aby to bylo použitelné i na případných akcích?
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Chomi »

U nás se nepřeměřuje podle mince jako v Anglii, takže ji udělej nějak rozumně a pak s tesákem hlavně v bitvě nebodej :D
Zorrish
Příspěvky: 47
Registrován: 05 Srp 2010, 08:31
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Zorrish »

Chomi napsal:pak s tesákem hlavně v bitvě nebodej :D
Já bych tesák nejraději v bitvě ani nevytahoval:) zkusím to nějak rozumně i s tou rozšířenou špičkou... a uvidím, no...
Do Anglie zatím neplánuju :D Jak je tomu s pravdily v okolních zemích, co pořádají bitvičky a šarvátečky atd.?
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Chomi »

V Polsku nás nikdo nekontroloval, naše kluky v Německu pokud vím taky ne. Že by se to dělo na Slovensku jsem neslyšel. U jiných zemí nevím, ale z lidí co byli v Itálii, Dánsku, Bulharsku atd. nikdy nikdo nic takového neříkal. Vím jen o té Anglii.
eiffelos
Příspěvky: 21
Registrován: 16 Lis 2011, 14:44
SHŠ: piastovci

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od eiffelos »

Můžete mi poradit ? Normálně dělám Rejčku, ale chci kvůli akcím na Hukvaldech si udělat i věci na Husity. Na přiložené fotce jsem si spíchnul zkusmo doublet ale je to jen pokus. Má postava by měla představovat velitele městské milice, jinak obchodníka, který nemá hluboko do kapsy. Do bojů ho vyslal na pomoc Katolickému vojsku Těšínský Kníže. Bojují jako pěšák a to jako velitel střelců a jejich ochrana. Z zbroje mám klobouk (ale 14. tkový) dál plátovku na vršek těla a kroužkovku a prošivku. Uvažuji o koupi raného šalíře. Nevím jak s nohama, mám možnost mít lamelovou wisbánskou ale to už je asi out. Zbraň mám kopí a meč s puklířem. Poradíte jak vše doladit včetně civilu?
Přílohy
ja.jpg
ja.jpg (19.59 KiB) Zobrazeno 7548 x
Avatar uživatele
LosPedros
Příspěvky: 169
Registrován: 10 Bře 2009, 07:36
SHŠ: http://rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od LosPedros »

Ahoj,

zadání celkem obšírné. Zkusím přispět alespoň něco málo.

Doublet: není na té fotce vlastně příliš dobře vidět. Mám pochybnosti o tom čtvrcení. To už asi nebylo touhle dobou úplně IN. Ať už obchodník, nebo velitel, tak by jsi pravděpodobně měl přes doublet ještě kabát.

Lamelovku z Wisby bych nebral. Nohy už by v téhle době měly být celoplát. Jako pěší, je ale nemusíš mít vůbec.
Raný šalíř může být (ať už takový ten kloboukošalíř nebo šlapošalíř), ale může být i šlap se závěsem. To bych ladil ke zbytku zbroje.
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 6 hostů