Zorrish - Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Zorrish
Příspěvky: 47
Registrován: 05 Srp 2010, 08:31
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Zorrish »

Chomi napsal:Můžeš :evil: :( :thumbdown:
Taky se nebojím, že bych to nezvládnul podělat:D:D:D
K bruchám: Je v pořádku průstřihy na přivazování nohavic udělat na boku? A nohavice asi na jednu tkanici, která je k nim přišitá?
Vlněné nohavice je asi blbost dělat i s chodidlem, co? Já právě plánoval u těch lněných i chodidlo (fusekli). Co tedy k vlněným do bot? Onuce?
Naposledy upravil(a) Zorrish dne 11 Srp 2010, 10:54, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od noxter »

I u vlněných jsou nohavice s chodidlem v pohodě, minimálně když je máš na zimu. Já jsem měl celou dobu na letos na Zbirohu právě vlněné nohavice se šlapkou, bylo mi mokro, ale ne zima.
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Zorrish
Příspěvky: 47
Registrován: 05 Srp 2010, 08:31
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Zorrish »

noxter napsal:I u vlněných jsou nohavice s chodidlem v pohodě, minimálně když je máš na zimu. Já jsem měl celou dobu na letos na Zbirohu právě vlněné nohavice se šlapkou, bylo mokro, ale ne zima.
No je mi doporučováno vlněné nohavice celoročně:)
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Siegfried »

Onuce, nebo klidně šité vlněné ponožky :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Dášenka »

Záleží na tloušťce té vlněné látky ;)
Ona ta vlněná látka se chová a vypadá o něco líp než většina lněnejch, takže na léto vem nějakou slabou a pevnou vlnu a na zimu tlustší a nebo klidně vrstvi.
Jo a až se Ti ta ťapka proběhá, tak to buď opravíš a nebo uděláš nohavice s páskem pod chodidlem :)
Zorrish
Příspěvky: 47
Registrován: 05 Srp 2010, 08:31
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Zorrish »

Dášenka napsal:Záleží na tloušťce té vlněné látky ;)
Ona ta vlněná látka se chová a vypadá o něco líp než většina lněnejch, takže na léto vem nějakou slabou a pevnou vlnu a na zimu tlustší a nebo klidně vrstvi.
No prozatím budu rád, jestli nějakou dostupnou seženu. tedy vlněnou látku, nejlépe asi sukno.
Pokud bych sehnal tenčí, asi bych zvolil cestu vrstvení. Pokud by tedy nebylo hloupé dělat si spodní i svrchní (zimní) suknici ze stejné látky... Ikdyž stejně tu vrchní bych udělal spíš jako kabátec, pokud by to nebylo v rozporu s postavením. Uvidím, co posháním.
Děkuji za rady ohledně fusekle:)
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Chomi »

Nohavice s ťapkou jsou určitě nejlepší - mám je taky. Přitom jsou řešeny tak, že vespod na chodidle jsou dvě rstvy hrubého lnu místo vlny - asi se tolik neprošoupe? Mám s tím za ta léta dobré zkušenosti:o)
Onuse jsou taky řešení. Ostatně v zimě můžeš nosit onuce i k nohavicím s ťapkou, aspoň ti bude teplo:o)
Zorrish
Příspěvky: 47
Registrován: 05 Srp 2010, 08:31
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Zorrish »

Chomi napsal:...aspoň ti bude teplo:o)
No já se spíš potím jako to hovádko a moc zimouřivý nejsem... to jsem řešil jen v sedacích partiích a to už je ošetřeno suknicemi. jinak budu asi postupovat cestou vrstvení kdyby něco... Jedna vrstva se dá shodit dycky pro lepší pocit.
Podšití fusekle na nohavici lnem je zajímavý nápad. Pokud to nebude nějaký šílený flusanec do tváře lady historie, tak bych nad tím taky uvažoval... Vlna vypadá, že by se mohla dřiv protrhnout než hrubý len kvůli struktuře, no ne?
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Chomi »

No jo! :D
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Mahy »

Nohavice si udělej klidně s ťapkou oboje. Jinak na spodek šlapky si našij buď onen len jak psal Chomi či měkkou kůži. A nejlíp udělat si dřevěný sandál jako podrážku do horšího počasí. Ovšem zase ho asi nebudeš nosit do bitev-to ne, to je jen do tábora a na civilní nošení. V boji by ti překážely :)
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Mathias »

Zorrish napsal:No prozatím budu rád, jestli nějakou dostupnou seženu. tedy vlněnou látku, nejlépe asi sukno.
Pokud bych sehnal tenčí, asi bych zvolil cestu vrstvení. Pokud by tedy nebylo hloupé dělat si spodní i svrchní (zimní) suknici ze stejné látky... Ikdyž stejně tu vrchní bych udělal spíš jako kabátec, pokud by to nebylo v rozporu s postavením. Uvidím, co posháním.
Děkuji za rady ohledně fusekle:)
...to je mák a na to se vyser. Mám na mysli dělání svrchní sukně alá kabát. První tuzemské vyobrazení takové věci je z Rajhradského oltáře a ten je nově datován do 50. let (Jan Royt: Středověké malířství v Čechách. Univerzita Karlova v Praze - Karolinum 2002).
http://www.fp.vslib.cz/kad/materialy/na ... ie/054.JPG

Řešení adekvátních a pěknejch svrchníků máme dostatek. Jistě si vybereš. Začni u Olomoucké právní knihy Václava z Jihlavy, Brněnské právní knihy Václava z Jihlavy, Gelnhausenova kodexu a dobrá je též De moribus et de officis nobilium super ludo scaccorum od Jacoba de Cessolis.

Určitě jsem většinu z toho někde po Brodci různě postoval.
Pán Búh pomoc nasse!
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Chomi »

Nedaly by se iluminace nějak hromadně šoupnout na "Prsameny obrazové" na husitském fóru?
Zorrish
Příspěvky: 47
Registrován: 05 Srp 2010, 08:31
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Zorrish »

Tak mám nastříháno(zatím jen bruchy)... Podle kvality střihu to bude opravdu LH, jako by to vyráběl opilý žoldnéř :D:D
Teď si jen nevím rady, jak to sešít, resp. jak zamezit třepení látky po sešití. Když budu sešívat dva kusy k sobě zadním stehem, stačí, když okraje švů rozložím a prošiju znovu předním stehem, jak je to tady na obrázku 6C http://kostym.cz/Cesky/5_Eseje/stehy.pdf ? Bude to dostatečná ochrana proti třepení konců látky?
A při zahnutí látky na konci, bude stačit, když to zahnu jednou a opět prošiju předním, nebo raději zadním stehem? Nebo bude lepší, když to zahnu dvakrát, jako se ukazuje ve stejné publikaci na obr 8? A jaký steh v tom případě použít? Stejný, jako na obrázku stačí, nebo lépe použít přední/zadní steh?
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Mathias »

Hele Zorrish nebudeš na k potkání na Veltrusích? Vezmu tam náhodou jednu publikaci, kde se dá najít spousta pěknejch věcí.
Pán Búh pomoc nasse!
Zorrish
Příspěvky: 47
Registrován: 05 Srp 2010, 08:31
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Zorrish »

Mathias napsal:Hele Zorrish nebudeš na k potkání na Veltrusích? Vezmu tam náhodou jednu publikaci, kde se dá najít spousta pěknejch věcí.
Už mě lákal Chomi a povedlo se mu mě zlákat. na Veltrusy se přijedu podívat i s rodinkou. Budem hrát stádo muflonů:) Ale poptám se po vás a snad se tam uvidíme. nějaké rady by bodly:)
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti