Zorrish - Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Zorrish
Příspěvky: 47
Registrován: 05 Srp 2010, 08:31
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Zorrish »

Bilajz napsal:Vlna se da sehnat za 250 za metr. A pokud jsi krejcovske nemehlo, jak ja, tak je dobre si udelat nejdriv model, napr ze stareho prosteradla.
Já jsem za tu cenu narazil jen na flauš. A nejsem si jistý, ale mysím, že to nebylo doporučováno... Ale už si nepamatuju. Jinak ten flauš jsem viděl i za 200 kč 150 šíři, akorát bez uvedené gramáže:/
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Bilajz »

V Bořivojově v Praze maj za tuhle cenu 80-100% vlny
Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Kateřina »

To moc nechápu, co má kdo proti flauši?
Flauš JE kvalitní vlněná tkanina; někomu snad může vadit, že některé flauše jsou "počesávané", takže mají trošku vlas a připomínají plst.
Vyrábí se v keprové nebo atlasové vazbě, takže pokud by měl někdo problém s dobovostí, stačí používat flauš s keprovou vazbou :)

Podobně jako v Bořivojově ul. se dají kvalitní vlněné tkaniny (sukna) koupit i u Mráze a ve Flextexu do 200.- Kč/m v šíři 150 - 170 cm (ty 170ky bývají často nádherné tweedy). Hlavně u Mráze na Letné mívají 100% vlněné flauše ve velké barevné škále, na jaře je měli za 200.- Kč/m, 150 cm šířka.
Zorrish
Příspěvky: 47
Registrován: 05 Srp 2010, 08:31
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Zorrish »

Kateřina napsal:To moc nechápu, co má kdo proti flauši?
Flauš JE kvalitní vlněná tkanina; někomu snad může vadit, že některé flauše jsou "počesávané", takže mají trošku vlas a připomínají plst.
Vyrábí se v keprové nebo atlasové vazbě, takže pokud by měl někdo problém s dobovostí, stačí používat flauš s keprovou vazbou :)

Podobně jako v Bořivojově ul. se dají kvalitní vlněné tkaniny (sukna) koupit i u Mráze a ve Flextexu do 200.- Kč/m v šíři 150 - 170 cm (ty 170ky bývají často nádherné tweedy). Hlavně u Mráze na Letné mívají 100% vlněné flauše ve velké barevné škále, na jaře je měli za 200.- Kč/m, 150 cm šířka.
Díky za potvrzení informace o nedostatku zdrojů v okolí:D ano. V Praze je opravdu dosti míst, kde koupit vlněnou látku, to už jsem četl od více zdrojů:)
Jinak omlouvám se za ten flauš. myslel jsem tím asi plst. průser je, že všude píšou jenom flauš a nemají dost blízký náhled, že nejde poznat, zdalipak je to v keprové vazbě nebo počesávané...
Ale kdo hledá, najde, tak budu hledat...

Např taková by možná šla, ne? http://www.metrovytextil.cz/images/IMG_0644.JPG Měl by být "těžký". To možná na nějaké nejsvrchnější zimní oděvy.
Mohli byste někdo poradit, jaké gramáže se hodí na jakou část oděvu? na nohavice asi nebude dobrá nějaká obrovská gramáž, ne? A zas na plášť by byla asi lepší nějaká větší. Nemáte někdo nějakou "tabulku"?
Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Kateřina »

Jo, tak v tomhle nevím, zda poradím dobře - já se prostě řídím složením tkaniny; když se povede, tak vazbou; případným vzorem; hustotou a tloušťkou. Myslím, že ve středověku to bylo stejné, protože gramáže ještě neznali :D
Na pláště, svrchní kabátce, zimní kápě a čapky tlustou tkaninu, na spodnější vrstvy oděvu slabší sukno, na spodní suknice a tenké kápě kupuji i "oblekovky" (ty se výborně hodí také na podšívky).

Zrovna "metrovytextil.cz" ty gramáže dost často uvádí. Takže si zkus prostudovat "plášťovky" - to jsou ty silnější a silné vlněné tkaniny, "oblekovky" - to jsou ty slabé, a gramáže k nim. Případně navštiv některou z výše uvedených prodejen; ve všech je velice vstřícný personál a opravdu umějí poradit. Navíc se nebrání ani vyzkoušení vzorečku tkaniny ohněm (velmi obecně = čím víc vlny, tím méně hoří; pokud je to čistá vlna, pak tkanina skoro nehoří, jen pomalinku doutná a vůbec se neškvaří; naopak, čím více umělotiny, tím více se tvoří seškvařeniny, která nejde rozemnout)!
Zorrish
Příspěvky: 47
Registrován: 05 Srp 2010, 08:31
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Zorrish »

Kateřina napsal:Jo, tak v tomhle nevím, zda poradím dobře - já se prostě řídím složením tkaniny; když se povede, tak vazbou; případným vzorem; hustotou a tloušťkou. Myslím, že ve středověku to bylo stejné, protože gramáže ještě neznali :D
Na pláště, svrchní kabátce, zimní kápě a čapky tlustou tkaninu, na spodnější vrstvy oděvu slabší sukno, na spodní suknice a tenké kápě kupuji i "oblekovky" (ty se výborně hodí také na podšívky).

Zrovna "metrovytextil.cz" ty gramáže dost často uvádí. Takže si zkus prostudovat "plášťovky" - to jsou ty silnější a silné vlněné tkaniny, "oblekovky" - to jsou ty slabé, a gramáže k nim. Případně navštiv některou z výše uvedených prodejen; ve všech je velice vstřícný personál a opravdu umějí poradit. Navíc se nebrání ani vyzkoušení vzorečku tkaniny ohněm (velmi obecně = čím víc vlny, tím méně hoří; pokud je to čistá vlna, pak tkanina skoro nehoří, jen pomalinku doutná a vůbec se neškvaří; naopak, čím více umělotiny, tím více se tvoří seškvařeniny, která nejde rozemnout)!
Věř mi, že bych velice rád vyzkoušel Pražské prodejny, jen to do nich mám 5 hodin vlakem z Ostravy:) Proto jsem psal o té nedostupnosti:) Kdybych tam jezdil, tak no problemo, ale teď ani nemám nikoho, kdo by tam zajel a ošéfoval to tam:)
Jinak děkuji za radu, na co se koukat:) Ta se hodí velice!!!
Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Kateřina »

Promiň :D
Já tomu nevěnovala moc pozornosti, tak Ti vnucuji něco, co není proveditelné.

Takže jinak - na plášť, šubu nebo svrchní kabátec silné sukno. Flauš nebo jinou "plášťovku" - když se dostaneš až k vláknu, tak ta mívají průměr 0,5-1 mm. A samozřejmě - čím hustěji tkaná, tí lépe. Pak ani nemusí být tak tlustá. Počesaná chrání proti větru a vodě úplně nejlépe, ale možná se por některá období ne zcela hodí. Já se vyznám ve 2. pol. 13. století a ve 14. století, později už moc ne, takže otázku vlasu přenechávám jiným. Jednobarevná bude nejlepší, jak to je se vzorovanými a pruhovanými sukny v 15. století jsem nezjišťovala. Ve 13. a 14. století jsou běžná.

Na svrchní "choděcí sukni", surcote, ale i na slabší plášť může být silnější sukno, ale řídké. Pokud bys chtěl hustě tkané, pak rozhodně vol slabší tkaninu. Když je totiž sukno hustě tkané a ze silné příze, hůř splývá (začíná se chovat jako plst). Na hodně splývavé oděvy a oděvní doplňky se hodí tenká, hustě tkaná sukna, pro slavnostní příležitosti i s přídavkem hedvábí (pak se to jemně leskne). Nebo třeba kašmír, ale to už jsou opravdu luxusní záelžitosti a jako žoldnéř bys to asi moc neužil :) Tenké vlněné oblekovky se pěkně hodí i na podšívky a nohavice a jsou příjemné na nošení (nekoušou)!
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Václav »

V tak velkém městě jako je Ostrava určitě někde vlnu prodávají. Pokud ale ne, tak je možnost využít nějakého internetového obchodu. Například Mercatores mají docela velký výběr 100% vlněného sukna za celkem dobrou cenu a jistě najdeš i další obchody. ;-)
Zorrish
Příspěvky: 47
Registrován: 05 Srp 2010, 08:31
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Zorrish »

Václav napsal:V tak velkém městě jako je Ostrava určitě někde vlnu prodávají. Pokud ale ne, tak je možnost využít nějakého internetového obchodu. Například Mercatores mají docela velký výběr 100% vlněného sukna za celkem dobrou cenu a jistě najdeš i další obchody. ;-)
Koukal jsem na ten metrovytextil.cz Jsou z hranic a tam už mám i kontakty, takže by to šlo. Už jsem koukal i na některé látky, co by mohly padnout. tak už jen spočítat, kolik toho potřebuju, našetřit a koupit:)
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Václav »

Jo jo, vlnu dnes není zase tak těžké sehnat. Řekl bych, že horší je to spíš s kvalitním lnem na košile.
Zorrish
Příspěvky: 47
Registrován: 05 Srp 2010, 08:31
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Zorrish »

Je velký problém, když jsou bruchy trochu víc nabírané?
Teoreticky jako žoldnéř mi bruchy mohl šít nějaký nezkušený/á krejčí/švadlena, ne? nedalo by se to tak okecat? Koneckonců to není žádný výmysl:D Je to moje první práce, pokud nepočítám látání děr a přišívání knoflíků :D
Navíc, co jsem přidal na šířce, to jsem ubral na výšce, tak jsem musel ještě nastavovat do pasu... ach jo... příště budu (doufám) chytřejší:) Ještě musím pošpekulovat, jak to provést, aby ten střih byl příjemnější na nošení :)
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od noxter »

Václav napsal:V tak velkém městě jako je Ostrava určitě někde vlnu prodávají.
To je příma úměra- jak velké je to město tak velký je problém tady sehnat vlnu :D. My jsem jezdili pro vlnu buď do Brna a nebo teď do Lipníku za švadlenou... Jinak zboží v tom metrovém textilu vypadá použitelně, jen bych sena ty látky nejdříve podíval osobně a pak koupil.
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Mahy »

Zorrish napsal:Je velký problém, když jsou bruchy trochu víc nabírané?
Teoreticky jako žoldnéř mi bruchy mohl šít nějaký nezkušený/á krejčí/švadlena, ne? nedalo by se to tak okecat? Koneckonců to není žádný výmysl:D Je to moje první práce, pokud nepočítám látání děr a přišívání knoflíků :D
Navíc, co jsem přidal na šířce, to jsem ubral na výšce, tak jsem musel ještě nastavovat do pasu... ach jo... příště budu (doufám) chytřejší:) Ještě musím pošpekulovat, jak to provést, aby ten střih byl příjemnější na nošení :)

No bruchy by měli být volné takže žádný problém.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Ignac »

Pokud nerozlišuješ ještě mezi bruchami a hacěmi, tak volné opravdu nevadí :albino:
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Zorrish
Příspěvky: 47
Registrován: 05 Srp 2010, 08:31
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Český žoldnéř první čtvrtiny 15. století

Příspěvek od Zorrish »

Ignac napsal:Pokud nerozlišuješ ještě mezi bruchami a hacěmi, tak volné opravdu nevadí :albino:
To nerozlišuju. Od rána už je testuju, tak uvidím večer:D Zatím spokojenost:D
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů