Kure středně majetný žoldnéř z přelomu 14 a 15 stol

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
kure
Příspěvky: 181
Registrován: 24 Zář 2007, 17:10
Místo/Bydliště: Brno, občas Třinec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kure »

Tak mám tu další dotaz a to jaké látky použít. Hlavně na ušití kalhot, košile a civilního oděvu.

-Co se týče materiálu tak tady bych se chtěl zeptat jaký materiál použít. původně jsem uvažovla buď o vlně nebo lnu ale překvapilo mě že třeba Radim van Ousek zmiňuje ve svojem tématu dyftýn u toho by mně zajímalo co od něj jde očekávat za vlastnosti.

-Druhý dotaz je hlavně barevné kombinaci. jakých barev se vyvarovat aby to jakž takž odpovídalo historii.

-Moje představa v tomhle směru je taková že kalhoty bych mněl buď v barvě plátna případně zelené nebo kombinace tehlě dvou barev.

-Košile by zůstala v barvě přírodního plátna.

-U vrchního oděvu bych potom uvažoval buď zase o zelené, případně o modré nebo žluté (i když ta by se asi hodně špinila).

-Rozhodně bych se s nadšením nehrnul do klasicky vínové případně jí blízkých odstínů.
Avatar uživatele
Kozlí­k
Šikula :)
Šikula :)
Příspěvky: 140
Registrován: 14 Pro 2006, 16:45
SHŠ: Civitas Pragensis/Guardia BB
Místo/Bydliště: Český Brod

Příspěvek od Kozlí­k »

Pokud se opravdu budeš snažit dělat historii jako skutečnou, jednoznačně se vyvaruj dyftýnu a podobných levných BAVLNĚNÝCH napodobenin (bavlna se sice třeba v patnáctém století dovážela, ale převážně ve formě nějakých směsí a byla tudíž brutálně drahá). Používej na svrchní oděv a plášť vlnu (hřeje i mokrá), podšívej buď opět vlnou, nebo lnem a na košili a hacě/bruchy také len. Tady se nespleteš. Pokud chceš ale dělat nobilitu, přicházejí v úvahu i jiné dražší materiály, ale s tím ti já, měšťan, moc neporadím.
Co se týče barev, zkus popátrat na webech některých zahraničních kvalitních skupin pro inspiraci, nějaký pravidla ti já osobně neřeknu.
Moje nenávist zestárla, stala se pohrdání­m...
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Broďan »

Ve 14. a 15. století se k nám dovážely různé látky, ale pro běžného člověka byly zpravidla cenově nedostupné. Proto je lepší používat osvědčené vlněné sukno podšívané lnem. Dyftýn považuju za šermířský ojeb a jeho použití pramení z neznalosti dobových látek.
Bavlna se u nás v 15. stol. též používala a řemeslníci, kteří ji zpracovávali se nazývali barchetníci. Surovou bavlnou se vycpávalo (obvykle však surovou vlnou), jinak se zpracovávala na silnou jednostranně česanou látku. Jelikož jsou bavlněná vlákna poměrně krátká, tak se zpracovávala podstatně hůře, než len. Její rozšíření u nás nemám ověřeno, proto ji raději nepoužíváme.
Barvy a barevné kombinace doporučuji volit podle dobových obrazů. Kupodivu se třeba běžně kombinovala zelená s modrou, což dneska běžné není. Pokud se nejedná o výstřední oděv, volil bych barvy nenápadné a vyvaroval bych se žluté, která patřila mezi drahé barvy.
Jinak viz zde páně Maršálkův článek na LH: http://www.livinghistory.cz/modules.php ... cle&sid=65
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
kure
Příspěvky: 181
Registrován: 24 Zář 2007, 17:10
Místo/Bydliště: Brno, občas Třinec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kure »

No na šlechtice si určitě hrát nebudu.

Co se týče barev pouštím se teda do prohlédávání různých iluminacích. Pak předhodím nalezené barevné kombinace ale ta zelená s mordou mi připadá jako celkem zajímavá kombinace.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Kure:
dyftýn je ojeb. Nehřeje, má viditelná vlákna, není pružný. Jediná jeho výhoda je, že se v něm nepotíš toliko jako ve vlně a že je často i levnější.

...nekupuj ho. :!:

Drž se teď hlavně rad Páji1111 a Kuna, co scénický šerm provozují už delší dobu.
kure
Příspěvky: 181
Registrován: 24 Zář 2007, 17:10
Místo/Bydliště: Brno, občas Třinec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kure »

Díky všem za dosud uveřejněné rady :)

Nakonec nohavice budou modré a civilní oděv zelený. Jinak střihy na bruchy,nohavice a košili mám v plánu použít s těchto stránek http://www.tvrz.net/index.php?id=17 s tím že košili skrátím cca do půli stehen.

Na svrchní oděv zatím ještě hledám njaký střih ale nejspíš taky skončím u něčeho velmi jendoduchého. Asi taky ve tvaru T a staženém páskem možná na boky ještě vložím klíny.

Co se týče pláště tak bude pravzděpodobně 3/4 kolový.
Avatar uživatele
Blanka
Příspěvky: 7
Registrován: 30 Zář 2007, 20:22

Příspěvek od Blanka »

Jenom malá rada, co se týče bruch a nohavic - doporučuji vázat nohavice na zvláštní pásek, ne k bruchám, protože nohavice je pak táhnou dolů a řeže to, ale ozkoušej si to na sobě a uvidíš sám.
kure
Příspěvky: 181
Registrován: 24 Zář 2007, 17:10
Místo/Bydliště: Brno, občas Třinec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kure »

Jo díky za radu zkusím to nějak pořešit a uvidím stejně to asi budu muset několikrát předělat než se dostanu k perfektnímu výsledku
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvek od Pája1111 »

kure napsal:Jo díky za radu zkusím to nějak pořešit a uvidím stejně to asi budu muset několikrát předělat než se dostanu k perfektnímu výsledku
U nohavic si u švadleny vymiň šikmé střižení látky, jinak se v nich neohneš. V úhlopříčce je i vlna v celku pružná....
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvek od Pája1111 »

kure napsal:jo budu na to pamatovat jinak švadlena budu muset být já sám. Případně o to poprosím někoho z rodiny sestřenka umí šít celkem solidně.
Sorry, ale i zdánlivě obyčejný oděv chce precizní střih a důkladnou práci. Dobře si rozmysli, jestli to není hazard se zakoupenou látkou :? Nic proti tvé šikovnosti, nebo sestřenčiné, ale s těmito věcmi mají problém i zkušené šičky :cry:
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
PeZ
Příspěvky: 19
Registrován: 11 Črv 2007, 10:22
Místo/Bydliště: U Řípu a Labe
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PeZ »

Jesli nespěcháš, budu v zimních měsících dávat dohromady a zveřejňovat svoje zkušenosti z mých pokusů a omylů s výstrojí (tu brigantinu taky).

1. střihy na některé věci jsou tak jednoduché, že je zvládne každý - bruchy, samostatné nohavice, košile, vesta, tunika, plášť.
2. střihy na některé věci jsou tak záludné, že je krejčí bez zkušenosti s historickými oděvy neudělá dobře - spojené nohavice = kalhoty, doublet, svrchní kabátec.

A doporučuji už od začátku dělat nápadné švy ručně - už si jich začínám všímat a vadí mi nejen na mé výstroji.
...neboť muž vítězívá nad mužem a zbraň přemáhá zbraň; pro bohy máme krvavé oběti a proti kouzlům lze použít kouzla; ale neblahému osudu nelze čelit.
kure
Příspěvky: 181
Registrován: 24 Zář 2007, 17:10
Místo/Bydliště: Brno, občas Třinec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kure »

Kozlík napsal:PeZ má naprostou pravdu, něco se dá zvládnout, ale takovej doublet a gatě, jak psal, tak na tom se má drahá polovice slušně zapotila a to je to porfi oděvnice, která šije kostýmy už řadu let...
Výsledek však stojí za to, jak mohou někteří zde sami posoudit...
Já jsem právě chtěl gatě koncipovat jako bruchy a dvě nohavice vázatelné k opasku z jendoho praktického důvodu a to že jak mi bude v létě vedro tak odvážu nohavice a spustím je ke kolenům a rázem budu mít sice gatě na půl žerdi ale aspoň mi nebude vedro. :) což bude celkem fajn zvlášť jestli to budu šít z vlny.

Jinak pájův nápad na databázi ohozů s střihů mi připadá jako perfektní taky bych byl pro. jestli teda mám hlasovací právo a jestli ne tak taky :D
Avatar uživatele
Jan z Siecina
Bůh humanitních věd
Bůh humanitních věd
Příspěvky: 81
Registrován: 04 Pro 2006, 19:28
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan z Siecina »

kure napsal:Já jsem právě chtěl gatě koncipovat jako bruchy a dvě nohavice vázatelné k opasku z jendoho praktického důvodu a to že jak mi bude v létě vedro tak odvážu nohavice a spustím je ke kolenům a rázem budu mít sice gatě na půl žerdi ale aspoň mi nebude vedro. :) což bude celkem fajn zvlášť jestli to budu šít z vlny.
No, já to dělal tak, že jsem měl obyčejné, lněné nohavice vázané k opasku na léto, a nohavice s padacím mostíkem pro ptáčky z vlny na zimu :)))
Amor patriae nostra lex.
kure
Příspěvky: 181
Registrován: 24 Zář 2007, 17:10
Místo/Bydliště: Brno, občas Třinec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kure »

Tak jo po víkendu kdy jsem střídal studium podkladů pro šerm a fyziky tak jdu opruzovat s dalšíma otázkama.

Zejména jsme se snažil dohledat něco málo co se týče zbroje, docela mně zaujala Broďanova hláška že by byl vhodný i nějaký druh kyrysu místo mojí "vysněné" brigantiny při prohledávání internetu jsem narazil na tady tenhle za datací na rok 1385
Obrázek
Jinak co se týče helmy tak tam mně zaujal tehle bascinet z přelomu 14/15 (jestli se nepletu)
Obrázek
zbavený hledí nevím jestli náhodou nebylo sundávací což podle fotek dochovaných orginálů bylo podle mně docela možné, soudím tak podle té závlačky na poslední fotce.
Obrázek
Jinak nevíte někdo k čemu jsou o té první helmy proražené pod závěsy hledí ty dva otvory(předpokládám že z druhé strany bude taky)? jestli pro lepší pepravu a připevnění?

Jinak pod to budu určitě používat prošívanici, ta zůstane současná není to sice nic kvalitního vycpaného vlnou, její foto dodám až se mi vrátí od kámoše kde zůstala po posledním vystoupením. A kroužkovku nejspíš uštrykuji doma zavíranou a když tak si někdy v budoucnu pořídím i nýtavanou až zase něco vydělám po brigádách :)

EDIT:Opraveny chyby které jsme tam nasekal při tvorbě :)
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvek od Pája1111 »

Ta díra je nejspíš průstřel, to abys lépe slyšel :badgrin: Jinak fakt nevidím důvod, proč by tam měla být. Možná je to jinak..... ;)
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů