Radim Vaňousek - Burgundský majetný měšťan cca 1450

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Radim Vaňousek - Burgundský majetný měšťan cca 1450

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Rok cca 1999 (Kostomlaty):
moje pojetí šermu v této době bylo ovlivněno především nedostatkem rozumu a mentální zaostalostí, nad kterou jsem snad úspěšně zvítězil. Motivován mnohými "rytíři" jsem samozřejmě chtěl mít svou vlastní zbroj a petiapůlruční rodinný meč (což se mi splnilo, páč jsem po nejstarším bratrovi zdědil meč od Hurdálka). Kroužkovou košili jsem si vyráběl sám. Plechové doplňky různorodých tvarů byly v módě.
Myslím, že netřeba se k tomuto vracet. Co bylo, bylo.
2000.jpg
2000.jpg (191.7 KiB) Zobrazeno 11467 x
Roky 2002-2006:
"Hawkwindova revoluce". Odhazuji Prestige a obouvám šubrtky. Pořízen nový oděv podobný vyobrazením z Ospreyů a časopisu Dragons.
http://brodec.org/Kostymovy_upgrade_2003/index.html

Roky 2007-2008:

vlněné nohavice, zbraně, vycpávaná zbroj, přilba, boty atp....
http://www.oook.cz/events/zbiroh08/5779.html
http://twinkill.rajce.idnes.cz/Zbiroh_2 ... VO0111.JPG
http://raiden.rajce.idnes.cz/LHsraz_2008/#P9200009.JPG (panáček s foťákem)

S čím vstupuji do roku 2009:
Boty téměř splňující koukatelné minimum (dále jen KM) . Pryžová podrážka, vnější švy.
boty.jpg
boty.jpg (126.19 KiB) Zobrazeno 11463 x
KM Oddílová stuha.
stuha.jpg
stuha.jpg (222.65 KiB) Zobrazeno 11466 x
Chaperon
chaperon.jpg
Tento chaperon vám jistě připomene Filipa III. "Dobrého". Je nám známo, že od padesátých let 15. století už vícebarevné, zdobené typy nenajdeme. Po vláknech cupované okraje jsou čistě raritkou a k Filipovému chaperonu nepatří. Nicméně nehraji si na šlechtice z Burgundska. Obvod "bourreletu" je obří, což značí určitou výši a důležitost.
chaperon.jpg (122.67 KiB) Zobrazeno 11452 x
Žalud :)
zalud.jpg
zalud.jpg (109.73 KiB) Zobrazeno 11449 x
Kutna
kutna.jpg
kutna.jpg (104.64 KiB) Zobrazeno 11449 x
Dyftýnový kabát (dočasně)
kabat.jpg
kabat.jpg (135.62 KiB) Zobrazeno 11447 x
Vrcholně středověké nohavice
VSnohavice.jpg
Píši sice "vrcholně středověké", protože se v té tobě používaly, však jsou nám známy i z let 1440.
VSnohavice.jpg (86.01 KiB) Zobrazeno 11443 x
Vesta a plnější nohavice
vestanohavice.jpg
vestanohavice.jpg (129.31 KiB) Zobrazeno 11439 x
Rukavice (zatím nedodělané)
rukavice.jpg
rukavice.jpg (157.01 KiB) Zobrazeno 11446 x
Košile
kosile.jpg
kosile.jpg (121.29 KiB) Zobrazeno 11442 x
Trencle, taška, mimino
spodaryhuckataska.jpg
spodaryhuckataska.jpg (118.26 KiB) Zobrazeno 11437 x
Žrádelník (nerez korbel zatím chybí)
zradelnik.jpg
zradelnik.jpg (109.89 KiB) Zobrazeno 11435 x
Pásek s tašvicí
pasektasvice.jpg
pasektasvice.jpg (100.91 KiB) Zobrazeno 11440 x

Kamna
kosik.jpg
Hradní koš na oheň. Padly už dotazy, zdali dříví nebude propadávat. Asi ano, ale koho to zajímá :-D Nacpem do něj nažhavený kameny a pak šoupnem do stanu.
kosik.jpg (302.34 KiB) Zobrazeno 11221 x

Pytlík
pytlik.jpg
Tento skvostný pytlík mi taktéž přinesl Ježíšek. (Normálně vám jedu po Lázních Libverda a tohle mi z pootevřeného okénka najednou přistane na sedačku auta.)
Jako fotografoj se mi hodí pro odkládání objektivů.
pytlik.jpg (193.42 KiB) Zobrazeno 11198 x
Do sezóny přibude houppelande a nový doublet. Z vlny samozřejmě...


_RVO0127.jpg
Hlavní část osmi-panelové houppelande. Jeden panel jsem měl blbě složený, ale žehlička pomůže.
_RVO0127.jpg (501.36 KiB) Zobrazeno 10994 x
POR_0255.jpg
Houppelande v použitelném stavu
POR_0255.jpg (416.58 KiB) Zobrazeno 10407 x
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Radim Vaňousek - Burgundský majetný měšťan cca 1450

Příspěvek od Pappi »

Jenom bych trochu zaprudil u té vidličky. Zde bych určitě nahradil tento typ jednoduchým bodcem. A proč hele nerezový korbel. Co takhle cín, keramika, sklo. Když už tak už.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Radim Vaňousek - Burgundský majetný měšťan cca 1450

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Nerezový korbel už nevozím, páč ho mám stále u Kamila a vidličku taky časem obměním. Ono vůbec všechno budu muset obměnit. Především pak boty. Jenže nejsou peníze. Holt musím krouhat mrkvičku. :x
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Radim Vaňousek - Burgundský majetný měšťan cca 1450

Příspěvek od Maršálek »

Pappi napsal:Jenom bych trochu zaprudil u té vidličky. Zde bych určitě nahradil tento typ jednoduchým bodcem.
Možná se mýlím, ale domnívám se že to napichovátko (běžně viděné v jedné v sadě s nožem) je dost možná ocílkou. Napichovátko dle mého vidličku nenahradí, protože má stále jenom jeden hrot a k nožům se ocílky přidávaly...
:roll:
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Radim Vaňousek - Burgundský majetný měšťan cca 1450

Příspěvek od Siegfried »

Maršálek napsal:
Pappi napsal:Jenom bych trochu zaprudil u té vidličky. Zde bych určitě nahradil tento typ jednoduchým bodcem.
Možná se mýlím, ale domnívám se že to napichovátko (běžně viděné v jedné v sadě s nožem) je dost možná ocílkou. Napichovátko dle mého vidličku nenahradí, protože má stále jenom jeden hrot a k nožům se ocílky přidávaly...
:roll:
čím bys zlomyslně vysvětlil minimum nálezů a ty obrazy od Durera jenž jsou alfou a omegou všech zastánců napichovátka. S ketrým se mě jí fakt debilně :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Radim Vaňousek - Burgundský majetný měšťan cca 1450

Příspěvek od Maršálek »

že by proto měla i nejjednoduší vidlička z praktických důvodů alespoň dva hroty? :roll: ale napichovátko může ve společnosti sloužit i jako žertovné roztáčedlo, na kterém se sousta nekoordinovaně protáčejí, čímž serou jedlíka a ostatní skvěle baví :badgrin: :badgrin:

samozřejmně i historie šla cestou pokusů a omylů :badgrin:
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Radim Vaňousek - Burgundský majetný měšťan cca 1450

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Toť otázka. Mně právě přijde, že konec patnáctky byl ve věcech každodeních potřeb dost vychytanej. Pokud nebudeme brát v potaz módní trendy, ulehčovali si život, kde se dalo. Např. pochybuji, že u rožnicí tyče nepřikovali jehlan, který zabraňuje protáčení tak "vesele a mrtvě vyhlížejícího prascete" :)
Avatar uživatele
Kain
přirozený pluralista
přirozený pluralista
Příspěvky: 133
Registrován: 17 Srp 2008, 20:15

Re: Radim Vaňousek - Burgundský majetný měšťan cca 1450

Příspěvek od Kain »

Hele, jestli je to majetný měšťan, proč jí z dřevěné misky a nemá žádné šperky? Nevím, jak v burgundách LP 1450, ale v čechách o sto let dříve to nebývalo zvykem...
"Všude je základním krokem vyjít ke kořenům své krajiny, svého etnika, svého dědictví. To není žádný nacionalismus, to je přirozený pluralismus, ve kterém vyrůstal druh homo sapiens sapiens." Egon Bondy
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Radim Vaňousek - Burgundský majetný měšťan cca 1450

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Martine, jsem teprve v polovině rekonstrukce této postavy. Většina toho, co na net dávám je se mnou téměř od začátku "šermířské kariéry" ;) Proto jsem v salonu krásy. Teprve až budu mít odpovídající základní vybavení, tak se pohrnu do Katalogu historických postav a tohle nepotřebné prodám.
Je pravda, že je úplně jedno, jestli žeru z dřevěný nebo plastový misky -obojí vypadá dost blbě. Jde o to, že mě nebaví s těma plastovejma pořád běhat ke koši. :lol:
Velké množství šperků v Burgundsku moc nefrčelo. Většinou měli jeden dva a podle toho, jestli jim to nenarušuje pravidlo "v jednoduchosti je krása". A myslím, že na repliku řádu ovčího rouna bych se asi nedoplatil, ikdyby byla z mosazi a sklíček.

Peníze ...ty prostě nejsou a potom, co jsem včera vyslechl na schůzi ve fabrice... ani nebudou. Takže tenhle rok bude takovej o ničem. Vlastně bude -o splácení úvěru na auto a placení stále dražšího benzínu. To samé dalších 2,5 roku. Dále mě v červnu čeká technická a asi 2 opravy na autě. Takže kam jdou peníze -do auta. Bohužel. Jenže nebejt auta, měl bych problémy se dostat ke své milé. :?
Avatar uživatele
Kain
přirozený pluralista
přirozený pluralista
Příspěvky: 133
Registrován: 17 Srp 2008, 20:15

Re: Radim Vaňousek - Burgundský majetný měšťan cca 1450

Příspěvek od Kain »

No však jsem se jen zeptal :-)
"Všude je základním krokem vyjít ke kořenům své krajiny, svého etnika, svého dědictví. To není žádný nacionalismus, to je přirozený pluralismus, ve kterém vyrůstal druh homo sapiens sapiens." Egon Bondy
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Radim Vaňousek - Burgundský majetný měšťan cca 1450

Příspěvek od Radim Vaňousek »

No však já vím, ale přeci nenechám otázky nezodpovězené. Mlčením se nic nevysvětlí. Hlavně mám poslední dobou takovej blbej zlozvyk -všechno okecávat. :) Nicméně je to fakt über-špatný rok :x
Avatar uživatele
Kain
přirozený pluralista
přirozený pluralista
Příspěvky: 133
Registrován: 17 Srp 2008, 20:15

Re: Radim Vaňousek - Burgundský majetný měšťan cca 1450

Příspěvek od Kain »

Však já taky nemám prachy, pražáci by za můj plat ani nevstali z postele...
"Všude je základním krokem vyjít ke kořenům své krajiny, svého etnika, svého dědictví. To není žádný nacionalismus, to je přirozený pluralismus, ve kterém vyrůstal druh homo sapiens sapiens." Egon Bondy
Avatar uživatele
BidakII
Příspěvky: 292
Registrován: 05 Říj 2008, 22:53

Re: Radim Vaňousek - Burgundský majetný měšťan cca 1450

Příspěvek od BidakII »

Radim Vaňousek napsal: Velké množství šperků v Burgundsku moc nefrčelo. Většinou měli jeden dva a podle toho, jestli jim to nenarušuje pravidlo "v jednoduchosti je krása". A myslím, že na repliku řádu ovčího rouna bych se asi nedoplatil, i kdyby byla z mosazi a sklíček.
Ok, burgundsko ctí jednoduchost, kterou nahání spíš vzory látek a drobnými detaily - nicméně pár drobností, které by tomu přidaly, by stálo za to časem upravit: několik dalších ozdob na opasek a látková tašvice z nějakého pěkného materiálu s hezkým vzorkem. Jako šperky by se přece jenom hodily 1-2 prsteny a něco na krk; ovšem pokud nerekonstruješ konkrétní osobu, tak bych Zlaté rouno vynechal ;) Ostatně, nejsem si jistý, jestli mezi nostiteli tohoto řádu byli měšťané :? Karel Smělý tyto tradice tlačil hlavně na šlechtu.

btw-pokud by tě zajímala literatura k měšťanovi-obchodníkovi obecně, tak se mrkni na:

Favier, Jean, Zlato a koření - zrod obchodníka ve středověku, Garamond, Praha, 2006.

Původní cena je asi 130-140, já ji koupil na Dejvické ve vestibulu od pána s knížkami za 69 (ovšem Kosmas ji může mít levněji...jestli ji nabízí).
"Bylo by omylem myslet si, že je-li historikův text čtivý, není dost vědecký."

Jacques Le Goff
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Radim Vaňousek - Burgundský majetný měšťan cca 1450

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Já se právě pořád ještě rozhoduju, jestli budu rekonstruovat měšťana, nebo šlechtice. Ten šlechtic je lákavý :?
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Radim Vaňousek - Burgundský majetný měšťan cca 1450

Příspěvek od Mojshe »

u šlechtice doporučuji zvláště co se týká vojenských záležitostí ošatit, živit a platit tak 5-15 pohůnků, pořídit 1-5 koní a pořádnou zbroj/zbroje, + 1-3 stany, aby ti chámové okolo neprudili, že nejsi o moc víc než jen obyč měšťan... to by bylo od těch neurozených dost k nas*ání, ne? šlechtic přeci nevyjede do boje sám, natož aby měl jít pěšky nebo se starat o koně a shánět si vlastní jídlo...

šlechtice charakterizuje hlavně to, že stojí na vrcholku alespoň malé, lokální sociální pyramidy. A toho se drž.
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů