Indy - husita

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Indy - husita

Příspěvek od Indy »

Dávám dokupy husitského střelce, může se hodit. A nějak se mi nedaří najít přilby pro pěšáky na dané období. Nasměruje mě někdo?...
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: husita

Příspěvek od MLuks »

Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
Rugan
Příspěvky: 6
Registrován: 17 Led 2012, 10:24
SHŠ: SIGURD
Místo/Bydliště: Letovice

Re: husita

Příspěvek od Rugan »

Zdravím, rád bych se přidal k husitským střelcům,spíše umírněnější husita z Moravy, vlastním hákovnici i kuši a rád bych se optal na kostým, co ano, co ne:

moje představa: nízké kotníkové boty, nohavice odrbané dole stažené řemínkem, bruchy vespod, hrubší vlněná suknice po kolena šedočerná, vespod lněná halena kratší, kápě - je možno s našitým kalichem nebo to bylo jen u táborských?? Tašvice, prachovnice? - tady nemám představu o správné podobě, opasek, dýka, event. jednoruč.meč.Helma klobouk s batvatem, vše maximálně prosté jako lehkooděnec.
Budu rád za Vaše připomínky, díky.
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: husita

Příspěvek od Chomi »

Ad Rugan: Tvoje představa je v podstatě správná. Takto postavený kostým by odpovídal prostému husitovi. Jen ty nohavice není třeba mít odrbané - nejsi přece žádný lapka! :D
Místo meče bych doporučil spíš tesák, ten se k takto prostému vybavení hodí spíš. Ale do začátku může být klidně i sekera nebo nějaké bacátko, konec konců budeš hlavně střílet... Místo dýky bych doporučil spíš nůž - je levnější a prakticky jej využiješ daleko víc. Nůž, měč, tesák atd. samozřejmě musí být v pochvách.
Našitý kalich být může, zmínky o něm jsou - ale dost řídké. Obvyklá věc to pravděpodobně nebyla.
Klobouk by měl být z jednoho kusu, když už tak nebude technologicky vyroben, měl by tak aspoň vypadat. Pozor, rozhodně ne starší čtrnáctkové klobouky nanýtované na železná žebra!
Obvyklá tloušťka opasku nepřesahovala 3, výjimečně 4 cm (odhadem - prostě pásek by neměl být zbytečně tlustý).
To je tak v rychlosti, na konkrétní věci se můžeš zeptat dál :D
Odkud vlastně jsi? Na Moravě už v rámci pražského husitského svazu jednoho střelce z palných máme...
Zorrish
Příspěvky: 47
Registrován: 05 Srp 2010, 08:31
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: husita

Příspěvek od Zorrish »

ad Rugan: Hoj. Prachovnici asi nejlépe z rohu bez odměrky (na internetu je jich plno).
Chtěl jsem se zeptat, jakou máš k hákovnici výbavu. Krom nějakého vytěráku, jak udusáváš prach? Nabiják + kladívko? Já zkoušel udusat prach jen nabijákem a moc mi to nejspíš kvůli krátké hlavni a malému nápřahu nešlo :/ Resp. udělalo to *pffff* a pocit vnitřního uspokojení se prostě nedostavil :)
S hajzlpapírem sice to trochu jde, ale zasněžit pole bordelem nejspíš není to pravé ořechové.
S použitím kladívka šel prach udusat pěkně.
Škoda, že střelecká výbava takového střelce není moc dokumentovaná, ale myslím, že kladívko mi bylo v mém vláknu schváleno...
Otázkou je taky, jestli namlít všechen prach do prachovnice a mít jednu prachovnici do hlavně i na zátravku, ale to by mohlo být i historicky správně. Granulovaný prach je myslím až pozdějšího data.
Doufám, že jsem nenamlel moc nepravd.
Rugan
Příspěvky: 6
Registrován: 17 Led 2012, 10:24
SHŠ: SIGURD
Místo/Bydliště: Letovice

Re: husita

Příspěvek od Rugan »

Díky za informace, tak meč nahradit tesákem můžu, sekeru mám též, klobouk mám nýtovaný, takže budu shánět za rozumnou cenu jiný z jednoho kusu...nemáte nějaký tip? Vlastním taky celkem pěknou pavézu, na tu jsem vymaloval znaky místních pánů z Letovic a z Kunštátu, tak to nevím, jestli by mi do bitvy prošla.
Tu prachovnici tedy obyčejný roh se špuntem? K hákovnici mám akorát čistící drát a dřevěné "kladívko", obvykle mám kuličku prachu v toaleťáku a tu tam zadusám, prach používám jeden do hlavně i na zátravku, tradiční vesuvit. Toto je asi historicky blbost, ale mlít prach si nechci, nejsem tak odvážný :), mno jestli mají být dvě prachovnice, jaké nástroje k nabíjení atd... to bych právě rád věděl.
Zorrish
Příspěvky: 47
Registrován: 05 Srp 2010, 08:31
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: husita

Příspěvek od Zorrish »

Tak stejně musíš ten Vesuvit podrtit, aby ti prošel zátravkou, ne?
Podle mě by asi měla být jen jedna prachovnice, když se ještě prach negranuloval.
Indy v tomto článku: Střelcovo desatero; píše:
Indy napsal: Prach lze mlít ve starém mlínku na kafe, drtit v hmoždíři, či třeba v kameninové misce.
Snáz ti to pak projde zátravkou a rychleji chytne.
Jinak s tím toaleťákem na akcích si taky nejsem jistý, jak hojně je používaný. Ale spíš asi ne. Když prach umlátíš nabijákem a paličkou, tak rozdíl ani nepoznáš. Jen musíš trochu víc přiklepnout:)
Jinak ty prachovnice má myslím Wothan na Lorice, nebo i v LH-Shopu jsem je viděl. Ale jsou i na aukru i na e-bayi. Ale měly by být bez dávkovače (což je škoda).
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: husita

Příspěvek od trener »

Nám kdysi poradili kanonýři z Josefova jemné dřevěné piliny, mají oproti toaletnímu papíru několik výhod: Po výstřelu se rozletí a nevytvoří "špunt", kterým ublížíš. Zapadnou do trávy a nepůsobí nijak rušivě. Nedoutnají! Samozřejmě poslední slovo tady patří organizátorům akce...
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: husita

Příspěvek od Chomi »

Ad Rugan: Samotné znaky těchhle pánů jsou v husitské jednotce naprosto v pořádku, přinejmenším znýmý znak kunštátů, protože ti byli samozřejmě husité. O Letovických nevím...
Rugan
Příspěvky: 6
Registrován: 17 Led 2012, 10:24
SHŠ: SIGURD
Místo/Bydliště: Letovice

Re: husita

Příspěvek od Rugan »

nabiják,paličku, doutnák, kule - předpokládám, že to nosili v nějaké kožené tašvici nebo váčku na opasku, musel to mít po ruce a zároveň být schopen se bít tesákem nebo mečem, když bylo třeba. Ty piliny zkusím, dobrý nápad.
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: husita

Příspěvek od Galion »

Se přidám se svojí malou troškou - piliny jsem nezkoušel. Může to být zajímavý, ale ti zlotřilí dělostřelci, kteří to používají si vyrábí předem hadrový patrony, ve kterých jsou piliny oddělený od prachu. Co by to udělalo při postupným nabíjení nemám ponětí (krom toho, že to bude trvat dýl).
Osobně paličku nepoužívám. Přijde mi to zbytečný. Stačí uhňácat nabijálem.
Jinak je šikovný mít tyhle věci všechny pěkně přivázaný na ani moc dlouhým, ani moc krátkým řemínku k opasku, nebo ke zbrani. Nebo prostě k něčemu. Míň se to ztrácí a rychleji hledá.
Dál si do výbavy přidej měrku na prach, ať nesypeš sebevražedně prach rovnou z prachovnice a jehlu na zátrravku. Občas se hodí tu díru prošťouchnout.
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: husita

Příspěvek od Siegfried »

Co se týče jehly na zátravku, tak mi přijde lepší tvrdší drát, nezlomí se, a zvláště u zbraní s pánvičkou ho tam můžeš i snadno zahnout.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: husita

Příspěvek od Galion »

Slovo "jehla" beru jako terminus technikus. Míním tím předmět průměru o málo menším, než je průměr zátravky, délky minimálně shodné s délkou zátravky, lépe o něco delší, aby se dal dobře držet.
Sám je mám udělané (z nedostatku lepšího ve chvíli výroby, která bezprostředně předcházela okamžiku upotřebení) z obyčejného drátu Cu, na konci zahnutého do smyčky a roztemovaného, aby byl za co přivázat. Stačí to a funguje to.
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
Jelas
Příspěvky: 151
Registrován: 19 Led 2009, 19:46

Re: husita

Příspěvek od Jelas »

Na cisteni zatravky se mi skvele osvedcujou kancelarsky sponky
Jsem čarostřelec - každá rána je zázrak
Rugan
Příspěvky: 6
Registrován: 17 Led 2012, 10:24
SHŠ: SIGURD
Místo/Bydliště: Letovice

Re: husita

Příspěvek od Rugan »

Tak letos to vidím jako první svou husitskou akci, kam bych rád jako střelec Hukvaldy - Za čest a slávu, co Vy?
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host