Mumínek - Dítě ženy táborové - 1. pol. 15. stol.

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
Mumínek
Příspěvky: 24
Registrován: 13 Říj 2010, 08:46

Mumínek - Dítě ženy táborové - 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od Mumínek »

Ahoj. Prosím o radu - jak obléknout malého kloučka ( 7 měsíců) ženy táborové? Datace je 1. pol. 15. stol. - družina pana Hynka z Děčína. Pokud by se oblečení dalo vyřešit tak, aby jsem se nemusela vzdávat takových vymožeností jako jsou jednorázové pleny, byla bych velice vděčný tvor. Nechtějte po mě prosím, abych mu utírala prdelku mechem - mámy jistě pochopí.
Počítám samozřejmě, že prtě rychle poroste, takže budu ráda i za rady ohledně oblečení starších dětí. Díky.
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: Dítě ženy táborové - 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od deCarabas »

No, nech nekecam, ale predpokladam, ze pre take prtave bambino by bolo idealne to riesit koselami ;) cize kosela dlha az po clenky a malo by to byt OK...
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Dítě ženy táborové - 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od Dášenka »

Přesně tak, prostě "zmenšenina dámských šatů" nebo nějaká tunika, dýlka co to půjde a pod to se toho schová ;)
Střih bych dělala buď s klínama, a nebo, vzhledem k poměrně malé velikosti jeden lichoběžník vpředu, druhý vzadu a na to rukávky, v ramenním švu klidně spínání na malý textilní knoflíček, nebo u krku tunýlek a šňůrku na dotáhnutí.

Jinak dneska je zvykem pak starší kloučky oblékat do zmenšenin pánských oděvů, nevím, jak dalece by to bylo praktikováno u "normálních" dětí, ale mám vážnou obavu, že spíš nebylo, že na běžné chození měly zase nějaké ty šaty / dlouhé tuniky... (v teplých dnech odpadá potřeba plínek a spodního prádla a případné "nehody" pak mají mnohem máně ničivých účinků)

Jinak starší dítě může být oblečeno třeba takhle http://www.berwelf.de/bilder/ilza07_5761.html, a úplně malinkaté zase takhle http://www.berwelf.de/bilder/bild_f.html ;)

A teď počkáme na Mojšeho, až nás zasype svými praktickými zkušenostmi :)
Avatar uživatele
Mumínek
Příspěvky: 24
Registrován: 13 Říj 2010, 08:46

Re: Dítě ženy táborové - 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od Mumínek »

Díky. Dlouhá košilka mě také napadla, ale co pod ní? Určitě se dá pod ní ledacos schovat, ale nožičky vidět budou a první akci počítáme Libušín a tam bude nejspíš třeba zateplit. Nešlo by něco jako dámské nohavice? Jak je ale upevnit? Pásečky nad koleny se mi zdají pro takové prtě trochu drastické.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Dítě ženy táborové - 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od Dášenka »

No dneska se zcela běžně prťatům nechávají punčocháče ;)

Jinak bych to klidně viděla na nějaké nohavička, co se budou uchycovat vejš než u kolen...

Mám plán, pozvu sem paní z Ronšperka, ta má praktické zkušenosti, jaké potřebuješ ;)
http://www.viaboemia.com/galerie/libusin10/obr002.htm
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Dítě ženy táborové - 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od Mahy »

No nevím- pokud je to malinké dítě co ještě jenom hajá tak ho obleč do civilu a schovej to pod dlouhou košilku. Ovšem pokud to chceš opravdu echt tak vše ušít a vynechat civilní součástky. Ovšem připrav se, že budeš dělat nový kostýmek na každou akci- ty malý potvůrky rostou jak zjednaný :D
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Eliza
Příspěvky: 1
Registrován: 13 Říj 2010, 13:35
SHŠ: Via Boemia

Re: Dítě ženy táborové - 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od Eliza »

Ahoj, jestli tedy trochu mohu přispět tak jak to máme my.....
děláme 1. pol. 14. st., ale pro dítka to asi nebude rozdíl ;)
S naším následníkem jsme vyjeli poprvé ve dvou měsících (nespali jsme tam) ale našitých kostýmků jsem stihla mít dost. I když se snažíme podmínky mít hodně striktní, platí že "maminy a mimina mají vyjímku" :) tedy papírové plenky, schovaná flaška a sunar.... Vše se snažím maskovat.
Osvědčily se mi jemné spodní košilky, střih klasické "téčko" s klínama na bocích, předu i vzadu. Důležité je, že děti mají hodně velkou hlavu v poměru s tělem, tak když uděláte něco bez zapínání, tak mu to nejspíš bude padat z ramenou. Košilky mám na zavazování na rameni nebo vpředu. Délku jsem dělala hodně velkou, když byla dost široká přes hruník a ruce, tak když doroste, tak v košilce může i běhat. Dávala jsem je v horku jen tak na tělíčko, když bylo chladno, pod tím měl civilní bílé bodíčko http://www.viaboemia.com/galerie/racek09paja/obr006.htm
Pak mám ještě vrchní vlněné "oblečky" s rukávem i bez, střih dělám pořád stejný. A svrchníček - propínací vpředu, když byl malej ještě ležící mimčo, tak měl zašitý dolní okraj, aby se mi nevykopal, takový jakýsi pytel :-) s rukávama. Teď už je dole rozpáraný a běhá v něm pořád.
Na nožky mám vlněné nohavičky, myslím, že ve vaší době jako šité dámské, má je tak nad kolena, zavazuji pod kolenem, v době kdy lezl: http://www.viaboemia.com/galerie/libusin10/obr027.htm pod tím aby ho to nekousalo a nepadaly mu, má civilní bavlněné kalhoty (mimochodem ve střihu jako používáme na dobové nohavice :-) , prostě nic jiného se nevymysí)
Tož asi tak, prostě vespod 21.st. přes dlouhé 14. st. Ale nejlepší to bylo v létě, kdy byla dítka jen v košilce, bosá a bez plenky ;)
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Dítě ženy táborové - 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od Mojshe »

mid0220.jpg
mid0220.jpg (145.14 KiB) Zobrazeno 12860 x
Také jsme to museli svého času řešit, protože holky s námi jezdí na vícedenní akce už od svých 6 mesíců.

Malé dítě přijde zavinout do zavinovačky, včetně rukou; kojencům to kupodivu vyhovuje, vypadají jak kuželka.

Větší děti už vrstvený oděv, přes pemprsky jemné lněné překrytí podobné jako např ty "bikinové bruchy" zavazované na bocích. lněná košilka, v létě jen to, když je zima, používáme na to tlustší lněnou tuniku bez rukávů, vlněnou tuniku s rukávy a vlněnou kápi. Na nohy v létě nic, jinak šikovné ruce dovedou podomácku ušít botičky ze silnější jelenice, které do začátku postačí, pozdější boty na větší běhání jsme zadali Matesovi. do bot doma uštrikované ponožky z vlny. v zimě už se nevyhneme modernímu bodýčku jako 1. vrstvu, ušili jsme i vlněné kalhoty (v pase na moderní gumu.)
loni měly holky šaty až na zem, letos už pod kolena. Šaty se šijí s velkými záložkami, aby bylo co popouštět...
BHM-Spektakel-.jpg
BHM-Spektakel-.jpg (145.79 KiB) Zobrazeno 12860 x
na hlavu lněný "mimin" popř. ta kápě.

střih šatů jsme konzultovali s jednou známou, napsala o tom tuhle práci
http://www.mathildegirlgenius.com/Docum ... Outfit.pdf

mid0276.jpg
mid0276.jpg (204.92 KiB) Zobrazeno 12860 x
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Dítě ženy táborové - 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od Dášenka »

To je nádhera, co pěkných informací se sejde :)
Děkuji moc!

A nejvíc mě uchvátilo to chodítko v té práci :thumbup:
Avatar uživatele
Mumínek
Příspěvky: 24
Registrován: 13 Říj 2010, 08:46

Re: Dítě ženy táborové - 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od Mumínek »

Skvělé! Děkuji moc všem :thumbup: .
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Dítě ženy táborové - 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od Chomi »

Oděv asi jednoduchý - košili, suknici, možná něco na halvu, kdyby byla zima - čapku vzor "pytel"? Na nohy bych doporučil krbce, tedy spíš krbečky:o) Do nich onuce nebo "ponožky" z vlny. S nohavicema bych se rozhodně nepatlal, musí být šity +- přesně a děti z nich vyrostou...
Jiří z Holohlav
Příspěvky: 161
Registrován: 05 Pro 2006, 11:26
Místo/Bydliště: Rumburk

Re: Dítě ženy táborové - 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

Ovšem, Mojše nezmínil své fascinující postroje se špagátem,aby se nemusel k věčně prchajícímu miminu pořád ohýbat,ani ohrádku před stanem typu pláže na Baltu.....ale to vás teprve čeká :D
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Dítě ženy táborové - 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od Mojshe »

Ha -byl jsem odhalen - zavírání dětí do Kinderlagerů a omezování jejich svobody bondáží a vodítkem... snad na mne neskočí sociálka. :shock:

zde jsou ty inkriminované fotky
Přílohy
RGB_009.jpg
RGB_009.jpg (285.92 KiB) Zobrazeno 12697 x
P118034.jpg
P118034.jpg (172.6 KiB) Zobrazeno 12697 x
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Dítě ženy táborové - 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od Krea »

Jenom jedna poznámka - možné jsou i spodní "kalhotky" s kratší nohavičkou sešité z různých kousků (vyloženě odstřižků) a to u kojence. Myslím, že to využijete přes ty pleny. Podrobnosti individuálně někde na akci, jelikož jsem pod slibem mlčení. (Omlouvám se.)

Zajímavosti na okraj ...
- Rozlišování na pohlaví se později - kon. 16. / 17. století dělalo rozetami ze stužek, takže kluci i holky měli sukničky a podle umístění ozdob se dá rozeznat pohlaví. Dokud to bylo hygienicky výhodné, tak se dítěti dávala suknička (a to i v době, kdy se "sukně" u dospělých pánů už dávno neobjevovali).
- add. Mojsheho kuželky - Věřilo se, že dítěti uvázanému v povijanu porostou lépe kosti a bude mít rovné údy. V Rusku se to na venkově prý drží dodnes a taky jsem četla, že z tohohle vázání miminek vznikly panenky - matrošky.
- Na pár obrázcích jsou i děcka v dřevěných nebo proutěných "chodítkách". Vzhledem k tomu, že si ale špunty nechávala portrétovat nobilita a nebo je to sv. rodina, tak jestli měla drobotina třeba někde ve městě k dispozici chodítko ... ?
Naposledy upravil(a) Krea dne 15 Říj 2010, 19:42, celkem upraveno 1 x.
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Dítě ženy táborové - 1. pol. 15. stol.

Příspěvek od Krea »

Chodítka ... :-)
Přílohy
holy_family_det.jpg
holy_family_det.jpg (77.56 KiB) Zobrazeno 12630 x
133562.jpg
133562.jpg (215.64 KiB) Zobrazeno 12630 x
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů