Matěj - šlechtic na přelomu 14. a 15. století

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Jiří z Holohlav
Příspěvky: 161
Registrován: 05 Pro 2006, 11:26
Místo/Bydliště: Rumburk

Re: Matěj - šlechtic na přelomu 14. a 15. století

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

Kabátec je pod plášť nebo tu svrchní suknici.
Třeba já ho mám mít pod tím houpelandem - pro který by se taky dalo použít výrazu sukně chodíecí.
Tedy ,když to vztahnu na svůj důstojný kmetský oděv,tak spodní košile a nohavice,pak svrchní fajnová ,nebo kabátec - rukávy tohoto jsou asi od loktú vidět ze suknice chodiecí no a do nepříznivého počasí navrch plášť.

No a hejskové mají ty suknice dost krátké a látky spíš cizokrajnější než je konzervativní vlna.

Mám pocit ,že šlechtu na tuhle dobu bude potřeba ještě dost studovat :D

Pravda ,ten Embleton chce mít aspoň základní orientaci v tématu.
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Matěj - šlechtic na přelomu 14. a 15. století

Příspěvek od Mahy »

Chomi co myslíš tím- suknici bez lemů?
Karetky? Může být lem suknice vyšit? Nerozumím tomu-poraď. :shock:
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Matěj H.
Příspěvky: 10
Registrován: 19 Říj 2010, 19:02

Re: Matěj - šlechtic na přelomu 14. a 15. století

Příspěvek od Matěj H. »

Chomi: suknice může být zapínána na knoflíky? Materiál podšití asi bude len, že?

Jinak k sídlu, nejspíš nějaký Pernštejnský menší hrad...
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Matěj - šlechtic na přelomu 14. a 15. století

Příspěvek od Mathias »

Hynek z Děčína napsal: To by zajímalo i mě! Mathias mi to taky ještě moc nevysvětlil. Chceš tedy říct, že přes vlněnou suknici co mám se nosila ještě jedna vlněná, která už mohla být lemována kožešinkou a přes to ještě jakýsi kabátec?
Jóóó? A taky už nevysvětlí. Už jsem to vysvětloval mockrát.

Včera jsem se patlal s odpovědí, ale kterak nešlo fórum, mám ji uložu doma. Až tam dorazím, odpovím.

Jinak s těmi suknicemi je to de facto jako dneska a jestli se mě ještě někdo někdy zeptá, odkažte všichno sem, protože já se na něj už vyseru :evil: :

tričko - košile

mikina - suknice / kabátec

bunda - svrchní suknice
Pán Búh pomoc nasse!
Avatar uživatele
Hynek z Těchlovic
Příspěvky: 301
Registrován: 28 Zář 2009, 10:38
SHŠ: Exitus in Dubio
Místo/Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Matěj - šlechtic na přelomu 14. a 15. století

Příspěvek od Hynek z Těchlovic »

Mathias napsal: Jóóó? A taky už nevysvětlí. Už jsem to vysvětloval mockrát.

Včera jsem se patlal s odpovědí, ale kterak nešlo fórum, mám ji uložu doma. Až tam dorazím, odpovím.

Jinak s těmi suknicemi je to de facto jako dneska a jestli se mě ještě někdo někdy zeptá, odkažte všichno sem, protože já se na něj už vyseru :evil: :

tričko - košile

mikina - suknice / kabátec

bunda - svrchní suknice
Ach so! Takže je to tak jak jsem si myslel je mi v tom trochu udělal bordel Chomi svou odpovědí :) Nuže pořídím tedy už jen svrchní suknici a je to! Vím, že jsme o tom hodili řeč na Veltrusích, ale nějak se v hlavě nemůžu dopátrat těch informací od tebe získaných :( Jestli jsi mi to tedy již vysvětloval tak se kaji a omlouvám!
Vilém ze Skorotic (1420 - 1434) velitel posádky páně Hynka z Těchlovic
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Matěj - šlechtic na přelomu 14. a 15. století

Příspěvek od Mathias »

Jásejme, konečně mám čas.

Co se týče bojového odění, musím dát za pravdu Arminovi, radí ti dobře. Měl bych jen dvojí připomínku.
Jednak si pořizuj plnou plátovou ochranu nohou, dříve než rukou - už na iluminacích z 2. pol 14. st. lze najít chlapíky jen v tlustých prošívanicích a s plátovými nohami, naopak nikoli (chlapíci jen kyrysech a bez ochrany nohou jsou záležitostí až 2. pol. 15. věku).
Co se týče ochrany hlavy, tak já jsem zastáncem prošívané kukly, na níž je připevněn drátěný závěs. Spíše než dnes velmi rozšířeného "oboječku". Ona drátěná kapuca je stále diskutabilní a oboječenk na tuzemských iluminacích nenajdeš.
Ještě se koukni na tenhle materiál. Tak jenom pro orientační představu:
http://www.bitvaobrod.cz/Mustrunk%202010_v.7.pdf

V rámci civilu ti dobře radí Chomi. Jen to zase trochu upřesním:
1) Potřebuješ základní oděv - suknici (odívací). Něco o suknicích (takový velice hrubý rozpracovaný materál jsme ti poslal do pošty). Buď tak laskavý a neposílej to dál. Díky
2) Svrchní suknice (chodicí) byla věc nošená přes tu spodní. Jako když si vezmeš svetr a přes něj bundu. Nošení pláštů je v dané době velice minoritním jevem. Svrchní suknice nabývaly rozličných podob, ale v zásadě vycházely ze střihu těch spodních. Lišily se především mohutností torza a způsobem úpravy rukávů, některé je neměly vůbec (na západě známá varianta sleevless surcotte), často se pytlovitě rozšiřovaly, často byly opatřeny průstřihy.
Koukni se na tyto iluminace a nech se inspirovat:
viewtopic.php?f=191&t=1337
viewtopic.php?f=191&t=1339

No a určitě se podívej na fórum Karlovců, protože ti hoši rozebírají rytířáky docela důkladně. Někdy s nimi sice nemůžu souhlasit, ale určitě tam načerpáš spoustu inspirace.
http://dobakarlova.brodec.org/
Pán Búh pomoc nasse!
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Matěj - šlechtic na přelomu 14. a 15. století

Příspěvek od Mathias »

Hynek z Děčína napsal:Ach so! Takže je to tak jak jsem si myslel je mi v tom trochu udělal bordel Chomi svou odpovědí :) Nuže pořídím tedy už jen svrchní suknici a je to! Vím, že jsme o tom hodili řeč na Veltrusích, ale nějak se v hlavě nemůžu dopátrat těch informací od tebe získaných :( Jestli jsi mi to tedy již vysvětloval tak se kaji a omlouvám!
Cajk :) Já měl jen přeukrutnou kocovinu. Takovou už zas dlouho mít nebudu. :violent1:
Pán Búh pomoc nasse!
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Matěj - šlechtic na přelomu 14. a 15. století

Příspěvek od Mahy »

Mathias napsal:
No a určitě se podívej na fórum Karlovců, protože ti hoši rozebírají rytířáky docela důkladně. Někdy s nimi sice nemůžu souhlasit, ale určitě tam načerpáš spoustu inspirace.
http://dobakarlova.brodec.org/
Ahoj, prosím tebe i ostatní- když s něčím nesouhlasíte a máte jiné poznatky a jste si jistí- podělte se prosím o ně. Jinak se budeme motat stále v bludném kruhu. To nemyslím jako prudu(abych zase nebyl blbě pochopen), jen bych rád věděl co tedy jo a co opravdu ne :thumbup:

Jinak ještě se vrátím k těm suknicím- Chomi píše, že mají být bez lemů. Nerozumím tomu. Znamená to nezdobit lemy vůbec? Žádná výšivka atd.? :wtf:
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
Hynek z Těchlovic
Příspěvky: 301
Registrován: 28 Zář 2009, 10:38
SHŠ: Exitus in Dubio
Místo/Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Matěj - šlechtic na přelomu 14. a 15. století

Příspěvek od Hynek z Těchlovic »

Myslím že Chomi to myslí tak, že výšivka ano, ty žluté kusy lnu co jsem MĚL na suknici já ne! :)
Vilém ze Skorotic (1420 - 1434) velitel posádky páně Hynka z Těchlovic
Jiří z Holohlav
Příspěvky: 161
Registrován: 05 Pro 2006, 11:26
Místo/Bydliště: Rumburk

Re: Matěj - šlechtic na přelomu 14. a 15. století

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

Drátěnou kapucu pod klobouk má teď velmi pěkně a funkčně udělanou Armin.
Má řemen pod bradu provlékaný podšitým závěsem a v klobouku kožený vývaz.
Tohle řešení je pro mne zcela přesvědčivé a evidentně funkční.
Upnutí a protikouzací úprava je jasná.
Zbývá pak jen otázka ,proč zdvojit železo,když to znamená navýšení váhy.
Odpověď spočívá v tom proč jsou reálné přilby těžké. Při silném úderu je část energie úderu pohlcena hmotou přilby.Nehrozí tolik efekt golfového míčku.
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Matěj - šlechtic na přelomu 14. a 15. století

Příspěvek od Chomi »

Ad Mahy: Popravdě řečeno si na světských oděvech lemování výšivkou neuvědomuju. Tedy pokud jde samozřejmě o mužské oděvy.
Možná měli něco na honosných rouchách králové a další potentáti, ale obvyklé to rozhodně nebylo.
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Matěj - šlechtic na přelomu 14. a 15. století

Příspěvek od Mathias »

Mahy napsal: Ahoj, prosím tebe i ostatní- když s něčím nesouhlasíte a máte jiné poznatky a jste si jistí- podělte se prosím o ně. Jinak se budeme motat stále v bludném kruhu. To nemyslím jako prudu(abych zase nebyl blbě pochopen), jen bych rád věděl co tedy jo a co opravdu ne :thumbup:

Jinak ještě se vrátím k těm suknicím- Chomi píše, že mají být bez lemů. Nerozumím tomu. Znamená to nezdobit lemy vůbec? Žádná výšivka atd.? :wtf:
1) Co jo a co ne - budeme vědět, až spálíme Kybalovou a někdo provede řádnej výzkum ikonografickej, archeologickej, kulturologickej a Bůh sám ví co ještě musíme udělat, abysme věděli co jó a co né. Zatím se bavíme v okoukaných obecnostech.
Proto se dohadujeme.

2) Až tu výšivku někde potkáš tak řekni (kožešinové lemy na svrchních suknicích jsou jasné).
Pán Búh pomoc nasse!
Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: Matěj - šlechtic na přelomu 14. a 15. století

Příspěvek od Kateřina »

Středověký oděv prostě byl daleko skromnější co do zdobení, než si mnozí myslíme a než se nám líbí. Oděv bohatých šlechticů (mám na mysli 1. a 2. pol. 14. století) se vyznačoval hlavně kvalitou materiálu, kvalitou zpracování, délkou, množstvím materiálu na oděv použitým a jemností kožešin, jimiž se případně podšíval. Nebo také okázalostí podšívky, použité na oděv (proto různé prostřihy, lemy tvořené přehrnutým okrajem rukávu tak, aby byla vidět látková nebo kožešinová podšívka, anebo dokonce cípy obrácené ven a přišité, aby podšívka tutově vynikla). A samozřejmě bohatostí pásů, spon a podobně.
Jsem toho názoru, že o oděvu v českých zemích pěkně vypovídají fresky v "malovaných kostelích". Z doby Karla IV, Václava IV. i z časů mladších se jich zachovalo docela ohromující množství. Jen nejsou zatím zmapovány a zpracovány. Domnívala jsem se, že takových kostelů je jen pár, ale byl to obrovský omyl. Jen ve Středních Čechách jsme jich zatím zjistili 17 a nafotili 4, na Chrudimsku a Pardubicku jsme jich viděli a nafotii 6, protože už jsme neměli víc času. Samozřejmě máme spoustu inspirace i v blízkém zahraničí, ale tohle je skutečně domácí materiál - a navíc důvod k mnoha příjemným výletům :)

Zdobné až přezdobené oděvy, to je doména hlavně zbohatlých měšťanů, kteří si tak kompenzovali nedostatek urozenosti. A pochopitelně absolutních dvorských špiček - tedy panovníka, jeho rodiny a některých nejbližších spolupracovníků (a samozřejmě k různým příležitostem). Ale skutečně jen některých - řada šlechticů byla v odívání velice konzervativní a některé funkce konzervativnost oděvu přímo předepisovaly (např. sudí, universtiní a jiní učitelé, kněží). Myslím, že méně je zde více...
Avatar uživatele
Hynek z Těchlovic
Příspěvky: 301
Registrován: 28 Zář 2009, 10:38
SHŠ: Exitus in Dubio
Místo/Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Matěj - šlechtic na přelomu 14. a 15. století

Příspěvek od Hynek z Těchlovic »

Je to sice Francie, 2. pol. 14. stol. ale je tedy nějaká taková výšivka na kápi přípustná i pro šlechtice v naší době u nás?

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Vilém ze Skorotic (1420 - 1434) velitel posádky páně Hynka z Těchlovic
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: Matěj - šlechtic na přelomu 14. a 15. století

Příspěvek od Čapin »

Mathias napsal: Nošení pláštů je v dané době velice minoritním jevem.
S tím bych si ve vší skromnosti dovolil nesouhlasit: Zikmund Winter v Dějinách kroje v zemích českých uvádí, že pláště se hojněji vysytovaly až do 70. let 15. století a byly postupně zatlačovány sukní chodicí. Na mnoha místech to dokládá konkrétními příklady závětí (vesměs měšťanů), v nichž jsou pláště uvedeny. Z jakého zdroje čerpáš informaci o tom, že nošení plášťů bylo na přelomu 14/15 století velice minoritním jevem? Neber to jako pruzení - jen mě to zajímá.
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů