Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Konrád
Příspěvky: 5
Registrován: 23 Črc 2010, 18:32

Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od Konrád »

Dobrý den

Dostal jsem nabídku moderovat a spoluorganizovat několik plesů (mělo by se jednat o historické plesy) po dlouhém hledaní jsem našel jeden pěkný kostým který mně byl scenáristy schválen jak barvou střihem i praktičností pro danou akci.
Byl jsem ale upozorněn že si jej mám zadatovat (byt schopen říct období, kde se nosil a kdo jej nosil) a poradit se s nějakým odborníkem na látce, zdobení a vše kolem.
Vzhledem k tomu že jsem navštívil dvě švadleny, které měly údajně šít historické kostýmy a hned po prvních konzultacích jsem musel odejít. Jedna mně doporučila samet nebo dyftýn a druhá hodně umělohmotný brokát. Což je podle mých chabých vědomostí nesmysl.
Dostal jsem ale kontakt na tyto stránky a proto bych vás chtěl poprosit zda by jste mně dokázali pomoci.
Děkuji předem

Omluvám se za gramatiku pocházím původně z Nizozemí a rozdíl mezi vlámštinou a češtinou jsem plně ještě nepřekoval.
Přílohy
Kostým rekonstrukce.JPG
Kostým rekonstrukce.JPG (31.59 KiB) Zobrazeno 10326 x
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od Romikov »

Bylo by potřeba zjistit odkud obrázek pochází resp. zdroj pak je možné bádat dále takto se lze spíše dohadovat .. osobně odhaduji dataci dost nepřesně, zvláště když nevíme odkud kresba pochází.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Jiří z Holohlav
Příspěvky: 161
Registrován: 05 Pro 2006, 11:26
Místo/Bydliště: Rumburk

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

No,to mi nepřipomíná nic co bych znal.
Zkus se zeptat na
http://www.kostým.cz
jestli to není nějaké Španělsko..
nebylo by lepší,kdyby Ti zadali dobu postavu a území a pak vybrat ze známých věcí ?

Když koukám na ty boty,tak už to bude asi tak mladé,že pro mne za obzorem ..
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od Indy »

Já se obávám, že podle stylu kresby může jít o romantický obrázek, bez znalostí. Ale mohu se plést. Jak píší kolegové, zjistit odkud je kresba a k čemu. Bez toho bych se do toho nepouštěl. Tedy pokud chceš mít oděv historicky v pořádku. Věřím, že na moderování plesů by mohl být dostačující.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od Bilajz »

Kresba je určitě z nějaké knížky z 18. nebo 19. stol. Odkaz na webu je tady http://www.mariage3d.com/costume/ Na název si teď nevzpomenu.
Konrád
Příspěvky: 5
Registrován: 23 Črc 2010, 18:32

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od Konrád »

Obrázek jsem nalezl zde v jiné debatě a několikrát různě na internetu ale nikde jsem nenalezl, odkud byl obrázek použit.
Pro upřesnění bylo mně řečeno kostým Evropa honosnější, 14 a 15 století. Inspirovaný módou, se kterou se mohl šlechtic z Českého království setkat.

Já jim předložil odsud již zadatované a historicky věrně kostýmy ke kterým jste se již vyjádřili a schválili, ale žádný neprošel na některých jim sházela honosnou jindy jim vadila praktičnost.
Našel jsem lehkou podobnost na jedné francouzské stránce zkusím se tím prohrabat a uvidím. Během týdne se mně snad podaří něco najit. Akce je až na jaře tak zatím mám času dost.


Obrazek nalezen děkuji Bilajzovi.
Nenašel kdy ani kdo to byl malován ale aspoň jsem se někam pohnul.

Zatím děkuji.
PLATE28BX.jpg
PLATE28BX.jpg (74.51 KiB) Zobrazeno 10237 x
Zorrish
Příspěvky: 47
Registrován: 05 Srp 2010, 08:31
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od Zorrish »

Co jsem hledal, tak mi to vyplivlo, že se jedná o ilustraci z knihy "Historic Costume" od Brauna a Schneidera z let 1861-1880.
Odkaz http://www.siue.edu/COSTUMES/
Konkrétně tady: http://www.siue.edu/COSTUMES/PLATE28BX.HTML
Konrád
Příspěvky: 5
Registrován: 23 Črc 2010, 18:32

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od Konrád »

Zorrish napsal:Co jsem hledal, tak mi to vyplivlo, že se jedná o ilustraci z knihy "Historic Costume" od Brauna a Schneidera z let 1861-1880.
Odkaz http://www.siue.edu/COSTUMES/
Konkrétně tady: http://www.siue.edu/COSTUMES/PLATE28BX.HTML
Děkuji moc

Bohužel tím pádem to asi padá zkusím se optat zda by nevadilo až tento pozdni věk ale moc nadejně to nevidím.
Zkusím najít a předložit jim něco jiného.

Děkuji moc všem za snahu.
richardrg
Příspěvky: 105
Registrován: 04 Črv 2008, 12:51

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od richardrg »

Asi si to špatně pochopil, z 19. stol je ta kniha a ilustrace.

Oděv by měl být zpřelomu 14./15. stol., tzv. Burgundská móda.
To je ovšem pro tebe docela průšvih, protože to je oblečení, které je poměrně náročné na zpracování, a z této diskuse, určitě nelze všechny aspekty vysledovat. Navíc ten obrázek se mi moc nelíbí, ty nárameníky, nebo jak to nazvat jsou podle mě téměř určitě špatnou interpretací pláštíku. Bylo by třeba zjistit, co měl malíř jako předlohu-

V podstatě jediný o kom bych uvažoval, že by to zvládl historicky věrohodně a funkčně správně by byl Possadov, ale při jeho vytížení tomu moc šancí nedávám.

Asi ti nezbyde nic jiného než to udělat jako většina lidí tady, najít si nějakou švadlenu, která něco ušije podle svého a ty ji to necháš tak dlouho předělávat až se ti to bude líbit. Výsledek ale nebude mít se skutečnou Burgundkou módou moc společného.
Bum
Příspěvky: 81
Registrován: 28 Črv 2010, 18:08

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od Bum »

Nevím, jak moc vytížená je Zuzka Kraemerová (www.sartor.cz), ale myslím, že by tento oděv i s volbou vhodných materiálů zvládla rovněž, jen u ní možná teď poptávka převyšuje možnosti. Šikovné krejčové se zkušenostmi v šití historických kostýmů včetně výběru materiálů jsou i Lenka a Marta Nemazalovy, kontakt eventuálně mohu poskytnout přes mail (můj je jarda.krupka@seznam.cz).
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od Indy »

Také záleží odkud jsi.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Konrád
Příspěvky: 5
Registrován: 23 Črc 2010, 18:32

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od Konrád »

Já jsem kousek od Brna, do Brna dojíždím skoro každý den.
V brně byla jedna šikovná švadlena ale ta skončila, jinak mně byla nabídnuta pomoct od švadlen v divadle že by to měly za úplatek zvládnou ušit sice ne vše rukou ale to asi není to hlavní.
Ale musím vědět přesně co chci.

Zkusím to shrnout

kostým by měl mít tedy 4 části:

1.bruchy s nohavicemi materiál len barva modrá (indigo) nebo zelená (tmavší trávová)
někde jsem viděl už i něco jako plné nohavice bez bruchu ale nevím zda byli na přelomu 14 a 15 století.

2.košile s dlouhými rukávy materiál jemný len nebo vlněné sukno se zdobenými okraji buď výšivkami nebo portou barva zelená nebo modrá

3.kabatec materiál vlna (sukno) barva červená zdobené okraje rukávů zase buď výšivkami nebo portami či paspartami, nejsem si na 100 jist co je ještě historicky přijatelné. Zapínaní na 16-24 knoflíků vzadu

4. plášť materiál vlna (sukno) barva červená opět zdobení lemu a na hrudi spojený řetězem.


Nejvíce mně teď dělá hlavu asi to zdobení čím bylo asi dělané. mám teď doma dvě knížky o historickém odívaní tak uvidím co tam bude. A zítra zkusím něco vyhrabat ze stránek o Francii a burgundské módě

Děkuji moc všem nečekal jsem že hrubý nástin by mohl být tak brzo.
richardrg
Příspěvky: 105
Registrován: 04 Črv 2008, 12:51

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od richardrg »

Nevím, kdo ti pomáhal s tím nástinem, mám několik připomínek. :badgrin:

.bruchy s nohavicemi materiál len barva modrá (indigo) nebo zelená (tmavší trávová)
někde jsem viděl už i něco jako plné nohavice bez bruchu ale nevím zda byli na přelomu 14 a 15 století.

Bruchy, (to jsou v podstatě trenky, potřebuješ je, protože k jejich šňůrce přivazuješ nohavice )asi z přírodního nebarveného materiálu, můžeš použít a hedvábí, dobře se nosí, v úvahu přicházejí i hacě - je to novinka, takoto oděný pán by ji asi použil, ale potom je obtížnější ušít nohavice, ty musí být jednoznačně vypasovanéna tělo. Na ten přelom bych asi spojené nohavice nepoužil, ale přečti si diskusi v badatelském kroužku.

2.košile s dlouhými rukávy materiál jemný len nebo vlněné sukno se zdobenými okraji buď výšivkami nebo portou barva zelená nebo modrá

Kdo ti poradil košili se zdobenými okraji? Troufnu si tvrdit, že v tomto období se sice dávaly na odiv vrstvy oblečení, ale košile to nebyla, navíc zdobení okolo krajů se snad nejprve prosadilo u spodního okraje, který asi při zkracování sukní byl vidětt jako první. Ale i tak se tomu klidně vyhni, ta košile by prostě neměla být vidět. A krku doporučuji úplně normální kulatý výstřih, raději se nenech přemluvit do různých historizujících tkaniček. Navíc sukno na košili mám třeba taky, ale pochybuji že tak rychle seženeš tak jemné a kvalitní aby tě nekousalo. Zase je možné použít hedvábí.

3.kabatec materiál vlna (sukno) barva červená zdobené okraje rukávů zase buď výšivkami nebo portami či paspartami, nejsem si na 100 jist co je ještě historicky přijatelné. Zapínaní na 16-24 knoflíků vzadu

Zdobení portami a paspartami je velice ošemetné, protože strojové většinou dojem dost kazí, zase potřebné množsví ti ručně nikdo rychle neudělá. Osobně bych nad ničím jiným než jemnou barevnou výšivkou nepřemýšlel. Dobré je použít dírkové hedvábí, používám také bavlněné moulinky. Proč zapínání vzadu? Naopak bych si pořídil pěkné knoflíky a vystavil je na odiv, ale zase pozor na moderní výrobky. Hlavně nezapomeň že v této době se postava tvaruje, měl by si mít úzký pas a vycpaný hrudník, to bude pro švadlenu oříšek aby to vypadalo.

4. plášť materiál vlna (sukno) barva červená opět zdobení lemu a na hrudi spojený řetězem.

Proč plášť? Je mi jasné že je to takové hezky historizující, ale měl by si ho asi jen na cesty. Pokud se chceš reprezentovat, je lepší nějaký typ kabátu, např, garde-corps, ale při moderování by ti bylo jen zbytečně teplo. Myslím že je to zbytečné.


Nejvíce mně teď dělá hlavu asi to zdobení čím bylo asi dělané. mám teď doma dvě knížky o historickém odívaní tak uvidím co tam bude. A zítra zkusím něco vyhrabat ze stránek o Francii a burgundské módě

Děkuji moc všem nečekal jsem že hrubý nástin by mohl být tak brzo.[/quote]

Jaké máš knížky a nakolik jsou hodnověrné?
Jak chceš řešit boty? Takové aby k tomuto sedly nikdo běžně nevyrábí, měly by být minimálně potažené drahou látkou, jen barvená kůže je asi málo.
Jaký opasek a tašvici? Zvláště tašvice bude asi trochuu oříšek, to také nikdo běžně nenabízí. Uvažoval byc také o zdobené dýce.
Jakou pokrývku hlavy? Je to jedna z nejlepších možností jak okázale ukázat svoji movitost, v tomto případně bych volil nápadný chaperon. Argument, že ti bude teplo neobstojí, zvláště potom co jsi chtěl plášť :lol:
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od Maršálek »

Konrád napsal:Já jsem kousek od Brna, do Brna dojíždím skoro každý den.
V brně byla jedna šikovná švadlena ale ta skončila, jinak mně byla nabídnuta pomoct od švadlen v divadle že by to měly za úplatek zvládnou ušit sice ne vše rukou ale to asi není to hlavní.
Ale musím vědět přesně co chci.
Ave,
ta závěrečná věta musím vědět přesně co chci je zcela zásadní ;) Vyber si oblíbené období a dáme se do toho ;)
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od Romikov »

ano dej nám datum a my ti poradíme ono totiž na tom dosti záleží .. protože v každém období se používá něco jiného .. např. nohavice se uchycují na doublet či vestu a ne k bruchám, rozdíl mezi použitím knoflíků a tkanic a pod. atd atd a spojené nohavice bych na přelom 14/15 vyloučil určitě .. navíc vzhledem k tomu že chceš někoho na vyšší úrovni počítej s užitím brokátu a pod.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů