Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
William
Příspěvky: 12
Registrován: 01 Lis 2010, 15:42

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od William »

Mozno kecnem uplnu blbost ...ale kedze to potrebujes len na moderovanie plesov ( plesova sezona sa pokial viem konci pred tym ako zacina sezona akcii) co tak najst cloveka podobnych rozmerov a pozicat si od neho kostym? Usetris a nemusis sa uchylovat k veciam ako su hodvabne kosele a bavlnene hluposti. Mozno som to cele zle pochopi tak dopredu sorry ( :
Jiří z Holohlav
Příspěvky: 161
Registrován: 05 Pro 2006, 11:26
Místo/Bydliště: Rumburk

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

Má to drobnou chybku,skutečnou burgundskou módu tady nikdo nemá ,tedy možná Radim a dva tři další,ale to bude vše.Je opravdu mimořádně krejčovsky i materiálově náročná :D
Bum
Příspěvky: 81
Registrován: 28 Črv 2010, 18:08

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od Bum »

Nevím, jestli to nezačíná být přehnané. Konrád, jestli jsem mu dobře rozuměl, chce kostým na uvádění plesů, odpovídající figuře vyššího šlechtice z přelomu 14. a 15. století. Konkrétně píše: "Kostým Evropa honosnější, 14 a 15 století. Inspirovaný módou, se kterou se mohl šlechtic z Českého království setkat." To nemusí být úplně nutně super složitá burgundská móda.
Myslím, že nejjednodušší by pro něj opravdu bylo poradit se s pár šikovnými krejčími / švadlenami, kteří (které) většinou už disponují i obrázky s kostýmy odpovídajícími danému období i figuře, a vybral si, co se mu líbí a co oni (ony) jsou schopni/y zvládnout. Spíš než hledat donekonečna co nejryzejší obrázek a pak nutit nějakého nebožáka kostým donekonečna přešívat, aby co nejvíc odpovídal obrázku, bych dal přednost tomu najít rovnou šikovného krejčího - u něj se pak najdou jak obrázky, tak střihy, tak zkušenost s tvorbou podobných kostýmů. A takoví krejčí či krejčové už tu jsou. Škoda, že Konrád je z Brna. V Praze a okolí je jich několik, s Brnem mu holt musí poradit někdo, kdo je z Brna a tamější krejčí zná. Nebo ať si někdy udělá pár výletů do Čech: když se domluví předem, bude to jeden výlet na změření postavy a vybrání vhodného kostýmu, druhý eventuálně na odsouhlasení materiálů, třetí na zkoušku, čtvrtý na převzetí.
richardrg
Příspěvky: 105
Registrován: 04 Črv 2008, 12:51

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od richardrg »

No, trochu jsi mě překvapil, nesdílím tvůj jednoduchý pohled na věc, já jsem scháněl švadlenu, která by alespoň měla ponětí co po ní chci docela dlouho.
O tom že střihy v podstatě nedisponují, protože prostě na některé typy oblečení prostě nejsou, amusí je vymýšlet už bylo napsáno dost. Navíc střihy pro moje alter ego nejsou složité, ale největší problémbyl přesvědčit švadlenu že má šít tak jak chci, a ne tak jak se učila ve škole.
Pro zajímavost jsem z Prahy a švadlenu jsem si vybral ve Frýdlantu, Siegfried ve Slaném a to nejen kvůli ceně.
Avatar uživatele
Pike
Příspěvky: 65
Registrován: 06 Pro 2006, 10:48

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od Pike »

Já jsem z Brna, ale se švadlenou neporadím, zatím jsem si vše šil sám. Ovšem pokud bys měl, Konráde, zájem, můžeme se někdy sejít a probrat to osobně. Přelom 14./15. st už je lehce za horizontem mého zájmu, ale něco snad přece tuším, a také mám dost knížek, které by Ti mohly udělat trochu jasněji.
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od Indy »

V Olomouci máš slušnou švadlenu.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od Romikov »

richardrg napsal:No, trochu jsi mě překvapil, nesdílím tvůj jednoduchý pohled na věc, já jsem scháněl švadlenu, která by alespoň měla ponětí co po ní chci docela dlouho.
O tom že střihy v podstatě nedisponují, protože prostě na některé typy oblečení prostě nejsou, amusí je vymýšlet už bylo napsáno dost. Navíc střihy pro moje alter ego nejsou složité, ale největší problémbyl přesvědčit švadlenu že má šít tak jak chci, a ne tak jak se učila ve škole.
Pro zajímavost jsem z Prahy a švadlenu jsem si vybral ve Frýdlantu, Siegfried ve Slaném a to nejen kvůli ceně.
Kterym Frýdlantu?
Jinak plně souhlasím s tím že rozhodně nedávat na doporučení dobře neprověřených švadlen, ono totiž pseudokostýmy šije kdekdo.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
richardrg
Příspěvky: 105
Registrován: 04 Črv 2008, 12:51

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od richardrg »

Jo, v tom co ho máš za kopcem :badgrin:
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od Romikov »

richardrg napsal:Jo, v tom co ho máš za kopcem :badgrin:
nj já šíl u mamky a měl to pod dohledem takže sem nehledal tady.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Markéta z Doubravice
Příspěvky: 13
Registrován: 24 Lis 2010, 23:45
SHŠ: Arx bona

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od Markéta z Doubravice »

Ahoj,
já jsem z Rosic, takže se zkouškami by nebyl problém. Když to probereme podrobněji, myslím že bych měla chut i čas se do toho pustit ;-) Na www.kostym.cz mezi švadlenkami je pár mých kostýmů ("Monča"), tak se můžeš podívat co jsem šila, ale je to jen menší část ;-) Není problém se domluvit i na zdobení výšivkami, nicméně podotýkám že to je spousta hodin práce ;-)

Jinak nějaké moje další kostýmy jsou tady:
http://www.arxbona.cz/galerie/turnaj2009/p1060123.jpg
http://www.arxbona.cz/galerie/vylet/p1070151.jpg
http://www.arxbona.cz/galerie/majovysnem2009/Snem08.JPG (jen dáma)
http://www.arxbona.cz/galerie/libusin2009/dsc_1043.jpg

Je to převážně začátek 14. století, ale zvládnu i pozdější a šiju i pánské kostýmy.
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od Maršálek »

Markétku (Monču) doporučuji ;)
Konrád
Příspěvky: 5
Registrován: 23 Črc 2010, 18:32

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od Konrád »

Tak jdeme na to.
1. půjčit kostým od někoho
Nepřipadá v úvahu musím kostým vlastnit kromě toho že by se těžko hledal někdo kdo má kostým mojí velikostí tak v nejhorším případě by taky mohl skončit lehce politý vínem a to bych asi pak majiteli těžko vysvětloval.
Navíc se má jednat o více akcí (plus jedno krátké natočení dokumentu s akce) tak si jej neustále půjčovat by byl problém.

2. ušit či pořídit jednoduší kostým
Bohužel nebylo schváleno ukazoval jsem jim různé kostýmy zemanů a kdoví koho všeho (převážně obrázky či iluminace nalezené zde) a odpověď bylo vždy málo honosné. Prý moje role je hlavně chodit mezi lidmi reprezentovat (dobře vypadat) a starat se o hosty. Vybraný kostým se líbil šéfovy a tím to padá buď si jej dokážu pořídit nebo to bude dělat jiný šašek v hermelínovém plášti (bleee..víc hnusný divadelní kostým jsem neviděl)

3. Termín hotového kostýmu a období
Červen ale v březnu nejpozději v dubnu musím mít hotové torzo zdobení pak můžu dodělávat.
Kostým by měl být z přelomu 14 a 15 století moc na tom scenáristovy nezáleží což je dobře mám aspoň volnější ruku. Podmínkou je jen honosnost.
4. boty, pokrývka hlavy, taštice a pasek
V brně sídlí pan kvasnička buď nechám boty ušit od něj nebo upravit moje stávající to považuji za nejmenší problém.
Pásek, taštice a dýka. Pásek mám jeden černý široký s rytím a k němu ve stejně barvě pochvu s delší dýkou sice nic moc ale postačí. Možná pořídím rytířský pás.
Pokrývka hlavy taky nebude problém divadlo vlastní přehršel korpusů na chaperony a ještě jedny co nevím jak se jmenují ale chaperon je podle mě pro moje účely nejlepší protože do něj půjde schovat mikroport.
5. Bruchy (hace delší bruchy) nohavice
O tom bylo na brodecu napsáno dost neřešil bych to do detailu škoda vašeho času.
Byl jsem u švadlen na zkoušce a sedly mně jedny hace ze lnu s tím že mně je klidně ušijí s hedvábí střihů je na brodecu taky dost. Nohavice budu barevně asi taky ladit k rukávům.
Jediné co je k řešení tak zda nohavice přivazovat na jednom místě nebo na 3 jak jsem viděl na jednom obrázku tady ale za prase jej nemohu najít. Uložený mám jen tento se dvěma šňůrkami.

6. Kabátec
Střihu na kabátec jsem našel tady taky dost jediné co nevím zda jej v pase vypasovavat (vypnout) směrem ke knoflíkům a nebo nechat udělat švadleny prostřihy které zašijí aby to dělalo větší hrudník a úzký pás.
Jaký použit materiál jsem se zatím nerozhodnul bude dost zaležet na tom jak ta látka bude vypadat. Ale zatím dávám přednost vlněnému suknu nebo hedvábí slušný brokát jsem zatím neviděl.
Knoflíků jsem tady opět našel hodně taky asi nebude problém.
Zdobení okrajů rukávů spodního lemu a kolem krku. Našel jsem firmu co vyrábí široké porty jsou vyráběny strojově ale s přírodních materiálů ne ty hrozné uměliny kterých jsou plné galanterie. A nebo pak mám možnost mít zdobení vyrobené pomocí paličkovaní ale nenašel jsem zda tuto techniku používali už ve kolem 14/15.
Plášť zakrývající ramena a možná půlku zad zatím řešit nebudu to až podle toho jak se povede kabátec.

Toť asi zatím vše.
Co se týče literatury jak se na to tady někdo ptal tak čerpám jen se zahraničních internetových stránek a mám českou knížku.
Středověk - dějiny odívání
Autor: » Kybalová Ludmila
Přílohy
Kostým nový komplet.JPG
upravený kostým
Kostým nový komplet.JPG (41.86 KiB) Zobrazeno 8594 x
bruvhy dvě šnurky.jpg
Bruchy a nohavice na dvou šnurkách
bruvhy dvě šnurky.jpg (37.87 KiB) Zobrazeno 8594 x
Pás rytířský.jpg
Rytiřský pás
Pás rytířský.jpg (8.88 KiB) Zobrazeno 8594 x
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od Maršálek »

Spoj se s Mončou, umí vyléčit vše, co píšeš, že tě trápí - ona ví jak to má vypadat, zná látky, které je vhodné použít, ví, kde je pořídit a umí to ušít. Jak sám píšeš, všechno ostatní je jenom plkárna ;)
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Sice už uběhlo pár měsíců od poslední odpovědi, avšak nedá mi to, abych se k tomu nevyjádřil.

Burgundská šlechtická móda vypadá na obrázcích hezky, ale je strašně nepraktická a finančně náročná. Nehledě na to, že jsou v ní oděvy vyjímající se trendu. A zrovna pro přelom 14./15. století to platí trojnásob.
Uvědomte si, že v dnešní době nejsou podmínky k tomu, aby se podobné kostýmy nosily, ačkoliv je nosíme jednou za čas. Na plesech bývá teplo i v tričku, nablito na židlích a stolech. V táborech během sezóny parno, bahno a nasráno v TOIkách. Jediné vhodné využití vidím na chození v chladných místnostech hradu.
Co se týče mého pokusu o burgunďana -to se nedá nazývat ani rekonstrukcí. Jediného, co mám na tom dobře, jsou boty, kuní kožíšky, pozlacenej Řád a ruční práce. Ani nechci přemýšlet, kolik peněz jsem do toho nacpal.

Pointa je, že se ten oblek stal pro mě téměř nepoužitelným.
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Konrád - Pomoc s rekonstrukcí kostymu

Příspěvek od Maršálek »

Což je Radime dáno tím, že tu není na Burgunďany projekt a tak tu nejsou ani akce, kde by jsi to unosil, mohl diskutovat a nabírat zkušenosti, atd.
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti