Patejl07

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Patejl07
Příspěvky: 16
Registrován: 04 Črv 2011, 20:12

Re: Nohavice a dublet střih

Příspěvek od Patejl07 »

Vidm, že fotka dost zkresluje :D Ony ty nohavice jsou uplé až, až. Kdybych je víc přitáhl tak se do nich nevejdu :) , neměl jsem pořádně dovázané tkanice, pravděpodobně. O těch rukávech vím a nějakou dobu už se hecuji, že to předělám, ale moc se mi do toho nechce... A s tím dubletem je to podobně jako s těma nohavicema o kousek míň a opět bych se do něj kvůli svému pupku nevešel :D
Avatar uživatele
Moritz
Příspěvky: 219
Registrován: 25 Srp 2009, 22:30
SHŠ: Praga Jagellonica 1471

Re: Nohavice a dublet střih

Příspěvek od Moritz »

Tož, to je dost možné, že to zkresluje. Chtělo by to vidět naživo. Jakákoli fotka je na prohlédnutí detailů nedostačující. A do těch rukávů se vyhecuj :) . To je dost viditelný nedostatek. Ale podle mého soudu také jediný výrazný nedostatek. A to by mohlo být povzbudivé :D .
Futute ducem!
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Nohavice a dublet střih

Příspěvek od Broďan »

Patejl07 napsal:O těch rukávech vím a nějakou dobu už se hecuji, že to předělám, ale moc se mi do toho nechce...
Já bych ty rukávy nechal tak, jak jsou. U doubletů z 15. stol. se sice vidí velmi často rukávy nasazené blíže ke krku, ale z uživatelského hlediska to stěží hrálo nějakou roli. Momentálně si vybavuji jeden dochovaný vycpávaný kabátec z pokročilého 15. stol., který má rukávy nasazené ještě níže. V 16. stol. jsou nízko přišité rukávy u doubletů běžné, ani tehdy však zcela jistě nešlo o jediný typ střihu ;).
Nejlépě, kdyby se k tomu vyjádřit někdo, kdo dělá dobové kroje na "hlavní úvazek" :doubt: .
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Almon
Příspěvky: 447
Registrován: 12 Lis 2008, 22:04
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz

Re: Nohavice a dublet střih

Příspěvek od Almon »

Jsem presvedceny, ze sirka naramenice mohla byt ruzna. Dulezite je aby odev spravne fungoval. Skoda ze nemas fotku zepredu a z boku, pak by se dalo ohodnotit mnohem lip.

Brodane zajimalo by me ktery dochovany 15tkovy kabatec mas na mysli. Muzes sem dat odkaz? Diky.
“The Measure Of A Man’s Real Character Is What He Would Do If He Knew He Would Never Be Found Out.”

rattenschwanz.cz
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Nohavice a dublet střih

Příspěvek od Broďan »

Almon napsal:Brodane zajimalo by me ktery dochovany 15tkovy kabatec mas na mysli. Muzes sem dat odkaz? Diky.
Tenhle:
Obrázek
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Amantius
Příspěvky: 324
Registrován: 07 Led 2009, 22:14
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Slovensko

Re: Nohavice a dublet střih

Příspěvek od Amantius »

Dovolil by som si poznamenať, že ide predsa len o jacket, čo je iný druh odevu. U jacketu je rukáv voľnejší ako u doubletu a dovoľuje väčšiu voľnosť pohybu rúk. Ak je u doubletu posadený rukáv za ramenný kĺb, tak nefunguje dobre, prípadne dosť radikálne obmedzuje v pohybe (Mám odskúšané). Nejde tu o nejakú kostýmovú doktrínu, ale o praktickú skúsenosť tých, ktorí podobnú chybu už spravili. ;)
Varpulis
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Nohavice a dublet střih

Příspěvek od Broďan »

Varpulis napsal:Dovolil by som si poznamenať, že ide predsa len o jacket, čo je iný druh odevu. U jacketu je rukáv voľnejší ako u doubletu a dovoľuje väčšiu voľnosť pohybu rúk.
Tak v tomhle jsem nevinně ;) . Ano, tento kabátec nesouvisí s tématem a obrázek jsem sem dal pouze jako odpověď na Almonův dotaz.
Našití rukávu za ramenní kloub je u vypasovaných doubletů asi dobrým řešením, ale určitě ne jediným. U doubletů ze 16. stol. bývá tato myšlenka "funkčnosti" jaksi pomíjena, protože jsou rukávy zhusta přišívány hodně nízko. Tady to kromě obrázků můžeme doložit i značným množstvím dochovaných originálů, které pro 15. stol. bohužel chybí.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: Nohavice a dublet střih

Příspěvek od Galion »

Neměl bys některej obrázek těch 16.kových doubletuů? Se přiznám, že vsazování rukávu je pro mě vždycky mor, zdaleka ne vždycky mi to vyjde. U knechta jsem vsadil rukáv na ramenní kloub, ale rukávy jsou hodně široký, takže to je bez problému. U kabátu jsem je dal podobně, ale jdou víc dolů, takže docela táhnou. Karel z Blois má na prošívce takovou střihovou složitost, že se tomu až věřit nechce. Já na prošívce mám rukávy vsazený hodně ke krku. Na některých doubletech 15.st. jsou vidět pukliny v podpaždí. Takže jo, možností je mtaky, ale musí to fungovat.
A tak mě jen zajímá, jak je to u těch co zmiňuješ, co tam bude za vychytávku.
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
Almon
Příspěvky: 447
Registrován: 12 Lis 2008, 22:04
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz

Re: Nohavice a dublet střih

Příspěvek od Almon »

Galion napsal:Neměl bys některej obrázek těch 16.kových doubletuů? Se přiznám, že vsazování rukávu je pro mě vždycky mor, zdaleka ne vždycky mi to vyjde. U knechta jsem vsadil rukáv na ramenní kloub, ale rukávy jsou hodně široký, takže to je bez problému. U kabátu jsem je dal podobně, ale jdou víc dolů, takže docela táhnou. Karel z Blois má na prošívce takovou střihovou složitost, že se tomu až věřit nechce. Já na prošívce mám rukávy vsazený hodně ke krku. Na některých doubletech 15.st. jsou vidět pukliny v podpaždí. Takže jo, možností je mtaky, ale musí to fungovat.
A tak mě jen zajímá, jak je to u těch co zmiňuješ, co tam bude za vychytávku.
Ten rukav co zminujes je tohle:

Obrázek
Obrázek

Davam ted dohromady novy odev na 1470-1475. Soucastije i doublet s timto typem rukavu. Az bude hotovo, tak se podelim o fotky.
“The Measure Of A Man’s Real Character Is What He Would Do If He Knew He Would Never Be Found Out.”

rattenschwanz.cz
Patejl07
Příspěvky: 16
Registrován: 04 Črv 2011, 20:12

Re: Nohavice a dublet střih

Příspěvek od Patejl07 »

Ono nakonec i kdybych ty rukávy chtěl přešít tak to nepůjde... Obvod vstupu rukávu je menší než vstup pro rukáv na dubletu, který bych nově vystřihl a nový rukáv se mi dělat nechce :)
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Nohavice a dublet střih

Příspěvek od Broďan »

Galion napsal:Neměl bys některej obrázek těch 16.kových doubletuů? ....A tak mě jen zajímá, jak je to u těch co zmiňuješ, co tam bude za vychytávku.
Mne šila kostým landsknechta Míša Rozsívalová (ateliér Ogg, Plzeň), která má i super knihu s detaily šestnáctkových kostýmů.
Sám bych si netroufnul ani stříhnout do látky :crazy:

Třeba u těchto doubletů mi přijdou rukávy přišité dosti nízko, resp. divně ;) :

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: Nohavice a dublet střih

Příspěvek od Galion »

Musíš vzít nůžky a zavřít oči. Jo, a včas uhnout druhou rukou :-)
Dík za obrázky. Tyhle vypadají (krom posledního) že vychází z principu mít průramek co nejtěsnější. Bylo by pěkný s tím fláknout na zem a kouknout se, kam směřuje rukáv, když to leží na zemi. Podle mně nahoru a tím že je těsný, by neměl mít v podpaždí tolik látky, aby zavazela a tlačila. Což si myslím by mohlo být řešení pro zde řešený doublet, zúžit rukáv by mělo jít. Ale je to bez záruky.
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Nohavice a dublet střih

Příspěvek od noxter »

Pokud se nepletu tak ten 4 z hora má pája. Tak se ho můžeš zkusit zeptat, jak moc má věrnou repliku a jak funguje.
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Avatar uživatele
Moritz
Příspěvky: 219
Registrován: 25 Srp 2009, 22:30
SHŠ: Praga Jagellonica 1471

Re: Nohavice a dublet střih

Příspěvek od Moritz »

Broďan napsal:Tak v tomhle jsem nevinně ;) . Ano, tento kabátec nesouvisí s tématem a obrázek jsem sem dal pouze jako odpověď na Almonův dotaz.
Našití rukávu za ramenní kloub je u vypasovaných doubletů asi dobrým řešením, ale určitě ne jediným. U doubletů ze 16. stol. bývá tato myšlenka "funkčnosti" jaksi pomíjena, protože jsou rukávy zhusta přišívány hodně nízko. Tady to kromě obrázků můžeme doložit i značným množstvím dochovaných originálů, které pro 15. stol. bohužel chybí.
To že máme pro 15. století málo originálů ještě neznamená, že můžeme vycházet z doubletů pro 16. století. To už je úplně jiná móda. Ono s tím vsazením rukávů to není až tak úplně jasné, protože většinou je skrytý pod kabátcem a jistě existovala celá řada střihových variant, ale ty co jsou vidět, tak mají rukávy vsazané za ramení kloub. A obrazové doklady z 15. stoletá na hluboko vsazené rukávy rozhodně máme. Doplňte případně mou nevědomost ale nějaké patnáctkové doklady o přepadlých ramenech jsem na obrazech prostě nenašel. A navíc vycházím z předpokladu a zkušenosti, že pod vypasovaným kabátcem s hluboko vsazenými rukávy je potřeba mít doublet stejné konstrukce, jinak to dost výrazně omezuje pohyblivost.
Přílohy
doblety.JPG
doblety.JPG (93.31 KiB) Zobrazeno 8675 x
Futute ducem!
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Nohavice a dublet střih

Příspěvek od Siegfried »

Souhlas s Moritzem.
Já třeba přemýšlel nad tím obrazem dole vlevo (pán v bílém) co postnul v příspěvku výše, že tam není vidět kde to je vložené. Problém byl, že jsem měl před sebou jen náhled celého obrazu v horším rozlišení, když jsem si prošel detaily, tak není o nasazení sporu.
Na druhou stranu, nikdo neviděl všechno tedy pokud někdo má vyobrazení co jasně ukazují opak, ať je hodí a ideálně s odkazem odkud, pokud to bude nejasně viditelné, aby se dalo dohledat v detailu.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů