Beni - Burgundsky mešťan 1450-1490

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Odpovědět
Beni
Příspěvky: 6
Registrován: 08 Črc 2011, 14:32
SHŠ: Via Cassa

Beni - Burgundsky mešťan 1450-1490

Příspěvek od Beni »

Nazdar. Keďže by som sa rád zapájal do pätnáskových akcii v mojom okolí, logicky potrebujem na to vhodný odev a výbavu. Chcel by som predstavovať skrachovaného obchodníka Z Burgundska, ktorý slúži v mestkej hotovosti ako halapartník. Zatiaľ riešim hlavne odev, keďže zbraň a zbroj je dostupná zo skupinových zdrojov. Týmto by som od vás chcel požiadať o pomoc pri skladaní tohoto panáka. Všetko, čo si myslíte, že by mi to pomohlo . Košeľu a spodky už mám, v pláne mám zatiaľ doublet, ktorý je na tomto obraze http://cache2.artprintimages.com/p/LRG/ ... tephen.jpg (modrý bači v pravo hore) a nohavice v takomto štýle http://www.medievaldesign.com/restricte ... e_9726.jpg .
Poprípade, ak sa nájdu prašule, tak si kúpim túto dýku http://www.armabohemia.cz/imgnew/epees/ ... s/dk4v.jpg .
Obuv si zakúpim s niektorého mne doporučeného obchodu.
Ak by niekto mal ešte nejaké obrazy alebo iné zdroje, budem rád, ak sa to tu nakopí:D
Přílohy
ssss.jpg
ssss.jpg (48.88 KiB) Zobrazeno 10792 x
Beni
Příspěvky: 6
Registrován: 08 Črc 2011, 14:32
SHŠ: Via Cassa

Re: Burgundsky mešťan 1450-1490

Příspěvek od Beni »

A jo zabudol som. Na hlavu si spravím baret.
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Burgundsky mešťan 1450-1490

Příspěvek od Random »

Doporučuji především tzv. Švýcarské ilustrované kroniky, tam je Burgunďanů a dost a dost.

Pro změnu baret moc vhodný není, lepší jsou různé menší čapky, "kastrůlek", "ponožka" nebo ještě tak italská capitnesca, tedy "kuchař".
"Ad ultimum!"
Beni
Příspěvky: 6
Registrován: 08 Črc 2011, 14:32
SHŠ: Via Cassa

Re: Burgundsky mešťan 1450-1490

Příspěvek od Beni »

Dnes som presedlal s nápadu s baretom na šitý klobúk.
Ďakujem za uvedenie bohatého zdroja:D
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: Burgundsky mešťan 1450-1490

Příspěvek od deCarabas »

Random: Ja neviem, ako sa k tej kronike dostat, je niekde na nete, alebo mi ju vies poslat? :)
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Avatar uživatele
Žoldák
Příspěvky: 216
Registrován: 21 Črc 2010, 22:06

Re: Burgundsky mešťan 1450-1490

Příspěvek od Žoldák »

deCarabas napsal:Random: Ja neviem, ako sa k tej kronike dostat, je niekde na nete, alebo mi ju vies poslat? :)

Kopíruji ze švýcarské studovny:

Takže dostali jsme se k unikátní věci.
Matěj byl v Luzernu a přesvědčil borce z muzea, že ho nechali fotit kroniky. Nafotitl bohužel jen obrázky bez textů a nemá ani jasno v tom co vlastně fotil, to bude na nás ale vzhledem k nedostupnosti těchto věcí na www je to parádá!!!
Dal jsem to sem na edisk http://www.edisk.cz/ login:
edisk@barbarossa.cz
heslo: svycarskapechota
Je to v zipu a má to 180MB
V první části je hodně obrázku z kroniky co jsem identifikoval jako Tschachtlanchronik 1470
http://wapedia.mobi/en/Swiss_illustrated_chronicles
někde kolem obrázku xxxx8080 jsou pak fotky z Diebolda Schilinga mladšího - Luzerner Schilling 1513(15)
http://www.faksimile.ch/werke/werk.php? ... w=2&nr=21#
Tedy pokud jsem to správně pochopil, kdyžtak můžete pokračovat a bádání a opravit mě
Tak vzhůru do bádání.
Kdo není ochoten bránit svoji svobodu, nesmí se divit, že mu občas pod okny zaparkují cizí tanky.....

Kdo překove meče v pluhy bude orat pole pro ty, kteří to neudělali.
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Burgundsky mešťan 1450-1490

Příspěvek od Mojshe »

i když jsem se přihlásil, žádný soubor jsem nenašel..

jak to mám hledat (jméno souboru?)
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Beni
Příspěvky: 6
Registrován: 08 Črc 2011, 14:32
SHŠ: Via Cassa

Re: Burgundsky mešťan 1450-1490

Příspěvek od Beni »

Keďže som si už ucelil moju predstavu o odeve, ktorý si nechám šiť, rád by som vás ešte o niečo poprosil. Ak by niekto mal strih na vyšie uvedené sako burgundského štýlu, mohol by ho tu vycapiť? Bol by som za to veľmi vďačný.
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: Burgundsky mešťan 1450-1490

Příspěvek od deCarabas »

To je klasicke sako, hlavny je tento klin, ako som ti uz spominal. Z neho vychadza potom golier lubovolnej vysky (kludne aj take, ako je na obrazku, ale to je zbytocne pre vojaka asi)

Obrázek

moze byt samozrejme aj do obluka (co mam ja osobne radsej)
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Beni
Příspěvky: 6
Registrován: 08 Črc 2011, 14:32
SHŠ: Via Cassa

Re: Burgundsky mešťan 1450-1490

Příspěvek od Beni »

Rád by som si pozrel ten obrázok, ale nejde ho otvoriť.
Avatar uživatele
Dorlas
Příspěvky: 198
Registrován: 21 Led 2010, 23:59
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Burgundsky mešťan 1450-1490

Příspěvek od Dorlas »

mne ide
"Never trust another reenactor."
Beni
Příspěvky: 6
Registrován: 08 Črc 2011, 14:32
SHŠ: Via Cassa

Re: Burgundsky mešťan 1450-1490

Příspěvek od Beni »

Už aj mne.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Burgundsky mešťan 1450-1490

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Dvě věci:
1. Málo pravděpodobný životopis burgundského obchodníka. Za dvě dekády let, co jsem na světě vidím to, že obchodník s bramborama obvykle zůstane u prodeje brambor a v nejhorším začne prodávat borůvky. Dříve lidé, stejně jako dnes, se pokud možno vyhýbali práci, popř. hledali takovou, která vyhovovala již zažitým standardům. Je tedy otázkou, zdali se obchodník nechá naverbovat. A taktéž, zdali obchodník z přebohatého Burgundska jen tak zkrachoval. Je lepší se vyhýbat složitým rolím, když si o nich stejně nic nepřečteme.

2. Nepřečteme si o těch rolích nic, protože to buď nepřeložíme, nebo nedohledáme. Tím chci naznačit, že pouštět se do rekonstrukce jedince z doby dávné a země daleké, je ...hmm... bláznivé? Samozřejmě lecos se dá okopírovat od kolegů ze zahraničí, ale tomu už se nedá říkat rekonstrukce, jelikož tím často přebíráme informace z terciálních a i méně důvěryhodných zdrojů. Jsou přesné? O tom se dá pochybovat. To je hlavní důvod, proč jsem přestal rekonstruovat burgunďana a začal číst alespoň sekundární zdroje z našich krajů.
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Burgundsky mešťan 1450-1490

Příspěvek od Czernozub »

Vaňous má pravdu. Já zkoušel litvu 14. století a taky to bylo takové všelijaké jen ne dobré...
Pěchota z přesvědčení.
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti