Šumburk - Voják hradní posádky Perštejn l.p.1451

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Odpovědět
Šumburk
Příspěvky: 2
Registrován: 21 Črc 2011, 15:33

Šumburk - Voják hradní posádky Perštejn l.p.1451

Příspěvek od Šumburk »

Zdravím jsem zde nový,takže mě hned nekamenujte :)
Potřebuju radu co se týče oděvu,zbroje a zbraní na tuto dobu.Dá se říct,že jde o srdeční záležitost,takže bych tento projekt dotáhl rád do konce.
Hrad patřil od r,1344 Šumburkům a přes různé rodinné hádky a boje,vše přečkal až do roku 1451,kdy byla proti Šumburkům svolána zemská hotovost,kterou vedl Jakoubek z Vřesovic.
Perštejn byl nakonec přes velký odpor dobyt a částečně pobořen.
Tolik k historickému okénku... :D
Tak tolik k mé žádosti o pomoc a radu,a ted do mě :violent1:
Přílohy
logo schonberg erb.jpg
logo schonberg erb.jpg (54.13 KiB) Zobrazeno 8048 x
Avatar uživatele
Žoldák
Příspěvky: 216
Registrován: 21 Črc 2010, 22:06

Re: Voják hradní posádky Perštejn l.p.1451

Příspěvek od Žoldák »

Historické okénko je príma. Dal sis tu práci o pročetl salón krásy? Pokud ano tak bys měl mít alespoň tušení jak má co vypadat. A tady už by se řešily jen detaily. Takže si počti, postuduj a pak zkus přijít s něčím konkrétním. Jinak dostaneš stejně všeobecnou odpověď jako byla všobecná otázka. Takže pořiď si nohavice, na tuhle dobu už mohou být v kuse, doublet ke kterému je přivážeš a nějaký kabátec. Košili a spodky, pokrývku hlavy a boty.
Kdo není ochoten bránit svoji svobodu, nesmí se divit, že mu občas pod okny zaparkují cizí tanky.....

Kdo překove meče v pluhy bude orat pole pro ty, kteří to neudělali.
Avatar uživatele
LosPedros
Příspěvky: 169
Registrován: 10 Bře 2009, 07:36
SHŠ: http://rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Voják hradní posádky Perštejn l.p.1451

Příspěvek od LosPedros »

Souhlas....unformací v ostatních vláknech by na ten základ mělo být dost. Udělej si z toho v hlavě nějakou představu, zkus ji tady nastínit a dočkáš se konkrétnějších odpovědí. I odkazy na literaturu by se našly, ale pro základní představu bude nejlepší pročíst si věci už zde psané.
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Voják hradní posádky Perštejn l.p.1451

Příspěvek od Mathias »

Jo :badgrin:

Akorát bych tolik nebazíroval na tom doubletu. Hovoří se o tom, že tradice nošení suknic se táhla, až do 16. st. - obzvláště u venkovanů. Dokonce i ve městech prý, měl-li kdo doublet, patřil spíš ke svátečnímu oděvu. A to neřeším tak trochu jinou podobu "kabátců" v českých zemích (taková ta honosnější věc s puntem).
A zbrojný člen hradní posádky? Záleželo by na možných výsluhách a jeho osobních preferencích.

Já bych osobně začal soukenným nebo plátěným wams/spalníř - prostě věcí, kterou může nosit jak v civilu, tak pod zbroj a jako zbrojnoš by měl na dlouho vystaráno. Akorát je to prostě náročnější kus oděvu.
Pán Búh pomoc nasse!
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Voják hradní posádky Perštejn l.p.1451

Příspěvek od Mathias »

Ještě mě tak napadlo, že pro tebe máme jeden bezvadný český pramen - Rajhradský oltář. Dnes je datován do 50. někdy 40. let 15. st. Je na něm znát některé proměny v odívání etc., které probíhaly (s velkou pravděpodobností) po Lipanech a s příchodem Albrechta Habsburka.
No prohlídni si to sám :badgrin:

http://chomi.rajce.idnes.cz/Obrazky/

Jinak to visí v Nár. galerii v Anežském klášteře. Ostatn tam visí i jiné oltářní malby datované od 50. let dál.
Pán Búh pomoc nasse!
Rubáš z Hrádku
Příspěvky: 13
Registrován: 26 Črv 2010, 02:23

Re: Voják hradní posádky Perštejn l.p.1451

Příspěvek od Rubáš z Hrádku »

Jen upozornění - znak který jsi použil nemá s rodem Šumburků na Perštejně nic společného.Ti užívali pokosem nebo pošikem červeno-stříbrně pruhovaný štít.
Šumburk
Příspěvky: 2
Registrován: 21 Črc 2011, 15:33

Re: Voják hradní posádky Perštejn l.p.1451

Příspěvek od Šumburk »

Dík za info k erbu,dal jsem ho sem s tím kdo se ozve s jiným názorem.Jde o to,že jde o erb rodový.A dost bych se divil,že by česká větev Šumburků svůj původ skrývala.A aby toho nebylo málo,tak na int.stránkách saské větve rodu je i odkaz na spříznění s rodem Rýzmburků,hlavně o Boreši II.,a jak víme tak Rýzmburkové jejich lva ve znaku mají i když barevně zjednodušeného.Tím nechci tvrdit,že to jsi psal je špatně,jen si myslím,že v r,1451,na Perštejně byl přítomen i šumburský rodový erb.Je to můj názor nikomu ho nechci vnucovat a dík za reakce.
Rubáš z Hrádku
Příspěvky: 13
Registrován: 26 Črv 2010, 02:23

Re: Voják hradní posádky Perštejn l.p.1451

Příspěvek od Rubáš z Hrádku »

Trochu se heraldikou zabývám a nemýlím se. Ten znak patří rodu Schonberg, který s Perštejnem nemá nic společného. Tam sídlil rod Schonburg. Jestli máš zájem ozvi se mi na mail, ať to tu nezaplevelujem. marubes@seznam.cz
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti