Jasan přelom 14./15. století (kolem roku 1400) člen městské domobrany

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Domobranec

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Romikov napsal: Navíc vlna když není sepraná a zničená dobře chrání před sluncem i vedrem a je lehká a vzdušná.. ovšem musíš ji mít volnější což je problém našeho 15.st. kde je skoro polovina střihů fest na tělo ale jen polovina že :) viz oh prameny
No však! Vždycky šít až po seprání. Především pak u nohavic.
Avatar uživatele
Jasan
Příspěvky: 18
Registrován: 14 Dub 2008, 19:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Domobranec

Příspěvek od Jasan »

Takže takový řemeslník nosil vlnu asi normálně. Trochu volnější jsem si jí chtěl udělat.
Tou suknicí jsem myslel svrchní šat.
Kde bych mohl koupit nebarvené sukno?
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Domobranec

Příspěvek od Romikov »

zeptej se tady ale fakt nevím http://www.kroje.cz/ joo maj bílou a to dvakrát ta 9008 vypadá nebarvená
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Jasan
Příspěvky: 18
Registrován: 14 Dub 2008, 19:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Domobranec

Příspěvek od Jasan »

Dík. Právě já bych chtěl nebarvenou, abych si jí mohl obarvit sám pomocí rostlin, aby to mělo přírodnější odstín.
Avatar uživatele
Paaja
Příspěvky: 9
Registrován: 02 Črc 2008, 15:27
SHŠ: Slánští
Místo/Bydliště: Slaný

Re: Domobranec

Příspěvek od Paaja »

S tím barvením opatrně, pokud nemáš zkušenosti. Vlnu není lehký barvit ani dnešníma barvivama. Hodně špatně se to míchá (obzvlášť velký kusy), tím pádem to pak flekatí. Vlněný sukno je dost drahý na to, aby se na něm experimentovalo. Buď si dej na čas a trénuj na jiným, levnějším nebo na menších kouscích, nebo zkus poprosit někoho, kdo má s barvením zkušenosti, zdali by ti nepomohl nebo alespoň neporadil.

Hezký a uvěřitelný odstíny se dají namíchat i z dnešních barviv (třeba DUHA, IBERIA), jen si s tím člověk musí pohrát.

Další věc je to, že vlna, když se vaří - což se při barvení musí - má tendenci se hoodně smrsknout - hodně myslím klidně z dospělý velikosti na miminko. Tomu se dá předejít tím, že se voda ohřívá velice pomalu a pak se látka nechá také velice pomalu ve vodě vychladnout. To smrsknutí je způsobený prudkou změnou teploty. Pak je taky důležitý tu vlnu sušit ve vodorovný poloze, jinak taky hrozí různý deformace. Možná k tomu bude mít ještě někdo pár připomínek...
Avatar uživatele
Jasan
Příspěvky: 18
Registrován: 14 Dub 2008, 19:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Domobranec

Příspěvek od Jasan »

S tím barvením sukna jsem si to už rozmyslel, protože právě moc zkušeností ještě nemám. Zkoušel jsem barvit zatím jenom lněné plátno. Koupil jsem si sukno už obarvené na hnědo. Barvit si to budu až někdy později.
Ale jinak dík za varování.
Avatar uživatele
Kozlí­k
Šikula :)
Šikula :)
Příspěvky: 140
Registrován: 14 Pro 2006, 16:45
SHŠ: Civitas Pragensis/Guardia BB
Místo/Bydliště: Český Brod

Re: Domobranec

Příspěvek od Kozlí­k »

Vlna má jednu hodně blbou vlastnost a to tu, že se nikdy nedá zcela vysrážet, jinými slovy bude se srážet pořád, kdykoliv se blbě vypere. Proto já jsem svůj svrchní oděv už nějakou dobu nepral a vůbec to nevadí, vzhledem k tomu, jak ho často nosím, tak to není nijak výrazně potřeba.
Moje nenávist zestárla, stala se pohrdání­m...
Avatar uživatele
Paaja
Příspěvky: 9
Registrován: 02 Črc 2008, 15:27
SHŠ: Slánští
Místo/Bydliště: Slaný

Re: Domobranec

Příspěvek od Paaja »

To je fakt, každopádně praním v totálně studený vodě a sušením pomaličku vleže (vodorovně) v chladnější místnosti se to dá minimalizovat. S praním se to nemusí a ani nemá na druhou stranu přehánět. Když už prát, tak zásadně přípravky s lanolinem - udržují vlnu skoro jako novou :-) Když už dojde k nějakýmu váraznějšímu zašpinění - přeprat postižený místo v ruce. Já byla dvakrát líná (a nepoučená) a rázem mám šaty o dobrejch patnáct čísel menší všemi směry :-)
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Domobranec

Příspěvek od Romikov »

Paaja -tak to asi budeš muset zhubnout a trochu chirurgicky zkrátit holeně :) , ale mojí Vanese se již také povedl krásný dětský svetřík pro tříleté :) . Holt vlna je prevít.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Jasan
Příspěvky: 18
Registrován: 14 Dub 2008, 19:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Domobranec

Příspěvek od Jasan »

Provedl jsem změnu mého civilního oděvu. Fota jsem přidal na stránku, kterou jsem uvedl na začátku diskuse. Na mysli mám tento oděv http://fota.websnadno.cz/P1010201.JPG .
Jsem připraven na vaši kritiku. Kápi i nohavice mám (zatím) z flauše a hnědou svrchnici ze sukna. Boty taky plánuji změnit, nejspíše ale přes zimu.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Domobranec

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Domobranec:
U kapuce bych pozměnil střih (nafotím a hodím to sem). Co se týče flauše, nebál bych se ho používat, protože i ten může být 100%. A na nějaké řešení rubu a lícu, v rámci koukatelného minima, sere pes.
Avatar uživatele
Kubák
Příspěvky: 72
Registrován: 27 Kvě 2007, 00:06
Místo/Bydliště: praha

Re: Domobranec

Příspěvek od Kubák »

Domobranec: Nejsem si jistý, zda se dá ten šněrovací pásek co na sobě máš použít pro přelom 14/15. st. Spíš bych pořídil tenký opasek na přezku.
A pak bych měl výtku k těm stehům na okraji suknice - jsou příliš vejlé a řídké, oni se tehdy snažili švy skrývat, bývaly mnohem jemnější.
Botky by byly, máš pravdu lepší bez špiček a vnějšího švu...
...ale to všechno jsou detaily, které není těžké doladit, ten kostým jinak vypadá celkem hezky!
I will kill you so hard you will die to death.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Domobranec

Příspěvek od Radim Vaňousek »

"Rychlostřihy" na kápi :D (nový termínus technicus)
P1050911.JPG
díly vytvořit 2x
P1050911.JPG (286.56 KiB) Zobrazeno 8125 x
Špičky na botách bych toleroval, páč projednáváme přelom 14./15. století.

Mimochodem, pokud bys chtěl Chaperon...
P1050913.JPG
P1050913.JPG (576.66 KiB) Zobrazeno 8105 x
P1050914.JPG
překlad... můůůůůůj
P1050914.JPG (621.47 KiB) Zobrazeno 8093 x

EDIT: a sorry za překlepy a chujoviny v překladu -psal jsem to pro máti, po několika... po hodně pivech.
Avatar uživatele
Jasan
Příspěvky: 18
Registrován: 14 Dub 2008, 19:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Domobranec

Příspěvek od Jasan »

Až si budu dělat novou kápi, použiji tvůj střih. Já jsem ji šil podle tohoto střihu http://www.kostym.cz/Obrazky/6_Dobove/1 ... _11_02.gif
Na ten opasek bych zvolil přesku mosaznou. Měl by jsi doporučení na nějakého výrobce, který dělá pěkné opasky nebo alespoň přesky?
U těch švů to tedy asi přichytnu tak, aby to nebylo vidět a toto vypárám.
Avatar uživatele
Kubák
Příspěvky: 72
Registrován: 27 Kvě 2007, 00:06
Místo/Bydliště: praha

Re: Domobranec

Příspěvek od Kubák »

I will kill you so hard you will die to death.
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů