Jasan přelom 14./15. století (kolem roku 1400) člen městské domobrany

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Domobranec

Příspěvek od Siegfried »

Jo sou v pohodě:) Akorátdopředu varuju že se kožená podrážka se za sezonu až dvě ochodí :) A cvoky občas vypadnou :) Ale když o to pečuješ a počítáš s tím tak máš boty jak byly :) a tyhle jsou pěkné.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Kain
přirozený pluralista
přirozený pluralista
Příspěvky: 133
Registrován: 17 Srp 2008, 20:15

Re: Domobranec

Příspěvek od Kain »

Co se vlny a žluté barvy týče, u nás v RS:
1) se vlna a další živočišná vlákna barví mnohem lépe, než rostlinná
2) je žlutá poměrně snadná barva

Takže u vás v PS to musí být ještě snadnější a lacinější :-)
"Všude je základním krokem vyjít ke kořenům své krajiny, svého etnika, svého dědictví. To není žádný nacionalismus, to je přirozený pluralismus, ve kterém vyrůstal druh homo sapiens sapiens." Egon Bondy
Avatar uživatele
Jasan
Příspěvky: 18
Registrován: 14 Dub 2008, 19:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Domobranec

Příspěvek od Jasan »

Přepsal jsem si jméno, takže je tu trochu neshoda s názvem diskuse.
Prosím o přejmenování dikuse podle z Domobranec na Jasan pokud je to nutné.
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Domobranec

Příspěvek od Maršálek »

PeZ napsal:Chtěl jsem napsat to samé - pásek bych bral, je úchvatný, tašku bych nebral, je podle mě taková moderně - umělá.
Omlouvám se za OT, ale nedá mi to - z čeho vycházíš, když se domníváš že kvalitně a čistě zpracované, rovná se moderní a tedy neodpovídající? Pokud v rámci své ruční práce vytvoříš cokoli nesymetrického, nebo nezačištěného, tak by jsi to v reálu neprodal a umřel hlady - tohle platilo vždy :badgrin: Od toho se každý učil u mistra a než se stal dotyčný uchazeč tovaryšem, jenom zametal dílnu. byli i tací, co ji zametali ještě v sedmdesáti :badgrin:

Takže pokud ti vadí to, že je to čistě provedené (pomíjím umělou nit), jsi sakra vedle.
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Jasan

Příspěvek od Romikov »

Co se týče podšívání kabátců - není zbytečné ba naopak.. a hlavně se podšívalo. Záleží taky na typu.
Uchycení nohavic -ke kabátci je to praktičtější to ti pak totiž nebude nic stahovat spodky dolů.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Jasan

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Inu pokud neděláš vidláka, tak podšívání je u kabátu jisté. Ono se stačí podívat na Herj., který je sice o cca století jinde, kde zjistíš, že jakékoliv kabáty z toho naleziště podšívku neměly. Ani ne tak z nedostupnosti látky, spíš jako z náročnosti na zpracování kabátu.
Takže záleží i na vrstvě a vyspělosti obyvatelstva.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Jasan

Příspěvek od Siegfried »

Tak nálezy z H. jsou silně vypovídající pouze o určité vrstvě... obecně platí že podšitá věc lépe drží tvar a lépe vypadá, ale třeba ještě pěšácký kabáty na sedmiletce co se dochovaly nejsou podšívaný, jan dole co se zahejbaly šosy aby lépe vypadaly...

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Jasan

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Siegfried napsal:...obecně platí že podšitá věc lépe drží tvar a lépe vypadá...
Jde o druh oblečení, samozřejmě. Např. houppelande celá podšívaná podle mě nebyla. Zářný příklad je ale spíš u sukní a kabátůch sahajících ke kolenům, či kotníkům, u kterých by podšívka bránila samovolnému řasení. U takových typů oblečení bych to viděl na podšívání od pasu nahoru plus třeba podšívka nepřišitá ke spodnímu lemu oděvu.
Ale v podstatě si rozumíme.
Avatar uživatele
Jasan
Příspěvky: 18
Registrován: 14 Dub 2008, 19:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Jasan

Příspěvek od Jasan »

Je možné mít na sobě dvě prošívanice? Jednu spodní a druhou vrchní třeba jen jako vestu?
Dočetl jsem se o tom zatím jen v zápisu chebské hotovosti z r. 1395 a docela mě to zaujalo. Ale na žádné iluminaci nebo tak jsem to neviděl, jestli jste to někdo viděl, mohl by jste mi sem dát odkaz? Dík
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Jasan

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Já bych řekl, že úředničina je daleko přesnější, než nějaké iluminace. Vůbec bych se nebál to tímhle způsobem nosit.
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Jasan

Příspěvek od Romikov »

Ano dvě prošívky se nosívaly mám to v některé z knih někde doma přímo jako muzejní ukázku.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Jasan
Příspěvky: 18
Registrován: 14 Dub 2008, 19:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Jasan

Příspěvek od Jasan »

Dík. Pořídím si to. Je zajímavé, že jsem to ještě nikde neviděl s současnosti. Jen tak pro zajímavost, víte o někom kdo to takhle nosí?
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Jasan

Příspěvek od Radim Vaňousek »

No nevím, protože málokdo chce utratit peníze za 2 prošívanice. To si raději koupí přední plech, že...
V tom je právě rozdíl dneška a tehdejška, kdy prošívka byla snadno poříditelná.
Avatar uživatele
Jarwiks
Příspěvky: 36
Registrován: 13 Pro 2008, 19:45
Místo/Bydliště: Brno/Uherské Hradiště-Jarošov/Modrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Jasan

Příspěvek od Jarwiks »

Občas se vyskytne pár lidí u nás od Hradeckého Dvora takto. Např. Špernak, Maršálek a myslím že Romul a pár dalších. Zde foto Maršálka:

Obrázek
"Nesnažte se opít trpaslíka notorika a do mrtva se zpijte jen tehdy, když je na blízku někdo, kdo vás může pohřbít."
Avatar uživatele
Zdeslav
Příspěvky: 51
Registrován: 05 Zář 2008, 18:50

Re: Jasan

Příspěvek od Zdeslav »

No...třeba my to také používáme. Je to pro nás finančně velmi nenáročná a přesto poměrně solidní ochrana - což platilo i ve středověku. Nějačastější verze byla ta, že ozbrojenec nosil jednu prošívanici, která mu chránila celé tělo včetně krku a rukou a přes ní měl pořádně napěchované krzno často jen vestového střinu, nebo maximálně s krátkými rukávy - které neomezovalo moc pohyb a bylo zesílené v důležitých místech (hruď, břicho).

Jinak...zesilovací prošívanice (krzna) se často nosily i přes kroužkové zbroje.
Obrázek
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti