Jasan přelom 14./15. století (kolem roku 1400) člen městské domobrany

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
Jasan
Příspěvky: 18
Registrován: 14 Dub 2008, 19:15
Kontaktovat uživatele:

Jasan přelom 14./15. století (kolem roku 1400) člen městské domobrany

Příspěvek od Jasan »

Jsem nováček v šermu a chtěl bych poradit co bych mohl vylepšit, doladit, vyhodit na mém kostýmu.

-přelom 14./15. století (kolem roku 1400)
-člen městské domobrany
-někdo kdo by si to mohl dovolit, řekněme nějaký řemeslník
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Domobranec

Příspěvek od Romikov »

začni tou halenou ta je opravdu strašná, boty podle mne dobrý, nevidím poboční zbraň ale neva nemusí být, tvar přilby na to se zeptej třeba Siegfrieda, nohavice bych řekl to nejsou a pokud jo tak to nevypadá jako vlna takže lepší foto třeba na stole rozložený, prošívka potřebujem lepší foto .. třeba na stole ale podrobný, rukavice.. na to že jsi chudina no mohl jsi je ukrást, ale čtrnáctka nepadá v ůvahu ty jsou spíš 15st., detail ke kostýmu se nosily peněženky něco jako ta brašna co máš i když trochu jiné .. viz prameny OH, měšec či co to je již nepotřebuješ, materiály na věci doporučujeme.. len, vlna, brokát, hedvábí atd ale pro tebe a tvou kapsu budou stačit první dva ještě tak diftýn by se dal ale nedoporučuji na LH. Jinak vše co potřebuješ NEHLEDEJ na torrentech--

Kód: Vybrat vše

http://dl.btjunkie.org/torrent/Osprey-Historybooks-pre-1900-A-D/37864065982d429456d19d5ecadf6600ceb3d6004798/download.torrent
co vlastně chceš dělat? LH nebo mečíkáře nebo šermíře :D to potřebujem vědět.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Domobranec

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Kód: Vybrat vše

http://www.brodec.org/nenimoje.html
Tady na té stránce taky něco je. Nevím kdo to tam dal, kdy a z jakého důvodu. Pravděpodobně se tam někdo anonymně naboural a zkopíroval na tu adresu nějaké PDF. Ale ty je určitě stahovat nebudeš viď? Tím bys třeba mohl porušit copyright atp. :blackeye:

S bitevní výbavou nebudeš mít moc velké potíže, jak koukám. Přestože bych viděl několik nedostatků, nebudu do toho rejpat. Máš už jistou představu, což je dobře, takže si počkej na kritiku od Martina Broďana, Siegfrieda atp. Vojenství je jejich turf.


Co se civilního oděvu týče, celkově tomu chybí šmrnc, střih a barevná sladěnost. Křiklavé barvy jsou především pro šašky, hudebníky a hejsky. Mimochodem patří spíše k 2. pol. 15 století. Povolené látky jsou pro tebe vlna (dnes je nejlepší používat 100+-% vln. flauš, kvůli mikroklima a hlavně příznivé ceně) a len (taky 100+-%). Jiné druhy látek nemají pro tebe smysl, či nemají místo v tvé sociální vrstvě. Diskuse o Vlně https://forum.brodec.org/viewtopic.php?f=47&t=155

A teď pěkně od paty:
Jestli nejezdíš na taneční semináře, pořiď si převrácené boty. Dají se už dneska pořídit za rozumný peníz. Rozhodně se vykašli na vysoké boty (jsou nepraktické). Nauč se používat místo ponožek onuce, či ovínky (vyobrazení a návod na omotávání můžu postnout). Sám jsem tomu nechtěl věřit, ale onuce ze lnu, či vlny jsou opravdu libové. V RS se ovínky nosily až pod kolena a aby nepadaly, tak se přitahovaly pomocí kožených šňůrek. Nosily se "na" nohavicích (pokud drmolím hovadiny, ať mě Tomič ztrestá). V 15. století se už ovínky schovávaly pod nohavice, které je svou pružností stahnuly stejně dobře, jako kožená šňůrka. Nicméně z vlastní zkušenosti můžu říct, že pokud se ti nohavice kroutěj a švy nezůstávaj vzadu, mohly by se ti ovínky povolovat. Šikovné ruce si však dokážou poradit... Další alternativa pro mrazivé počasí jsou nohavice "s tlapičkou" (klasický punčocháče) +onuce. Nohavice si nech ušít dvoje, jedny ze lnu a druhé z vlny (flauše), oboje barvené. V létě budeš nosit lněné a v zimě oboje (vyobrazení nohavic ještě dodám). Spoďáry bych udělal těsně nad kolena, aby ti při pohybu nelezl pinďour ven. Kratší spodky jsou záležitostí pozdního středověku. Ad. vázání -někde jsem četl, že nejen v závislosti na době se nohavice uvazovaly buď za trencle, za dublet, či opasek. Někdo by to tu mohl upřesnit.


uff! Dám si chvilku pauzu...
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Domobranec

Příspěvek od Siegfried »

Na začátek velmi dobré :) Koukatelný minimum :)
Myslím že tvar klobouk je plus mínus v pohodě... je otázka jak to máš udělaný vevnitř... Měl bys tam mít udělanou vycpávanou čepičku co je přišitá k přinejtovamé kůži :)
Zbraň vypadá taky ok. Poboční bys měl či mohl mít dlouhý nůž, ale to nehoří :)
prošívka vypadá taky slušně, je i trochu vypasovaná... doufám že je tak tlustá a bezpečná jak vypadá :)
K oděvu, podstané řekl asi van Ousek, já bych si vyjasnil jak moc si postavený jinak bych trochu zvolnil v barvách... a držel bych se jistejch tmavejch.. nebo nebarvenejch.. A asi bych volil jiný materiály... z obrázku to není jasný, ale ta vlna se tak nějak jinak krabatí :) A asi bys měl mít košili a kápi kvůli krku, možná trochu lépe udělat ten krk tý suknice... A rozhodně něco na hlavu :) Nohavice máš v zásadě celkem v pohodě ohledně vypasování... (idea nereálně dokonalého vypasování u všech společenských vrstev snad už začíná být opouštěna) akorát není jasné jak sou udělané v úchytu, to by asi stálo za fotku.
Boty si upgraduj asi až jako poslední věc to ostatní bije do očí více a dá se řešit laciněji.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Kubák
Příspěvky: 72
Registrován: 27 Kvě 2007, 00:06
Místo/Bydliště: praha

Re: Domobranec

Příspěvek od Kubák »

Ty rukavice co máš na fotkách jsem měl taky (Stupka myslím), a radím ti: zbav se jich než tě do nich někdo praští:-)
Je to (aspoň ty moje byly) zoufale tenkej plech, jen zohýbanej a strojově zalemovanej. deformuje se to i když si na to sedneš, natož když přes ně dostaneš šlupku. Navíc mě blbě dosedaly na klouby u ruky a všechno šlo přímo do kloubů. Ty zbytečně velký a řídký šupinky na prstech jsou taky na prd, furt mi někdo zasekával pod ně a navíc byly přinýtovány moderními dvojdílnými nýty a padaly když se na ně člověk špatně podíval.
Tvar a konstrukce je samozřejmě dobově i funkčně naprosto špatně. Tady bych radil zainvestovat buď do lepších (doporučované výrobce tu najdeš hned v několika diskuzích) nebo se na ně vyprdnout a nosit třeba jen kožený (ne svářečský). S takhle dlouhou zbraní ruce až tak ohroženy nejsou a v historii nebyly rukavice pro pěchotu tak časté - měla jiné priority co si obrnit.
I will kill you so hard you will die to death.
Avatar uživatele
Jasan
Příspěvky: 18
Registrován: 14 Dub 2008, 19:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Domobranec

Příspěvek od Jasan »

Díky za rady.
Fotky přidám, jen co je nafotim. (nejdéle zítra)
U civilního oděvu zvolnim v těch barvách. (stejně jsem si chtěl dělat novej) Jaký barvy bych tedy měl zvolit? Tmavou zelenou? Nebo uplně nějakou jinou?
Snad seženu 100% vlnu. Spodní košili, bruchy a prošívku mám ze 100% lnu.
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Domobranec

Příspěvek od Romikov »

Takže jak jsem říkal boty dobrý barvy můžou bejt stejný jen by měly mít přirozenější odstín vem si nějakou heraldickou knihu nebo staré mněstské znaky a představ si oni neměli syntetika :) jenom přírodu, tak a tady máš adresu na materiály http://www.kroje.cz/kontakt.htm ,ta vlna je fakt super a len je jemný doporučuji 182 šíři / 250 kč.m. je to první jakost, jo ta dobrá vlna je pod suknem maj fakt dobrej výběr barev a jde to přiblížit klikem, vše v odďelení materiály ne eshop jasan? :D jo pokud ti fusekle nejsou vidět ani při akci klidně je nos ale nesmí je nikdo vidět krom doby kdy se přezouváš ;)
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Jasan
Příspěvky: 18
Registrován: 14 Dub 2008, 19:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Domobranec

Příspěvek od Jasan »

Dík za web.Oddělení materiály jasně.
Přidal jsem nějaké ty fotky.
- nohavice
- uchycení nohavic
- prošívanice
Ponožky nepoužívám.
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Domobranec

Příspěvek od Romikov »

to nejni špatný i když bych možná volil jiné šněrování vycpávky ale další podrobnosti bych už nechal břebrat ostatní mají větší přehled a víc času odepisovat :lol: . Jen doufám má vycpávka pod šnůrama jazyk, (přesah, aby tě někdo nepích do mezery) :badgrin:
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Domobranec

Příspěvek od Pappi »

Domobranec napsal:Dík za web.Oddělení materiály jasně.
Přidal jsem nějaké ty fotky.
- nohavice
- uchycení nohavic
- prošívanice
Ponožky nepoužívám.
Jó na "začátečníka" velice dobré! Myslím, že se nemáš za co stydět. Bojové odění je opravdu dobré, velice pěkná sudlice, klobouk i prošívka a jak již bylo psáno nějaké ty doplňky jako poboční zbraň nějaká taška na věci či vak už pořídíš časem. Pouze dodělej civil a bude to v poho. Přimlouval bych se za nějakou vlněnou suknici podšitou lněným plátnem např. hnědou či vlčatou ta byla mezi městským lidem v Čechách hodně rozšířená. Vlčatou rozuměj nebarvenou vlněnou látku jenž měla nádech do šeda. Pak bych pořídil tak dvě obyč košile aby bylo na převlek až budeš spařenej jak jetel a nějakou kapuci, matroš to samé, vlna a podšívka lněné plátno. Barva zelená či cihlová, rozhodně bych nevolil syté barvy. Např. červená či modrá patřili k nejdražším a na opačném konci se pohybovaly barvy jako žlutá či šedá. Dobrý zdroj kde se dočteš o látkách, barvách jejich kvalitě a ceně v době od konce čtrnáctého do konce patnáctého stol. je Pražský historický sborník tuším č.10. Tam se píše o dovážených a vyvážených látkách přez pražský Ungelt.
Jinak dobré to svršky shora zmiňované šije bratr Kozlík a jeho žena. Zrovna jsem od něj pořídil velice dobrou kápi a myslím, že by byl možný nějaký kontakt na něj. To v případě zájmu.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Domobranec

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Pappi napsal:...a na opačném konci se pohybovaly barvy jako žlutá či šedá...
S tou žlutou bych to tak nevykřikoval, dodnes se dost lidí přelo o to, jestli se jednalo o drahou barvu. Každopádně bych ji nazval "okrově ušmudlanou." Mimochodem, na LH fóru je docela plodná diskuse o barvení látek http://www.livinghistory.cz/modules.php ... =barven%ED
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Domobranec

Příspěvek od Romikov »

takže skoročerčná šedá a hnědá až hnědozelená a žlutá až žlutooranžová. šedá a skoročerčná se dělala z popele, hnědá a hnědozelená ořech, žlutá až žlutooranžová blatouch a třezalka, toť barvy chudších vrstev nejstabilnější byla hnědá a to na vlně díky organické reakci. Další poznatky ví Tomič zabýval se s tím do hloubky.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Jasan
Příspěvky: 18
Registrován: 14 Dub 2008, 19:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Domobranec

Příspěvek od Jasan »

Chtěl bych se zeptat, jestli se nosili vlněné suknice po celý rok jako vrchní šat? Nebo jestli v létě jen do kostela apod. a jinak lněné suknice. Přece jenom když je venku přes 30 stupňů tak ve vlně nevim nevim (i když díky mikroklima by to možná šlo).
O nohavicích jsem četl tady na foru a pochopil jsem to tak, že se v létě nosili lněné, v zimě vlněné a v hodně velkym mrazu obě dohromady.

Dík za odpověď
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Domobranec

Příspěvek od Romikov »

vlna se nosila i v létě podle počasí a samo podle postavení ve společnosti stejně jako fraky a saka v pozdější době ... navíc tenkrát tolik teplo nebylo jak ukazují průzkumy. Jít bez kabátu v 19.st. bylo nevkusné a nevhodné navíc nechápu co myslíš suknicí .. nejsme ve skotsku.
Navíc vlna když není sepraná a zničená dobře chrání před sluncem i vedrem a je lehká a vzdušná.. ovšem musíš ji mít volnější což je problém našeho 15.st. kde je skoro polovina střihů fest na tělo ale jen polovina že :) viz oh prameny
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů