Stránka 1 z 2

Johny 5

Odeslal: 06 Kvě 2012, 20:11
od Johny 5
Ahoj. Již jsem se na to samé, co tady, ptal na době karlově. Byl jsem odkázán sem.
Talk teda. Chtěl bych se zeptat povolanějších než jsem já na pánský a dámský oděv z období 1420-1425. Jednalo by se o oděv střední vrstvy z Čech. Potřeboval bych alespoň nějak nasměrovat na střihy, nebo obrázky, abych si neudělal nějaký paskvil, který budu muset předělávat. Rád bych, aby kostým sloužil co nejdéle a vypadal co nejvěrohodněji.
Pánský by byl pro řemeslníka a někdy pro střelce z píšťaly/luku po doplnění dalšími doplňky. Chtěl bych se zeptat na to, jestli jsou pro tuto dobu vhodné normální kalhoty, nebo bruchy s nohavicemi. A kdyžtak jaký svrchní oděv. Představoval bych si asi nějakou obyčejnější jednobarevnou tuniku a na hlavu kápi. Vše samozřejmně vlna.
Dámský oděv by byl spíše pro nějakou kuchařku, nebo jinou řemeslnici/trhovkyni. Materiál opět vlna a len.
Děkuji za rady

Re: prosím o radu

Odeslal: 07 Kvě 2012, 11:21
od Indy
Ahoj...určitě se objeví spousta odkazů a rad. Jen k tomu střelci, v tebou zadané době se již luky v Čechách nevyskytují. Kuše či ta píštala/hákovnice.

Re: prosím o radu

Odeslal: 07 Kvě 2012, 11:43
od MLuks
Na suknici bych doporučil ten spodní střih: http://www.arxbona.cz/obrazky/suknice_m.gif
Kápě: http://www.arxbona.cz/obrazky/kape_m.gif - možnost udělat pouze z levého a pravého dílu se mi zdá snazší, než sešívat díly 4 ale to už záleží na tobě.
Nohavice oddělené, ale místo primitivních jednoúvazových bych zvolil něco uzavřenějšího. Ideálně s ťapkou, aby pořád nevylézaly z bot. http://www.arxbona.cz/obrazky/nohavice.gif Šev po délce nohavice by měl být vzadu, nikoliv na boku.

Výsledek vypadá takto: http://gothic.rajce.idnes.cz/Vyvoj_Mart ... 100676.jpg 8)

Je to poněkud konzervativní a "uťápnuté", ale pro řemeslníka, který se při práci akorát zašpiní či potrhá je to jednoduchá volba.

V případě že ti bude zima, hodíš přes to ještě jednu suknici stejného střihu, jen o něco delší. kdyby jsi se chtěl vyšvihnout, mohla by být ozvláštněna širokými rukávy, či jiným zdobným a všude se motajícím prvkem. To by ale bylo na dost rozsáhlý příspěvek. Spíše nahoď něco co se ti líbí a uvidíš, jestli jsi se strefil :lol:

Solidní představu můžeš získat i tady: http://www.bitvaobrod.cz/Mustrunk_2011.pdf

Re: prosím o radu

Odeslal: 07 Kvě 2012, 14:32
od Johny 5
Díky. To, co jsi mi posla je přesně něco takového, co jsem si představoval. Akorát jsem potřeboval poradit abych nešlápnul vedle.
Ještě jestli teda můžu poprosit o nějakej ten dámskej kostým? Ještě se tady podívám a když najdu, tak to sem dám a nechám si poradit co a jak a zkonzultuju vlastní představy.
Indy: Dík za upozornění s tim lukem. Ono je nakonec i fakt, že střílet s píšťalou/hákovnicí je i někdy lepší :D

Re: prosím o radu

Odeslal: 07 Kvě 2012, 22:27
od Johny 5
Našel jsem tenhle střih na dámský oděv http://www.arxbona.cz/obrazky/suknice_f.gif. Je to použitelné teda i na tu dobu, co potřebuju, nebo je to mimo?

Re: prosím o radu

Odeslal: 07 Kvě 2012, 22:35
od Ignac
To jsou, pokud se nemýlím, střihy na pánské suknice. Dámské šaty na toto období budou o dost propracovanější, takovéhle ženské šaty byly asi tak o sto let dříve... podívej se do vlákna o táborové ženě a inspiruj se: viewtopic.php?f=55&t=282

Re: prosím o radu

Odeslal: 08 Kvě 2012, 20:08
od Johny 5
Tak jsem procházel to doporučené fórum a našel jsem střih od Krey. http://krea.wz.cz/15_stol/1480_swiss_kratke.htm U některých částí je psáno, že to je použitelné po celé 15. století. Tak se chci zeptat, jestli to teda budeme moct použít, nebo ne? A ještě teda tyhle šaty http://cadieux.mediumaevum.com/frontlaced-kirtles1.html
Dík za rady. Pánskej kostým už teda mám představu, jak zhruba bude vypadat. Akorát ještě jeden dotaz, jestli teda k němu spíš normální škorně, nebo můžou být i vyšší boty cca do poloviny lítek. Mám oboje.

Re: prosím o radu

Odeslal: 08 Kvě 2012, 23:09
od Spakona
Kreyiny stránky bez obav použí
jako žena řemeslníka by se ale měla vyhnout dražším materiálům typu brokát :)
a střih typu suknice - je to univerzál použitelný jak pro muže na suknici tak pro ženu na spodní šaty

Re: prosím o radu

Odeslal: 09 Kvě 2012, 06:58
od MLuks
Dámě dej určitě dlouhé rukávy, ať ti pak večer neomrzá. Ze začátku asi nebudete mít tolik vrstev aby jste je mohli ideálně kombinovat. Se šněrováním je to trošku zapeklité, Random to údajně studoval, tak se ho zkus zeptat přes SZ.

K botám - kotníčkovými "rádobypřevracenkami" s přezkou či šněrováním VEPŘEDU nikdy nic nezkazíš. Vyhni se přehnaně dlouhé špičce - pro pracujícího není zrovna vhodná :)

Re: prosím o radu

Odeslal: 09 Kvě 2012, 08:01
od noxter
Martin Moudrý napsal:, Random to údajně studoval (a na Budyni sjel moji ženu, že má šněrování vepředu) tak se ho zkus zeptat přes SZ.
To by mě zajímalo, jak na to přišel? Přední šněrování šatů lze doložit jíž od druhé poloviny 14. stol.

Re: prosím o radu

Odeslal: 09 Kvě 2012, 08:43
od Pike
Ignac napsal:To jsou, pokud se nemýlím, střihy na pánské suknice. Dámské šaty na toto období budou o dost propracovanější, takovéhle ženské šaty byly asi tak o sto let dříve...
No, to je tím, že ty naše střihy (na stránkách Arx Bona) jsou právě na 1. čtvrtinu 14. stol. Tehdy se prosté mužské a ženské suknice lišily v podstatě opravdu jen délkou. Na začátku 15. stol. už je situace samozřejmě jiná.

Re: prosím o radu

Odeslal: 09 Kvě 2012, 08:55
od trener
Ke střihu kápě z arxbona: Odkud pochází vzor či předloha? Já si vybavuji pouze kápě šité buď z jednoho přeloženého kusu, nebo ze dvou (levý a pravý) doplněné klíny... Poraďte prosím!

Re: prosím o radu

Odeslal: 09 Kvě 2012, 08:58
od Pike
Upřímně? Nevím. Ten článek je už staršího data, střihy jsem tehdy dával dohromady, kde se dalo, a kritériem pro výběr bylo, aby výsledný oděv měl odpovídající tvar. Jestli odpovídají nějakým dochovaným kusům, to jsem nezkoumal. Každopádně ten střih funguje, sám mám kápi takto šitou.

Re: prosím o radu

Odeslal: 09 Kvě 2012, 15:49
od Bilajz
noxter napsal:
Martin Moudrý napsal:, Random to údajně studoval (a na Budyni sjel moji ženu, že má šněrování vepředu) tak se ho zkus zeptat přes SZ.
To by mě zajímalo, jak na to přišel? Přední šněrování šatů lze doložit jíž od druhé poloviny 14. stol.
Tohle by mě taky zajímalo. Na jakém oděvu? Předpokládám, že pro první polovinu 15. století u nás.

Re: prosím o radu

Odeslal: 09 Kvě 2012, 17:54
od MLuks
Omlouvám se za mystifikaci s Randomem - zapomeňte na to co jsem psal, chyba byla na mé straně ;)