Morwyn - Švýcarka kolem roku 1470

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Odpovědět
Avatar uživatele
Morwyn
Příspěvky: 6
Registrován: 05 Črv 2012, 12:03
Místo/Bydliště: Praha

Morwyn - Švýcarka kolem roku 1470

Příspěvek od Morwyn »

Zdravím,

po dotazu v jiné sekci fóra a prostudování dalších materiálů jsem si trochu upřesnila představu o plánovaném odění a zkouším štěstí zde :) Podotýkám, že jsem naprostý nováček, a ráda bych odhalila chyby dříve, než budou šaty ušity. Zobrazovaná osoba by tedy měla být průměrná měšťanka z nepříliš prosperujícího města, která se motá okolo vojenského tábora Švýcarů. Mým problémem je, že se prostě nedokážu rozloučit s představou šatů burgundského typu s výstřihem do V, tak řeším, jestli by byly přijatelné v jakési upravené, neluxusní verzi. Viděla jsem například fotku jedné rekonstrukce, kde byly typické kožešinové lemy nahrazeny látkovými a široký látkový pás užším koženým.

Ve Spiezer Schilling je několik obrázků, kde to vypadá, že nositelka má véčkové šaty přes bílé spodní šaty (ačkoliv jsem tedy vyčetla, že se nosily jako třetí vrstva šatů, což bych ráda měla i já), takže tedy asi lze říct, že to nebyly šaty jen pro vyšší vrstvy? Odkazy zde: http://www.in-nova-corpora.ch/bilder/fr ... g/sps3.JPG a http://www.in-nova-corpora.ch/bilder/fr ... /sps10.JPG a http://www.in-nova-corpora.ch/bilder/fr ... g/sps4.JPG

Na výše odkázaných obrázcích mají šaty buď dlouhé široké rukávy nebo krátké rukávy, přesto bych se pokud možno držela častěji zobrazované verze, kde jsou dlouhé a úzké (a většinou s lemem), což mi přijde mimo jiné praktičtější.

Co se opasku týče, mohly se prý nosit i bez něj. Ideálně bych tedy vyšla z tohoto obrázku http://cadieux.mediumaevum.com/Guillaum ... se_(2).jpg a nahradila ten červený ozdobný normálním úzkým koženým s příslušenstvím. Jestli je to tedy přípustné.

Takže když to shrnu, pokud budu mít šaty, které budou zhruba vypadat jako ty modré, které má slečna/paní oblečeny ke konci tohoto pojednání http://www.mathildegirlgenius.com/Docum ... wn2009.pdf, projde mi to, nebo mě s nimi pošlete do háje? :)

Velmi děkuji za pomoc a prosím o trpělivost s mou osobou.
Mně se práce líbí; okouzluje mě. Celé hodiny vydržím sedět a dívat se na ni. - JKJ
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Švýcarka kolem roku 1470

Příspěvek od Krea »

Lýdie už na ten můj komplet odkaz dávala v ženě táborové:
http://krea.wz.cz/15_stol/1480_swiss_mestanka.htm
variovat se to dá různě. U svrchních šedých šatů se dá měnit hloubka výstřihu. A datace 1480 znamená kolem 1480 (plus mínus autobus).

Jen nevím, proč - když chceš být z nepříliš prosperujícího města - chceš za každou cenu sice chudší nicméně pořád variantu extramódního typu oděvu. Tak buď bohatá měšťanka. Být chudší měšťanka, tak nejspíš takové svrchní šaty podědím a nebo je mám do určité míry univerzální, aby mi dlouho byly. Jako normální a tj. vdaná žena ve vrcholném středověku pravděpodobně jsem často těhotná a to se mění i rozměry hrudníku. (Svrchlík ze zejdnodušené houpellande na tohle reaguje líp než chudší varianta robe.) Navíc by to zřejmě byly šaty sváteční a tak bych je netahala na vaření a každodenní pohyb v táboře.
:D
... ale třeba mě zase chytá fantas.
:albino:
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Morwyn
Příspěvky: 6
Registrován: 05 Črv 2012, 12:03
Místo/Bydliště: Praha

Re: Švýcarka kolem roku 1470

Příspěvek od Morwyn »

Jojo, díky, nad tím odkazem jsem produmala značný čas :D Jenže já si nemůžu pomoct, ale ty šaty s véčkem jsou prostě střihově tak nádherné a imho i vcelku lichotivé :oops: Já bych radši byla bohatá, ale zase co by taková dělala u tábora? :? Ale co se té každodenní práce týče, tak by byly pod těmito ještě jedny normální (nespodní) šaty, ve kterých by šlo teoreticky být, aby tyhle nedošly újmy... Ale nechci se přít, nerozumím tomu a nemám logické argumenty, jsem prostě jen marnivá ženská :oops:
Mně se práce líbí; okouzluje mě. Celé hodiny vydržím sedět a dívat se na ni. - JKJ
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Švýcarka kolem roku 1470

Příspěvek od Random »

Tak pozor, v projektu jsou zastoupeni i vcelku bohatí lidé - zajištění řemeslníci, radní kantonů, minimálně jeden bohatý kupec. Otázkou je, jeslti by si takový člověk bral s sebou ženu na tažení.

Asi ne, ale nepředstavujeme vždycky jenom bandu žoldnéřů v poli, jsou i jiné typy akcí, kde by se to vcelku věrohodně zdůvodnit dalo.

Samozřejmě je tu i ordinérní argument kořisti - přičinlivý manžílek kdesi cosi vyplundroval a obdaroval - ale pak přichází ten Krein argument o praktičnosti takového oblečení v běžném táborovém životě a "každodenní" práci. Protože ta je a bude špinavá :wave:
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Švýcarka kolem roku 1470

Příspěvek od Ignac »

Moje žena to vyřešila snadno. Na bitvy se mnou nejezdí, protože je doma a stará se o domácnost, a když pořádáme posvícení, tak tam přijde i ve svých parádních šatech, a jak se na měštku sluší a patří, tak i v brokátových rukávech :)
Přílohy
Mestane na svatbe1.JPG
Nejde o zadnou datovanou akci, jen jsme chteli svatebcany na nasi svatbe prekvapit :)
Mestane na svatbe1.JPG (32.88 KiB) Zobrazeno 11533 x
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Morwyn
Příspěvky: 6
Registrován: 05 Črv 2012, 12:03
Místo/Bydliště: Praha

Re: Švýcarka kolem roku 1470

Příspěvek od Morwyn »

Achjo, já věděla, že jsem se měla radši provdat za movitého měšťana :( Ale děkuji všem za radu, zkusím tedy zauvažovat o něčem "rozumnějším" a módní střih si ponechám na slavnostnější příležitosti :) Nabízí se ale otázka, jestli mě to pak nebude lákat utíkat od práce za zábavou :badgrin: Pokud se bude jednat o sváteční šaty, je možné je pojmout luxusněji, tedy kožešina, dražší látky, nebo už by to zase bylo příliš? :?
Mně se práce líbí; okouzluje mě. Celé hodiny vydržím sedět a dívat se na ni. - JKJ
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Švýcarka kolem roku 1470

Příspěvek od Krea »

Hortense napsal:Jojo, díky, nad tím odkazem jsem produmala značný čas :D Jenže já si nemůžu pomoct, ale ty šaty s véčkem jsou prostě střihově tak nádherné a imho i vcelku lichotivé :oops: Já bych radši byla bohatá, ale zase co by taková dělala u tábora? :? Ale co se té každodenní práce týče, tak by byly pod těmito ještě jedny normální (nespodní) šaty, ve kterých by šlo teoreticky být, aby tyhle nedošly újmy... Ale nechci se přít, nerozumím tomu a nemám logické argumenty, jsem prostě jen marnivá ženská :oops:
Opět se ukazují výhody Spocka v převleku. :alien:

Tak si je pořiď už pro ten pocit jako variantu B a měj ještě teplejší svrchní šaty/plášť na běhání po táboře. Jsou doložené z ikonografie u žen i šuby s takovým tím typickým límcem ... jestli chceš být originální. A pak je tu ještě možnost vyrobit tu jednoduchou variantu houpellande s výstřihem tak, aby se dal rozevřít do strany, ale zároveň nebude přes hrudník tak vypasovaná a rukávy nebudou úzké na tělo. ... což je možná varianta použitá v Embletonovi, ale z hlavy si všechny detaily nevybavím.
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Morwyn
Příspěvky: 6
Registrován: 05 Črv 2012, 12:03
Místo/Bydliště: Praha

Re: Švýcarka kolem roku 1470

Příspěvek od Morwyn »

Tak, po dvou letech obdivného zájmu se konečně dostávám do fáze nákup látek :roll: Neexistuje náhodou nějaký seznam povolených barev a odstínů? Nerada bych střelila vedle a měla naprosto nepoužitelný úbor. Uvažovala jsem o odstínech fialové, něčem lehce narůžovělém nebo méně tradiční červené...
Naposledy upravil(a) Morwyn dne 06 Ún 2013, 19:15, celkem upraveno 1 x.
Mně se práce líbí; okouzluje mě. Celé hodiny vydržím sedět a dívat se na ni. - JKJ
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Švýcarka kolem roku 1470

Příspěvek od Siegfried »

Morwyn napsal:Achjo, já věděla, že jsem se měla radši provdat za movitého měšťana :( Ale děkuji všem za radu, zkusím tedy zauvažovat o něčem "rozumnějším" a módní střih si ponechám na slavnostnější příležitosti :) Nabízí se ale otázka, jestli mě to pak nebude lákat utíkat od práce za zábavou :badgrin: Pokud se bude jednat o sváteční šaty, je možné je pojmout luxusněji, tedy kožešina, dražší látky, nebo už by to zase bylo příliš? :?
Luxusní šaty užiješ na hostině (pokud tedy bude, snad budu vědět do konce týdne)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
blackm
Příspěvky: 3
Registrován: 10 Črc 2014, 12:32

Re: Švýcarka kolem roku 1470

Příspěvek od blackm »

Zdravím, řeším podobnou otázku, tak jsem nechtěla rozjíždět nový strom.

Řeším tedy kostým do tábora, na druhou polovinu 15. století, Švýcarsko, tak bych pouze žádala o schválení nebo o výtky. Myslíte, že by mohlo být něco takového?

http://media-cache-ec0.pinimg.com/736x/ ... 143f84.jpg

Případně děkuji za odpověď
Avatar uživatele
elona
Příspěvky: 113
Registrován: 29 Črc 2010, 11:02

Re: Švýcarka kolem roku 1470

Příspěvek od elona »

Ahoj, pokud bys to chtěla přímo na Švýcary, pak jsou asi lepší šaty, jaké jsou vidět tady
http://www.pinterest.com/pin/388224430351615197/
nebo tady
http://www.pinterest.com/pin/388224430351614332/.
To, co jsi posílala, není špatně, jen to úplně nesedí k tomu Švýcarsku.
blackm
Příspěvky: 3
Registrován: 10 Črc 2014, 12:32

Re: Švýcarka kolem roku 1470

Příspěvek od blackm »

Díky za reakci, jsi zlatá!

Ale mohla bys prosím upřesnit co přesně nesedí? nebo poslat alespoň lepší obrázky? Jediný rozdíl jsem zaregistrovala v tom šněrování, moc toho bohužel nejde vidět. Tak kdyby ses k tomu mohla prosím rozepsat, byla bych vděčná.
Avatar uživatele
elona
Příspěvky: 113
Registrován: 29 Črc 2010, 11:02

Re: Švýcarka kolem roku 1470

Příspěvek od elona »

Jde hlavně o ty připínací rukávy a šněrování (šaty v mých odkazech jsou volné a přepásané páskem tak, aby se vytvořily sklady, rukávy mají dlouhé). Neměla jsem moc čas hledat lepší obrázky, pardon, pošlu kdyžtak SZ, až se k tomu dostanu.
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti