Comodor_Falkon

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Comodor_Falkon
Příspěvky: 14
Registrován: 05 Kvě 2008, 12:02
Místo/Bydliště: Jedno malé, kdysi vlivné, klášterní městečko...

Comodor_Falkon

Příspěvek od Comodor_Falkon »

Buďtež všici pozdraveni...

"dyž už jsem sem byl pozván, myslím, že záhodno by bylo též přispět trochou do mlýna a při tom třeba vyřešit jeden menší problémek.
Totiž nalézt odpověď na prostou otázku: "Co na sebe?"
Vzhledem k tomu, že v aktuální skupině jsou trošičku vypjaté vztahy a vzhledem k tomu, že skupinovou krejčovou jest milá řidiče, jenž s námi naslepo v rychlosti nacouval do stromu a tím uvěznil krky poloviny skupiny v límcích zcela nedobových a značně napjal atmosféru, není jisté kdy a zda vůbec dočkám se kostýmu...

Takže ač mne to coby člověka, jenž má krom vyšívání, na práci s textilem obě ruce levé, dosti děsí (hlavně to střihání, šití už by mělo být jakžtakž v pohodě), asi bude lepší, vyrobím-li si něco jednoduchého a pokud možno užitného v co největším časovém rozpětí...

Však - střihy(a zvláště ty osvědčené) se blbě shánějí a také nemám moc představu o materiálech...
...zde bych tedy uvítal vaše rady...

(P.S.: Peněz nazbyt nemám, však mám přístup k mnohým látkám hedvábným, včetně "dobových" (stejný vzor, technika vlastně taky) hedvábných brokátů za příznivé ceny... V Plzni je takový malý krámek jménem Vrindavana...)
Ministerstvo zdravotnictví varuje:
"Vnímání příspěvků tohoto uživatele bez patřičné dávky zvráceného humoru vede k návalům vzteku, nenávisti a vážným duševním onemocněním."
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Univerzální šat

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Tak co, ještě hraješ WOWka? :blackeye:
Heheh. Neboj, tady jsi v neutrální zóně.

Takže. Jakou persónu bys chtěl představovat? Měšťana, burana, nebo šlechtice?

Rada ke střihům -sežeň si třeba tvrdší igelity, ty roztříhej podle potřeby a pak je slep izolačkou. Ten igelit se bude chovat jako 600/900 gramážové vlněné sukno (je celkem tuhé).

EDIT:
Myslím, že tobě by sednul kabát z Herj no. 63/64 a točenka na hlavu. V "badatelském kroužku" o tom zrovna vedeme diskusi.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Comodor_Falkon napsal: Tak jsem na to mrknul a napadají mne 3 věci:
1) Je na to alespoň nějaký orientační střih..?
2) Ty knoflíky jsou doufám falešné..?
3) Z jakého materiálu to může být ušito..?
1) http://www.gelfling.dds.nl/houppelande% ... ction.html
http://www.personal.utulsa.edu/~Marc-Ca ... jol63.html
http://www.kostym.cz/Cesky/6_Dobove/07_ ... _07_07.htm

2) Dávat falešné knoflíky na takovej skvost, mi přijde jako barbarství. Udělej je takhle, nebo si kup cínové (zrovna nevím, kdo je dělá).
http://rond.cz/vystavene/TudorTailorA.pdf
http://rond.cz/vystavene/TudorTailorB.pdf

3) Vlněné sukno (nebál bych se použít i tu 900 gramáž) a len jako podšívku.

EDIT:
Přestože kabáty Herj 63/64 jsou děsně jednoduchý, neudělají ostudu ani mezi lepšími měšťany.
Avatar uživatele
Swienty Martin
Příspěvky: 12
Registrován: 30 Zář 2007, 17:59
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od Swienty Martin »

Cínový knoflíky dělá Pinďa od Olomouckýho pluku. Nebo se daj ještě udělat ze zbytků látkový knoflíky.
Blaine! Blaine! James G. Blaine! Continental liar from the state of Maine!
Comodor_Falkon
Příspěvky: 14
Registrován: 05 Kvě 2008, 12:02
Místo/Bydliště: Jedno malé, kdysi vlivné, klášterní městečko...

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od Comodor_Falkon »

Radim van Ousek

1) Díky... podle toho bych to možná i mohl být schopen zvládnout...

2) Tak mě přišlo, že je tam těch knoflíků nějak strašně moc - je fakt, že se asi moc často nerozepínají/nezapínají - tady mne napadá jedna vychytávka - válí se mi ve sklepě nějaké to paroží, šlo by ty knoflíky udělat z něj...?

3) A kde se sežene..?
Co jsem vygooglil, tak akorát nějaké s příměsí syntetiky za 450/bm - popravdě - sukno jsem vědomně nikdy neviděl/nedržel v ruce, takže nevím jaké má vlastnosti a strukturu, čili mne napadá - nešlo by to z 100% hedvábí...? (to co mám teď konkrétně na mysli vypadá jako takové trošku hrubší prostěradlo, jen opalizuje)
Ministerstvo zdravotnictví varuje:
"Vnímání příspěvků tohoto uživatele bez patřičné dávky zvráceného humoru vede k návalům vzteku, nenávisti a vážným duševním onemocněním."
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Knoflíky z paroží neé. Křupanskou módu do toho míchat nebudem.

Vlněná sukna
http://kroje.cz/sukna.htm

Hedvábí, brokát, samet, kašmír... na to si nech zajít chuť. To bys musel řešit daleko zapeklitější střihy. Bavlny bych se taky vyvaroval -byla tenkrát hodně drahá.

Drž se vlny a lnu.
Avatar uživatele
Swienty Martin
Příspěvky: 12
Registrován: 30 Zář 2007, 17:59
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od Swienty Martin »

V Plzni na bolevci je takovej šikovnej krámek zvanej metrotex, občas se tam dá sehnat vlna s nižším obsahem trilobitů a někdy i úplně čistá.
Z hedvábí by to možná šlo, ale moc to nezahřeje, neochrání.
Někdy mi ta snaha nosit jako šlechtic hedvábný brokáty za všech okolností přijde, až přehnaně kýčovitá. I z renesance jsou záznamy o nákupech sukna na kabátce pro takový lidi jako jsou Rožmberkové nebo páni z Hradce.
Blaine! Blaine! James G. Blaine! Continental liar from the state of Maine!
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Swienty Martin napsal: Někdy mi ta snaha nosit jako šlechtic hedvábný brokáty za všech okolností přijde, až přehnaně kýčovitá. I z renesance jsou záznamy o nákupech sukna na kabátce pro takový lidi jako jsou Rožmberkové nebo páni z Hradce.
Hedvábnej brokát je sice hezkej, ale lesklej. Pokud by se dělalo všechno z brokátu, tak se ty lidi lesknou jak psí gule. Což každýmu není a nebylo jentak po chuti. Hlavně ta vlna narozdíl od brokátu hřeje, když je potřeba.
Avatar uživatele
Swienty Martin
Příspěvky: 12
Registrován: 30 Zář 2007, 17:59
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od Swienty Martin »

Navíc vlna není výměšek z červa, ale výtvor něžných oveček...

Na šlechtice to chce hlavně hezky střihnout, ty Lesklý Honosáky mizernýho střihu mi přijdou víc smutný než cokoliv jinýho. Sebe pestřejší lesklejší a vzorovanější látka neudělá z člověka šlechtice, když je to střižený jako pytel.
Blaine! Blaine! James G. Blaine! Continental liar from the state of Maine!
Comodor_Falkon
Příspěvky: 14
Registrován: 05 Kvě 2008, 12:02
Místo/Bydliště: Jedno malé, kdysi vlivné, klášterní městečko...

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od Comodor_Falkon »

Ok... Mrknu do Metrotexu... Myslím, že vím kde to je...

Mno... Honosák je zatím mimo mé obzory... Budu rád, pokud se mi podaří ušít ten Herj...
_________________________________________________
Hedvábí (přírodní) je zajímavý materiál - v létě chladí, v zimě hřeje...
...mno a hlavně je docela levné... (ta látka co jsem měl na mysli sojí 400 bm (byly by z ní krásné domácí kalhoty - lehké, příjemné,třpytivé) brokáty (pokud jsou) tak mezi 500-1000 - podle typu)
...ale zase se hůř udržuje (nedá se vyprat v pračce a už vůbec ne v běžných prášcích - ztrácí lesk)
...si z něj budu nechávat šít košili a vestu do civilu - jakmile bude k dispozici kýžený materiál... (snad na podzim)
Ministerstvo zdravotnictví varuje:
"Vnímání příspěvků tohoto uživatele bez patřičné dávky zvráceného humoru vede k návalům vzteku, nenávisti a vážným duševním onemocněním."
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Swienty Martin:
Souhlasím.

Comodor_Falkon:
Mimochodem nevím proč, ale v pozdním středověku se Herj 63/64 dělal především z tmavých až černých suken. Těžko říct, jestli to mělo značit úpadek šlechtického stavu, či odříkání se světských radostí jedince, nebo jestli ta barva byla jenom "IN."
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od Siegfried »

MUhehe, no potěš koště copak se nám to tu vylíhlo

Radim: a co kdyby ta tmavá barevnost byla spíše tím že se na konec 15tého jedná o konzervativnější střih, takže ho nosej i konzervativnější lidé, nikoliv hejskové? :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Jo, to by taky šlo...
Avatar uživatele
Raiden
Příspěvky: 8
Registrován: 01 Kvě 2008, 16:42
Místo/Bydliště: Písek

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od Raiden »

Cínový knoflíky (mimo jiné) dělá taky Nibowaka od Irokézů. V případě zájmu se obrátit na sekretářku - uživatelka Vichřice na livinghistory.cz - a napsat si o katalog (v pdf)
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Comodor_Falkon:
Nuže kabátek by ti zřejmě seknul. Teď bychom měli určit i adekvátní obuv, pokrývku hlavy atp.

obuv = obracenky s koženou podrážkou. Boty nízké s malou špičkou a jednou ozdobnou přezkou, čímž budeš veřejnosti dávat najevo, že nejsi buran, nebo klasické nazouváky (škorně?) bez přezky, čímž dáš najevo svou konzervativnost. Druhá možnost, ve které se bije praktičnost s estetikou, jsou kotníkovky. Kotníkovky bych konstrukčně řešil úplně stejně jako škorně, či boty nízké. Aby se zachovala koukatelnost, doporučuju přehrnovat přes ně nohavice (stejně musíš nějak zakrýt čouhající cípy onucí a tohle je nejlepší způsob). Vůbec nejlepší je si pořídit dvoje boty -jedny na léto, druhý na zimu.

+ něco do libušínského bláta http://home.arcor.de/tomasz.nowak/evoca ... rippen.jpg


pokrývka hlavy = věděl bych i o jiných možnostech, ale stejně bych skončil u nějaké točenky. A pokud máš krátké vlasy, nosil bych pod ní navíc mimino.

nohy = tady bych se rozmýšlel mezi vrcholně a pozdně středověkýma nohavicema. Kalhoty bych vypustil, protože se jedná o hodně pozdní záležitost a navíc jich není potřeba v případě, že budeš nosit dlouhej kabát, což Herj 63 je. Zase bych si pořídil dvoje nohavice. Jedny z vlny a druhé ze lnu.

vesta = k nohavicím bych použil určitě vestu ze slabší vlny. Osobně bych se bez ní nehnul ...vřele doporučuju.

spodky a košile = z jemného lnu. Spodky se postupem času zkracovaly a vznikaly slipy. Toho bych se v tvém případě taky vyvaroval a pořídil si trencle do půli stehen.


opasek = určitě dlouhý (aby po uvázání dosahoval na úroveň kolen) a pokud možno hodně úzký (kolem 1,6 - 1,8cm)
měšec = jo ten by sednul
kabela = ale jo, nějaká menší by se hodila
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů