Zajda zbrojí

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Odpovědět
Zajda
Příspěvky: 17
Registrován: 27 Dub 2010, 07:06

Zajda zbrojí

Příspěvek od Zajda »

Ahoj vespolek
Po roce pauzy, kdy jsem ztratil 20 kilo věrného sádla ze mě pomalu opadává zbroj. Došel jsem tedy k závěru (kdyz už máme ve skupině jasno, ktere údobí budem dělat... 1400-1420) začít raději pořádně a tudíž od začátku. Inspiraci mám v Ospreyovi, Italian man at arms 1300-1500. (obrazová příloha D, pěšák číslo 3 s tyčovkou).
Obrázek
První problém nastal u prošívanice, dotyčný na sobě nemá plátová ramena, pouze kroužkovku a opravdu velký kroužkový límec. V době. kdy je používání tyčovek na akcích stále častější, mám přece jen trochu strach o zdraví (roční pauza byla mimo jiné způsobena operací ramene a následnou rekonvalescencí). Pokoušel jsem se najít nějaké vhodné informace k prosivanici italu na prelomu 14-15 stoleti, ale žádné pořádné informace k tomuto tématu ne a ne najít. Meli vice vycpavana ramena, podobne jako zde
Obrázek ci zde Obrázek?
Vetsina takto vycpanych ramen u prosivanice je datovana do prelomu polovin 15teho stoleti ci starsich a to bych se uz o par let nerad utrhl.

Problem cislo 2 jsou rukavice. (Mam palcaky, v kterych je ruka jako v trezoru vycpanem vatou, ale ty jsou podle vseho casove opet nekde uplne jinde) a pokus o nalezeni zminek o palcovych rukavicich na toto obdobi mi vynesl maximalne tento odkazhttp://www.christies.com/lotfinder/lot/ ... ID=2015530 (a nejsem si jist, ze tento zdroj je dyveryhodny a datace +- 1430 take neni uplne nejpresnejsi). Predpokladam tedy, ze mou jedinou cestou josu rukavice prstove a nebo nekdo z mistnich nekde zahledl, tusi ci vi vice nez ja jsem schopen nalezt?

Omlouvam se za misty chybejici diakritiku, ale anglicka klavesnice mi vice nedovoli.
Naposledy upravil(a) Zajda dne 08 Lis 2012, 17:51, celkem upraveno 1 x.
Zajda
Příspěvky: 17
Registrován: 27 Dub 2010, 07:06

Re: Zajda zbrojí

Příspěvek od Zajda »

Romikov napsal:no plechový ramena se holt nosily k plnejm plechům nebo brigantině a to ještě v menším provedení, obvyklá veká ramena který uvidíš v čechách na někerejch plechárnách patří spíše do filmu nebo k jízdní zbroji ne na prošívku.
.
Prave velkym ramenum ala-transformer se hodlam vyhnout (nejspise az po odpovedi jsem dopsal prispevek do finalni formy a pridal obrazky), proto resim, jak to "obcurat" poradne nacpanou prosivkou tam, kde je potreba ji nacpat.
Zajda
Příspěvky: 17
Registrován: 27 Dub 2010, 07:06

Re: Zajda zbrojí

Příspěvek od Zajda »

trener napsal:Já nosím na tuhle dobu prošívanici, přes ni plstí podšitou koženou vestu a oboječek (nebo podšitou kroužkovou kápi bez vrchlíku). Takže na ramenou se mi potkává cca 6 vrstev vojenské deky a 4 plátna. K čemu plechy? ;)
No, prvne bych rad "okopiroval" toho pana z obrazku co nejverneji.
No a potom.. budu met prosivku (2 vrstvy deky a platno uvnitr a venku), na tom krouzkovku na tele, platovy kabatec (ktery ale kryje klicni kost, ne rameno) a krouzkovy limec (ten jiz vlastnim), takze na rameni bude 2x krouzkovka, 2 deky a naky ten hadrik. Videl jsem, co dokaze tycovka, kterou se majitel ani moc neroprahl, udelat v 2kou plechem. Ty vrstvy ktere budu na tom rameni mit mi mozna zajisti, ze doktori najdou co kde je, ale to neni zadany efekt
Zajda
Příspěvky: 17
Registrován: 27 Dub 2010, 07:06

Re: Zajda zbrojí

Příspěvek od Zajda »

bruuk napsal:Dobrá prošívanice ti ochrání tělo skoro stejně dobře jako plechy.
Navíc je to pro pěchotu věrohodnější.
Další variantou je štít. Ten chrání úplně nejlíp.
Prave proto zjistuji, jestli nekdo nema informace o prosivkach talosu v teto dobe.
Stit je vyborna vec, ale s tou kusou vidim jeho vyuziti dost mizerne :) (ano, hodlam behat take s tycovkou)
Avatar uživatele
sherchan
Příspěvky: 500
Registrován: 27 Říj 2008, 01:03

Re: Zajda zbrojí

Příspěvek od sherchan »

Tak se vykašli na Taloše a najdi si nějakého hezkého Němce s tlustě podloženým kroužkovým závěsem až na ramena.
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Zajda zbrojí

Příspěvek od Ignac »

Zajda napsal:No, prvne bych rad "okopiroval" toho pana z obrazku co nejverneji.
Víš že nechceš kopírovat obraz nebo iluminaci, ale fantasii autora, který jen interpretuje a překresluje? To jen tak na okraj. Jinak pod takovým límcem určitě bude podšívka a klidně by pod ním mohly být i plátové krytí ramen.
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Zajda zbrojí

Příspěvek od Chomi »

Ta prošívka, která je tu na fotce, je na období 1400 - 20 myslím dost nevhodná. Je to pozdější typ, jak nasvědčuje délka, střih vycháízející z dubletového kabátce i způsob navázání na dubletové nohavice.
Jinak, jak poznamenal Ignác, pozor na autorskou licenci ilustrátora. Přijde mi dost nefunkční mít kroužkový límec pod brigantinou - podle mě to musí strašně omezovat v pohybu, zejména při postoji "ruky hore". Dalo by se to řešit výrazným rozšířením límce, jenže tím zase vzroste jeho váha (i cena)...
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Zajda zbrojí

Příspěvek od Mathias »

Pouze osobní názor - pokud chcete dělat ve skupině tohle období, měl bys hledat inspiraci jinde než v Itálii. Nebo se předělat na plnoplátového panáčka a zkopírovat nějakou zbroj z Churburgu.
Pán Búh pomoc nasse!
Barbar
Příspěvky: 9
Registrován: 09 Lis 2012, 22:08
SHŠ: URSI

Re: Zajda zbrojí

Příspěvek od Barbar »

Už to můžete zamknout....Bohužel Zajda je po smrti, v jeho 31 letech podlehl zákeřné nemoci s kterou bojoval až dokonce rok.
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti