Slezský kupec patricius a velitel městské miilice 1425-1450

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
eiffelos
Příspěvky: 21
Registrován: 16 Lis 2011, 14:44
SHŠ: piastovci

Re: Slezský kupec patricius a velitel městské miilice 1425-1

Příspěvek od eiffelos »

Obrázek anobrokát je tkany, ty kovové nitě jsou většinou vetkane, pod se nemýlím a na středověk nepředpokládám bavlněný, bavlněný se nedělá ani dnes, dnes se dělá z viskozy a nebo polyesteru, nevím jestli bavlna je vhodný material na brokát, ona ta látka je poněkud tuha však viz. když tak www.sartor.cz mají tam pěkné slevy teďka :D Tu bavlnu zjistím, ale na středověk to je skoro vyloučené
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Slezský kupec patricius a velitel městské miilice 1425-1

Příspěvek od Chomi »

Tak to říkáme to samé, jen jsme si nerozuměli :D
Sukně oděvací i sukně choděcí samozřejmě mohou být z brokátu. Samozřejmě musí být podšité, aby mměli nějaké tepelně - izolační vlastnosti. A další věc - tyhle dosti parádní kousky neměl asi ani boháč na běžné nošení, bral si je do kostela, na zasedání městské rady, vítání krále a podobně. Na tržiště a tím spíše do pole měl určitě najakou hezkou suknici z dobrého sukna.
Dneska taky člověk nejde ve smokingu pro rohlíky nebo na fotbal.
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Slezský kupec patricius a velitel městské miilice 1425-1

Příspěvek od trener »

Bavlna se u nás vyskytuje od 14.století, často ve směsi (barchet). Přesnější informace má například Maršálek.
eiffelos
Příspěvky: 21
Registrován: 16 Lis 2011, 14:44
SHŠ: piastovci

Re: Slezský kupec patricius a velitel městské miilice 1425-1

Příspěvek od eiffelos »

Trenere jo to vím, ale brokát se z toho 100% nedělal, ještě jsem to včera konzultoval s Posadowem, a to použiti bavlny je dost problematické, nikdo přesně neví jak se použivala v evropě, vozila se z asie a podle některých zkazku, se spíše použivaly na vycpáni prošívanice, proto že se dovážely ty zámotky a né látky,...
Jinak chomi, pořád nechápu proč by vrchní oblek musel tepelně izolovat, když je venku takové teplo, že to není potřeba ??? Já si třeba lněnou vrchní suknici dovedu normálně představit, pokud na to člověk měl aby měl více druhů oblečení než jen jedno celoroční...Osobně jsem to ale nestudoval, chtělo by se asi podívat do oděvních pořádku z tohoto období...ale ve VS to je běžná praxe i lněné nohavice např, i když ty asi už v 15. moc nebyly, protože nejdou tak vypasovat...
richardrg
Příspěvky: 105
Registrován: 04 Črv 2008, 12:51

Re: Slezský kupec patricius a velitel městské miilice 1425-1

Příspěvek od richardrg »

lněné nohavice jdou vypasovat, je to jen otázka trpělivosti
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Slezský kupec patricius a velitel městské miilice 1425-1

Příspěvek od Chomi »

Jestli mášlněnou sukni pro toto období doloženou v pramenech, sem s ní!
Já jsem se s ní ještě nesetkal.
Jen si nějak nedokážu představit, jak se "lněná suknice" liší od košile, když střih je stejný (podotýkám, že v naší době se již suknice nezdobily karetami a pod.).
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Slezský kupec patricius a velitel městské miilice 1425-1

Příspěvek od Chomi »

Chomi napsal:Jestli máš lněnou sukni pro toto období doloženou v pramenech, sem s ní!
Já jsem se s ní ještě nesetkal.
Jen si nějak nedokážu představit, jak se "lněná suknice" liší od košile, když střih je stejný (podotýkám, že v naší době se již suknice nezdobily karetami a pod.).
Určitě bys udělal lépe, pokud bys nevymýšlel nějaké skopičiny a nesnažil se je obhajovat, a pořídil si kostým, který byl pro danou dobu typický. Takže sukně z vlny, případně u hodně zazobaných i z drahých látek.
Nic ve zlým, míním to jako radu :D
eiffelos
Příspěvky: 21
Registrován: 16 Lis 2011, 14:44
SHŠ: piastovci

Re: Slezský kupec patricius a velitel městské miilice 1425-1

Příspěvek od eiffelos »

chomi, já si vlněnou pořídím, ale mě tohle zajímá a proto se ptám, nějak mi to neštimuje
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti