Slezský kupec patricius a velitel městské miilice 1425-1450

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
eiffelos
Příspěvky: 21
Registrován: 16 Lis 2011, 14:44
SHŠ: piastovci

Slezský kupec patricius a velitel městské miilice 1425-1450

Příspěvek od eiffelos »

Přesunutí debaty na vlastní vlákno----
eiffelos napsal:Můžete mi poradit ? Normálně dělám Rejčku, ale chci kvůli akcím na Hukvaldech si udělat i věci na Husity. Na přiložené fotce jsem si spíchnul zkusmo doublet ale je to jen pokus. Má postava by měla představovat velitele městské milice, jinak obchodníka, který nemá hluboko do kapsy. Do bojů ho vyslal na pomoc Katolickému vojsku Těšínský Kníže. Bojují jako pěšák a to jako velitel střelců a jejich ochrana. Z zbroje mám klobouk (ale 14. tkový) dál plátovku na vršek těla a kroužkovku a prošivku. Uvažuji o koupi raného šalíře. Nevím jak s nohama, mám možnost mít lamelovou wisbánskou ale to už je asi out. Zbraň mám kopí a meč s puklířem. Poradíte jak vše doladit včetně civilu?
Chomi napsal:Na dublet se pro husitskou dobu vykašli. Nosily se vlněné suknice o délce cca pod kolena, pod ně dvojdílné nohavice. Typickým doplňkem oděvu byla kápě. Pozor, pro husitskou dobu nemáme doloženo zapínání suknic ani kápí na knoflíky!
Nezbytným doplňkem byla čepice - buď kalsická s kožešinou vz. "Žižka na dvacetikoruně", nebo nějaký ten látkový "pytel".
Přes suknici se oblékala "sukně choděcí", u bohatších lidí i z dražší látky, obvykle ale vlněná. Často lemovaná kožešinou a vždy podšitá. Měla střih klasické suknice, ale byla delší, celkově širší a se širšími rukávy - aby se do ní pohodlně oblékl člověk v suknici.
Zbroj: jako hejtman střelců typicky kroužky a prošívka, plechy už jsou skoro moc. Rozhodně ne klasický kyrys se zadním dílem, protože ten neměla ani většina jízdních rytířů. Ale hejtman střelců by asi neměl ani ten přední plech - ani ten totiž neměli všichni rytíři. Plátová ochrana rukou je asi možná, nohy ale chráněné mít nemusel a asi ani nebyly...
Přilba: klobouk, ale rozhodně ne ze 14. století, nýtovaný na středová žebra. Měl by být z jednoho kusu (alespoň by měl tak vypadat). S žebrovým kloboukem tě ani na některé husitské bitvy nepustí. Další možností je šlap bez hledí s nanýtovaným závěsem. Šalíř spíš ne - rané šalíře, vlasně klobouky se skosenou krempou a dvěm (nikoli jedním verlkým!) výřezy pro oči se sice už objevovaly, ale pro velitele střelců, který potřebuje mít rozhled, se nehodí.
Kopí - jako pěchotní zbraň v husitské době neobvyklé, spíše se používaly sudlice. Ale v princiou a z nouze je možné.
Meč je O. K.
S puklířem ti asi nikdo problém dělat nebude, ale upozorňuji, že jako "pěstní štítek" není pro naše země nijak doložen.
Broďan napsal:
Chomi napsal:Pozor, pro husitskou dobu nemáme doloženo zapínání suknic ani kápí na knoflíky!
Bratře Chomi, nechci rýpat, nicméně bych se rád zeptal, jaké období zahrnuješ pod "husitskou dobu" a co myslíš tím "nemáme doloženo". Znám dosti vyobrazení z 1. čtvrtiny, resp. 1. pol. 15. stol., kde jsou suknice zapínané na knoflíky. Možná ale máš na mysli jiné doložení či jiné suknice ;) .

Obrázek
Chomi napsal:Jo, jasně, měl jsem na mysli zapínání od shora dolů, ty knoflíky u krku doloženy ovšem jsou:o)
eiffelos napsal:Oh díky, zrovna ale čtu Klučinu a zkoumám dobové iluminace a myslím, že kopí bylo normálně dál používano a co se týká výbavy zbroje, tak já mám na myslí jít hodně ke konci husitu až k Jiříkovi, a myslím , že těch šalířu se už objevuje dost, i když asi v zahraničí víc, a já navíc mám koncipovanou postavu jako slezský kupec patricius co jezdí na kupy do Italie a dováží drahé látky a jiné výdobytky až do Polska, a střelecká jednotka je koncipovana jako společná s pěchotou, takže střelci a kopinici, kusovníci, kušníci a lučištníci a proto myslím, že bych mohl mít plnou vrchní zbroj, i když i nemusel, to je jasné....
PS možná bych si mněl založit vlastní vlákno v salonu..může mě to tam někdo přesunout ???
Chomi napsal:Jasně, pokud chceš dělat slezského měšťana za vlády Jiříka z Poděbrad, je to něco zcela jiného, než dělat českého žoldnéře 1. 1/4 15. století a vůbec "husity" :D
eiffelos
Příspěvky: 21
Registrován: 16 Lis 2011, 14:44
SHŠ: piastovci

Re: Slezský kupec patricius a velitel městské miilice 1425-1

Příspěvek od eiffelos »

a jak to je s rukavicema, osobně mám plátové palčáky, nikde jsem zatím nedohledal, od kdy se nosí, vím, že hlavně k italským zbrojím a vrenezanci i k německým, ale jak to je do toho roku 1450 ? Nejsou lepší přesýpačky ?
eiffelos
Příspěvky: 21
Registrován: 16 Lis 2011, 14:44
SHŠ: piastovci

Re: Slezský kupec patricius a velitel městské miilice 1425-1

Příspěvek od eiffelos »

Jako civil si ušiji normální tuniku do půlky stehen, uvažuji o jedné ze lnu-bavlny a druhé z vlny, přeci jen ať si říká každý co chce ta vlny hřeje... :badgrin:
teď řeším ty rukavice mám plátové palcové, ale dobově k šalířové zbroji si myslím, tak uvažuji o výměně za http://www.platener.eu/wyrobygaleria/kl ... conti1.jpg ...souhlasíte ????
A co helma ? šalíř po dalším zkoumání je ošemetný, tak uvažuji o šlapu...viz fotka a nebo kombinaci klobouku s podbradníkem a nebo jen klobouku ..viz foto (podbradník mám jin ne tak vysoký a s průzorami)
Přílohy
6160_2.jpg
6160_2.jpg (92.25 KiB) Zobrazeno 10016 x
3abded1259eb5e49c4655d5017d5e860.image.220x220.jpg
3abded1259eb5e49c4655d5017d5e860.image.220x220.jpg (10.09 KiB) Zobrazeno 10016 x
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Slezský kupec patricius a velitel městské miilice 1425-1

Příspěvek od Random »

Ad ušití vlastními silami - jen nezapomeň, že jako bohatý kupec a městský velitel jsi bohatý a to musí být vidět. Kvalitní lákdy, dostatek oblečení, kvalitní zpracování atd. Bohatci se svým bohatstvím rádi chlubí - proto ho ostatně hromadí, že. Musíš uzkázat šlechtě, že ty na to máš taky.

Ke kostýmu si jako doplňek pořiď pár maníků své domácnosti, protože jako "patricij" bys těžko putoval sám - jednak bys svůj materiál nepobral a jednak je to pod tvoji důstojnost.
"Ad ultimum!"
eiffelos
Příspěvky: 21
Registrován: 16 Lis 2011, 14:44
SHŠ: piastovci

Re: Slezský kupec patricius a velitel městské miilice 1425-1

Příspěvek od eiffelos »

Nás je 12 lidí
jen zamyšlení...... s tou zdobností je to jasné, na VS osobně dělám šlechtice takže mám brokát, samet, vlnu a zlaté besanty, jen si říkám jestli by takový měšťan v takové výbavě jel někde okolo svého města bojovat, do tábora to má jedno, on to je takový náš LH paradox, že jsi šlechtic tak choď v brokátu, ale on ten šlechtic na dlouhé výpravě asi měl něco praktického, viz. např. šedá tunika-Karla IV. cestovní....osobně mám i k tomu budoucímu VS kostýmu jakoby drahé doplňky, např. se vyrábí ledvinovka, mám ruženec k pasu, pěknej opasek, na hlavu čepici ze sametu a se stříbrným odznakem, pěkná tašvice apod. (teda něce je ve výrobě) ale zase nějak extra to přehánět taky nechci, a ta moje postava se reprezentativních akcí nebude zůčastňovat, je to hlavně bojová postava (jinak je tato postava oproti VS druhotná :badgrin: )
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Slezský kupec patricius a velitel městské miilice 1425-1

Příspěvek od Chomi »

Suknice ze lnu se nazývá košile :D
Na ní by měla přijít suknice asi ze sukna.
A na ní sukně choděcí, opět buď ze sukna nebo z drahé látky, podšitá, lemovaná klidně kožešinou.
Přilby: Tas podbradím je fakt divná, máš ji na tuhle dobu doloženou? Podle mě je tedy celkem pozdní.
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Slezský kupec patricius a velitel městské miilice 1425-1

Příspěvek od trener »

A jak se nazývá košile ze sukna? Po bitvě u Vyšehradu byli pobití páni vysvlečeni do modrých soukených košil (dle Vavřince z Březové), do románu Proti všem to převzal i Alois Jirásek pro zemana Ctibora z Hvozdna, raněného při rozprášení rožmberských... A došívá ji věrný krejčí Jeníka z Mečkova na sobotu :lol:
eiffelos
Příspěvky: 21
Registrován: 16 Lis 2011, 14:44
SHŠ: piastovci

Re: Slezský kupec patricius a velitel městské miilice 1425-1

Příspěvek od eiffelos »

tak nějak nevím, a možná kecám, ale my ve VS máme košili, a to z různých látek od lnu po hedvábí, teoreticky bavlna (spíš né) a přes ní tuniku , cotte, a ta může být taky z různých látek, od lnu po brokát, a pře sto je vrchní tunika, surcotte, svrchník, přes to je ještě možno nosit další kusy a tak si myslím, že to logicky je i v PS , jen ty názvy a střihy jsou jiné, v podstatě je to stejně pořád až do dneška...takže košili ze lnu ano, ale i klidně hedvábnou, přes to suknice taky asi z různého materiálu, je jasné že z 80% asi z vlny-sukna, nebo doublet, a přes to další kusý košile choděcí -houpelande, robe a peliçone, ......nemám pravdu, látka neurčuje přece typ oblečení jak jsi Chomi napsal
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Slezský kupec patricius a velitel městské miilice 1425-1

Příspěvek od Chomi »

originále je, že je svlékli "do spodků" - "usque femoralia", staročeský překlad říká "až do modré košile", což je ale druhotné a navííc tam o sukni není ani slovo.
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Slezský kupec patricius a velitel městské miilice 1425-1

Příspěvek od Chomi »

Sukně oděvací, což je suknice oblékaná přes košili, vby neměla být z tenké látky typu len. Je to vlastně hlavní oblečení.
A na dublety opatrně. Pokud považuješ za dublet to, co se nosilo za Vávlava IV. jako součást dvorské módy, tak teoreticky ano, ale je otázka, zda by to nosil slezský patricij. Byla taková móda rozšířená z prostředí pražského dvorského okruhu až do Slezska???
Pokud máš na mysli klasický doublet s viditelným krytím slabin, tak ten určitě ne, objevuje se až někdy kolem poloviny 15. tol. a ještě v nejstarším rukopise Tallhofera z roku tuším 1443 mají šermíři ranější střih dubletů bez tohoto krystí (místo něj mají kabátce vytažené dolů a zakrývající tak ohambí).
Naposledy upravil(a) Chomi dne 29 Lis 2012, 16:12, celkem upraveno 1 x.
eiffelos
Příspěvky: 21
Registrován: 16 Lis 2011, 14:44
SHŠ: piastovci

Re: Slezský kupec patricius a velitel městské miilice 1425-1

Příspěvek od eiffelos »

Chomi...proč ? máš na to nějaké důkazy ? proč by nemohla být třeba z brokátu ? Co lidé někde v Italii kde je vedro jak svině
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Slezský kupec patricius a velitel městské miilice 1425-1

Příspěvek od Chomi »

Brokát je zlatem či stříbrem vyšívané hedvábí a běžně se vyšších společenských vrstev na svrchní oděvy používalo.
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Slezský kupec patricius a velitel městské miilice 1425-1

Příspěvek od trener »

A jo kruci, máš pravdu Chomi, tak kde jsem ty modré soukené košile vzal? Že by jen z toho Jiráska? :cry: No nic, nebudu tady zbytečně obtěžovat na cizím ;)
eiffelos
Příspěvky: 21
Registrován: 16 Lis 2011, 14:44
SHŠ: piastovci

Re: Slezský kupec patricius a velitel městské miilice 1425-1

Příspěvek od eiffelos »

Brokát jsem myslel sukni oděvaci, když píšeš že by měla být z tenké látky, brokát je hedvání i vyšívaný kovem ale i ne, je to látka z ornamenty, a např. hedvábný samet byl nošený kde kym, i když to byla látka drahá, tak proč né ve Slezsku ??? mě se zdá že to máte nějak pomotané...měšťané chodili v dražších látkách kolikrát víc jak šlechtici, to je myslím, známý fakt a to už ve VS, v pozdním význam měšťanstvá ještě stoupl, navíc těšínské Slezsko je lenní knížectví, tedy samostatná země přidružená mezi české země a knížecí město Těšín bylo značně bohaté, zachovaly se nám, např. doklady o plných zbrojnicích nejmodernější výzbroje apod. Navíc pozor na výrazy....košili se kolikrát myslí, to co je suknice, takových nesrovnalostí je dost.....K doubletum, ano myslím to co je za Václava a pozdější modifikace viz. Posadow VODA, P.: Kabátce v pramenech 14. st. Bohuslavice, vlastním nákladem, 2011, 87 s. ( i když 15 je tam okrajově)
richardrg
Příspěvky: 105
Registrován: 04 Črv 2008, 12:51

Re: Slezský kupec patricius a velitel městské miilice 1425-1

Příspěvek od richardrg »

Já se domnívám, že brokát není zlatem nebo jiným kovem vyšívaný, ale je jím přímo tkaný, je to podle mě spíše technika tkaní, než určitá látka, podobně jako např. atlas. Vyšívání kovovými nitěmi je krumplování, ale tím podle mě brokát nevzniká, jen výšivka na podkladové látce.

Souhlasím ale s tím, že vzhledem k pracnosti a ceně to bude asi nejčastěji hedvábí, ale proč ne např. bavlna?
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti