Kostým na švýcarskou pěchotu

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Odpovědět
Zhaan
Příspěvky: 4
Registrován: 01 Pro 2012, 22:49

Kostým na švýcarskou pěchotu

Příspěvek od Zhaan »

Zdravím,

rád bych si vytvořil kostým švýcarké pěchoty z konce 15. století a nejde zatím ani tak o jejich výstroj a výzbroj, ale o oděv jako takový, který nosíval příslušník švýcarské pěchoty v běžném životě. Začínám prakticky od nuly, takže zatím mám v hlavě jen jakousi představu a potřeboval bych poradit, zda mé představy nejsou zcela scestné a neautentické. Zároveň se omlouvám za poněkud amatérský přístup, holt nějak se začít musí.

oděv:

- bruchy s nohavicemi černá a vínově červená (len) - mimochodem, zajímalo by mě, jestli švýcarká pěchota dodržovala tuto barevnou kombinaci, pop., jaké barvy kombinovali, zatím jsem nšel právě červenou, černou, přírodně bílou, tmavě modrou - záleží i na kantonu?

- košile bílá, jednoduchá bez límečku (len)

- kabátec červeno-černý/tmavě modrý (vlna), s mosaznými knoflíky

- boty gotické černé vysoké do půl lýtek se zakulacenou špičkou, zapínání na přezky

- opasek z tmavě hnědé kůže, mosazná přezka + tašvice z tmavě hnědé kůže s mosaznou přezkou

- lněná bílá čapka + vínově červený čepec, popř baret (vlna)

zbraň:

- existuje nějaká typická příruční zbraň Švýcarů? např. nějaký konkrétní typ meče?

výstroj a výzbroj do bitev:

- bílá vycpávanice, zapínaní: tkanice

- přilba - našel jsem zatím vesměs jen klobouky, jaké byly další typické typy přileb? třeba šalíř?

- plátová ramena s nákrčníkem, plátové rukavice, popř. celé plátové ruce

- zbraň: halapartna, popř. pavéza s mečem

Děkuji za trpělivost, tuším, že v tom bude spousta blbostí :thumbup:
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostým na švýcarskou pěchotu

Příspěvek od Indy »

Doporučím spíše nohavice vlněné, len rychle odejde a praská, pokud je dobově uplý.
Co se týká barev..ano, může být dle kantonů, ovšem nemusí, řekl bych, že je v tom volnost, vyhl bych se purpuru, tyrkysu a jiným výrazným barvám, pokud děláš obyčejného vojáka. Boty pro pěšáka bych rozhodně volil nízké, ušetříš a budeš rozhodně blíže věrohodnosti. Cvoky rozhodně do podrážek. Opasek -vol přezku litou, ne lisovanou, tašvici pohledej do dané doby, je jich fůra.

Typická zbraň švýcarů samozřejmě je, zkus švýcarský meč. :)
Prošívanie v pohodě, časem bych doplnil jednoduchým kyrysem. Klobouk v pohodě. Je jich více druhů, dá se najít i velice zajímavý typ. Tady asi poradí jiní lépe.

Plátová ramena, ruce + rukavice...Klasická a hloupá chyba. Je blbost cpát na prošívanici ramena a ruce. Tolerují se rukavice, kvůli ochraně prstíků, tam bych doporučil obyčejné pěstnice. Jinak co se týká ochrany plechem, je logická postoupnost. Hlava, hruď, třísla a stehna, pak ramena a úplně nakonec celé paže.
Halapartna ano, protože jsi nováček, hledej typ, který jde u hrotů bezpečně zakulatit, ať někoho nezraníš. Pavéza mi připadá úplně zbytečná.
Vhodné by bylo příruční zavazadlo, plátěný či kožený vak, deku na spaní, picí a jídelní nádobu, lžíci, křesadlo, odznak,nezbytný křížek či růženec a jiné celkem levné doplňky, které postavu zdokonalí..
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Kostým na švýcarskou pěchotu

Příspěvek od Ignac »

Timhle nic nezkazis... A pokud umis anglicky, procti si tuhle brozuru: http://www.companie-of-st-george.ch/cms ... e_Download
Přílohy
Nutne vybaveni.jpg
Nutne vybaveni.jpg (293.39 KiB) Zobrazeno 4085 x
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Kostým na švýcarskou pěchotu

Příspěvek od Mojshe »

Ignac napsal:Timhle nic nezkazis... A pokud umis anglicky, procti si tuhle brozuru: http://www.companie-of-st-george.ch/cms ... e_Download
jen upozorňuji, že obrázek se týká anglického lučištníka z téhož období, takže tam nenajdeš věcy typické pro Švýcary (Schweizerdegen, našívání křížů...)

Clothing guide popisuje spíše burgundskou módu, což je sice za rohem, ale byly zde rozdíly ve střizích a bohatosti/ skladech na kabátech atd...

dej si pozor na mi-parti. není moc dobré mít na sobě víc věcí půlených ve dvou barvách, vypadáš pak jak šašek nebo jako rytířův herold v jeho barvách. kašli na nutnost používání "kantonálních barev"; půlené oděvy měly svůj vrchol o 1-2 generace dříve. Kalhoty už jednoznačně sešité nohavice se "suspáčem". oddělené nohavize jsou časově či gograficky už někde jinde.
K nim privazovaný doublet, kabátec až přez něj. Je to obdoba dnešního košile-sako-kabát
gerry.jpg
gerry.jpg (377.78 KiB) Zobrazeno 4063 x
Helmy: doporučoval bych klobouk, šalíř či lebku.
ramena na nákrčníku nebrat. Místo nich radši začít s kyrysem či nýtovanou kroužkovkou.

zbraně - halapatna - pozor na dataci a možnost bezpečných hrotů, dále pak Schweizerdegen (pozor na dataci), nebo tesák, dýka švýcarka, terčovka nebo koulovka. vše ideálně s dřevěnou pochvou.

http://www.armabohemia.cz/imgnew/epees/epees/ep51v3.jpg
http://www.armabohemia.cz/imgnew/epees/epees/EP33v.jpg
http://www.armabohemia.cz/imgnew/epees/ ... /DG14v.jpg

+ vybavení na jídlo, spaní, cestování, osvětlení....
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostým na švýcarskou pěchotu

Příspěvek od Random »

Pozor na barvy. Pokud nemáš jasno, jaký kanton chceš zastupovat, vyhni se typickým kantonálním barvám a především typickým kombinacím (modro-bílá, celočervená, černo-červená, žluto-černá, žluto-červená). Není chybou nemít na sobě žádné kantonální barvy, chybou je mít na sobě špatné barvy.

Dospěli jsme k názoru, že kantonální barvy respektovala tak polovina vojáků v houfci.
"Ad ultimum!"
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů