Zhaan - Švýcarský pěší žoldnéř 2.pol. 15.st.

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Odpovědět
Zhaan
Příspěvky: 4
Registrován: 01 Pro 2012, 22:49

Zhaan - Švýcarský pěší žoldnéř 2.pol. 15.st.

Příspěvek od Zhaan »

Zdravíčko,

chtěl bych si pořídit kostým švýcarského pěšího žoldnéře z druhé poloviny 15.století a rád bych Vás průběžně poprosil o rady. Začal jsem již v tomto tématu.

Dále bych se zeptal:

- jsou tedy pro Švýcara z období 2. poloviny 15.století typické spíše bruchy (jak dlouhé?) s nohavicemi, anebo kalhoty ala Mojshe:
sešité nohavice se "suspáčem"
? Mimojiné byly bruchy nutně bílé, anebo se mohly barvit i do jiných barev, např.šedá, hnědá..?

- vysoké boty (např. typu http://www.sedlarmates.cz/index.php?id=124) jsou tedy pro pěšáka nepřípustné? Mám se držet jen nízkých a polovysokých (polovysoké jsem už několikrát z mnoha zdrojů viděl)?

- je v pořádku v tomto období používat mosazné přezky?

Aktualizace: barevné půlení jsem se rozhodl nechat jen u kalhot, na zobrazení tento jev vídávám a líbí se mi, ostatní součásti oděvu tedy půlit neplánuji.
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Švýcarský pěší žoldnéř 2.pol. 15.st.

Příspěvek od Ignac »

Mrkni do te příručky od Company of saynt George. Sice je to pro anglického lučišníka, ale základ je rozhodně stejný. Takže jednotlivé nohavice už jsou pro vojáka druhé poloviny 15. století naprosto out. Střih na ně najdeš také v té příručce nebo je už několikrát zkopírován ve vedlejších diskuzích.

Bruchy by měly být z nebarvené látky, protože jsou většinou schované pod oblečením a nejsou tudíž vidět, je tedy zbytečné na ně plýtvat barvou, která v té době byla dost drahá (viz některé dvoubarebné doublety, kdy tělo schované pod další vrstvou bylo nebarvené, ale rukávy a límeček byly z barvené látky). Střih bruchů by měl být rozhodně krátký. Buď jako krátké trenky, nebo dokonce už jen jako slipy.

Boty které se ti u matese líbily jsou pro pěšáka spíše nevhodné. Jestli můžu doporučit, tak se drž kotníkových bot, jako jsou dnes pohorky. Je to ideální kompromis k tomu, aby ti bota pevně držela nohu a zároveň se pohodlně sundavala. To myslím věděli už tenkrát a proto byly mezi vojáky široce rozšířeny.

Mosazné přezky jsou ok, záleží ale samozřejmě na tvaru a provedení.
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Rewelus
Příspěvky: 83
Registrován: 07 Kvě 2012, 14:26

Re: Švýcarský pěší žoldnéř 2.pol. 15.st.

Příspěvek od Rewelus »

Souhlasím. Sice se jedná o angl. lučištníka ale v 90% se jednalo o totéž. Zaleží na tom, jak moc věrohodný chceš být.
.:: Peter Wolf ::.
Obrázek
.::: Aus Bern :::.
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Švýcarský pěší žoldnéř 2.pol. 15.st.

Příspěvek od Mojshe »

BTW: odkaz na boty od matese-tenhle typ naprosto nevhodný technologií výroby. tohle jsou spíš "boty pro šermíře"

měly by být obracené, tzn, žádný šev venku co se týká přišití podrážky + ŽÁDNÁ GUMA na podrážce
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Švýcarský pěší žoldnéř 2.pol. 15.st.

Příspěvek od Random »

"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Švýcarský pěší žoldnéř 2.pol. 15.st.

Příspěvek od Indy »

Jen bych chtěl podotknout, že obrázek klasických dřeváků se už našel...


viewtopic.php?f=168&t=367&start=15
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti