Petr Pražma z Bílkova, man Olomouckého biskupa kolem roku 1470

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
Hertvík
Příspěvky: 44
Registrován: 19 Říj 2009, 06:08

Re: Bilajz - katolicky zeman, Morava kolem roku 1470

Příspěvek od Hertvík »

Bilajz napsal:nikdo nic?
Pravda je, že je toho pomálu. Ještě jsem koukal do Embletona a musím říct , že i tam se mimino objevuje na dvou fotkách odění druhé půle patnáctky. :drunken: Nikdy ale samotný, vždycky je něčím překrytý.

No a teď jsem progooglil webík a našel tyhle stránkyhttp://www.larsdatter.com/coifs.htm s velice zajímavými odkazy na různé manuskripty s různými datacemi. Z nich mi vyplývá, že to není až tak uplně mimo mísu.
chenchen21621
Příspěvky: 3
Registrován: 30 Zář 2010, 03:10

Re: Bilajz - katolicky zeman, Morava kolem roku 1470

Příspěvek od chenchen21621 »

Při vystrojování bych šel cestou logiky chránit místa na těle v pořadí podle jejich důležitosti pro přežití na bojišti - přilba, měkká zbroj na tělo, kovová zbroj na tělo, paže a ruce, nohy.
:bom: :bom: :bom: :bom:
Současná pokřivená logika by měla být shodná s tou historickou - s otřesem mozku nebo natrženou slezinou do sanitky sám nenastoupíš, ale s přeraženou rukou jo.
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Bilajz - katolicky zeman, Morava kolem roku 1470

Příspěvek od Bilajz »

Jses si jistej spravnym vlaknem? Ptze sice mas pravdu, ale ja to takhle mam. V soucasne dobe je objednana ubroj na vrsek tela. A prosim bud tebe nebo adminy o SMAZANI te fotky!
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Bilajz - katolicky zeman, Morava kolem roku 1470

Příspěvek od Bilajz »

Po delší době mám dotaz týkající se "polonohavic", které se zavazují pod kolenem. Jde mi o to zavazování, jak je řešené? Páskem nebo na konci tunýlek a provléct jím něco na zavázání. Z fotek to neni moc poznat, protože většina z vás to má ještě nějak zahrnuté. Díky
Avatar uživatele
Standa mž
Sponzor Brodce
Příspěvky: 511
Registrován: 31 Led 2009, 12:39
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Horšovský Týn
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - katolicky zeman, Morava kolem roku 1470

Příspěvek od Standa mž »

Je vícero variant, záleží také na délce kabátu. Pokud máš kabát krátký, tak máš nohavice dlouhé a popřípadě si je můžeš srolovat pod koleno . No a když máš kabát dlouhý, tak ti stačí návleky jen ke kolenům. Můžeš nahoře udělat tunýlek a provléct tkanici a vzadu zevnitř zavazovat, nebo nic, protože návleky dobře drží samy .
Naposledy upravil(a) Standa mž dne 10 Bře 2011, 14:06, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Bilajz - katolicky zeman, Morava kolem roku 1470

Příspěvek od Bilajz »

Ok díky, primárně to teď řeším na Karlovce, kde ty délky svrchních kabátů jsou ke kolenům, takže řešení se šňůrkou a tunýlkem.
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Bilajz - katolicky zeman, Morava kolem roku 1470

Příspěvek od Bilajz »

Tak po delší době mám další dotaz. Dospěl jsem k názoru, že prošívka z Polska je fajn, ale jako podzbrojovka je zbytečně předimenzovaná a na plátové ruce má přímo debilně udělané rukávy. Tudíž řeším arming doublet z cca 5 vrstev lnu, nebo dvě vrstvy lnu a mezi ně vojenská deka. Koukal jsem, že Noxter má ručně šitý http://noxter.rajce.idnes.cz/Vybava_ser ... let_1_.jpg a http://noxter.rajce.idnes.cz/Vybava_ser ... let_2_.jpg
Střih na trup by mi byl celkem jasný, prostě klasický doublet, spíš uvažuji jak připevnit rukávy, aby se v tom dalo dostatečně hýbat. Do grand assiete se mi moc nechce, navíc si nejsem jistý, jestli to už není na druhou půlku patnáctky out. Máte někdo zkušenosti, jak na to?
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Bilajz - katolicky zeman, Morava kolem roku 1470

Příspěvek od noxter »

Ten co jsi tu hodil, neslouží jako podzbrový, pod zbroj jsem si udělal nový. Právě s jinýmy průramky, kdy mi posložily jako inspirace přiložené fotky. V podstatě je to hluboko vsazený rukáv s trojúhelníkovými klíny, tento střich rukávu, zabraňuje zvedání doubletu při pohybu ruky a celkovou vypasovanost neomezující pohyb. Já osobně bych nazval i toto grand assiete a mylím, že nic lepšího střihově nevymyslíš. K té tloušťce, pokud bych já dělal novou, takl bych se vykašlal na deky(mám hrubé plátno, vln. deku, jemnější plátno) a udělal, bych to z více vrstev např. lnu.
Přílohy
Arming_doublet_13.jpg
Arming_doublet_13.jpg (93.77 KiB) Zobrazeno 9437 x
armdoub-demass-back.jpg
armdoub-demass-back.jpg (485.88 KiB) Zobrazeno 9437 x
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Avatar uživatele
volrath
Příspěvky: 48
Registrován: 28 Črc 2009, 17:22
Místo/Bydliště: Bratislava, Hlohovec
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - katolicky zeman, Morava kolem roku 1470

Příspěvek od volrath »

na podzbrojovku deku do vnútra vôbec nepotrebuješ, ja som šil ručne arming dublet zo 6 vrstiev ľanu a aj to je skoro 1 cm a hlavne tak nehreje, ako keď tam napcháš deky
keď dobre našiješ kliny pod rukavy tak arming dublet sa skoro vôbec nezdvíha pri pohybe rúk
takto vyzerá bez zbroje
Obrázek
Schwarzer Tod, willkommner Gast, nimm, die du erkoren hast.
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Bilajz - katolicky zeman, Morava kolem roku 1470

Příspěvek od noxter »

Zvedání doubletu se nejvíce projeví, ve chvíli kdy na něho přivážeš zbrojní nohy.
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Bilajz - katolicky zeman, Morava kolem roku 1470

Příspěvek od Bilajz »

Dobře, díky za rady, vidím to na těch 5 vrstev lnu.
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - katolicky zeman, Morava kolem roku 1470

Příspěvek od Čapin »

Já se také chystám na podzbrojový doublet a od podzimu se pokouším o střih na grande assiette. Nejdu na to nějak systematicky ale metodou pokus-omyl: Udělám pokusný střih a zkouším, kde to táhne, nebo kde přebývá látka. V dalším kole pak na patřičných místech rozšiřuju klíny, ubírám... A tak dokola. Bohužel to ale nechce konvergovat k nějakému uspokojivému výsledku :violent1:
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Bilajz - katolicky zeman, Morava kolem roku 1470

Příspěvek od noxter »

Tady je střich rukávu The Charles de Blois pourpoint, na kterém je krásně vidět ten grande assiette. Je to teda zahnané do extrému a myslím si že není potřeba to tak jednotlivě rozstřívat, ale pro inspiraci je to vcelku pěkné.

http://www.cottesimple.com/blois_and_sl ... db_cut.htm
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Bilajz - katolicky zeman, Morava kolem roku 1470

Příspěvek od Bilajz »

Úspěšně pokračuju v šití arming doubletu (na rukávy zatím ještě nedošlo, proto to úspěšně :-)) a řeším, jestli ho podélně prošít nebo ne. Když jsem koukal např. na to, co nabízej Poláci, tak prošitejch tam moc nemají. Na iluminacích si taky žádný nevybavuju.
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Bilajz - katolicky zeman, Morava kolem roku 1470

Příspěvek od Bilajz »

Konečně hotovo.
Trup - 4 vrstvy lnu (2x hrubý, 2x jemný) uprostřed vlna.
Ruce - Len, vlna, len.
Je to občas křivý, blbě zapošitý, nicméně díky střihu 100% funkční :-)
Přílohy
P1000978_1.JPG
P1000978_1.JPG (423 KiB) Zobrazeno 8764 x
P1000979_1.JPG
Rýha na zádech je od kyrysu, který neměl zabroušený okraj.
P1000979_1.JPG (354.55 KiB) Zobrazeno 8764 x
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů