Jeremy, řemeslník, cca. 1475

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
jeremy.ash
Příspěvky: 4
Registrován: 25 Dub 2013, 14:47

Jeremy, řemeslník, cca. 1475

Příspěvek od jeremy.ash »

Zdravím Vás.
V 15tém století se příliš nepohybuji, ale rád bych na akcích, jako řemesník, zapadnul...
Lokace Čechy, sympatizuji se Švýcary...

Bylo by vhodné kdybych měl jednobarevné vlněné nohavice (v celku) šněrované k vestě (stejné barvy, jiné barvy, nebo může být i barevně půlená?) vesta na knoflíky (?).
To by bylo na léto asi nejpoužívanější odění na práci. Přes to takový ten kabátec A střihu, ten bych rád barevně půlený.
samozřejmě košile, bruchy, lněné + nějaké ty doplňky.

na hlavu nějakou tu hučku, nebo čepku.

Je to tak jak mám představu akcetovatelné? Jaké boty byste doporučili?

díky za doporučení.
Jeremy...
Avatar uživatele
Moritz
Příspěvky: 219
Registrován: 25 Srp 2009, 22:30
SHŠ: Praga Jagellonica 1471

Re: Jeremy, řemeslník, cca. 1475

Příspěvek od Moritz »

Prosím vestičku ne. Jsou ojediněle doloženy až od 1490. A rozhodně ne půlené. Ani doublety se pravděpodobně nedělaly půlené. Proč taky, většinu času jsou skryty pod kabátcem. I proto se ponejvíc zřejmě dělaly z levného materiálu světlé barvy, občas pouze mívaly límeček v jasné barvě, někdy i půlený a stejně tak barevné rukávy. To jsou totiž části, které jsou z pod kabátce vidět a vyplatilo se je udělat z kvalitního materiálu aby majitel ukázal, že na to má. U majetnějších se dělaly z kvalitního barveného materiálu celé. Nevím jaké děláš řemeslo, ale zkoušel jsem vybrat iluminace především s manuálně pracujícím lidem :) .
Iluminace ze Sedmi moudrých mistrů, Kroniky kostnického koncilu od Ulricha von Richental a Talhofferova fechtbuchu Fight Earnestly.
Přílohy
3654416.jpeg
3654416.jpeg (377.7 KiB) Zobrazeno 9801 x
Konstanzer_Richental_Chronik_Wie_das_Konklave_gezimmert_wurde%2C_Behauen_eines_Balken_91r[1].jpg
Konstanzer_Richental_Chronik_Wie_das_Konklave_gezimmert_wurde%2C_Behauen_eines_Balken_91r[1].jpg (438.93 KiB) Zobrazeno 9801 x
Konstanzer_Richental_Chronik_Verbrennung_des_Magisters_Johannes_Hus_58r[1].jpg
Konstanzer_Richental_Chronik_Verbrennung_des_Magisters_Johannes_Hus_58r[1].jpg (415.11 KiB) Zobrazeno 9801 x
talhofer.png
talhofer.png (1.91 MiB) Zobrazeno 9801 x
Futute ducem!
jeremy.ash
Příspěvky: 4
Registrován: 25 Dub 2013, 14:47

Re: Jeremy, řemeslník, cca. 1475

Příspěvek od jeremy.ash »

proto se ptám, viděl jsem nějaký knížky o vojácích, od Embltona, ale o řemeslnících v podstatě nic.
S vestičkou jsem vycházel z tohoto:
rural.PNG
rural.PNG (321.88 KiB) Zobrazeno 9796 x

BTW: tesař, truhlář, eventuelně kovář na určité jednodušší věci.
Jeremy...
Avatar uživatele
Moritz
Příspěvky: 219
Registrován: 25 Srp 2009, 22:30
SHŠ: Praga Jagellonica 1471

Re: Jeremy, řemeslník, cca. 1475

Příspěvek od Moritz »

To je právě ten ojedinělý doklad vestičky. Z konce 15.století jsou mi zatím známy tři. Ale proti tomu stovky vyobrazení doubletů v mnoha různých variantách. Z toho vycházím a považuji tedy doublet za něco výrazně typičtějšího. A při rekonstrukci upřednostňuji dělat typické věci.

Knížky Embletona jsou dobré, ale už přeci jen zastaralé a místy překonané.

Ještě něco na tvé konkrétní dotazy. Kalhoty raději jednobarevné, přivazované k doubletu, ten se nejčastěji šněroval jednou či více tkanicemi. Také bych volil spíše jednobarevný, nějakou světlejší, pokud variantu se sytě barvenými rukávy a límcem (ten pak mívá tělo téměř výhradně z bílé vlny), tak je k tomu třeba mít odpovídající kabátec, který zmíněné části odhaluje. Tedy kabátec bez límce a případně s rozparky na rukávech. Kabát áčkového střihu je prostý a takovýto "módnější" doublet k němu moc nesedí. Jinak je to ale pro řemeslníka asi ideální volba, nošený většinou přepásaný (na některých obrazech není možné přesně určit, zda jsou sklady na kabátci ušity nebo je jen nařasen páskem). Půlené kabátce opět spíš vyjímka. Ono obecně se to půlení a zejména šachovnicování v druhopatnáctce zřejmě moc nenosilo. Už to prostě vyšlo z módy. Na hlavu čapku či klobouk, do chladnějšího počasí nejlépe doplnit kápí. Boty pro řemeslníka nejspíše střevíce z měkké kůže bez cvoků, připadně boty nad kotník také nepodbíjené (cvoky se nosili na pochody a do bitev, pro městské povrchy kde by ses většinou pohyboval je to nepraktické).
Futute ducem!
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Jeremy, řemeslník, cca. 1475

Příspěvek od Bilajz »

Moritz napsal:To je právě ten ojedinělý doklad vestičky. Z konce 15.století jsou mi zatím známy tři. Ale proti tomu stovky vyobrazení doubletů v mnoha různých variantách. Z toho vycházím a považuji tedy doublet za něco výrazně typičtějšího. A při rekonstrukci upřednostňuji dělat typické věci.
Můžu se zeptat na jakou zeměpisnou polohu tohle tvrzení předpokládáš?
Avatar uživatele
Amantius
Příspěvky: 324
Registrován: 07 Led 2009, 22:14
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Slovensko

Re: Jeremy, řemeslník, cca. 1475

Příspěvek od Amantius »

Bilajz napsal:
Moritz napsal:To je právě ten ojedinělý doklad vestičky. Z konce 15.století jsou mi zatím známy tři. Ale proti tomu stovky vyobrazení doubletů v mnoha různých variantách. Z toho vycházím a považuji tedy doublet za něco výrazně typičtějšího. A při rekonstrukci upřednostňuji dělat typické věci.
Můžu se zeptat na jakou zeměpisnou polohu tohle tvrzení předpokládáš?
Ja by som povedal, že na všetky, ktorými má zmysel sa na Brodci zapodievať. ;)
Varpulis
jeremy.ash
Příspěvky: 4
Registrován: 25 Dub 2013, 14:47

Re: Jeremy, řemeslník, cca. 1475

Příspěvek od jeremy.ash »

Dobrá tedy. Děkuji moc.S vidinou děleného kabátce jsem se už rozloučil. Ta vestička by mne ale mrzela, protože v létě při otesávání klády na trámek se člověk docela zapotí. Díval jsem se na stránky Company of SG, a tam v návodech vestičky mají, tak nevím jak moc to je nebo není u nás přípustné.¨

A ty boty - protože mám problémy s kotníky, chtěl bych kotníčkové boty, nejlépe šněrovací, nebo aspoň na více přezek. To je možné?
Chápu, že boty s mechovkou nejsou to ono :) . Na napoleoniku mám boty podbité cvočky, takže dobře vím, jaké je to na náměstí kluziště, a se sekerou to fakt ne! Ale samotná kůže myslím bude v pořádku.
Poradíte mi, kdo takovéto boty dělá (jsem z Prahy)? Člověk od kterého mám napoleonské boty dělá nejstarší na třicetiletou válku, na 15st ne.

Díky J.A.
Jeremy...
Avatar uživatele
Moritz
Příspěvky: 219
Registrován: 25 Srp 2009, 22:30
SHŠ: Praga Jagellonica 1471

Re: Jeremy, řemeslník, cca. 1475

Příspěvek od Moritz »

Boty nad kontíky určitě může být, jak na přezky, tak šněrovací (asi častější). Na výrobu doporučuji zde: http://sedlarmates.cz/.

Company of SG dělá burgunďany, takže pro čechy úplně mimo. Ale stejně se mi zdá divné, že by měly vestičky povolené. Nespletl sis je třeba s kabátcem bez rukávů? To je totiž něco zcela jiného, neboť je opakovaně doložený. Ale zejména pro Burgundsko a Francii. Chápu že v létě je při otesávání klád vedro. Taky proto se na léto dělaly doublety se sněrovacími rozparky na rukávech klidně až k rameni který krásně větrá, takže skoro jako by tam nebyli. Mohly být i bez límce a s výstřihem až do pasu. To je prostě letní verze. A když je opravdu vedro a nejde to vydrže, tak jaký je problém shodit doublet z ramen a nechat spadnutý přes pásek případně zavázat rukávy v pase? Nebo rovnou pracovat jen ve spodkách a košili :-). Iluminace Hausbuch Wolfegg.
Přílohy
doublett.png
doublett.png (1.56 MiB) Zobrazeno 9646 x
doublet.png
doublet.png (200.98 KiB) Zobrazeno 9646 x
Futute ducem!
jeremy.ash
Příspěvky: 4
Registrován: 25 Dub 2013, 14:47

Re: Jeremy, řemeslník, cca. 1475

Příspěvek od jeremy.ash »

K těm botám - má jich tam hodně, ale u některých provedení se obávám, že to není dobře provedeno. Jak jsem psal nahoře, nemám 15st. nakoukané, a v podstatě je to pro mne jen "pracovní" odbočka, proto říkám zeptáš se - snad ti odpoví.
Tyhle boty by mohly být? - http://www.sedlarmates.cz/index.php?rou ... uct_id=247, http://www.sedlarmates.cz/index.php?rou ... uct_id=107 Nebo mě prosím nasměrujte na správný tvar.

To druhé - obávám se, že nedokážu rozlišit vestičku od kabátce bez rukávů. Můžete mi sem hodit nějaký obrázek, jak se to liší?
Jeremy...
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeremy, řemeslník, cca. 1475

Příspěvek od Václav »

Zde jsou ještě dvě zajímavá vyobrazení řemeslníků:
Přílohy
04.jpg
Jean Bourdichon - L'artisan ou le travail (c. 1505)
04.jpg (127.45 KiB) Zobrazeno 9601 x
03.jpg
Robinet Testard - Dagobert visitant le chantier de la construction de Saint-Denis (konec 15. století)
03.jpg (94.85 KiB) Zobrazeno 9601 x
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeremy, řemeslník, cca. 1475

Příspěvek od Václav »

V případě vest bych však byl opět trochu opatrný. Zdá se, že to skutečně nebyla zcela běžná součást oděvu, ale minimálně v poslední čtvrtině 15. století se lze s nimi setkat, jak dokazují níže uvedené příklady. Myslím, že jejich četnost také souvisí se situacemi zachycenými na daných vyobrazeních, kde zřídka bývají postavy jen částečně oděné. Ne náhodou pak mají na sobě vesty právě řemeslníci.
01.jpg
Heures de Charles d'Angouleme (c. 1480) // Robinet Testard (konec 15. století)
01.jpg (204.3 KiB) Zobrazeno 9600 x
Na dalších dvou příkladech jsou nejspíše zmiňované kabátce bez rukávů.
02.jpg
Breviarium Grimani - Červen (c. 1510) // holandští barvíři (1482)
02.jpg (179.29 KiB) Zobrazeno 9600 x
Nepochybně jde o velmi praktickou součást oděvu, zejména v letním horku. Doublet je sice možné spustit a uvázat kolem pasu, ale poněkud omezuje v pohybu. Konstrukce vesty vychází z doubletu a proto není důvod, proč by se k tomuto řešení nemohlo dospět již ve středověku.
Na druhou stranu je ale nutné vzít v potaz i klimatické podmínky, které panovaly v tehdejší době. V polovině 15. století došlo ke znatelnému ochlazení a v létě nedosahovaly teploty tak vysokých hodnot. Mírně se oteplilo opět až koncem století. Je tedy možné, že vesty nebyly ani tolik potřeba. Předpokládat je lze asi běžněji spíše v jižnějších částech Evropy.
Avatar uživatele
sherchan
Příspěvky: 500
Registrován: 27 Říj 2008, 01:03

Re: Jeremy, řemeslník, cca. 1475

Příspěvek od sherchan »

jeremy.ash napsal:Dobrá tedy. Děkuji moc.S vidinou děleného kabátce jsem se už rozloučil. Ta vestička by mne ale mrzela, protože v létě při otesávání klády na trámek se člověk docela zapotí. Díval jsem se na stránky Company of SG, a tam v návodech vestičky mají, tak nevím jak moc to je nebo není u nás přípustné.¨
Jestli si dobře pamatuju tak Company má ty vestičky povolené pouze pro vojáky pod prošívku, ne jako běžnou součást oděvu.

Co se týká bot přikládám pro orientaci stránku z publikace Romana Vaverky (má své mouchy - např. nepíše tam odkud botu překreslil). Pro představu je ale dobrá.
Přílohy
boty1.jpg
boty1.jpg (328.66 KiB) Zobrazeno 9589 x
Naposledy upravil(a) sherchan dne 29 Dub 2013, 10:32, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
Moritz
Příspěvky: 219
Registrován: 25 Srp 2009, 22:30
SHŠ: Praga Jagellonica 1471

Re: Jeremy, řemeslník, cca. 1475

Příspěvek od Moritz »

jeremy.ash napsal:K těm botám - má jich tam hodně, ale u některých provedení se obávám, že to není dobře provedeno. Jak jsem psal nahoře, nemám 15st. nakoukané, a v podstatě je to pro mne jen "pracovní" odbočka, proto říkám zeptáš se - snad ti odpoví.
Tyhle boty by mohly být? - http://www.sedlarmates.cz/index.php?rou ... uct_id=247, http://www.sedlarmates.cz/index.php?rou ... uct_id=107 Nebo mě prosím nasměrujte na správný tvar.

To druhé - obávám se, že nedokážu rozlišit vestičku od kabátce bez rukávů. Můžete mi sem hodit nějaký obrázek, jak se to liší?
Boty na stránkách vybírej především z fotek co má pod odkazem living history. nejlepši je pak k němu dojet osobně. Poradit umí a zrovna v botech na patnáctku se docela vyzná.

Vestou se myslí "náhražka" doubletu, ke které se přivazují kalhoty. Kabátec bez rukávů je prostě kabátec bez rukávů :) , k ničemu se nepřivazuje a jeho délka je většinou do půlky stehen.

Václave: Ta vyobrazení řemeslníků jsou mi známá, ale jde opět o ty unikátní vyobrazení nějakých zvláštností. Neříkám že to nebylo, třeba bylo a víc než si myslíme, ale důkazy na to prostě nejsou. Tak bych s těmito nevšednostmi byl při rekonstrukci přeci jen opatrný. Navíc jsou to obrazy z Francie ne? To je od čech dost vzdálené. Jiná kultura a i jiné podnebné podmínky. Na čechy máme vyobrazení bohužel žalostně málo a navíc jsou pozdnější. Proto raději uvádím to co je čechám kulturně asi nejblíže, tedy zdroje německé, neboť jak víme, Praha byla v podstatě napůl německá a kultury se zde míchaly.

Doublet neomezuje v pohybu. Ani oblečený, ani schozený z ramen. Musí být dobře ušitý, pak mohou vyniknout naplno jeho skvělé vlastnosti. Argument proč by k tomuto řešení nemohli dospět je aplikovatelný na všecho a mohli bychom pak nosit cokoli. Na vyobrazeních je totiž možné nalézt skoro cokoli, ale jsou to jednotlivé doklady "čehosi" co podle jednoho či dvou vyobrazení nelze ani pořádně zrekostruovat a už vůbec ne odhadnou účel nošení a společenské zvyklosti s tím spojené. Doublet na každém vyobrazení splňuje stejné základní rysy. Liší se pouze drobnostmi v provedení střihu, podle specifického účelu a vkusu majitele. Jelikož je takto zobrazován v delším časovém období v různých zemích a od různých autorů, lze označit za cosi realistického, co tehdy lidé zřejmě opravdu nosili. Vesta je na obrazech vyjímka a přitom ji má dnes tolik lidí, že poměr který nám vychází z pramenů je zcela obrácený. To není úplně ideální stav :) .
Futute ducem!
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeremy, řemeslník, cca. 1475

Příspěvek od Václav »

No já také netvrdím, že vesty byly zcela běžné. Opět jde asi spíše o pracovní oděv, takže častěji se budou vyskytovat na vyobrazeních lidí při práci, která sama o sobě nejsou tak častá. A jak jsem již uvedl, tak běžnější budou v jižnějších krajích. Vliv podnebí v tomto případě nebude zanedbatelný, což vysvětluje, proč ta vyobrazení jsou právě z Itálie nebo Francie. V Čechách bylo prostě relativně chladno a vesta nebyla potřeba. O množství možných zdrojů nemluvě.
Argument proč by k tomuto řešení nemohli dospět samozřejmě samotný neobstojí. Ale přeci jen máme nějaká vyobrazení, o která se lze opřít. Jde o logickou úvahu: pokud mám doublet, je mi vedro, ale potřebuji na něco uvázat kalhoty, tak dalším krokem je doublet bez rukávů, tedy vesta. Střih však zůstává stejný. Určitým mezičlánkem mohly být doublety s velkým rozparkem v podpaží, které byly běžné, ovšem zase především v Itálii.
Lze samozřejmě diskutovat o tom, v jakém společenském prostředí se vesty nosily a při jakých příležitostech. Zatím to vypadá, že především při práci. Myslím ale že se shodneme, že by se rekonstruovat měly především věci typické.

To že doublet omezuje v pohybu jsem pochopitelně myslel, když je shozený z ramen, neb rukávy uvázané kolem pasu mohou o něco zavadit a rozvazovat se a tak podobně…
Zde jsou ještě další příklady:
Přílohy
08.jpg
Ercole de' Roberti - Israelité sbírající Mannu (c. 1495) // Jean Poyer - The Hours of Henry VIII, folio 3v (c. 1500) // Pieter Brueghel ml. - Žně (1565)
08.jpg (274.71 KiB) Zobrazeno 9580 x
Avatar uživatele
Moritz
Příspěvky: 219
Registrován: 25 Srp 2009, 22:30
SHŠ: Praga Jagellonica 1471

Re: Jeremy, řemeslník, cca. 1475

Příspěvek od Moritz »

Václav napsal:Určitým mezičlánkem mohly být doublety s velkým rozparkem v podpaží, které byly běžné, ovšem zase především v Itálii.
Lze samozřejmě diskutovat o tom, v jakém společenském prostředí se vesty nosily a při jakých příležitostech. Zatím to vypadá, že především při práci. Myslím ale že se shodneme, že by se rekonstruovat měly především věci typické.
Doublety s rozparky v podpaží najdeme i pro německou oblast. Na výstavě Europa Jagellonica byli i obrazy z Polska a Čech na kterých se doublety s velkými rozparky v podpaží vyskytovaly. U jednoho byl dokonce vybrán skoro celý bok a rukáv měl pouze horní část přišněrovanou tkanicemi. Tato vyobrazení bohužel nemám, bylo zakázáno fotit a nikde se mi je nepovedlo dohledat.
Futute ducem!
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti