Nudle - Těžkooděnec 1420+

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
Nudle
Příspěvky: 7
Registrován: 19 Kvě 2013, 15:44
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Místo/Bydliště: Praha-Východ

Nudle - Těžkooděnec 1420+

Příspěvek od Nudle »

Ahoj všem
Jak už napovídá název, chtěl bych se soustředit na dataci +-1420, případně trochu později. Hrozně rád bych dělal nejběžnějšího drna (co si budem povídat, tehdy bych to nejspíš nedotáhl/nenarodil se vejš), ale bohužel mám moc rád svoje tělo na tak lehkou výstroj, takže mám v plánu se stylizovat do kategorie II podle munstruňku ze Zbořeňáku.

Civil:
- Kápě: klasická vlněná kápě přes ramena. Nejsem si jistej, jestli je na místě podšívání, nebo nechat jenom vlnu.
- Košile: jednoduchá lněná s vázáním u krku.
- Suknice: vlna, pod kolena. Počítám, že tady je podšití už úplně out? Zavírání u krku šňůrkou (nákončí ano, nebo se objevují až později?)
- Bruchy: tady se asi uskrovním a půjdu do bavlněných. Délku vidím pod kolena.
- Nohavice: Vlna s jednobodovým vázáním vepředu.
- Boty: Zatím co mám, později vyměním za podobné obrácené.

Zbroj:
Celkově bych jí rád ladil ve stylu tohoto pána. Ale asi se vykašlu na kabát.
http://img7.rajce.idnes.cz/d0701/8/8160 ... .jpg?ver=0

- Klobouk: Představoval bych si něco v tomhle stylu http://www.bagrit.pl/artykuly/img/artyk ... n2_14s.jpg
- Oboječek: nýtovaný od Wothana z Indie.
- Prošívanice: tu nemam v plánu měnit, dokud nedonosím co mám.
- Prusplech: Jednoduchý přední plát z jednoho kusu. Tady budu moc rád, za obrázek nějakého originálu, protože jsem zatím narážel jenom na ilustrace a z \t\tnich jsem nic moc nevyčetl.
- Ruce: Něco úplně jednoduchého. Na tohle období se asi stejně nedá nic moc vymyslet, než tohle http://zbroje.mac-armour.cz/galerie.html?folder=61
- Rukavice: nechám přesípačky co už mám
- Nohy: časem bych chtěl zbroj doplnit i plný pengwant, ale dalších pár let to nevidím, takže to zatim nebudu řešit.

Chtěl bych se zeptat, jestli mi můžete doporučit někoho, kdo by mi ušil civil (sám si na to vážně netroufnu. S látkama si nerozumim a nemam odvahu likvidovat drahou vlnu) a věděl co dělá (švadlenu sice znám šikovnou, ale nemá s tímhle konkrétním stylem šatstva žádný zkušenosti).

Stejně tak bych byl vděčný za doporučení člověka na pochvu. Něco málo jsem našel i sám, ale příliš to nesplňovalo moje představy.

Pro otrlé: fotky toho, jak jsem na tom teď. (když jsem začínal, tak jsem všechno posháněl spíš narychlo a bez většího rozmyslu proto to vypadá, tak jak to vypadá :) ) Kdybyste shledali něco z toho použitelnym, tak budu rád, ale sám to nevidim (kromě těch pár věcí, co jsem popsal výše)
http://img7.rajce.idnes.cz/d0701/8/8160 ... .jpg?ver=0
http://img7.rajce.idnes.cz/d0701/8/8160 ... .jpg?ver=0

Budu rád za všechny připomínky, nápady a v podstatě veškerou reakci :)
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: Nudle - Těžkooděnec 1420+

Příspěvek od MLuks »

Kápi podšij určitě - je to hodně o komfortu a také bude lépe izolovat.
Podšívání suknice také není od věci, ale nepovažuji ho za nutné - vlnu nosím běžně na holém těle. Zapínání by bylo vhodnější na textilní knoflíčky. Délku bych volil ke kolenům či lehce nad ně. Delší suknici až jako zimní/svrchní (další vrstva)
Bruchy určitě zkrať alespoň do poloviny stehen. Klidně můžou být i kraťoučké jako dnešní boxerky - pak se nehrnou v nohavicích.
Nohavice: pokud jednobodové, tak dej úvaz na bok. Mnohem lepší ale budou vícebodové (2-3 by měly být OK)

Zbroj je vybrána celkem pěkně. Rukavice vypadají v pohodě. Možná bych se zbavil té prošívky od Jirky Klepače a pořídil nějakou vláčnější bez větrání v podpaží už kvůli tomu, že tahle je zbytečně tlustá a pokud budou plechy vyráběné na ní, tak na té nové nebudou tak pěkně sedět.
Nezapomeň na kroužkovou košili - tou můžeš nahradit zmiňovaný oboječek tím, že napleteš stojáček.
Pokud chceš ale postupně těžknout, zamyslel bych se nad pořízením šlapu.

A teď už jen nějaké originály podle kterých to nechat vyrobit.

Tenhle typ klobouku sice nemám rád, ale když se ti to tolik líbí :)
Nemecko1400-1450.jpg
Nemecko1400-1450.jpg (368.44 KiB) Zobrazeno 10555 x
34a.jpg
34a.jpg (206.27 KiB) Zobrazeno 10555 x
churburg_s18.jpg
churburg_s18.jpg (247.97 KiB) Zobrazeno 10555 x
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
Avatar uživatele
Nudle
Příspěvky: 7
Registrován: 19 Kvě 2013, 15:44
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Místo/Bydliště: Praha-Východ

Re: Nudle - Těžkooděnec 1420+

Příspěvek od Nudle »

Díky díky. V podstatě všechno u čeho jsem měl pochybnosti jsi uvedl na pravou míru :) Hlavně o změně prošívky uvažuju už nějakou dobu, ale tam opět narážím na problém, že jsem levej na šití a sehnat pěknou prošívku ideálně na míru mi v naší kotlině přijde jako utopie...

Kroužkové košili jsem se tam nějak snažil vyhnout. Zaprvé k ní mám nějakou nevysvětlitelnou přirozenou averzi a zadruhé mám pocit, že to už by byla moje postava moc bohatá (nerad bych přetekl z kategorie žoldák/měšťan do kategorie rytíř/zeman). Nebo se mám radši vykyšlat na krunýř, ale kroužkovku určitě pořídit, protože to tehdy bylo mnohem běžnejší řešení?

O šlapu jsem taky dost přemýšlel. Ale asi bych se bál jít do větších půtek s úplně nekrytým obličejem.
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: Nudle - Těžkooděnec 1420+

Příspěvek od MLuks »

Ano, raději si odpusť ty plechy a pořiď dráty. Spíše ale než škrtnout krunýř bych škrtnul plátové ruce a místo nich dal dlouhý rukáv kroužků.

Kvalitní prošívku přesně na tělo mám odsud: http://www.medieval-market.com/goods.ph ... 20garments Jen to chce trochu trpělivosti při komunikaci. Umí různé stupně dobovosti a podle toho se i odvíjí cena.

PS: ten spodní komplet mám datovaný na 1410 - jestli je to správně ale netuším :)
PPS: S tím škrtáním apod. zacházím spíše do spekulací než že bych to měl něčím podložené. Spíše bych to nazval jakousi zkušeností, takže to prosím neber jako svaté.
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Nudle - Těžkooděnec 1420+

Příspěvek od Siegfried »

Oba ty plechy výše jsou jezdecké :) Takže když by toměl být plech pojatý jako laciný pěšácký určitě bez té přípravy na hák. A osobně si myslí,. že ty levné plechy nebyly broušené takže by spíše byl černý z ohně přetažený za tepla voskem... což je i odolnější proti rzi... Helma podobně... ale v tomto směru nás ještě čeká dlouhá cesta než budeme vypadat v průměru tak jako asi tehdy :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Nudle - Těžkooděnec 1420+

Příspěvek od Chomi »

Pro rok 1420 a dobu těsně následující máme ještě jako hlavní zbroj kroužkovou brň, pouze u nejbohatších šlechticů se těžiště ochrany snad už v této době posouvá ve prospěch plátové zbroje. U ostatních, i urozených bojovníků, zbroj stále vypadá spíše ve stylu "kroužky a na tom něco". U pěchoty je to ještě výraznější. Takže ano, vykašli se na krunýř úplně, pořiď kroužkovku. Čím víc plechu, tím víc tě to posílá do pohusitské doby a stéle blíž roku 1500..
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Nudle - Těžkooděnec 1420+

Příspěvek od Chomi »

Pro rok 1420 a dobu těsně následující máme ještě jako hlavní zbroj kroužkovou brň, pouze u nejbohatších šlechticů se těžiště ochrany snad už v této době posouvá ve prospěch plátové zbroje. U ostatních, i urozených bojovníků, zbroj stále vypadá spíše ve stylu "kroužky a na tom něco". U pěchoty je to ještě výraznější. Takže ano, vykašli se na krunýř úplně, pořiď kroužkovku. Čím víc plechu, tím víc tě to posílá do pohusitské doby a stéle blíž roku 1500..
Avatar uživatele
Nudle
Příspěvky: 7
Registrován: 19 Kvě 2013, 15:44
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Místo/Bydliště: Praha-Východ

Re: Nudle - Těžkooděnec 1420+

Příspěvek od Nudle »

K závěru, že kroužky jsou nutné už taky nějak došel. Měl bych ale ještě pár otázek.

Délka rukávů brně. Držel se ještě trend dlouhých rukávů z minulého století, nebo už byly čistě jenom krátké? Osobně bych radši delší, ale nerad bych se dopustil foix-pas. Třeba v osprejích jsem po roce 1400 už dlouhé rukávy nenašel.

Zapínání stojáčku. Ke kroužkové košili si připletu stojáček a plánuju k tomu nosit ještě kápi, aby to k něčemu vypadalo. Než se, ale pustím do naplétání, tak bych rád věděl, jestli bylo běžnější zapínání vpředu nebo vzadu a jakým způsobem se realizovalo. Řemínky s přezkami přišité k textilii vycpávající stojáček?

Ještě drobnost: chystám se, osadit si kůsu a napadlo mě, že by nebylo od věci si ratiště nějakým způsobem ošetřit, aby déle vydrželo v dobré kondici. Předpokládám, ale že to ve své době bylo natolik spotřební zboží, že to nemělo cenu? (Upřímně řečeno nemám tušení ani jak dlouho ratiště řežané někde na pile vydrží dneska. Zlomených jsem viděl poměrně hodně, ale sám jsem měl dřevcovku v ruce jednou a to jsem toho zrovna moc nenabojoval.)
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: Nudle - Těžkooděnec 1420+

Příspěvek od MLuks »

Ratiště napusť konopným či jiným přírodním olejem. Bohatě to stačí.

Tady máš 2 obrázky kroužkovek se stojáčkem. Jestli to je zepředu nebo zezadu ti ale už neprozradím :lol:
Ohledně konstrukce stojáčku se podívej na fotky hochů z "Projekt 14" - https://www.facebook.com/pages/Projekt- ... 4485052688
Dlouhých rukávů se neboj - jsou k vidění např. i ve Václavově bibli, nebo v Bellifortis.
Svedsko_040.jpg
Svedsko_040.jpg (59.43 KiB) Zobrazeno 10145 x
Nemecko 1400-1500.jpg
Nemecko 1400-1500.jpg (100.68 KiB) Zobrazeno 10145 x
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nudle - Těžkooděnec 1420+

Příspěvek od Čapin »

Chomi napsal:Pro rok 1420 a dobu těsně následující máme ještě jako hlavní zbroj kroužkovou brň, pouze u nejbohatších šlechticů se těžiště ochrany snad už v této době posouvá ve prospěch plátové zbroje.
Mohu se zeptat z čeho pramení tento názor? Díky.
Avatar uživatele
Moritz
Příspěvky: 219
Registrován: 25 Srp 2009, 22:30
SHŠ: Praga Jagellonica 1471

Re: Nudle - Těžkooděnec 1420+

Příspěvek od Moritz »

Podle mě je to tím, že kroužkovek byla veliká a stále vzrůstající zásoba. Vydrží totiž velice dlouho, dá se snadno opravit a pravděpodobně tak klesala pořizovací cena. Tím pádem si mohl kroužky dovolit skoro každý, kdežto pláty byly drahý luxus. Model kroužky jako základ zbroje u běžných vojáků a pláty doplněné výplety u bohatších by zřejmě měl platit i pro pozdější období, tedy i v druhé půlce 15.století.
Futute ducem!
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: Nudle - Těžkooděnec 1420+

Příspěvek od MLuks »

Moritz napsal:Model kroužky jako základ zbroje u běžných vojáků a pláty doplněné výplety u bohatších by zřejmě měl platit i pro pozdější období, tedy i v druhé půlce 15.století.
Je ti jasné, že jsi zrovna rozšlapal bábovičky velké skupině lidí ? :badgrin:
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Nudle - Těžkooděnec 1420+

Příspěvek od Mahy »

Moritz napsal:Podle mě je to tím, že kroužkovek byla veliká a stále vzrůstající zásoba. Vydrží totiž velice dlouho, dá se snadno opravit a pravděpodobně tak klesala pořizovací cena. Tím pádem si mohl kroužky dovolit skoro každý, kdežto pláty byly drahý luxus. Model kroužky jako základ zbroje u běžných vojáků a pláty doplněné výplety u bohatších by zřejmě měl platit i pro pozdější období, tedy i v druhé půlce 15.století.

Zeptám se stejně jako Čapin- k tomuto jsi došel jak? Naopak si myslím, že se zdokonalováním technologie výroby se výroba jednoduchého plátu stala méně náročnou než pracná výroba kroužkové brně. Nehledě o nedostačující ochraně kroužkového odění proti stále důmyslnějším zbraním.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
Moritz
Příspěvky: 219
Registrován: 25 Srp 2009, 22:30
SHŠ: Praga Jagellonica 1471

Re: Nudle - Těžkooděnec 1420+

Příspěvek od Moritz »

Došel jsem k tomu asi tak, že mi to prostě zní logicky. Že kroužkovka vydrží dlouho a je snadno opravitelná je prostě fakt, dochovaných kusů je dost a to i s velmi starou datací, někteří členové CosG nosí kroužky datované snad do 16.století (Mojshe prosím případně mě oprav). Takže moje uvažování, během 12. až 14. století se vyrobilo v Evropě spousta kroužkových zbrojí. Ze záznamů víme že mrtví se na bojišti svékali ze zbrojí, do sběru se nedávaly, takže musely někde skončit. Pravděpodobně v městských zbrojnicích a soukromém majetku. Nechat si kroužky upravit na sebe je jednoduchá záležitost tak proč to neudělat? Ale často se asi ani upravovat nemusely, kroužkovka je přeci jen dost univerzální. Z toho tedy odvozeno, je možné že v 15. století spousta lidí kroužkovky vlastnila, případně měly možnost si je za levno koupit protože jich byl dostatek a jak víme z tržní ekonomiky, cena produktu kterého je hodně klésá. Samozřejmě technologie postupovala. 1420 zřejmě klasická kroužkovka ke kolenům s rukávem přes prosívku mohla být pěkná zbroj běžného měšťana, 1470 by to asi mohlo být stejné, pouze přibude navíc přední plech, lokty a takové drobnosti. Bohatší voják bude mít 1470 celý kyrys, možná i plátové ruce a to doplněné výplety v podpaží a sukínkou nebo trenkami, dost pravděpodobně vyrobenými z nějaké staré kroužkovky kterou už nepotřeboval. Všechno tohle je odvozené a přímý důkaz asi těžko hledat. Fotku městského vojska bohužel nemám a u iluminací prostě nevíme, zda zobrazují typický vzorek. Ale tento model se mi prostě zdá pravděpodobný. Odpověděl jsem :D ?
Futute ducem!
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Nudle - Těžkooděnec 1420+

Příspěvek od Mahy »

Neodpověděl :D - nestavme tu na domněnkách, pak se toho mnozí v dobré víře chytají a vznikají nám pěkné paskvily.

Naopak jak lze sledovat konec 14. století a přelom 14.-15. století, tak tam je kroužková brně doplňována kombinovaným ochranným oděním a plátovými doplňky. A ten trend je ochraňovat tělo pomocí plátu- lépe roznese rány.

V této době už se docela dost rozvíjela platnéřská výroba.
Jasné je, že úplný drn nebo taková ta spodnější vrstva na tuto zbroj nedosáhne, ale Nudle hodlá býti těžkooděncem- tedy patrně ,,lepším'' bojovníkem. U toho si dovedu představit tu kroužkovku a na ní přední kyrys, plátové paže...

Ono to Chomiho tvrzení celkem platí- cituji
,,i urozených bojovníků, zbroj stále vypadá spíše ve stylu "kroužky a na tom něco"

ale to ,,něco,, si představuji jako jednoduchý kyrys, plátové paže apod. Nebavíme se o úplně plném plátu- ten měli opravdu jenom ti bohatí.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 2 hosti