Tadeáš - 1470+

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Tadeᚊ
Příspěvky: 21
Registrován: 01 Pro 2012, 13:09
Místo/Bydliště: Praha

Tadeáš - 1470+

Příspěvek od Tadeᚊ »

Ahoj,
asi před půl rokem jsem začal s "rekonstrukcí" civilního oděvu mladého kluka, přibližně z dob Burgunských válek. Moje původní myšlenka byla, že budu synkem bernského hacíře (nevím, jak moc se toto označení pro výrobce hací a nohavic v 2. polovině patnáctého století používalo), který se někdy kolem roku 1475 nechal naverbovat. Syn cestoval s ním a pomáhal s pracemi v táboře - v kuchyni, lazaretu... Nevím, nakolik je to pravděpodobný příběh. Postava by se neměla nijak zapojovat do boje, anžto je mi teprve čtrnáct. Vím, že se možná může zdát trochu nesmyslné, pouštět se do toho takhle brzo, ale opravdu mě to baví. Navíc si myslím, že čím dřív začnu, tím líp to bude za pět let vypadat. :)

A právě protože nemám úplně ve všem jasno, rozhodl jsem se založit si tady svoje vlákno.

Aby první příspěvek nebyl tak dlouhý, info o tom co mám, nemám a co bych chtěl pořídit jsem přesunul sem: https://docs.google.com/document/d/1Gec ... DYmm4/edit

Moc děkuju za každý návrh, radu a výhradu. Jak jsem už psal, zítra sem doplním mou fotku v civilu a možná nafotím i části vybavení na zhodnocení.
Naposledy upravil(a) Tadeᚊ dne 14 Pro 2013, 17:18, celkem upraveno 4 x.
Tadeᚊ
Příspěvky: 21
Registrován: 01 Pro 2012, 13:09
Místo/Bydliště: Praha

Re: Tadeáš - Bernský mladík 1470+

Příspěvek od Tadeᚊ »

Tak mám konečně slíbenou fotku. Musel jsem jí udělat doma - původně jsem myslel, že nějakou pořídím na Rochlitzu. Krom bot a doubletu jsem šil já. A doublet je jediný na stroji.
Obrázek

V tomhle doubletu zatím nemám dodělané dírky. Rukávy mám logicky blíž k ramenním kloubům, když je doublet zašněrovaný. Ale nejsou úplně tam, kde by měly být. Mimochodem, jak mají vypadat ty správné kličky na šněrování tkanic? Většinou dělám klasickou (jako na botech), ale tak by asi vypadat neměla.
Teď bych rád sehnal opasek. Chtěl bych to doplnit tou plstěnou čapkou, jak jsem už psal. Klasickému kloboučku s ohnutou krempou vpředu bych se rád vyhnul - je přípustná tahle (vlevo)? http://www.oook.cz/events/malesov12/0043.html

Taky nevím, jak s těmi nákončíky. Od Mojsheho by mě vyšly přes 700,- a myslím si, že kostým teď potřebuje investice spíš jinde. A rád bych našetřená jásátka využil rozumně. Byl by velký prohřešek zatím konce zkanic napatlat nějakým lepidlem?

Jinak, co vy na to? Poprvé jsem měl na sobě tuhle "konfiguraci" kostýmu a musím říct, že jsem si tou fotkou udělal docela radost. :)
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Tadeáš - Bernský mladík 1470+

Příspěvek od Bilajz »

Chlapče na to kolik ti je, tak klobouk dolů, paráda.
Ohledně některých tvých dotazů:
Klička - http://gord.gringo.cz/Uzly/index.html?Text=ZU-Ocko.html tzv. volné očko nebo kouzelnický uzel. Prostě když děláš kličku, tak to motáš jen kolem jednoho konce.
Nákončí myslím u nás levněji než u Mojsheho neseženeš. Kdysi mívali něco v Sartoru, jak jsou na tom teď, netuším.
Pokud neseženeš, tak určitě nelep, ale konce zašij párkrát provlečeš křížem, pak omotáš a na konec párkrát zase křížem.
Čapky myslím v pohodě, ale to ať se radši vyjádří někdo od Švýcarů, já mám nakoukanou spíš Itálii a v té ta vysoká určitě.
Ohledně opasku zkus Indyho (jestli ještě dělá), nebo Rábíky.
Avatar uživatele
uzdil88
Příspěvky: 58
Registrován: 03 Led 2012, 21:09
SHŠ: Vita Eques
Místo/Bydliště: Broumov

Re: Tadeáš - Bernský mladík 1470+

Příspěvek od uzdil88 »

Ahoj, nevím jak moc se to dá považovat za historicky věrný ale tyhle končíky jsou o něco málo levnější. Jestli jsou opravdu vhodné nechám posoudit učenější než jsem já. Jinak kostým opravdu pěkný, to já se můžu jít zatím klouzat :D

http://www.ravelin-shop.eu/cz-detail-60 ... ickou.html
http://www.ravelin-shop.eu/cz-detail-60 ... ocena.html
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: Tadeáš - Bernský mladík 1470+

Příspěvek od Mac »

Hezky-pěkně))!
Mac
Avatar uživatele
Rewelus
Příspěvky: 83
Registrován: 07 Kvě 2012, 14:26

Re: Tadeáš - Bernský mladík 1470+

Příspěvek od Rewelus »

Pěkné :D
.:: Peter Wolf ::.
Obrázek
.::: Aus Bern :::.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Tadeáš - Bernský mladík 1470+

Příspěvek od Siegfried »

Myslím že máš pěkně našlápnuto. Co se týče doubeltu po Argonovi, velikost je z úhlu roleplyingu možná omluvitelná skutečně tím, že ho máš z druhé ruky :) Ale asi bys ho brzy přešil :)
Lord Luciferius napsal:Ahoj, nevím jak moc se to dá považovat za historicky věrný ale tyhle končíky jsou o něco málo levnější. Jestli jsou opravdu vhodné nechám posoudit učenější než jsem já. Jinak kostým opravdu pěkný, to já se můžu jít zatím klouzat :D

http://www.ravelin-shop.eu/cz-detail-60 ... ickou.html
http://www.ravelin-shop.eu/cz-detail-60 ... ocena.html
Tyhle končíky bych radši nebral, vypadají jako westernový.
Co jsem já našel obrázky nálezů, tak nejpodobnější jim je buďto ten model od Mojsheho, nebo má docela pěkné Almon z URI.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Tadeáš - Bernský mladík 1470+

Příspěvek od Václav »

Také myslím, že to vypadá velmi dobře! :clap:
Co se nákončí na tkanice týče, tak ty výše zmiňované bych opravdu nebral. Dochované originály, které jsem viděl nebyly lité, ale srolované z plíšku do kónického tvaru. Například zde:
Obrázek
Nejvíce tomu tedy odpovídají ty od Mojsheho.
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Tadeáš - Bernský mladík 1470+

Příspěvek od Mahy »

Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Tadeᚊ
Příspěvky: 21
Registrován: 01 Pro 2012, 13:09
Místo/Bydliště: Praha

Re: Tadeáš - Bernský mladík 1470+

Příspěvek od Tadeᚊ »

Děkuju. Za rady i za pochvalu. :)
Indymu jsem kvůli opasku psal tady na Brodci asi před týdnem, ale zatím se mi neozval. A vyrábět opasek si netroufnu.

Co se týče nákončí (děkuju za obrázek, Václave), tak zapošití konců mě nenapadlo a zní to rozumně, asi to prozatím udělám tak. Jinak, nákončí jsem někde našel i za desetikorunu kus, ale byl to patinovaný zinek, což se týká i těch z Ravelinu. Pak i měděná asi za 12,-. Docela mě zaujal ten končík úplně vpravo na obrázku od Václava, takový bych asi zvládl vyrobit.

Doublet je vážně větší, takhle na té fotce je to znát. Zatím nejspíš udělám dírky na nohavice výš a až poporostu, tak je posunu, nebo ho zase pošlu dál a vyrobím nový. Nikdy jsem ani nic nepřešíval, nevím, jak by se mi to podařilo.

Taky tady na fotce koukám, že ty srolované nohavice jsou docela vytahané (nosil jsem je samotné, ty kalhotové mám chvilku). Vadí to nějak výrazně a mám posunout šev dál, nebo to můžu nechat takhle?
Avatar uživatele
Zpěváček94
Příspěvky: 73
Registrován: 15 Srp 2011, 23:45
SHŠ: Shš Metropollis, Rattenschwanz

Re: Tadeáš - Bernský mladík 1470+

Příspěvek od Zpěváček94 »

Pěkné chlape! :) Co se týče doubletu, neviděl bych to tak černě, mě přijde v pohodě a na "obyč" kluka na tažení podle mě uspokojivý. Co se týče tvé otázky ohledně:
Taky tady na fotce koukám, že ty srolované nohavice jsou docela vytahané (nosil jsem je samotné, ty kalhotové mám chvilku). Vadí to nějak výrazně a mám posunout šev dál, nebo to můžu nechat takhle?
Tak podle mě můžeš. Názory na to se sice různí, ale je jasné, že jinak bude vypadat někdo na tažení (praktičnost apod.) a někdo oděn podle poslední mody.
Ale rozumím tomu jen teoreticky, vyslechni si ještě další!

Herbert :)
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Tadeáš - Bernský mladík 1470+

Příspěvek od Ignac »

Pokud chceš jednoduché nákončíky, tak napiš Monice tady na foru, dělá nejen lucetové tkanice, ale rovnou je prodává i s nákončíky, takt třeba se ti povede ji přesvědčit, aby ti prodala samotné nákončí. A jsou to právě ty jednoduché ze srolovaného plíšku mědi.

Jinak se snažíš a jde ti to moc dobře!

Jen mám otázku k té košili, co máš na sobě, proč vypadá jako tričko? Je to jen fotkou?
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Tadeᚊ
Příspěvky: 21
Registrován: 01 Pro 2012, 13:09
Místo/Bydliště: Praha

Re: Tadeáš - Bernský mladík 1470+

Příspěvek od Tadeᚊ »

Ignac napsal:Pokud chceš jednoduché nákončíky, tak napiš Monice tady na foru, dělá nejen lucetové tkanice, ale rovnou je prodává i s nákončíky, takt třeba se ti povede ji přesvědčit, aby ti prodala samotné nákončí. A jsou to právě ty jednoduché ze srolovaného plíšku mědi.

Jinak se snažíš a jde ti to moc dobře!

Jen mám otázku k té košili, co máš na sobě, proč vypadá jako tričko? Je to jen fotkou?
Díky!

Ta nákončí zkusím nejdřív vyrobit a pak uvidím. Vyzkouším jenom trubičky. Pokoušel jsem se i o ta kuželovitá, ale chce to asi kopyto, jinak se to tvaruje špatně a dlouho.

Spodní prádlo asi budu předělávat - hace jsou nejspíš z nějaké směsovky, která nevypadá dvakrát autenticky a je v ní horko, což mi zrovna u spodek dost vadí. A ta košile má krátký rukáv a nějakým tkalounem lemovaný výstřih - což asi způsobuje, že vypadá jako triko. Navíc není bělená, ale z přírodního lnu, což nemám odnikud doložené. Novou bych rád udělal s tím šněrováním na proužky látky u krku, nebo se stojacím límečkem.
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Tadeáš - Bernský mladík 1470+

Příspěvek od Mahy »

Máš to pěkné chlape.
K těm věcem- nohavice a doublet bych nechal. Jsi mladý a je možné, že se ti ještě postava dost změní. Zmohutníš, možná narostou svaly... Nemá smysl to nějak pasovat a za půl roku zjistit, že to nesedí. Navíc nevěřím, že to těm lidem tehdá sedělo jako těm fešákům dnes. Trpěli občas nějakým nedostatkem a pod. takže skvěle padnoucímu oblečení fakt nevěřím.

Ale jsi borec- takto to střelit napoprvé to je dost dobré! :clap:
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Tadeáš - Bernský mladík 1470+

Příspěvek od Siegfried »

Václav napsal: Co se nákončí na tkanice týče, tak ty výše zmiňované bych opravdu nebral. Dochované originály, které jsem viděl nebyly lité, ale srolované z plíšku do kónického tvaru. Například zde:
Obrázek
Nejvíce tomu tedy odpovídají ty od Mojsheho.
BTW: akorát ty kousky plíšku co se zahýbají nahoře na tkanici, aby se lépe vytahovalo ven, sem zatím nikdy neviděl :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti