Stránka 1 z 1

Ondřej - měšťan - přelom 15. a 16.stol.

Odeslal: 13 Zář 2013, 09:36
od uzdil88
Ahoj,

po několika neúspěšných pokusech zhotovit si slušný kostým na konec 15. stol. či přelom 15. a 16. stol. jsem se rozhodlkontaktova paní Pilnou (Bomberovou). Zaslal jsem ji několik fotografií svoji představy kostýmu a ale stále si nejsem 100% jistý jestli jsem zvolil správně......kostým, ne švadlenu :D

Nejdříve popis: představuji si svoji postavu jako měšťana, doba - konec 15. stol. či přelom 15. a 16. stol., oblast - střední Evropa. Asi mi řeknete, že moje specifikace není dostatečně konkretizovaná ale nechci tu psát nějaký moje fantaskní výmysly a radši se nechám nasměrovat zkušenějšími.

Dole jsem přiložil několik fotografií:
Ta první je hlavně pro zasmání, v čem jsem já...i defacto zbytek skupiny do teď vystupovali. pokud si "vygůglíte" VITA EQUES tak vám vyjede spoustu "pěkných" fotek našich absolutně nedobových kostýmů :drunken:

Teď už ale vážně.

Druhá fotka. Upnuté kalhoty a doublette s nabíranými rukávy. podle toho co jsem tu na fóru viděl je tohle asi to nejideálnější na druhou polovinu 15. stol.

A třetí fotka. Tohle je už nejspíš použitelný až na začátek 16. stol., že? nebo je toto možné použít i dříve?

Až budu mít doma chvilku čas, tak ještě nafotím vybavení co mám. Falickou dýku (tu jsem tu už dával), nějaé pásky a opaskovou brašnu.


Teď mi odepsala paní Bomberová, že mnou vybrané kostýmy jsou spíše itálie....sakra...co teď s tím? :(

Re: Ondřej - měšťan - přelom 15. a 16.stol.

Odeslal: 13 Zář 2013, 09:59
od Siegfried
Pěkný :)
V první fotce si mohl hrát ve Sven the Barbarian :)
Jinak tedy vážně druhá je dobrá. Myslím že tam není nic zásadního. Obecný problém a trvalá válka s praxí je vypasování kalhot kolem lýtek, tam to lze na těch tvých zlepšit, ale není to kritické, většinou jsou s tím potíže a málokdo to dá na poprvé, málokdo na podruhé a leckdo nikdy:) Máš nějkaý obrázek podle kterého jsi dělal ten vrchní kabátec?
Možná bych ty rukávy více nasadil nahoru, ale chce to vidět originály.
Ju a renesance pěkná, tam ti nepovím na kterou část 16.stol to je, ale na konec 15. čechy bych to spíše neaplikoval...
Takže blahopřeju a kdybys chtěl příští rok na Budyni, tak napiš :)

Re: Ondřej - měšťan - přelom 15. a 16.stol.

Odeslal: 13 Zář 2013, 10:07
od uzdil88
No právě, že ty poslední dvě fotky jsou zatím jen ilustrativní, teprve se to bude dělat.... stáhnul jsem je někde na internetu :D

Jde mi hlavně o to...asi jsem to zapomněl v prvním příspěvku napsat...., že kostým si teprve nechám dělat a nevím pro který se rozhodnout. Je mi v celku jedno jestli budu představovat pána na první a nebo pána na druhé fotce. Především mi jde o to aby se další podobně zaměření lidé nevyskytovali na druhé straně republiky a já nebyl na Náchodsku (Královehradecký kraj) sám. :roll:

Jinak děkuji za odpověď a až to dám vše dokupy, tak se rád přijedu podívat.

Re: Ondřej - měšťan - přelom 15. a 16.stol.

Odeslal: 16 Zář 2013, 10:10
od uzdil88
Nevím od kdy přesně se vyskytují prostřihy na oděvech ale náhodou jsem na internetu narazil na několik obrazů od Albrechta Dürera, které jsou datované před rok 1500, viz. obr. úplně dole (AD-1489). znamená to, že můžu mít kostým s prostřihy na konec 15.stol.? Jestli ano, je nutně podmínka aby moje postava byl landsknecht?

Na druhém obr. mne zaujaly boty. Jsou to takové ty landsknechtské "balerínky" :D ale mají na stranách přesahy, které nejspíš podle mne, mohli sloužit jako ochrana před mokrem a hlavně šněrování (tuším, že se tu někde zrovna šněrování na tomto typu bot řešilo).

A nakonec obrázek uplně nahoře. Přijde mi to jako podklad pro mnou uvedený kostým v prvním příspěvku, soudě podle prostřihů na rukávech.

Re: Ondřej - měšťan - přelom 15. a 16.stol.

Odeslal: 16 Zář 2013, 15:16
od bruuk
Myslím, že tyto rané formy prostřihů na oděvech vojáků opravdu znamenají, že se jedná o Landsknechty.
Teprve později se jejich styl oblékání posunul i do civilní sféry a mezi šlechtu.
Landsknechtem míním profesionálního vojáka.

Re: Ondřej - měšťan - přelom 15. a 16.stol.

Odeslal: 16 Zář 2013, 18:41
od Abďa
Bruuk má pravdu, prostřihy na civilním oblečení byly o dost později, pokud vůbec. Pokud se podíváš na Triumf tak jsou tam i civilisté, řemeslníci, obchodníci a tam je prostřihů opravdu velmi poskrovnu. A to je záležitost o hezkých pár let mladší.
Před časem jsme tu někde řešili lovce, asi bych v nástřelu vycházel z nich. Zálěží na tom, jakou společenskou vrstvu máš v merku. Pokud by to byl chuďas, řemeslník, sedlák nebo něco takovýho, klidně bych to řešil halenou aĺa 15. století, spojené nohavice a šmitec. Zvlášť pokud jde o země České.

Re: Ondřej - měšťan - přelom 15. a 16.stol.

Odeslal: 16 Zář 2013, 20:11
od uzdil88
Děkuju za odpovědi.
No asi to přestanu zbytečně komplikovat a vymýšlet jak nasoukat prostřihy, do doby, do které nepatří.
Na začátku října máme ve sdružení schůzy. Zkusím se s nimi domluvit jestli chtějí jít semnou do landsknechtů a nebo třeba švýcarskou pěchotu....no a nebo si pujdu po svém :D

Re: Ondřej - měšťan - přelom 15. a 16.stol.

Odeslal: 16 Zář 2013, 23:29
od Random
Jsem dalek ti to tvého přesvědčení kecat, ale upozorním na jednu drobnost:

oděv s těsnými nohavicemi a kabátcem s volnými rukávy s prostřihy + botky "kraví tlamy" jsou dobré i na Švýcara vzor 1490. Historicky žádný problém. Scénicky však - co s tím jako chceš dělat?!?

Rattenschwanz dělá 1474-76, Landsknechti se věnují cca roku 1525. Takže tě nebudou chtít ani jedni, ani druzí, i když tvůj kostým bude přesně datovaný.

Nejdříve si vyber s kým a čeho se chceš účastnit, a pak si na to pořiď kostým.

A pokud vím 1490 tu nikdo nedělá.

Re: Ondřej - měšťan - přelom 15. a 16.stol.

Odeslal: 04 Říj 2013, 22:08
od uzdil88
Jen do mě, když můžu, tak pak hodně vymrzuju a vymýšlím kraviny, takže občas potřebuju trochu zkrotit :lol:

No jinak měly jsme schůzy a nakonec vyhrála švýcarská pěchota. Teď momentálně dávám do kupy nějaký peníze a doufám, že po Novém roce si budu moci zajet do HK pro kostým.

Ještě k těm švýcarům. Zatím u nás vede černá se žlutou, takže kanton Uri. Z toho důvodu přemýšlím, že bych měl kalhoty půlený, jednu nohavici černou a druhou žlutou. Jen nevím kterou barvu na jakou nohu. A k tomu doublette ale tam zatím barvu nevím. docela se mi líběj bílí nebo režný ale to bude hnedšpinavý, takže budu muset projet nějaký galerie a obrazy z té doby. Botky se mi líběj tyhle: http://www.boty-alanky.cz/cs/e-shop/got ... -gk-14:48/ ale to bude ještě chvilku trvat :roll: