Radmann - pěšák cca 1470

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Odpovědět
Rada
Příspěvky: 4
Registrován: 01 Pro 2013, 20:55
Místo/Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Radmann - pěšák cca 1470

Příspěvek od Rada »

.
Naposledy upravil(a) Rada dne 11 Bře 2014, 21:59, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Radmann - pěšák cca 1470

Příspěvek od Ignac »

Otázka je kde začít. Tak já začnu od oblečení, tomu rozumím nejvíc. Máš nohavice a kabátec pod tu zbroj, nebo pod ni chceš nosit mikinu a punčocháče?

Podívej se na některé obrazy vojáků z 15 století a zamysli se nad tím, jak vypadat jako oni. Rozhodně na to nejdi způsobem, že si objednáš vybavení od výrobců, kteří ho mají v nabídce na "15.století" ani tak, že si vybereš fotku nějakého šemíře na facebooku a řekneš si, že musíš mít to co on. :thumbdown:

Docela dobrá galerie iluminací a obrazů ke stažení je třeba http://uloz.to/xhyB1dE/podklady1-zip
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: Radmann - pěšák cca 1470

Příspěvek od MLuks »

Souhlas s Ignacem.
To co mas na sobe je pekny slepenec vselijakych vice mene fantasy prvku. Vse krom helmy, ktera se mi zda jako pouzitelna, bych dal pryc a penize z toho pouzil na jednoduchy civil, ke kteremu pak budes postupne lepit doplnky a zbroj.

Vyber si nejaky obrazek s lehkoodencem a zkus se jim ridit. V salonu krasy je hodne vlaken, kde se omilalo porad dokola to same. Nezapomen ale cist i text a ne jen koukat na obrazky.
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
Rada
Příspěvky: 4
Registrován: 01 Pro 2013, 20:55
Místo/Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Radmann - pěšák cca 1470

Příspěvek od Rada »

nj. tak nějak jsem čekal že budu za blbce. Přeci jen už jste na jiném levelu než nějaký začínající nováček (původní trenýrky v plánu nemám).
železné nohy vrátím zpátky do skříně a s podkyrysákem něco vymyslím, aby byly vidět jen kroužky na pažích. železný vous taky zůstane kde je. Pokusím se najít obrázek nějakého pěšáka s šalířem a podbradníkem.
Nejsem švadlena a tak se snažím improvizovat. Zakázkové výrobě jsem se chtěl zatím vyhnout - přeci jen mám priority jiné
Patrně bude lepší když se budu držet poličky a nechat věci na ní
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: Radmann - pěšák cca 1470

Příspěvek od MLuks »

Hele,za blbce nejsi a šití se neboj - každý nějak začínal a je důležité, že se chceš pohnout a nebojíš se zeptat.
Pokud nebudeš šít doublet a spojené nohavice a spokojíš se s jednoduchou suknicí a oddělenými nohavicemi (a budeš tak trochu za vidláka, což je skvělá a primitivní role), tak to zmákneš přes Vánoce a to i bez nějakých větších zkušeností s šitím.

Zakázkové výrobě se ale nevyhneš u zbrojení - pochybuji, že si dovedeš doma vyklepat obstojnou zbroj a že se chceš patlat s nýtováním kroužků.

No a to čemu říkáš podkyrysák...to asi mělo být trochu jinak. Předpokládám, že to má vypadat jako prošívanice/podzbrojový kabátec s kroužkovými náplety (níže) a to celé překryto brigantinou.
i6RK4iEjoBGqXHvKA163BDSjCQATZdYpdA-8VxSQ8vRU0-6KJXFL7AMWhViPIhFkKi6dcJQ.jpg
i6RK4iEjoBGqXHvKA163BDSjCQATZdYpdA-8VxSQ8vRU0-6KJXFL7AMWhViPIhFkKi6dcJQ.jpg (28.03 KiB) Zobrazeno 9198 x
EDIT: a ještě mě tak napadá jedna věc. ty se snažíš vyhnout pořizování civilu tím, že se obrníš plechy, dráty a kůží, co? Ale většinu času se na akci tráví v civilu či v nějaké lehčí variantě zbroje při hlídkové službě, takže se na civil určitě zaměř ze všeho nejdřív, ať můžeš dorazit na nějakou akci a tam si teprve nakoukáš co by tě zajímalo a rovnou o tom můžeš s někým fundovaným poklábosit.
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
Rada
Příspěvky: 4
Registrován: 01 Pro 2013, 20:55
Místo/Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Radmann - pěšák cca 1470

Příspěvek od Rada »

Tak nejprve odpovím na první otázku ohledně civilu (kam jsem tlačen už od začátku). Jednoduše řečeno se mi naskytla příležitost pořídit šalíř a podbradník od jednoho kováře (zeptal jsem se a vyšlo to). Pak se mi podařilo od jiného člověka sehnat nohy a "vestu s náplety" (jako komplet, tak alespoň ten kabátec půjde nějak použít). To vše zhruba během měsíce, zamýšlet se nad civilním oděvem tedy nebyl zatím čas (proto sem tady že - u odborníků). Nikam ale nepospíchám a další části oděvu budu dávat dohromady pozvolněji.
Obrázek je skvělý - děkuju. Od počátku počítám s tím že z oné vesty budou koukat jen kroužkové náplety (v tom je tedy shoda). Brigantiny mám rád, jednou bych ji i chtěl, ale momentálně mi přijde hodně výrobně náročná (patrně bych si ji musel vytvořit sám, ale na to si moc netroufám).
Ještě otázka, je možné kombinovat brigantinu s podbradníkem, nebo je to blbost (a pobradník patří jen k celoplátové zbroji)?
bruuk
Příspěvky: 130
Registrován: 03 Bře 2011, 10:24
SHŠ: HSŽ Poustevník

Re: Radmann - pěšák cca 1470

Příspěvek od bruuk »

Ještě k těm kroužkovým nápletům -
Podle fotky se mi zdá, že máš kroužky dost velké.
Kroužky by měly mít vnitřní rozměr asi 6 mm
8 mm je ještě snesitelných, ale ne více.
V dnešní době, kdy většina šermířů už pořizuje věrné repliky nýtovaných brnění, jsou tyto zastaralé pokusy už docela out.
Mrkni na to a zkontroluj si i povrchovou úpravu kroužků a jejich pevnost.
Nerez povrchy taky nejsou to pravé a podobně.
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Radmann - pěšák cca 1470

Příspěvek od Ignac »

Smyslem mého příspěvku rozhodně nebylo tě odradit. Proto jsem ti taky dal odkaz na galerii fotek, které si projdi a prostuduj, jak jen jsi toho jako historický začátečník schopen.

Kéž by mě někdy takhle poradil, když jsem já začínal :crazy:

Ale zpátky k tobě. To že jsi jako první věc investoval do obrněných nohou a kroužkových rukávů, podbradníku a šalíře je škoda. Věřím že to nebylo úplně zadarmo a smiř se s tím, že za tři, nejpozději pět let se jich budeš ještě rád zbavovat. Naproti tomu když si teď koupíš věci, které jsou tak věrné jak jen mohou být, měly by ti při správné manipulaci a údržbě, vydržet věčně.

A všichni jsme začínali jako nuly. Teda skoro všichni. A proto ti můžeme správně radit. Takže když ti říkáme aby sis pro začátek pořídil nuzný a obyčejný oděv, tak to není jen tak. Takový oděv je levný, rychlý na výrobu, snadno se ho zbavíš (prodejem jinému nováčkovi) a nebo na něm postupně vybuduješ honosnější oděv. Hned si začít hrát na rytíře je sice pěkné, sexy a efektní, ale málokdy to vede k valnému výsledku.

Galerie fotek, jak jsme začínali je k nalezení tady, tak nezoufej (a k tvé ještě nevyřčené otázce, ano opravdu jsou ty oděvy, zbroje a doplňky špatně, tak se jimi neinspiruj!) viewtopic.php?f=26&t=497

Moje vlákno v salonu krásy je zde, ani to není dokonalé, ale je vidět, že každý se vyvíjí: viewtopic.php?f=1&t=1020
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Radmann - pěšák cca 1470

Příspěvek od Random »

A ještě bych dodal, že tohle řešíme poměrně často. Rádi bychom viděli, že ne zbytečně. To znamená, že pokud někdo chce dělat druhou polovinu 15. století poctivě, tak si nejdřív pročtě všechno, co k tomu tady je a pokud nenajde, co hledá (čemuž bych se divil), tak pak se zeptá tady.

A priori bych zde postoval fotky toho, co si myslím, že už je správně, což zjevně není tento případ.

Ale protože opaková je matka modrosti ... ujasni si nejříve, co chceš skutečně dělat, na co ten kostým slouží. Podle toho ti můžeme poradit, protože když budeš chtít kostým na šermířské vystoupení (divadlo) z doby Jagelonců v Čechách, bude doporuční vypadat jinak, než kdybys chtěl dělat halapartníka ve Švýcarské pěchotě.

Takže nejprve účel.

Pokud ti jde o rekonstrukci, je další úrovneň regionalní zařazení postavy a sociální zařazení postavy. To je hodně o penězích, které do toho chceš vrazit, o tvaru siluety a o typických rysech oblečení či specifických doplňcích. Ale i o tom je hodně už napsáno u jiných postav a v Badatelském kroužku. Až tohle specifikuješ, můžeme pokračovat tady.

MLuks - pokud z toho vyjde řadový pěšák, tak i ta přílba je moc nablýskaná - já bych vyměnil všechno :wave:
"Ad ultimum!"
Rada
Příspěvky: 4
Registrován: 01 Pro 2013, 20:55
Místo/Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Radmann - pěšák cca 1470

Příspěvek od Rada »

MLuks mi už poslal dobrý odkaz na tehdejší módu - podle toho sem si udělal dobrou představu co a jak (čím začít, střihy atd. - děkuju)
Adminovi sem už psal žádost o smazání tohohle článku, jen to asi trvá
Jiné články jsem si předem pročítal, ale hodně fotek se nezobrazuje a odkazů nefunguje - to se pak z článku laik moc nedozví
Za nějaký čas, až bude nálada, třeba zase začnu (teď si dám na pár díků věčnosti oraz)
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Radmann - pěšák cca 1470

Příspěvek od Václav »

Asi se budu opakovat, ale nováčkům bych doporučil pořídit si tuto knihu:
http://www.kosmas.cz/knihy/133566/odev- ... tredoveku/
Určitě to není nejvhodnější zdroj, podle kterého rekonstruovat oděv. Kniha je ale plná fotografií, které zpočátku pomůžou nováčkům zorientovat se ve středověkých oděvech lépe, než na základě ikonografie. A investovaných 260 Kč se jistě do budoucna vyplatí.
Malej
Příspěvky: 150
Registrován: 13 Ún 2008, 21:50
Místo/Bydliště: Třebíč,Münster

Re: Radmann - pěšák cca 1470

Příspěvek od Malej »

Tuto knihu mám v originále i PDF formátu cca o 40 stránek větší.
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti