Veru - táborová žena

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Odpovědět
Veru
Příspěvky: 10
Registrován: 05 Ún 2014, 10:40

Veru - táborová žena

Příspěvek od Veru »

Krásný den,
loni jsem se zůčastnila Libušína - přišla jsem k tomu jak slepý k houslím, ale díky výpomoci mnoha kavalírů a dam (kteří mi popůjčovali lecos) jsem se rovnou zapojila do táborového života. Letos už s výpomocí bohužel počítat nemohu a chci zase jet, tak je na čase zhotovit si vlastní oděv.
Pročetla jsem tu hodně příspěvků a něco i sehnala různě po netu. Potřebovala bych jen pár (zatím) rad, abych mohla konečně začít.
Nejsem nijak úžasná švadlena, ale šiju pravidelně už několik let (samouk), první oděv (minimálně spodní šaty) budu šít na stroji, abych natrénovala, do budoucna se chystám na ruční šití.
Rozhodla jsem se pro obyčejnou dívku (je mi 22) z tábora - ne kuchařku, spíš pomocnici "lékaře" nebo dceru nějakého vojáka, časem možná lazebnici.
Vybrala jsem si střih z kostym.cz :
http://www.kostym.cz/Obrazky/6_Dobove/0 ... _06_06.gif
je to dochovaný oděv z Grónska z pozdního 14. stol.
Potřebovala bych, aby můj kostým byl univarzálnější - použitelný jak pro pozdní 14. tak pro celé 15. stol. - s malými změnami typu jiná kápě, jiný pásek atd. (prostě s jinými doplňky).
Je střih, který jsem zvolila na toto vhodný?
Chtěla bych si ušít spodní košilku :
http://www.kostym.cz/Obrazky/6_Dobove/0 ... _05_01.gif
je datovaná na 14. stol - mohu použít i na 15. ?
Dále spodní šaty výše zmíněné a vrchní šaty - mohu použít ten samý střih jen jiný materiál? Pokud jiný střih - jaký?
A k tomu kápi vepředu na knoflíky podle tohoto
http://www.kostym.cz/Obrazky/6_Dobove/1 ... _11_04.gif
nebo tuto - která je lepší?
http://www.kostym.cz/Obrazky/6_Dobove/1 ... _11_02.gif
a zase jak modifikovat na pozdější dobu? Nebo může být stejná? (Obě jsou datovány na pozdní 14.)
Jakou pokrývku hlavy byste mi doporučili?
Děkuji za všechny návrhy, připomínky a rady...Zapomněla jsem se zeptat, zda přední šněrování u těchto střihů šatů bude ok
Avatar uživatele
elona
Příspěvky: 113
Registrován: 29 Črc 2010, 11:02

Re: táborová žena oděv

Příspěvek od elona »

Myslím si, že s navrženým kostýmem celkem v klidu zapadneš (na Libuch rozhodně :lol: ). Pokud bych si podobně univerzální kostým šila já, šla bych asi do spodních šatů šněrovaných na boku (není moc vidět, když je šněrování nedotažené a dá se v tom i spát), s dlouhým úzkým rukávem, a vrchních buď stejného střihu, nebo volnějších (střih stejný, jen prostě natolik rozšířený, aby nemusel mít zapínání), taky s dlouhým, ne moc širokým rukávem. Umístěním pásku bych potom měnila "dataci" - na ranější období přes upnuté šaty do boků, na volné do pasu, jak je občas vidět na chudších ženách. Na druhou půli patnáctky pak nad úroveň pasu pro oboje.
Kápi bych ušila podle prvního střihu, s ne moc výraznými knoflíky, aby šla případně vepředu otevřít, kdybych potřebovala zapadnout do "francouzského" prostředí. Pro druhou půli patnáctky je kápě poněkud vyšlá z módy, takž její modifikace není asi ani nutná.
Na hlavu obdélnou roušku a jednoduchý hladký úvaz, pro pozdější období klidně s copy okolo uší.
Avatar uživatele
limonada
Příspěvky: 36
Registrován: 26 Črv 2012, 14:20

Re: táborová žena oděv

Příspěvek od limonada »

To je docela široké období co sis zvolila, těžko mít jen jedny šaty na celé období, liší se jak vizuálně, tak střihově, záleží také na lokaci (Čechy, Německo,Francie pod.) Doplňky skutečně celkové působení nezměníš, pokud to chceš dělat pořádně, vem si menší časový úsek a lokaci a na ten se soustřeď.
Budeš přece jezdit s jednou skupinou ne? Je dobré se přizpůsobit jednomu celku.
Mám detailněji prostudovanou spíš druhou pol. 15. stol, takže se pokusím doporučit něco všeobecnějšího, možná mě pak někdo poopraví nebo doplní.

Šaty typu kirtle, vypasované se šněrováním vpředu se objevují už na konci 14. stol., i když působí trochu jinak než pak v 15 stol. (v prosté podobě ale jsou docela podobné imho) Doporučila bych použít střih 4 dílný s klíny, dle http://cottesimple.com/tutorials/, ne ten s bočními díly z kostmy.cz co jsi linkovala. 4 dílný zvládneš i na poprvé a víc odpovídá pak tomu 15. stol. Šněrování spirálové, a udělané nadoraz (ne s V výstřihem pod šněrováním). Doporučuju vlnu (trupovou část nejlépe s podsádkou aby se nevytahoval,ale na poprvé to půjde i bez podsádky) rukávy klasické jednoduché dlouhé bez knoflíků.
Tohle budou tvé vrchní šaty.

Košili je lepší mít i kvůli teplotě radši s dlouhým rukávem a klasického střihu tunika s klíny http://krea.wz.cz/14_stol/navod_stih_typu_t.htm

Spodní lněné šaty jsou imho trochu problém, nejsem si v tomhle zcela jistá. Na přelom 14./15. to bude ještě cotte - tunikový střih, i když může mít tvarované a přiléhavější rukávy, okolo 1530 se pak objevují lněné šaty šněrovací s krátkými rukávy (ale to je Francie, i když jsou na akcích často vidět, tak časté spíše nebyly, doporučuju se tomuto stylu vyhnout), nebo pak šaty bez rukávů (často šněrování na bocích), jež jsou pak obvyklé pro Švýcarsko, Německo.
Spíš bych si lněné spodní šaty být tebou zatím nepořizovala, uvidíš kam se vrtneš a jaký styl nakonec zvolíš.

Nepraktický pro život táborové ženy, ale obvyklý a dobrý proti zimě je plášť, na libušín se ti bude hodit, jednoduchý půlkolový střih stačí. Zapínání třeba na dva knoflíky.

Kápě si klidně udělej rozepínací, ale počítej s tím, že je to docela dost práce (ruční, ručně obšité dirky, ruční knoflíky), s uplně jednoduchou tolik práce nemáš a je trochu univerzálnější pro celé období. Udělej si jí podšitou lnem, bude celkově užitečnější.

Šít na stroji má smysl dlouhé švy vnitřní, ale veškeré lemování doporučuju dělat v ruce, rovnou si to napoprvé udělej pořádně a šaty ti aspoň chvíli vydrží a budou v koukatelné kvalitě. Dirky také v ruce, je to výrazný prvek, rozhodně nepoužívej kovové průchodky pro urychlení. Na šněrování si udělej lucetovou šňůru z vlny. (lucet, vidlička pro výrobu šnůrek v ruce)
Stáhni si medieval tailor assistent, jsou tam postupy ručního šití, střihově čerpám spíš už odjinud.

Nezapomeň pořídit si zavití, bez pokrývky hlavy jako bys nebyla.

ještě jednou hodím doporučený odkaz
http://cottesimple.com/tutorials/making-a-dress/

Jo a na úlohu lazebnice se vykašli, na akcích lázně plné páry běžně nebývají a pobíhat jen v poloprůsvitné košilce by asi nebylo to nejlepší;) Oblečení na obrazech odráží často situaci ve jaké se postava nachází a mělo svá pravidla. U namáhavé práce (tábor v létě, u vaření) nebo v interiérech mohlo být oblečení spodní, někdy dokonce jen košile, ale na ven si slušná žena bere vždy vrchní šaty;) Pokrývku hlavy ale nosí vždy a všude. I pod kápi.
Nullius in verba
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti