Radim - Dráteník; pracovník v cechu brnířů (2.pol. 15.st.)

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Odpovědět
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Radim - Dráteník; pracovník v cechu brnířů (2.pol. 15.st.)

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Jak jste si mohli všimnout, moje aktivita na tomto fóru klesla na nulu. Možná jsem kdysi měl nějaké ponětí o 15. století, nicméně mnohé se od té doby změnilo, mnoho názorů bylo vyvráceno, mnoho věcí bylo dohledáno a já navíc spoustu zapomněl.
Soustředím se teď spíše na to, abych mohl doplňovat atmosféru na akcích 12. století tím, že jsem se pustil do předvádění řemesla. Jelikož jde o období, které se ukazuje lidem jen na Curia Vítkov, rád bych svoje pole působnosti postupně rozšířil na další období.

Představte si člověka nikterak bohatého, pracujícího pro brníře. Jeho náplní práce je protahování polotovaru drátu skrze děrovanou desku. Jde mi o to, jak jednoduše a prakticky mohl být oblečen v průběhu 15. století (ano vím, je to dlouhá doba). Zhruba znám vývoj tuniky od vikingů po konec 12 století. Vím, že něco jako tuniku, tzv. kytli, nosívali kutnohorští horníci i v 15 století. Že na vyobrazení senosečů v trientské věži jsou jednoduché tuniky také znázorněny. Má někdo tušení v čem se ty tuniky mohly lišit od těch ze 12 století? Néže bych se doubletu vyhýbal jak čert kříži, ale pohodlně se v něm moc necítím :-) http://www.curiavitkov.cz/images/zivot/strih9a.jpg

http://www.drahtmagazin.de/draht-fachar ... t_5292_de/
Jahoda
Příspěvky: 18
Registrován: 14 Led 2012, 12:11

Re: Radim - Dráteník; pracovník v cechu brnířů (2.pol. 15.st

Příspěvek od Jahoda »

neviem ci ti to pomoze ale toto je datovane na 1425
Přílohy
large.jpg
large.jpg (180.74 KiB) Zobrazeno 7504 x
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Radim - Dráteník; pracovník v cechu brnířů (2.pol. 15.st

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Je to v jednom z těch odkazů, které jsem zmiňoval, ale za větší verzi děkuji :-)

Počítal bych výrazně vykrojené průramky, jejichž vývoj je patrný i v onom přelomu raného a vrcholného středověku. Vsazené klíny asi klasicky z boku? Šířka používané textílie by měla být asi kolem 75cm, abych se vyvaroval nějakým nepřesnostem.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Radim - Dráteník; pracovník v cechu brnířů (2.pol. 15.st

Příspěvek od Broďan »

Aby ses Radime vyvaroval nepřesností, tak jsem ti našel pěkný obrázek dráteníka ... z přelomu vrcholného a pozdního středověku (??). Tedy datací si nejsem zas tak úplně jistý, ale obrázek je každopádně hodně starý, takže středověk to bude, ne?

Obrázek

Broda Hrr!! :occasion5:
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Radim - Dráteník; pracovník v cechu brnířů (2.pol. 15.st

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Ten je mi nějakej povědomej, Martine. Asi od nás z "čerňáku" :-D

Broda Hrrr!
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Radim - Dráteník; pracovník v cechu brnířů (2.pol. 15.st

Příspěvek od Krea »

Obzvláště miluju příspěvky typu - dám obrázek, aby bylo vidět, jak jsem erudovanej, ale nedám odkaz a nebo úplnou citaci, aby si to náhodou nemohli najít celý ...
Takže Radime, hromadu řemeslníků najdeš v Nürberger Hausbücher ... což byly památníky takovéch svérázných domovů důchodců, kde byli nakresleni jejich členové ("svěřenci"). Kompletně digitalizované už asi 5 let zde:
http://www.nuernberger-hausbuecher.de

... a od teď už to těch pět let znali na Brodci všichni. 8)
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Jahoda
Příspěvky: 18
Registrován: 14 Led 2012, 12:11

Re: Radim - Dráteník; pracovník v cechu brnířů (2.pol. 15.st

Příspěvek od Jahoda »

len len tak ze to mam z ineho zdroja ako z tej stranky ale sak pohode strasne mudra mohla dat hned ty a nie cakat kym niekto druhy prida a potom su struhat formu som chcel pomoct vidim ze naochotu na zebrotu ....
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Radim - Dráteník; pracovník v cechu brnířů (2.pol. 15.st

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Jahoda, se hned nečilte. :) Ne každý fundovaný (např. Krea) má čas, aby odpověděl hned. Je dobře, že upozorní na nedostatky v ostatních příspěvcích, protože jinak by to tu bylo jako na ceskyserm.cz, nebo Facebooku. (Kdybych byl aktivním moderátorem, tak tu stejně nezůstane kámen na kameni. Bordel tu je)

Díky Vám všem. Pokud by vás cokoliv dalšího napadlo k tomuto tématu, pište prosím :-)
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti