Ogrier svycar do poloviny 15.st

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
Ogrier
Příspěvky: 287
Registrován: 21 Črc 2008, 10:15
SHŠ: Maligarde
Místo/Bydliště: Pavlikov + Rakovnik
Kontaktovat uživatele:

Ogrier svycar do poloviny 15.st

Příspěvek od Ogrier »

Ahoj,

doufam, ze nebudu s mim dotazem out of topic. Chci si udelat doublet jako je tady na obrazku: http://www.medieval-market.biz/details. ... owar=9&s=1 nasel jsem si strihy http://www.nachtanz.org/SReed/doublets.html

Mam dotazy, trefim se stim do poloviny 15.st?
Chci si to udelat z vlneneho sukna, ale jeste jsem z nej nikdy nic nedelal, muzete mi poradit jak snim nakladat, na co si dat pozor a cemu se vyvarovat?

Diky za rady
-Beatus vir qui timet Dominum-
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Ogrier

Příspěvek od Broďan »

Ano, ten doublet je typický pro 15. stol. Z dnešního pohledu je těžké říci, zda se jedná o první či druhou polovinu století, protože je to kus prostého oděvu, jehož konstrukce příliš nepodléhala módním vlivům. Dataci poněkud upřesňuje připevnění nohavic, ale jelikož šel vývoj nerovnoměrně, je třeba brát i tohle s rezervou. Koncem 14. stol. zřejmě převládaly samostatné nohavice vázané k bruchám. Postupně se jejich horní část prodlužovala a zvětšovala a přivazovala se přímo k doubletu několika tkanicemi. Ve II. pol. 15. stol. už byly zcela běžné sešité nohavice (kalhoty) s padacím mostem.
Zapínání šněrováním mi sice nepřijde příliš praktické, ale objevuje se na spoustě ilustrací, např. v Talhofferově rukopisu z Gothy, 1443. Zde je rovněž vidět vázání samostatných nohavic k doubletu:
Obrázek
Obrázek
Osobně bych volil zapínání pomocí dvojic dírek a krátkých tkanic a nebo na knoflíky.
http://www.medievaldesign.com/farsetti/ ... ccibig.jpg
Když totiž člověk musí jít na záchod na velkou (což může být při nezřízeném hodování dosti často), buď si rozváže tkanice na spodní části doubletu (na zadních se obvykle udělá uzel, zvláště při řidší stolici, kdy hraje roli každá vteřina) a nebo si rozepne doublet vepředu a sundá to jako kombinézu. Mne se osvědčila druhá metoda, kdy se řeší pouze tkaničky resp. knoflíky vepředu.

Zdejší švadlenky jsou už zřejmě na Zbirohu, ale ohledně zpracování se jistě ozvou. K šití mohu pouze říci, že je nutné sukno nejprve vyprat, aby se vysráželo. Jinak se po prvním praní, zmoknutí či propocení vlna smrskne a podšívka pak vylézá ven. A taky se do to člověk už nemusí dostat, zvláště ci, co nejsou líní se nažrat (např. já, že?).
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Ogrier

Příspěvek od Dášenka »

Jsem sice pořád ještě malinko mrtvá, ale povedlo se mi nejít, tu část, kde se to tu už řešilo https://forum.brodec.org/viewtopic.php? ... 0&start=30.
Jinak jsem s vlnou zatím vážnější potíže neměla, ale asi to bude tím, že používám vlnu určenou na kabáty a obleky. Nějka omylem na mě vždycky v obchodě vyjde zbytek ;-)
No a tu zelenou na šaty (kabátová) jsem navíc zsela barbarsky vyprala na bavlněnou 60ku, sice trochu zplstnatěla, ale pracovat už by neměla a to plstnantění jí tak jako i zpevnilo.

Ale jinak se s vlnama problém, každá se chová jinak :-(
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Ogrier

Příspěvek od Broďan »

Ogrier napsal:Martine, diky za odpoved. Abych se vyvaroval nejakym chybam, co bych mel mit pod tim a co na pripadne pres nej?
Kompletní pozdně středověký oděv byl tvořen těmito vrstvami:
1. košile + spodky
2. doublet + na něm přivázané nohavice či kalhoty
3. krátký kabátec
4. dlouhý kabátec, resp. plášť nebo kožich
Nedílnou součástí oděvu byla pokrývka hlavy (čapka, klobouk, kápě).

Doublet mohl být nahrazen vestičkou, ke které se uvazovaly kalhoty. Doublet patří spíše ke spodnímu oděvu, ale mohl být nošen navrch za teplého počasí, při práci, při sportu (šerm). Skladbu šatu určovalo i společenské postavení a pro příslušníka vyšší vrstvy zřejmě nebylo myslitelné, aby vyrazil ven jen tak v doubletu. U vojska, řemeslníků a dalších pracujících to zřejmě bylo jedno.
Hranice mezi krátkým kabátkem a doubletem mi není zcela jasná. Možná je rozdíl daný dírkami pro přivazování nohavic. Osobně nosím často na košili krátkou vestu, která drží kalhoty a na tom krátký kabátek s dírkami, ke kterému lze přivázat kalhoty, v případě, že nemám vestu. Tomu kabátku říkám doublet a vestě vesta.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Kubák
Příspěvky: 72
Registrován: 27 Kvě 2007, 00:06
Místo/Bydliště: praha

Re: Ogrier

Příspěvek od Kubák »

Já to vyřeším pravděpodobně tak, že nohavice nechám na vestě, nošené přes košili, a přes to si dělám kabátek/doublet, bude střižen podobně jako doublet, ale bude mít vycpaná ramena a možná hruď, nebudou na něm dírky a bude dlouhý tak, aby schoval krytí.
I will kill you so hard you will die to death.
Avatar uživatele
Ogrier
Příspěvky: 287
Registrován: 21 Črc 2008, 10:15
SHŠ: Maligarde
Místo/Bydliště: Pavlikov + Rakovnik
Kontaktovat uživatele:

Re: Ogrier

Příspěvek od Ogrier »

Diky za rady co se oblekani tyce. Pracuje se na tom.

Ted bych se chtel optat na bojove vybaveni.

Co se mi libi je:
http://www.bestarmour.com/details/zbroje52.html
popripade nezdobene toto:
http://www.bestarmour.com/details/zbroje33.html
Ale nejsem si uplne jisty, jestli to je spravna volba na 15. stol ve Svycarsku

v ruce by se mi libilo mit:
http://www.chladnezbrane.estranky.cz/fo ... -zbrane/43
( znate toho vyrobce? ještě jsem o nem nic nikde neslysel)

Jako pobocni zbran mam jednorucku od Lobka.
-Beatus vir qui timet Dominum-
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Ogrier

Příspěvek od Siegfried »

Kubák napsal:nevybíral bych podle replik, ale podle originálů. Tu první tebou zmíněnou zbroj bych zařadil tak do té druhé půlky 15. století, zpracování by mohlo být lepší, ale jde to. Tu druhou bych ovšem viděl minimálně až kolem roku 1500, např. kvůli děleným taškám atd.
rozhodně bych je ale nechtěl od bestarmour.com, kvalita není nijak zázračná, a cena přemrštěná.
Toho výrobce toho kladiva bohužel neznám, takže neporadím.
Ukradls mi to od huby :) slovo od slova :)
SiG

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Ogrier
Příspěvky: 287
Registrován: 21 Črc 2008, 10:15
SHŠ: Maligarde
Místo/Bydliště: Pavlikov + Rakovnik
Kontaktovat uživatele:

Re: Ogrier

Příspěvek od Ogrier »

Ja jsem si nasel prave original, ale tady v praci me to nepusti na ty stranky. Tak jsem si nasel temer totoznou zalezitost u techo platneru. Rozhodne nemam v planu to u nich kupovat. Jen me zajima jestli se tim trefim tam kam chci tj. kolem roku 1450 Svycarsko ;o)

Muze to takhle byt? ( samozrejmne pod tim bude prosivanice a predpokladam, ze by mela byt i krouzkovka) Muzu si k tomu vzit to dlouhe kladivo?
-Beatus vir qui timet Dominum-
kure
Příspěvky: 181
Registrován: 24 Zář 2007, 17:10
Místo/Bydliště: Brno, občas Třinec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ogrier

Příspěvek od kure »

kladivo si raději najdi orginál na stránkách http://www.myarmoury.com/features.html a tady si od Sigiho zjisti kdo jim dělá tyčovky a nechcej si ho udělat tam tohle je odlitek.
Malej
Příspěvky: 150
Registrován: 13 Ún 2008, 21:50
Místo/Bydliště: Třebíč,Münster

Re: Ogrier

Příspěvek od Malej »

Tomu výrobci zbraní - chladnezbrane.estr. atd. se obloukem se vyhni! Měl jsem jej možnost letos dvakrát náhodně vidět a mohu s čistým svědomím říci,že výrobky jsou těžké,nevyvážené,cenově přemrštěné a divně zpracované. Tebou zmiňované kladivo mělo váhu skoro dvou krompáčů.
Avatar uživatele
Ogrier
Příspěvky: 287
Registrován: 21 Črc 2008, 10:15
SHŠ: Maligarde
Místo/Bydliště: Pavlikov + Rakovnik
Kontaktovat uživatele:

Re: Ogrier

Příspěvek od Ogrier »

Tak uz se mu vyhybam obloukem ;o) Diky za upozorneni.

Poradil by mi nekdo u koho si nechat to kladivko udelat?

A jeste jestli ten typ zbroje co jsem uvedl je pripustny pro svicara v 15. stol. ;o)

To co mam ted je takova klasicka slatanina z Libusinskych dolu... Ja bych se zase nerad stydel az se budu nekde oblekat vedle Siegfrieda ( jako letos na Milovicich) :)
-Beatus vir qui timet Dominum-
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Ogrier

Příspěvek od Siegfried »

Volil bych tu první verzi té zbroje jak si poslal a pokud nemáš prachy tak bych zkusil třeba od Jirky hladíka, Jinak jednoznačně doporučuju Bróžu .)
A co se týče kladiva tak je to rochu potíž, Broďan ho má od Honzy Černýho ale bylo drahý jak prase... já bych zkusil Péťu Nádvorníka od Bróži z dílny za kolik by do toho šel a nechal bych si vysvětlit jak to udělá... jinak ta zbraň je dost těžká a ultimátní tak si dej bacha na laciné výrobce protože jí udělaj dost nefunkčně... Jo možná bych zkusil i Mundl az Kladna... když mu vysvětlíš jak to chceš tak se to taky dá... ale je potřeba si hlídat postup výroby... aby si to moc nezjednodušil svářečkou :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Ogrier
Příspěvky: 287
Registrován: 21 Črc 2008, 10:15
SHŠ: Maligarde
Místo/Bydliště: Pavlikov + Rakovnik
Kontaktovat uživatele:

Re: Ogrier

Příspěvek od Ogrier »

Diky za odpoved Siegfriede. Penize nejake jsou, ale nevim, jestli by to na Brozu stacilo ;o) Uvidime.

Vcera jsem u nas objevil novy kramek s latkama. Maji tam 100% vlnenou kabatovku. Asi to nebude to prave orechove, co bych mel pouizt na kostym, ze? Chtel jsem to na horni vrstvu doubletu, dospod uz mam len, a pritelkyne na saty.
-Beatus vir qui timet Dominum-
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Ogrier

Příspěvek od Dášenka »

No já na kabátovce nevidím nic špatného, podle všeho je to pěkně počesaná a následně "zválcovaná" vlna. A pokud má pěknou barvu, tak bych ji brala, jen asi bude pěkně teplá ;-)
Svoje zelené šaty mám z podzimní kabátovky, škoda, že ten zbytek byl tak malej :-(
Avatar uživatele
Ogrier
Příspěvky: 287
Registrován: 21 Črc 2008, 10:15
SHŠ: Maligarde
Místo/Bydliště: Pavlikov + Rakovnik
Kontaktovat uživatele:

Re: Ogrier

Příspěvek od Ogrier »

Me to prave prislo takove slaboucke, ale co zajdu ji dnes koupit. Maji ji tam za 198 kc/m ta nejlevnejsi a 497 kc/m ta nejdrazsi ( ta je tedy 85% vlna, a pak myslim ze 10% len a 5% kasmir - mozna kecam ;o))
-Beatus vir qui timet Dominum-
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů