Dudlík

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Dudlík
Příspěvky: 12
Registrován: 21 Říj 2014, 22:09

Re: Bohatší jazdec 1.polovica 15.storočia.

Příspěvek od Dudlík »

No, ďakujem.

čo sa týka šaliera, proste mi príde logický aj na 1.polovicu. U mnohých iluminácií konca 100 ročnej vojny som ich videl. A ak boli už po roku 1450 prečo by neboli aj skôr.

Armety sa mi tiež nepáčia, nemám rád masívne prilby. Teda žiadne helmy ako grand bascinet či armet nechcem. Keby nemám túžbu mať krytú aj tvár tak si dám klobúk a bolo by všetko vyriešené. Preto uvažujem nad obyčajným psím ksychtom a šalierom. Najradšej by som mal celú zbroj polovičnú. Len neviem čo si môžem dovoliť upustiť. Upustiť kyrys/brigantínu je trochu riziko, teda ja osobne by som v stredoveku (ak by som ho mal) dole nedával :D

No a rád by som predstavoval ľahšie odeného vojaka/jazdca z určitým finančným zabezpečením (fotrík by mohol byť rytierom) okolo 1410-1440 povedzme :D

No a čo sa týka prečo nerobiť 2.polovicu 15tky... tam sú vo väčšej miere douplety a nohavice so skopovacou predničkou a krátke košieľky, nič pre mňa. Ja ešte bažím po dlhších tunikách, bruchtách a kapucniach.
Avatar uživatele
Armin
Příspěvky: 173
Registrován: 20 Ún 2009, 15:46

Re: Bohatší jazdec 1.polovica 15.storočia.

Příspěvek od Armin »

Tebou postovaná helma (tedy tebou označovaná jako klasický bascinet) je v této podobě typická tak na 3/4 14. století.

Každopádně je zjevné, že se své ideje šalíře na období před rokem 1440 vzdát nechceš, takže má rada je jednoduchá, vykašli se n historii, vymysli si nějakou vhodnou výmluvu (ta že se ti něco nelíbí je zcela ok) a směle do něj ;)
Spolkni to, ty uličnice jedna, spolkni, sou v tom vitamínky....
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Bohatší jazdec 1.polovica 15.storočia.

Příspěvek od Ignac »

Ještě mě zaráží, že se ti zdá, kolik iluminací ze stoleté války obsahuje šalíře... Nejsou to jen obrazy, které vznikly později, až PO stoleté válce, v době, kdy šalíře byly mnohem obvyklejší?
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: Bohatší jazdec 1.polovica 15.storočia.

Příspěvek od MLuks »

K tomu tvému odlehčování:

Kyrys či briga by šly nahradit svrchní prošívanicí, která bude přes kroužkovku. Slušná úspora peněz i hmotnosti.

Nemusíš mít teoreticky ani plátové ruce pokud budeš mít dlouhý rukáv kroužkovky (k vidění ve Václavově bibli, i když je to poněkud starší)

A nohy určitě nech až po kotníky. Sabatony jsou už volitelnější a je pochopitelné, že si je asi na pěší boj brát nechceš, ale počítej s tím, že ti tu nohu někdo k zemi přirazí pavézou. Těžkooděnec v zavřené helmě bez plátových nohou vypadá asymetricky a působí vážně směšně a to říkám ze zkušenosti se svými staršími fotkami.
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
Dudlík
Příspěvky: 12
Registrován: 21 Říj 2014, 22:09

Re: Bohatší jazdec 1.polovica 15.storočia.

Příspěvek od Dudlík »

No nadzbrojový prešivák som chcel, do kým by som si nenašetril dačo na kyrys. Nevedeli by ste mi poradiť dajaký adekvátny na dobu? A ten prešivák stačí bez rukávov, rôznej farby, ľan, vlna?

No a helmu by som zakončil asi tým šalierom. Verím, že niekomu to na akcii môže vadiť, ale som názoru, že sa vyskytovali aj v 1.polovici a hlavne som nenašiel nič krajšie čo by sa mi páčilo.

Teda tie rukavice presýpačky sú korektné?

Ešte ma zaujímala jedna vec. Čítal som, že pod zbrojou sa nosila buď prešívanica alebo suknica. Pre aké územie tieto suknice boli typické? Nezdá sa mi, že by tlmili nárazy ako prešivák.
melkel
Příspěvky: 1443
Registrován: 04 Ún 2010, 15:14

Re: Bohatší jazdec 1.polovica 15.storočia.

Příspěvek od melkel »

Hele, a proč se tady vlastně ptáš na radu, když to zakončíš "vemu si tuhle helmu, protože se mi líbí a myslím si, že se vyskytovala" bez uvedení důvodů, proč si to myslíš? Pokud chceš k sestavování výstroje přistupovat takto, dej dohromady, co se ti líbí, a neotravuj ostatní žádostmi o rady, které stejně nebudeš poslouchat.
Avatar uživatele
Koudy
Příspěvky: 40
Registrován: 05 Pro 2006, 09:58
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bohatší jazdec 1.polovica 15.storočia.

Příspěvek od Koudy »

Co nosíš pod zbrojí souvisí spíše s tím jaká zbroj to je. Do vypasovaný kalený zbroje, která má plnit i estetický požadavky se prošívanice nevejde a není ani potřeba - údery se rozkládají díky tomu že zbroj sedí celou plochou na oblečení pod ní. Já třeba pod plátovku nosím akorát košili a arming doublet (2, někde 3 vrstvy plátna s navázanejma kroužkovejma výpletama). K jednoduchýmu přednímu kyrysu bych si to ale nevzal.
Avatar uživatele
Almon
Příspěvky: 447
Registrován: 12 Lis 2008, 22:04
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz

Re: Bohatší jazdec 1.polovica 15.storočia.

Příspěvek od Almon »

Zajímalo by mě, jaký plánuješ na postavu kterou chceš ztvárňovat rozpočet. Máš už představu?
“The Measure Of A Man’s Real Character Is What He Would Do If He Knew He Would Never Be Found Out.”

rattenschwanz.cz
Dudlík
Příspěvky: 12
Registrován: 21 Říj 2014, 22:09

Re: Bohatší jazdec 1.polovica 15.storočia.

Příspěvek od Dudlík »

Nie rozpočet ešte nemám ale samozrejme nebudem kupovať všetko odrazu. spravím si prešivák (na ktorý už materiál mám), kúpim krúžkovku so stojačikom, rukavice a helmu, na to ešte nejaký varkoč asi. No a potom začnem šetriť na ďalšie časti... kyrys/brigantínu, nohy, možno ruky.

No ako prvé si spravím civilné oblečenie. Ak by som robil teda 2.polovicu 15tky... tam už treba skôr douplety a nohavice s príklopkou? Nenájdu sa aj dajaké tuniky? Z 1. polovice som videl v podstate u husitov dosť tuník a kapucní čo by sa mi v celku páčili. Ale to už zapadať nebude.
Jahoda
Příspěvky: 18
Registrován: 14 Led 2012, 12:11

Re: Bohatší jazdec 1.polovica 15.storočia.

Příspěvek od Jahoda »

ako pisat ze chces riesit bohatsieho jazca tak to potom vylucuje riesenie nieco na styl to som zdedil ... to ako v dnesnej dobe by si si povedal ze namesto najmodernejsej stihacky si kupis dvojplosnik lebo sa ti viac paci a snim pojdes proti bojovat proti najmodernejsej stihacke .To by clovek zo dravym rozumom nespravil kazdy bohatsi jazdec by si kupil najmodernesiu zbroj tej doby aby ho co najviac chranila ... este je pochopitelnejsie ked je to nejaky supak tak mat nieco starsie je akceptovatelnejsie ...
Dudlík
Příspěvky: 12
Registrován: 21 Říj 2014, 22:09

Re: Bohatší jazdec 1.polovica 15.storočia.

Příspěvek od Dudlík »

Tak editujem to čo píšem. Začnem jednoduchšie, lebo po spočítaní to nie som schopný uhradiť ihneď. Teda začnem ako žoldnier a postupne budem naberať financie a aj výbavu. Na raz to nepôjde.
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Bohatší jazdec 1.polovica 15.storočia.

Příspěvek od Mahy »

Já se zeptám takto:
Proč chceš představovat jezdce? Budeš jezdit na koni? Pokud ne, pak nevidím důvod proč trvat na jezdci. Lépe se ti bude tvořit pěšák.

I pěšák může být dobře vybaven.

Za prvé si ujasni tu dataci.
Za druhé lokaci.

Na šalíř bych se asi vyprdl- ne že by nebyl v tebou udávané době, ale patrně to byly ranné typy, tedy ne ty propracované s hledím, lamelami na krku apod. Co raději nějaký pěkný klobouk? O obličej se bát nemusíš- jeho krempa ti dobře poslouží k ochraně. Můžeš ji mít sešikmenou aby lépe chránila apod. Těch variací je mnoho.

Jukni sem, tady je pěkný návod na výstroj:
http://bitvaobrod.cz/Mustrunk/Mustrunk2 ... al_web.pdf
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Dudlík
Příspěvky: 12
Registrován: 21 Říj 2014, 22:09

Re: Bohatší jazdec 1.polovica 15.storočia.

Příspěvek od Dudlík »

Lokácia stredná Európa (teda ak tam neboli dajaké rozdieli), datácia 1410-1440 (akože pokojne by som robil aj vyššie kde už sú nádherné barbuty a šaliere... ale douplety a obtiahnuté nohavice nemusím).

Klobúk je fain, ale raz za rok naša (rozpadnutá a snažiaca sa znovu povstať) družina sa rada zahrá na menší turnajík. A tam som chcel dajakú helmu s krytím tváre aby som sa nebál. Ak postačí batvat a krúžky cez ústa tak nemám problém.

Niečo takéto by sa mi páčilo.
https://c2.staticflickr.com/4/3094/2677 ... 177615.jpg
Len by som asi trochu vyššie dal ochranu úst.
Přílohy
prilba.png
prilba.png (131.13 KiB) Zobrazeno 8106 x
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti