Sovinec - Žoldnéř, poslední čtvrtina 15. století

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Odpovědět
Avatar uživatele
Sovinec
Příspěvky: 9
Registrován: 30 Kvě 2014, 21:10
SHŠ: Karlovci

Sovinec - Žoldnéř, poslední čtvrtina 15. století

Příspěvek od Sovinec »

Ahoj,
chtěl bych začít makat na nové postavě, tož nějaký můj náhled do budoucnosti:

Původem jsem měšťan z nádherného města Šumperka, které roku 1391 obdrželo od markraběte Jošta právo mílové, várečné a odúmrtí. Roku 1442 zde byl založen cech soukenický a o třicet let i plátenický. Roku 1490 se zde konal sněm moravských a slezských stavů, aby sjednotili postup pro přijímání nového krále po Smrti Matyáše Korvína.
Roku 1494 proběhla první poddanská vzpoura na Moravě proti tehdejšímu zástavnímu držiteli města - Tunklovi z Brníčka, na které se podíleli i šumperští měšťané. O dva roky později už město vlastnili Žerotínové, kteří se sem o deset let později přestěhovali. Po půlce šestnáctého století se ale měšťané z poddanství vykoupili a Šumperk se stal svobodným královským městem.

Můj otec je trhovec, ze Šumperka vyváží sukno vyráběné nově založeným cechem. Dlouho se snažil, abych převzal řemeslo, po letech snažení ale pochopil, že jsem levý, tak se přeorientoval na mého mladšího bratra Tobiase, kterému šlo obchodování mnohem lépe, než mě. Abych otci pomohl, naučil jsem se radši držet zraň a cestoval jsem s otcem po okolí prodávat, zatímco Tobias v Šumperku skupoval levné plátno.
Chtěl jsem se ale postavit na vlastní nohy, tak jsem Šumperk opustil a stal jsem se žoldákem. Zúčastnil jsem se dobývání hradu Furchtenberk (Nový hrad) Matyášem Korvínem. Jelikož měl hrad slabou posádku, dobyli jsme ho. Hrad od té doby chátral.

Časem jsem se dostal do služeb pána z Bílkova, který mi dává náležitě zaplaceno. Hodlám být pěšák s tyčovkou.

K vybavení:
Civil ještě nemám moc nastudovaný, mám jen hrubou představu, četl jsem si návod od St. George Company a ještě nějaké návody, takže něco vím. Spíš nemám konkrétní představu, takže kdybyste měli nějaké podněty, jsou vítány :) Rád bych se orientoval na moderní oblečení, jako se nosilo v Němcích.

Zbroj mám vymyšlenou následovně:
Na hlavě bych měl takovýto klobouček (Philly Museum of Art, 1470 - 1500)
Obrázek

K tomu nějaké podbradí, jen nevím, jestli takové, jako je u té fotky výše (tzn. s krytím gzichtu), nebo opravdu jen podbradí.

Trup bych si chránil takovouto brigantinou (nemá někdo k tomu něco? Vím akorát, že to je taliánské a druhá půlka 15. století)
Jak moc je typická u nás?
Obrázek
Obrázek

Tím mé podklady končí. Na rukách bych chtěl mít dlouhé rukavic, nejspíš pěstnice. Byl bych nejradši, aby byly dlouhé tak, aby mi nahradily předloktí. Siegfried zmiňoval nálezy publikované v knize Mit eisener Faust, ale já ji nemám, a nechci za i platit 70 euro. Mohl by mi prosím někdo říct, o co se jedná?

Dál ještě pořádně nevím, kam přesně se chci ubírat, jestli chci přidat železa, nebo v tomto stavu setrvat.

Díky za rady a podněty.
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Žoldnéř, poslední čtvrtina 15. století

Příspěvek od Divous »

Jedna praktická...ne rada, spíš osobní zkušenost.... :-)
Klobouk a podbradí je super kombinace, nejlepší co může být. Ale raději než kombinaci klobouk a hledí v podbradí doporučuji nižší podbradí a hledí v klobouku (a nebo jen klobouk bez hledí, také funguje).
Vysoké podbradí s hledím mě vždy přišlo více nepraktické a více omezující a raději jsem ho měl sklopené - mnohem lépe se cítím a vidím v podbradí nižším a s hledím v kloboku (oboje osobně vyzkoušeno :-)).
Ale správně jsou uričitě obě varianty.
A co se brigantýny týče - zase osobní zkušenost: Kyrys je kyrys. Lépe chrání, méně váží, je levnější, vypadá lépe.... ale zase to ber jen jako můj osobní pohled. I brigantina je určtiě košer :)
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Avatar uživatele
Sovinec
Příspěvky: 9
Registrován: 30 Kvě 2014, 21:10
SHŠ: Karlovci

Re: Žoldnéř, poslední čtvrtina 15. století

Příspěvek od Sovinec »

Diky za rady, to vysoke podbradi jsem taky zacal vylucovat. Vidim to na kombinaci klobouk bez hledi a nizke podbradi. O kyrysu taky premyslim. Tu brigantinu jsem chtel zkusit urobit. Vim, ze je to docela vyzva, ale me takoveto vyzvy bavi. Kdybych nemel chut to zkusit, sahnu po kyrysu :-D A kdyz to podelam, tak ten kyrys poridim. Nejdriv zkusim, jak mi to bude fungovat s nejakyma zbytkama plechu, a kdyz to bude stat za prd, tak je rozhodnuto.
Uvitam rady i odrazovani od tech, co to vyrabet zkouseli. :-)
Avatar uživatele
Sovinec
Příspěvky: 9
Registrován: 30 Kvě 2014, 21:10
SHŠ: Karlovci

Re: Žoldnéř, poslední čtvrtina 15. století

Příspěvek od Sovinec »

Divous napsal:Nižší podbradí, ne nízké :-) Aby ti šlo až k nosu
Tak jsem to myslel :-)
Avatar uživatele
Almon
Příspěvky: 447
Registrován: 12 Lis 2008, 22:04
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz

Re: Žoldnéř, poslední čtvrtina 15. století

Příspěvek od Almon »

Začni odjinud a to oděvem. Je to základ a na akcích není moc smutnějších pohledů než na borce, kteří mají pěkné železo do kterého nasypali peníze a k tomu otřesné hadry.

Co se týká brigantiny, jsem majitel kusu z dílny Petra Nádvorníka. Držím palce s výrobou a máš-li zájem, ozvi se mi do mailu a můžeme se mrknou na prameny a postřehy z výroby. S Petrem jsme bádání a výrobu hodně konzultovali.
“The Measure Of A Man’s Real Character Is What He Would Do If He Knew He Would Never Be Found Out.”

rattenschwanz.cz
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Žoldnéř, poslední čtvrtina 15. století

Příspěvek od Divous »

Almone, souhlas. Já byl podobný případ - věci do bitvy už celkem pěkné, ale pak jsem sundal zbroj a oblékl "takykostým" a bylo po parádě :roll:
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Avatar uživatele
Sovinec
Příspěvky: 9
Registrován: 30 Kvě 2014, 21:10
SHŠ: Karlovci

Re: Žoldnéř, poslední čtvrtina 15. století

Příspěvek od Sovinec »

Urcite se ti ozvu, diky za nabidku :-)
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Žoldnéř, poslední čtvrtina 15. století

Příspěvek od Divous »

dzait napsal:O odev se neboj, sit umim, ted spis hledam co by se mi presne libilo a barvy. Ted budu mit trochu casu navic, tak budu sit.
Tak já už bych si třeba doublet nenechal udělat střídavě dvobarevný jako že každá nohavice jiná, ale nohy jedna barva, vesta také jiná. kabát už mám jednobarevný :) Netvrdím, že strakatý je špatně, ale už bych byl umírněnější :)
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Žoldnéř, poslední čtvrtina 15. století

Příspěvek od Random »

Ty jsi krejčí?

Protože pokud ne, tak to na tom kostýmu prostě bude vidět - v této době byla nejenom vysoká úroveň řemeslného zpracování, ale také specializace.

Pokud zvažuješ prigantinu, resp. kyrys, tak budeš představovat majetnější postavu. S tou se pojí také ten kvalitní civilní oděv, jak co do materiálů, tak zpracování. Mysli na to, ať je ta postava vyvážená.
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Sovinec
Příspěvky: 9
Registrován: 30 Kvě 2014, 21:10
SHŠ: Karlovci

Re: Žoldnéř, poslední čtvrtina 15. století

Příspěvek od Sovinec »

Krejčí sice nejsu, ale už jsem ušil pěknou řádku věcí, myslím, že doublet mě moc nezaskočí. A když to nebude ono, vždycky to můžu svěřit někomu lepšímu. Zkusím a uvidí se.
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů