Corin - Měšťan cca 1450+

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Corin

Příspěvek od Romikov »

Háčky lze nahradit tkanicemi. Jinak nemám námitek. Corin- jen bych doporučil ještě nosnou vestu aby jsi nemusel nosit dublet pod kabátem. Jo a dublet se podšíval také.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Corin

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Doporučuju si nechat ušít jak vestu, tak dublet. 8)
Avatar uživatele
Corin
Příspěvky: 29
Registrován: 28 Srp 2008, 09:43
Místo/Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Corin

Příspěvek od Corin »

Takže tak poslední věc ve které nemám jasno je otázku doubletu či nějaké vestičky a vrchního oděvu
Přeji pěkný den...
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Corin

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Jak vesta, tak dublet jsou dobově správně. Jasno v tom je celkem dost, stejně jako když si vybíráš oblečení v zimě.
Je -10°C ?? -mi ještě stačí moje stará bunda. Je -20°C?? Beru si beranici a pořádnej svetr a 10Kg kožich.

Nikde není psáno, že pokud dotyčný nosil vestu, nesměl nosit dublet. pořiď si oboje a víc neřeš.

S kabátem ti moc neporadím -ale měl by tě charakterizovat stejnou mírou jako klobouk.
Avatar uživatele
Corin
Příspěvky: 29
Registrován: 28 Srp 2008, 09:43
Místo/Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Corin

Příspěvek od Corin »

Mohl by mi tady prosím hodit onrázek nějaké vesty?
Přeji pěkný den...
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Corin

Příspěvek od Random »

Střih je stejný jako na doublet, ale bez rukávů a - jak jsem napsal výše - někdy bez šíjového dílu. Co si musíš rozhodnout, je délka, která se odvozuje od délky nohavic. Já mám vestu delší, takž má cosi jako miniaturní šůsky a tkanice se uvazují nad ně (holt mám rád záda v teple). Problém je v tom, že mi někdy vesta z pod doubletu vyčuhuje. Obceně jsem viděl více kratší vesty, tedy prakticky jen do pasu. Dírky na tkanice nohavic jsou tedy těsně u okraje. Je to možná praktičtější, ale nošemím to pak dělá díry mezi nohavicemi a vesotu, ze které leze košile. Tomu odpovídají o dobové kresby, asi to tak skutečně má být, ale mě to příjemné není.

Romikov - ano, u tkanic jsem skončil, protože jsem ty zatracené háčky nesehnal. Nabízel je nějaký maník v Brně, ale poté, co jsem mu doručil objednávku asi zkrachoval - rozhodně nic neposlal navzdory všem urgencím a v první fázi i svým vlastním slibům - posldních pár měsíců, možná rok, už ani nebere telefon. Takže tak.
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Corin

Příspěvek od Václav »

Corin: Vypadá to dobře, tak už to jen ušít. ;-) Na lněné nohavice bych se asi zatím vykašlal. Ono v těch vlněných tak hrozné vedro nebude. V kabátu ano, ale ten přeci můžeš nosit jen v zimě. :-)
Pokud ty háčky jsou ty co myslím, tak by neměl být problém je sehnat. Mají je v každé galanterii. Tvarově se příliš od středověku nezměnily. Složité by ani nebylo je vyrobit. Myslím, že odlévané nebyly. Tady mám na fotografii originály z Rabí:
Obrázek
Avatar uživatele
Corin
Příspěvky: 29
Registrován: 28 Srp 2008, 09:43
Místo/Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Corin

Příspěvek od Corin »

A nemáte nějaký konkrétní svrchní oděv se zavazováním jiným než na háčky? :) Vestičku si uděláím kdyžtak až posléze podle střihu doubletu.

Nemáte teda prosim kontakt na nějakou švadlenku která má PS nějak slušně "v ruce"? :)
Naposledy upravil(a) Corin dne 12 Říj 2008, 13:29, celkem upraveno 1 x.
Přeji pěkný den...
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Corin

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Corin:
Už ve vrcholném středověku se upouštělo od šňůrek na svrchním oděvu. Takže buď knoflíky, nebo háčky. Si vyber.

Vesta a dublet. (zelené čárky vyznačují přední okrasné švy a vložený límec, jako variantu)

http://brodec.org/vanous.zip

Mám tam provizorně přišité šňůrky. Všude dělej dírky, kterejma se šňůrka protahuje. Při praní je pak můžeš lehce vyndat. Při přetrhnutí lehce vyměnit.

Aby se ti neničily dírky u vesty a dubletu -vždycky je dělej na sandwichi vlna/len/vlna.

ad. lněné nohavice -je to chujovina. Použitelné maximálně pokud děláš rolníka. Letos na Wothangradu jsem měl po celý den vlněné nohavice a bylo mi přenádherně, přestože bylo ukrutné vedro.
Avatar uživatele
Corin
Příspěvky: 29
Registrován: 28 Srp 2008, 09:43
Místo/Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Corin

Příspěvek od Corin »

Radim Vaňousek napsal:Corin:
Už ve vrcholném středověku se upouštělo od šňůrek na svrchním oděvu. Takže buď knoflíky, nebo háčky. Si vyber.

Tak prosím něco s knoflíkama :)
Přeji pěkný den...
kure
Příspěvky: 181
Registrován: 24 Zář 2007, 17:10
Místo/Bydliště: Brno, občas Třinec
Kontaktovat uživatele:

Re: Corin

Příspěvek od kure »

nešlo by jenom míto šňůrek našít knoflíky? :)
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Corin

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Kure:
U dubletu určitě ano. U vesty nikoliv -byla by dost nepohodlná a navíc se nikdy nenosila jako svrchní část. Jenom teoretizuju. Pokud má někdo pádné argumenty, kterými by moje tvrzení vyvrátil, sem s nima.
Avatar uživatele
Corin
Příspěvky: 29
Registrován: 28 Srp 2008, 09:43
Místo/Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Corin

Příspěvek od Corin »

No, jak se zdá tak finanční krize vládne i v mé peněžence, takže s kostýmem budu muset chvíli počkat :) Měl bych ještě pár dotazů. Bylo by možné použít na 15. století nějaké "zavazadlo" typu lodní vak (válec s popruhem a šňůrkou na stežení nahoře v tunýlku)??
Přeji pěkný den...
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Corin

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Určitě by to šlo. Odjakživa byl vak nejjednoduším zavazadlem na výrobu.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Corin

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Finanční krize teď vládne všude. Už máš alespoň něco konkrétně vyhlídnutého, Corine?
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti