Burgundský lehký pěšák

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Odpovědět
Jarda95
Příspěvky: 3
Registrován: 20 Zář 2013, 11:14

Burgundský lehký pěšák

Příspěvek od Jarda95 »

Zdravím,
postupně bych chtěl napodobit burgundského lehkého pěšího kopiníka v letech 1470-1477. Mám tedy dotaz - jak by měl vypadat koncept takového vojáka? Měl by být z chudších poměrů, většinu výstroje vyfasovanou od armády (beru z dragona). Rád bych tedy věděl:
Jakou prošívanici mám zvolit? Prošívanici, která je prošívaná na čtverec, nebo prošívanici dubletového střihu a pak prošitá?
Pokud je prošívanice prošívaná na čtverec, mám pod ní mít tedy prošívanou "vestu" držící kalhoty?
Jaký materiál mám použít na dublet? Vlnu podšitou lnem nebo pouze lněný dublet? Kalhoty předpokládám vlněné.
Falickou dýku, tašvici a lněnou tašku přes rameno.
Spaní na slamníku. Na pití hliněná čutora.
K boji použít kopí? Píku? (ale ne tak dlouho jako Švícaři, jestli chápu) Je v pořádku kůsa? Mohu třeba používat i halapartnu? Na pásku bych tedy měl mít meč. Je to tak? Měl bych mít i pukléř?
Jaké by mělo být mé ostatní vybavení?
Jaké postavení by zastával ve společnosti tento či podobně vybavený voják jako na těchto iluminacích?
V hlavě se mi utvořil koncept všedního oděvu jako na fotkách. Je správný? Jen doplním, že chci jezdit KM.
Za odpovědi a názory na mé otázky budu velice rád.
Přílohy
oD8bXtBN1sc (2).jpg
oD8bXtBN1sc (2).jpg (62.2 KiB) Zobrazeno 6947 x
8ylNnNw8CS4 (2).jpg
8ylNnNw8CS4 (2).jpg (41.5 KiB) Zobrazeno 6947 x
An_YhNqSnss (2).jpg
An_YhNqSnss (2).jpg (58.45 KiB) Zobrazeno 6947 x
935294_499337926799825_723437688_n.jpg
935294_499337926799825_723437688_n.jpg (155.89 KiB) Zobrazeno 6947 x
600763_499338603466424_566996031_n.jpg
600763_499338603466424_566996031_n.jpg (106.71 KiB) Zobrazeno 6947 x
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Burgundský lehký pěšák

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Na meč budeš muset zapomenout. Po mnoho staletí sloužil jako odznak vrchnosti, či lidí se zvláštními privilegii. Místo toho pořiď nožový tesák. Kůsa je jednoduchá, stejně tak sudlice ušatá. Halapartna je malinko náročnější na výrobu, s čímž stoupala cena tenkrát i dnes (ale není to nic, co by si burgundský voják nemohl dovolit).

K ostatnímu se snad vyjádří fundovanější lidé.
Avatar uživatele
Lazar
Příspěvky: 985
Registrován: 24 Lis 2008, 11:51
Místo/Bydliště: Praha

Re: Burgundský lehký pěšák

Příspěvek od Lazar »

Dám ještě jeden pohled proč tesák a ne meč.

Mečem si dříví nenaštípeš, tesákem ano. Tesák je takový multitool středověkého vojáka a je nesmysl tahat sebou navíc zbraň se kterou jako chudý voják 1) nemáš tolik zkušeností, 2) nemůžeš vykonávat bežé práce táborového života, kterých bys ovšem vykonával víc než kolik by si zažil bojů ;-)
- každá dlouhodobá politika potřebuje jednou za čas projít takovou malou defenestrací.
Jarda95
Příspěvky: 3
Registrován: 20 Zář 2013, 11:14

Re: Burgundský lehký pěšák

Příspěvek od Jarda95 »

Zdravím,
děkuji moc za rady a postřehy. Mám dilema se sestavením mého civilu. Měl by tedy vypadat takto?
Kalhoty, vzadu spojené jedním švem a přivazovacím poklopcem. Z vlny. Jsou přivázané k dubletu.
Košile s límcem a všitým trojúhelníkem aby se při zapnutí dubletu skládala.
Dublet z vlny, podšitý lnem. Vlna béžové barvy. Zapínaný na lucetové šňůrky. (Dublet by měl být bez "balónů" na ramenou, když jsem obyčejný pěšák pikenýr. Je to tak? Nebo by měl být celý lněný?)
Kabátec z vlny. Širší střih aby po stažení páskem vzniklo nařasení a lehce nabírané rukávy.
"Šála" - kápě vlněná s "třásněmi" vepředu a vzadu. (Je to správně?)
Jakou bych měl zvolit pokrývku hlavy?
Vidíte v tom nějaké hrubé chyby?
Avatar uživatele
Almon
Příspěvky: 447
Registrován: 12 Lis 2008, 22:04
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz

Re: Burgundský lehký pěšák

Příspěvek od Almon »

Ahoj, pár drobností - můžeš s přehledem jet dle manuálu Company of Saynt George, který mají zdarma na webu a nic nezkazíš. Přidám pár poznámek:


Kalhoty, vzadu spojené jedním švem a přivazovacím poklopcem. Z vlny. Jsou přivázané k dubletu. - ano, dej si pozor na to, aby horní okraj krytí byl ve stejné rovině s horním okrajem nohavic nebo výše. Nikdy není níže - pánové na fotkách to mají, ale nikde to není doložené pro tvé období

Košile s límcem a všitým trojúhelníkem aby se při zapnutí dubletu skládala. - pořiď si jednoduchou košili dle Company of Saynt George, jsi prostý voják

Dublet z vlny, podšitý lnem. Vlna béžové barvy. Zapínaný na lucetové šňůrky. (Dublet by měl být bez "balónů" na ramenou, když jsem obyčejný pěšák pikenýr. Je to tak? Nebo by měl být celý lněný?) - ideálně pouze len, na tělo můžeš použít více vrstev aby byl dostatečně pevný. len oceníš v létě a v prošívanici

Kabátec z vlny. Širší střih aby po stažení páskem vzniklo nařasení a lehce nabírané rukávy. - svrchník by měl být opravdu široký, jinak se neřasí nebo jen málo

"Šála" - kápě vlněná s "třásněmi" vepředu a vzadu. (Je to správně?) - třásně jsou typické pro němce. kápě je pro tebe vybavením do nepříznivého počasí a už není součást módního oděvu, jako tomu bylo v dřívějších obdobích

Jakou bych měl zvolit pokrývku hlavy? - ideálně homoli/žaludovku která může být podobná té, co mají kluci na fotkách. na tvojí dobu to je nejčastější pokrývka hlavy a bohužel jí moc lidí v reenactmentu nenosí

vestička pod prošívanici - není doložená

Obecně dbej na vypasování oděvu, módní siluetu a pokud nemáš zkušenosti, dej to ideálně ušít někomu, kdo oděv na tvé období umí. ušetříš tím dost času i peněz....
“The Measure Of A Man’s Real Character Is What He Would Do If He Knew He Would Never Be Found Out.”

rattenschwanz.cz
Jarda95
Příspěvky: 3
Registrován: 20 Zář 2013, 11:14

Re: Burgundský lehký pěšák

Příspěvek od Jarda95 »

Děkuji moc za rady. Je to paráda, že někdo takhle poradí :). Mám jen ještě pár doplňujících otázek, snad mi někdo odpoví.

Dublet: Jaký mám použít len? Nějaký velmi hrubý přírodní barvy? Například stejný, co se používá na slamník? Nebo použít barevný - nějaký lepší ? (jaké barvy by vyhovovaly? Bylo to nějak rozděleno?) Ještě jsou iluminace dvoubarevných dubletů, kde tělo je bílé(béžové) a rukávy jsou jiné barvy. Jak by to mělo být správně?

Vesta pod prošívku: Takže zmiňovaný pourpoint bez rukávů nošený pod prošívanici není doložený?

Šála: Takže mohu použít do nepříznivých podmínek v podstatě jakoukoli z kápí? Nebo mám použít stejný střih, ale nemám dělat třásně a mám nechat vcelku?

Co mám použít do bot za "ponožky"? Čtvercový lněný kus látky, do které zabalím nohu?(onuce) nebo ušité z vlny? Pak to má být pod kalhoty nebo na nich? Ty "štulpny" co jsou na vyobrazeních jsou totiž srolované nohavice, ne?

Dál řeším, že když budu mít lněný dublet, tak věřím tomu, že na Libušíně, nebo na podobných akcích, mi bude zima, trošku se toho bojím, mohl by mi někdo poradit nějaký další kus vlněné části oděvu do mrazivých nocí? Samozřejmě který by odpovídal postavení mé postavy.

Díky moc za odpovědi :)
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Burgundský lehký pěšák

Příspěvek od Bilajz »

Odpovím ti na ten konec.
K vestě - je tady dohledatelná diskuze, kde se to řešilo. Myslím, že v současné době převládl názor, že vestička nee, případně jako hodně minoritní záležitost.
Nohavice si udělej se šlapkou, nebudeš do bot pak potřebovat žádné ponožky. Pokud by byla zima, oblečeš na to další (např. tebou zmiňované rozpojené) nohavice.
Jako další vrstvu bych volil nějaký kabát, zapínaný vepředu. Délka cca po kolena.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Burgundský lehký pěšák

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Jarda95 napsal:Děkuji moc za rady. Je to paráda, že někdo takhle poradí :). Mám jen ještě pár doplňujících otázek, snad mi někdo odpoví.

Dublet: Jaký mám použít len? Nějaký velmi hrubý přírodní barvy? Například stejný, co se používá na slamník? Nebo použít barevný - nějaký lepší ? (jaké barvy by vyhovovaly? Bylo to nějak rozděleno?) Ještě jsou iluminace dvoubarevných dubletů, kde tělo je bílé(béžové) a rukávy jsou jiné barvy. Jak by to mělo být správně?

Vesta pod prošívku: Takže zmiňovaný pourpoint bez rukávů nošený pod prošívanici není doložený?

Šála: Takže mohu použít do nepříznivých podmínek v podstatě jakoukoli z kápí? Nebo mám použít stejný střih, ale nemám dělat třásně a mám nechat vcelku?

Co mám použít do bot za "ponožky"? Čtvercový lněný kus látky, do které zabalím nohu?(onuce) nebo ušité z vlny? Pak to má být pod kalhoty nebo na nich? Ty "štulpny" co jsou na vyobrazeních jsou totiž srolované nohavice, ne?

Dál řeším, že když budu mít lněný dublet, tak věřím tomu, že na Libušíně, nebo na podobných akcích, mi bude zima, trošku se toho bojím, mohl by mi někdo poradit nějaký další kus vlněné části oděvu do mrazivých nocí? Samozřejmě který by odpovídal postavení mé postavy.

Díky moc za odpovědi :)
Nepředstavuj si lehkého pěšáka jako nějakého vidláka. Můžeš vsadit na vojáka "spotřebáka", ale je dobré mít na paměti, že Burgundsko bývalo v 15. století jednou z nejbohatších zemí Evropy, a to i přes mnohé nezdary ve válčení. Nevím do jaké míry se odrážely na střihu dubletů módní trendy, sám bych svůj šatník vybavil jak lněným, tak vlněným modelem. Vlněný textil je vhodný do sychravých kvartálů roku, lněný potom na většinu letních akcí.
Co se týče kvality materiálu, ušití a vhodné barevnosti -abychom měli větší jistotu v tom, že nebudeme vybočovat z nějakého námi vnímaného historického standardu: textil by neměl být ultrajemný a na druhou stranu by neměl být hrubý a řídký jako jutový pytel. Vlna na dublet alespoň 400g/m, len 280g/m a výše -aby to drželo trochu tvar. Podšívka je lepší ze lnu menší gramáže. Nepatrně viditelná kazovost může být.
Barvy jakéhokoliv přírodního odstínu. Méně pak toho, který získává pomocí drahých dovozových, nebo nerostných surovin (drahokamů a polodrahokamů) -vyhnul bych se výrazně červené (malinová), tyrkysové, indigo, královské modři a zcela černé. Je to prosím jen nástřel. Pokud bys chtěl mít jistotu, musel bys sehnat odpověď od někoho, kdo si pamatuje alespoň útržky písemných záznamů o obchodu s textilními materiály a navíc projít nějakou větší databázi tehdejšího umění, abys statisticky určil, která barva je pro tebe "bezpečnější".
Samozřejmě na papíru bude ta barva vždycky o malinko jinačí, než ve skutečnosti. (takové tvrzení bych mohl doložit tím, že si malíři dělali barevné testery a že barva nebyla stálá -viz Pictoria, sculptoria et quae subalternarum artium http://britishlibrary.typepad.co.uk/dig ... scripts%29 )

V mrazu je dobré si svršek chránit jak vlněným dubletem, tak kabátem.
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti