Jirik - Burgundský šlechtic cca 1490

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
Jirik
Příspěvky: 74
Registrován: 12 Bře 2008, 11:01
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Jirik - Burgundský šlechtic cca 1490

Příspěvek od Jirik »

Zdravím ve spolek.

Je tu někdo kdo se blíž zaobíral burgundskou šlechtickou módou kolem roku 1490 (+- 5 let).

Základ je jasný:
Sešívané nohavice s krytím, střevíce typu poulaine, doublet, suknice(spíš se už v tuto dobu jedná o kabátec), na hlavě chaperon či různé podoby plstěných podivností.

Ale:
1) Volba materiálu : Vlna, hedvábí, hedvábný brokát - je možné i něco dalšího? Z čeho nohavice a z čeho doublet?
Čím podšívat?
2) Délka kabátce : Dochází k postupnému zkracování nebo naopak prodlužování?
Verze těsně pod zadek, či verze skoro po kotníky?
Nebo je možné oboje současně ve stejnou dobu na stejném místě?

K bodu číslo 2) je spousta obrazů z mladších období ale po smrti Karla Smělého Burgundského (zemřel 1477) a nástupu Habsburků v burgundsku, po burgundské šlechtě neštěkl ani pes - natož aby jí někdo maloval.


Za poznámky, připomínky, odkazy a obrazy předem děkuju.

Jiřík
Rond... starý tanec od hlavy až k patě
http://www.rond.cz
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Radim Vaňousek »

1) Nohavice nejlépe z vlny, protože je narozdíl od jiných látek lehce elastická. Doublet ... kdo ví z čeho všeho. Šlechtické oděvy znám jen okrajově.

2)Když budeme brát v potaz šlechtice, najdeme na vyobrazeních z této doby (pochybuju, že by se něco změnilo) jak houppelande (po kotníky), tak pourpoint pod zadek -bylo v módě obojí. Jen ta první verze není tolik švihácká.
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Maršálek »

materiál podle společenského postavení, keré si zvolíš a samozřejmě pdole toho, o jaký oděv půjde )slavnostní, všední, cestovní, lovecký, atd.). No a podle toho budeš vybírat i typ a délku oděvu.

Pokud víš, koho chceš stavět, nebude to problém ;)
Avatar uživatele
Jirik
Příspěvky: 74
Registrován: 12 Bře 2008, 11:01
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Jirik »

Pro upřesnění - bohatý šlechtic, vysoká šlechta, věk kolem 30 let. Událost - společenská(slavnostní) - taneční zábava na burgundském dvoře.
Rond... starý tanec od hlavy až k patě
http://www.rond.cz
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Siegfried »

Mám k dispozici katalog z letošní výstavy Karl der khune :) Tam asi taky něco bude:)) protože obvykle s etam najde rozptyl věcí v tehle výstavách. Pokud si z prahy můžeš se stavit na čumendu .)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Jirik
Příspěvky: 74
Registrován: 12 Bře 2008, 11:01
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Jirik »

Siegfried napsal:Mám k dispozici katalog z letošní výstavy Karl der khune :) Tam asi taky něco bude:)) protože obvykle
se tam najde rozptyl věcí v tehle výstavách. Pokud si z prahy můžeš se stavit na čumendu .)
Sem z Prahy a to si piš že se rád stavím :-). Ty jen řekni kde, kdy, jak a co za to. Pokud budu fotit nějaké stránky katalogu nebude to doufám vadit?

Zatím a díky.
Jiřík
Rond... starý tanec od hlavy až k patě
http://www.rond.cz
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Romikov »

Další vhodné materiály pro bohatého šlechtice mohou býti i kašmír a těžký brokát. Podšívky dle postavení a použití svrchního materiálu - nelze hedvábí podšívat lnem, tam bych použil hrubší hedvábí. Dalším použitelným materiálem by mohl být satén http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/486794-saten ale zde si opravdu nejsem jist takže nedoporučuji. Ještě jsem chtěl navrhnout Mušelín ale nenacházím počátek jeho výroby jen jeho složení a styl vláken. http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/303748-muselin
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Random »

Pro Burgunďana by bylo přípustné míchat materiály - tělo kabátce vlněné a k tomu náročné brokátové rukávy.
Těch pokrývek hlavy je poněkud větší výběr, než jenom chaperon a klobouk. Zejména pro tanec mě nepřijde moc vhodné ani jedno. Spíš nějaká lehčí čapka či birýt. Také jsem viděl na vyobrazení maníka s normálním birýtem, který měl přes rameno zavěšený chaperon už jen jako čistě módní doplněk, praví text (nebo proti průvanu, to z obrázku vidět jaksi není, pravím já).

Co se týče houppelande, tak pokud máme na mysli totéž, tedy bohatě řasnou oboustrannou pláštěnku, tak na budgundském dvoře v tomto období byla téměř vždy jen pod zadek. Zato bych ji pro šlechtice olemoval nějakou pěknou kožešinkou. A pokud chceš opravdu dělat vyššího nobila, tak tenhle kus hadru teda neošidíš, to byl opravdu standard!
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Random »

Jak jsem říkal - pokud máme na mysli totéž ... a vida, nemáme. To, o čem mluvím já, se zjevně jmenuje "huque". Nosilo se to docela dost. Někde je tu odkaz na "Přebohaté hodinky" - tam bys to asi našel.
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Někdy se na to mrknu, až budu mít chuť.
Jináč samozřejmě k tanci doporučuju cokoliv kratšího. Což ti snad, Jirko, nemusím vysvětlovat. A chaperon taktéž nebrat - bolela by tě z něj hlava.
Avatar uživatele
Jirik
Příspěvky: 74
Registrován: 12 Bře 2008, 11:01
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Jirik »

Radim Vaňousek napsal: A chaperon taktéž nebrat - bolela by tě z něj hlava.
Do chaperonu jde Mikuláš, já si vystačím s plstěným homoláčem :-)
Rond... starý tanec od hlavy až k patě
http://www.rond.cz
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Hledám tedy dál. Německy neumím, takže se ptám. Je tohle pro nás relevantní?
http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... fol_5r.jpg
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Broďan »

Radim Vaňousek napsal:Je tohle pro nás relevantní?
Relevantní to je určitě. Miniatura z vojenského řádu Karla Smělého z r. 1473, která zachycuje, kterak vévoda jmenuje důstojníky své armády.
Naposledy upravil(a) Broďan dne 17 Pro 2008, 14:54, celkem upraveno 1 x.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Random »

Tak "Hodinky" ne - je tam málo interiérů obecně a zdá se mi, že s ohledem na téma jsou ilustrace v jakémsi "historizujícím" stylu. Slušného šlechtice rozpustile se bavícího na bále tam nenajdeš. Mělo mě to dojít hned. Podívám se po něčem jiném.
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Siegfried »

Random napsal:Tak "Hodinky" ne - je tam málo interiérů obecně a zdá se mi, že s ohledem na téma jsou ilustrace v jakémsi "historizujícím" stylu. Slušného šlechtice rozpustile se bavícího na bále tam nenajdeš. Mělo mě to dojít hned. Podívám se po něčem jiném.
Bavíme se o hodinkách vévody z Berry ?? ty sou asi časově dost mimo ne ?
SiG

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti